Yılsonu Yaklaşırken Hisse Senedi Almak Mantıklı mı?

Yılsonu Yaklaşırken Hisse Senedi Almak Mantıklı mı?

Yılsonu Yaklaşırken Hisse Senedi Almak Mantıklı mı?Hisse senedi yatırımcıları için piyasa takibi yapmak oldukça önemlidir. Ekonominin genel seyrini, şirketleri, sektörleri ve hisse senetlerini dikkatlice takip ederek, yatırımdaki riskleri minimum düzeye indirebilirsiniz. Aynı zamanda yatırım yapmanız gereken hisse senetlerini belirleyebilir, hangi zamanda işleme girmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Borsada hisse senedi yatırımı yaparak, birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebileceğinizi biliyorsunuz. Peki, hangi zamanlarda yatırım yapıp yapmamak gerektiğini biliyor musunuz? Öğrenmeniz gereken önemli noktalardan birisi de budur. Çünkü hisse senetlerinde görülebilecek anlık yükselişleri değerlendirerek, karınızı arttırabilirsiniz.

Şimdi yılsonu yaklaşırken hisse senedi alınır mı, almanın sakıncası var mı gibi sorulara başlıklar halinde değinelim:

Yılsonu Yaklaşırken Hisse Senedi Alınır mı?

Yılsonu Yaklaşırken Hisse Senedi Alınır mı?Aslına bakarsanız deneyimli bir yatırımcı için bu sorunun cevabı bellidir. Eğer bir süredir izlediğiniz ve fiyat hareketlerinden emin olduğunuz bir hisse senedi varsa bunu hangi zamanda aldığınızın pek önemi yoktur. Elbette bazı zamanlarda piyasalarda farklı dalgalanmalar görülebilir; ama bunu yaptığınız gözlemler sonucunda kestirebilir ve pozisyonunuzu buna göre oluşturabilirsiniz.

Hisse senedi piyasasında yılsonu yaklaşırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar temettü ve açıklanacak verilere dayalıdır. Şirketin yılsonuna dair beklentilerini tutturup tutturamayacağı, temettü planı gibi konuları takip etmenizi öneririz. Çünkü bu konular, hisse senetlerinde beklenmedik dalgalanmalar yaşanmasına neden olabilir. Zaten bu konu dışında da yılsonu yaklaşırken hisse senedi almanızı engelleyen bir konu bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Borsada Piyasa Hareketlerini Nasıl Yorumlamalıyım?

Bir yatırımcının dikkat etmesi gereken en önemli konu, piyasa takibi yapmaktır. Hatta bunu bir rutine bağlamalı ve en değerli alışkanlığınız olarak benimsemelisiniz. Hisse senetleri; ekonomide, şirkette ve sektörde yaşanan herhangi bir haber nedeniyle tepe taklak olabileceği gibi zirvede yapabilirler. Bunu tahmin etmenin en iyi yolu, iyi bir piyasa takibinden geçer. Bu nedenle ilgilendiğiniz sektör ve şirket nelerden etkileniyor, ekonomide değişikliğe neden olabilecek gündem konuları neler bilmeniz gerekmektedir.

Yılsonu Yaklaşırken Hangi Hisse Senetleri Alınmalı?

Yılsonu Yaklaşırken Hangi Hisse Senetleri Alınmalı?Kendinize böyle bir kısıtlama yapmanız pek doğru sayılmayacaktır. Çünkü herkesin yatırım amacı farklıdır ve bu yolda ilerlerken, hangi hisse senetlerini almanın daha doğru olacağına karar vermek için bu sorunun cevabını aramaya gerek yoktur. Bilinçli bir yatırımcıysanız hangi hisse senetlerine yatırım yapmak istediğinizi bilirsiniz. Bu hisseler için piyasa takibi ve analizler yaparak, hangi zamanda pozisyon oluşturacağınızı anlayabilirsiniz. Hisse senedi almak için doğru zaman nasıl belirlenir öğrenmek için buraya tıklayın.

Yılsonunda meydana gelebilecek aşırı sakinlik veya hareketlilikten etkilenmemek için takip etmekte olduğunuz sektörde ve şirkette daha önce neler yaşandığına göz atabilirsiniz. Bu sayede yılsonunda yaşanacak değişimlere karşı, hazırlık yapabilirsiniz. Bu hem riskleri engelleyecektir hem de karınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Tavsiye Ederiz:
Borsada Doğru Düşünmek ve Amaçlanan Getirilere Ulaşmak için Ne Yapmalı?

Bu konuda bilmeniz gerekenlerden birisi de sırf para kazanmak veya temettü almak için bir hisse senedi satın almamanız gerektiğidir. Birçok kişi yılsonunda dağıtılan temettüden yararlanmak için bu şirketlerin hisselerine yönelmektedir. Bu yapılacak büyük yanlışlardan birisidir ve uzun vadeli yatırımcılar dışındakilere pek faydası olmaz. Çünkü temettü sonrasında hissenin değerinde belli bir düşüş olacaktır ve bu aralıkta satmak size zarar olarak yazılacaktır. Böyle bir düşünceyle yılsonunda işlem yapmamanızı öneririz.

Uzmanlardan Hisse Yorumları Alarak İşlem Yapılabilir mi?

Uzmanlardan Hisse Yorumları Alarak İşlem Yapılabilir mi?Bu soruya cevap vermek için uygun bir başlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok uzman, yılsonu yaklaşırken hisse yorumları ile ön plana çıkarlar. Bütün bir yılda yaşananları toparlarlar, yılın son çeyreğine dair beklentilerini güncellerler. Bu yorumları, web sitelerinde ve çeşitli haberlerde sunulur. Durum böyle olunca daha fazla para kazanmak isteyen yatırımcı, uzmanların ele aldıkları hisselere yatırım yapma fikrine kapılırlar. Ama atlanan önemli bir konu vardır; her bir uzman yaptığı yorumların altında bir açıklama yayınlarlar. Bu açıklamada; hisselerin yatırım tavsiyesi olmadığı, kişisel görüşlerin belirtildiği ve herhangi bir kayıp anında mesuliyet kabul edilmediği belirtilir.

Hisse yorumları size yardımcı olabilecek kaynaklardır. Tıpkı haberler gibi bu yorumlar da fiyatlara farklı bir pencereden bakmanızı sağlar. Bir hisse senedi için birkaç farklı uzmanın düşüncelerini öğrenmek size fikir verecektir. Ama doğrudan bu bilgilerle işlem yapmak, önerilmez. Uzmanların kendi görüşleri çerçevesinde yaptıkları bu yorumlar, sizinle uyuşmayabilir. Bu nedenle de kaybetmenize neden olabilir.

Uzmanlar tarafından yapılan hisse yorumları, size farklı bakış açısı kazandırabilir. Ama doğrudan onlara göre karar vermemenizi öneririz. Bu konuda aracı kurumların web sitelerini gezerek, uzmanların yorumlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca bu yorumları tek bir sayfada derleyerek sizlere sunan web siteleri de bulunuyor. Her sabah güncellenen bu siteler aracılığıyla farklı uzmanların aynı hisseler için yaptığı yorumları izleyebilirsiniz.