Haziran Ayına Kadar Al Veren 5 Hisse Senedi

Haziran Ayına Kadar Al Veren 5 Hisse Senedi

Haziran ayında gerçekleşecek olan 2015 Genel Seçimleri yalnızca ülke tarafından değil, piyasalar tarafından da büyük heyecanla bekleniyor. Uzmanlar çoktan piyasaların seyrini değerlendirmeye başladı bile. Bu süreçte devam eden Yunanistan görüşmeleri, ABD’nin faiz artırım süreci, Avrupa ve Japonya Merkez Bankası’nın para politikası gibi gündem maddeleri etkinliğini gösterecek. Aynı zamanda Yemen’e yapılan askeri müdahale gibi sıcak gündem maddelerini de takip etmekte fayda var.

Seçim sürecine kadar Borsa İstanbul’da dalgalı bir seyir hakim olacak. Analiz ve uzmanlar tek bir ağız olarak bu konu üzerinde yorumlar yapıyor, hisse önerilerinde bulunuyor. Yatırımcıların özellikle FED’in faiz artırımını takip etmelerini, kısa vadeli al – sat işlemi yapmamaları, portföylerini çeşitlendirmelerini ve döviz kurlarını takip etmelerini öneriyorlar.
Haziran dönemine kadar al veren hisseler de uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Özellikle havayolu, bankacılık, konut, otomotiv, perakende gibi sektörlerin ön plana çıktıkları görülüyor. Ayrıca çimento, cam ve demir-çelik hisselerinin de tavsiye edildiğini görüyoruz.

Seçim arifesinde bu sektörlerin diğer hisselere göre daha ön planda oldukları ve daha sonrada bankacılık, menkul kıymet yatırım ortaklığı, hizmet sektörleri gibi alanlarında yatırım yapılabilir oldukları yorumlanıyor.

İşte Haziran ayına kadar “AL” veren hisseler sizlerle:

Ford Otosan Hisseleri – FROTO

Ford Otosan Hisseleri - FROTOEnflasyonun gerilemesi ile birlikte piyasa faizlerinin düşmesinden en iyi etkilenecek olan hisselerden birisi olarak Ford Otosan hisseleri görülüyor. Ford Otosan hisselerini uzun vadeli olarak portföyünüzde bulundurabilirsiniz. 2014 yılında Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları nedeniyle bir önceki yıla göre % 7 oranında daha az kar edildi. Ama 594 milyon 856 bin lira net kar elde etti. Türk lirasının değer kaybıyla birlikte şirketin artan finansal giderlerinin de kar üzerinde etkili olduğunu biliniyor.

Avrupa ticari araç pazarında artan payı ½11,4 ile 1997 yılından sonra görülen en yüksek seviyeye çıktı. Hisselerin FAVÖK marjı ise 2014 yılında % 6,9 seviyelerine gerilemiş durumda. 2015 yılı içinde ise % 7,5 seviyelerinde seyretmesi bekleniyor. Kısa vadede 33,34 lira hedef fiyat ile % 5 oranında yükselme beklenen hisselerden.

Aselsan Hisseleri – ASELS

Aselsan Hisseleri - ASELSGeçtiğimiz yıl 350 milyon 94 bin lira kar açıklayan şirketin, satış gelirlerinin % 15 oranında istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor. Ayrıca düzenli bir şekilde temettü dağıtan bir şirket olması da, şirketin orta ve uzun vadede hisselerinin tercih edilmesini sağlıyor. Aselsan şirketinden yapılan açıklamalara göre İstanbul – İzmir otoyol projesinin ücret toplama sistemi kurulumu için 11 milyon 200 bin dolarlık sözleşme imzaladığı biliniyor.

Aselsan hisseleri 13,40 lira hedef fiyatla, % 11 yükseliş potansiyeli gösteriyor.

Arçelik Hisseleri – ARCLK

Arçelik Hisseleri - ARCLK2014 yılında 627 milyon 978 bin lira kar elde eden Arçelik, satış gelirlerinden % 12 üzerinde yükseliş gerçekleştirdi. Bu gelişmelerle şirketin net satış gelirlerinde yükseliş yaşanıyor. Satışlarını yurtdışında, yurtiçine göre daha da arttırması, dolar kurundaki yükseliş sayesinde oldukça olumlu etkilenmiş durumda. Yabancı para pozisyonlarının dengeli olması da şirketin bilançosu anlamında oldukça olumlu etkiye sahip.

Yurtdışı satışlarının büyük bölümünü Avrupa satışları oluşturduğu için Euro bölgesinde yaşanan toparlanma şirket hisselerine oldukça olumlu yansıyacağa benziyor. 16,70 lira hedef fiyatları % 12 yükseliş potansiyeli bekleniyor.

Türk Traktör Hisseleri – TTRAK

Türk Traktör Hisseleri - TTRAK2014 yılında satış gelirlerini % 25 arttıran şirketin, satışlarının maliyetlerinde ve faaliyet giderlerinde yaşanan artış ile net dönem karında % 7 oranında gerileme yaşanarak 261 milyon 87 bin lira oldu. Şirketin yurtdışı satışları % 35 artış kaydetti ve rekor sayıda traktör ihracı gerçekleştirildi. Türk Traktör olumlu ciro rakamlarına rağmen maliyetinin brüt kar marjında azalmaya neden oldu.

2015 yılının sonu itibariyle 355 milyon lira net kar ve % 10 oranında temettü verimi olacağı tahmin ediliyor. Orta vadede 94.15 hedef fiyatla, % 9 oranında artış potansiyeli görülüyor.

Trakya Cam Hisseleri – TRKCM

Trakya Cam Hisseleri - TRKCM2014 yılı satışlarından bir önceki yıla göre % 35 oranında artış görüldü ve 2 milyar 18 milyon lira olarak gerçekleşti. Net karını % 137 yükselişle 296 milyon 112 bin liraya yükseltti. Maliyetlerde yaşanan düşüş, şirketin karlılığını pozitif etkilemesi bekleniyor. Şirket ile ilgili bir diğer olumlu gelişme ise -307 milyon liradan -76 milyon liraya gerileyen net yabancı para pozisyonu.

Trakya Cam, 2014 yılında elde ettiği karından 29 Mayıs’ta36 milyon lira nakit temettü dağıtacağını duyurdu. % 7,4 bedelsiz artırım yapacağını da kaydetti. 3,50 lira hedef fiyatlar % 20 oranında yükseliş potansiyeli gösteriyor.