Borsadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsaları hisse senetleri ile birlikte anıyoruz ve borsa tarihi açısından büyük bir öneme sahiptirler. 15. yüzyılda deniz ticaretinin gelişmesiyle birlikte, hisse senetleri ticari işlemlere dahil olmuştur. Bu alım – satım işlemleri kahvehane, sokaklarda belli noktalara kurulan yerlerde yapılmaktadır. İşlem hacminin artması sonrasında bu işlemlerin daha güvenli yerlerde yapılma gereksinimi doğmuştur. Bu şekilde de borsa binaları kurulmaya başlamıştır. Deniz ticareti açısında önemli bir liman kenti olan Anvers’te ilk borsa binası kurulmuştur.

Hisse senedi nedir, çeşitleri nelerdir öğrenmeniz, hangi hisse senetlerine yatırım yapmanız konusunda bilgi vereceği gibi; işlemleri anlamanız adına da önemlidir. Hisse senedi alım – satım mantığını, para kazanmak için anlamanız gerekiyor. Borsada en çok alınıp satılan hisse senetleri, Adi ve İmtiyazlı hisse senetleridir. Ama ülkemizde bu hisseler borsada işlem görmemektedir. Ülkemizde işlem gören hisse senetleri nama ve hamiline yazılı hisse senetleridir.

Borsadan hisse senedi alarak birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle hisse senetleri ve borsa işlemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Borsaya giriş yapmalı ve nasıl yatırım yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Bilgi sahibi olarak borsada söz konusu riskleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Hangi durumlarda alım – satım yapmanız gerektiğini öğrenerek, kazançlı durumları değerlendirebilirsiniz.

Borsa nasıl oynanır, işlemler nasıl yapılır öğrenmek için internete başvurabilirsiniz. Gerek aracı kurumlarından eğitimlerinden faydalanabilir, gerekse bilgi paylaşımı yapan web siteleri aracılığıyla bilginizi arttırabilirsiniz. Günümüz olanaklarından olan demo hesaplar sayesinde de, risk almadan deneyim kazanmış olursunuz. Sanal para ile gerçek piyasa koşullarında yapılan borsa işlemleri, deneyim kazanmanıza ve stratejiler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bilgi ve deneyim sahibi olduktan sonra borsada hisse senedi almak için vadesiz yatırım hesabınız olmalıdır. Yatırım hesabını bir aracı kurum veya banka aracılığıyla açtırabilirsiniz. Gerekli belgeleri hazırlayıp aracı kurumunuza verdikten sonra hesaba para yatırarak hesabınızı aktif hale getirirsiniz. Daha sonra hangi hisse senedine yatırım yapmak istediğinizi belirleyerek alım işleminiz başlatırsınız.

Alınan bir hisse senedinin gelecekte değer kazanacağı bilinmektedir. Borsada yalnızca değer kazanacak hisse senetlerinden kazanç elde edersiniz. Bu nedenle iyi bir piyasa takibi yapıp, analizlerle trendi belirleyerek bir hisse senedinin gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını öngörmeniz gerekmektedir. Değerlenecek hisseyi belirledikten sonra online bankacılık işlemlerine benzer şekilde aracı kurumunuza al emrini iletir ve alım işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Borsada bir hisse senedinden para kazanmak için iyi bir işlem bilgisine ve deneyimine, analiz bilgisine, piyasa takibi yapmaya ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda kendi yatırım stratejilerinizle işlemleri gerçekleştirmeniz ve tüyolara itibar etmemeniz gerekmektedir.