Borsada Hisse Senetlerinden Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Borsada Hisse Senetlerinden Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Borsa kelimesini duyan herkesin aklına ilk olarak hisse senetleri gelmektedir. Bunun nedeni yatırımcıların çoğunun senetlere yatırım yapmasıdır. Çünkü diğer araçlardan uzun vadede daha yüksek getiriye sahiptirler. Hem kâr dağıtımlarından hem de alım – satım arası farktan kazanç elde edilmektedir. Bunun için kesinlikle şirket ve sektör seçimi önemlidir. Yanlış bir seçim paranızı kaybetmenize sebep olurken doğru zamanda doğru hisseye yatırım yaparak servetinizi katlayabilirsiniz.

Borsada hisse senedi yatırımı yapmadan önce piyasayı tanımalısınız. Borsa nedir, kuralları nelerdir, işleyişi nasıldır gibi soruların yanıtlarını biliyor olmanız gerekir. Bunun dışında kazanç elde etmek için deneyim kazanmak önemlidir. Bu nedenle uzmanların tavsiyeleri gerekli eğitimleri almadan ve belli bir seviyede tecrübe kazanmadan hemen gerçek hesaba geçmemeniz yönündedir. Çünkü kayıpla karşılaşmanın ana sebepleri bilgi ve deneyim eksikliğidir. Bu yüzden hem hisse senetlerinin hem de borsanın özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir.

Borsada alım – satım emirleriniz piyasa ile aranızda köprü görevi gören aracı kurumları tarafından gerçekleştirilir. Kuralar yatırımcıların bilinçlenmesi için temel seviyeden başlayarak üst düzeye kadar eğitim imkanı sunar. Böylece teorik bilgilerinizi kolaylıkla profesyoneller seviyesine çıkartabilirsiniz. Borsa öğrenmenin yolları nelerdir detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Tecrübenin artması için de deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda yatırım işlemleri güncel veriler üzerinden sanal parayla yapılır. Bu sayede paranızı riske atmadan başarılı yatırımcılar gibi deneyimli borsacı olabilirsiniz. Takıldığınız yerlerde profesyonel anlamda yardım alabilirsiniz.

Asıl konumuza dönecek olursak, hisse senetlerinden kazanç elde etmek için bilgi ve deneyimin yanı sıra fiyat takibi konusu önemlidir. Borsada gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Bunun nedeni alım – satım arası farktan kâr elde etmektir. Bu yüzden hisse senedi fiyatları nelerden etkilenir bilmeniz gerekir. Etkenler senetlerin değerinin dalgalı yapıya sahip olmasını sağlar. Piyasa takibi ve analiz yöntemleri neticesinde ileri tarihteki fiyat hareketleri tahmin edilir. Yatırımcılar hangi seviyelerden işlem yapacağına karar bu sayede karar verir. En doğru zamanın yakalanması için hisseler hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir.

Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri şirket ve sektörün seçimidir. Buna karar vermek için acele etmemelisiniz. Birkaç ay tüm sektördeki gelişmeleri, fiyat değişmelerini izlemelisiniz. Bu arada analiz yöntemlerini kullanmayı ve sonucunu yorumlamayı öğrenmelisiniz. Böylelikle kâr getirmesini beklediğiniz, avantajlı gördüğünüz senetlere yatırım yapmalısınız. Özellikle fiyat hareketlerinin geri çekilme ve kırılma yaşayacağı noktaları belirleyebilmeniz önemlidir. Genellikle fiyatların destek bulduğu noktalarda alım, direndiği noktalarda da satım yapılır. Bunun nedeni düşen fiyatların yatırımcıların talebi ile yükseleceği, artan fiyatların daha da artış göstermeyeceği düşüncesi ile satış yapılmasına dayanır.

Son olarak, borsada fiyatlar arz ve talep faktörlerine göre belirlenir. Bu nedenle alım ve satımların yoğun olarak gerçekleştiği zaman dilimlerinde yatırım araçlarının değerleri sürekli olarak değişmektedir. Bu değişmelerde bilgi ve deneyim sonucunda kontrol altına alınabilmektedir. Bu yüzden öncelikle borsanın mantığını kavramanız gerekir. Bir süre geçtikten sonra artan bilgi ve tecrübeleriniz sayesinde kolaylıkla avantajlı pozisyonları görebilir ve değerlendirebilirsiniz. Sabırlı olmalısınız. Adımlarınızı her daim temkinli atmalısınız. Her türlü değişkenin analizini yaparak, doğru zamanı yakalayabilir, kâr getirecek hisselerden yüksek getiri sağlayabilirsiniz.