Borsada Hangi Hisse Senedi Alınır?

Borsada Hangi Hisse Senedi Alınır?

Hisse senetleri günümüzün en yüksek alım – satım talebine sahip olan enstrümanlardır. Gerek senetlerin değer kazanmasıyla kar payı alarak gerekse de alım – satım arası farktan kazanç sağlayarak senetler aracılığıyla birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için doğru senedi bulmanız, portföyünüze eklemeniz gerekir. Bu kapsamda senetler ve borsa piyasası hakkında öğrenmeniz gerekenler vardır. Böylece doğru zamanda kazanç sağlayacak senetlere yatırım yapabilirsiniz. Birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Borsada hisse senetleri yatırıma en çok konu olan araçlardır. Bu araçlar birikimlerin değerlendirilmesin oldukça etkilidir. Borsanın kurulmasına neden olan araçlar sayesinde az miktardaki paralarınızı değerlendirmeniz mümkündür. Bunun için hisselerin değerlerini etkileyen faktörleri bilmeniz gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz ki borsada doğru yapılan fiyat varsayımları sonucunda beklentiler karşılanmaktadır. Bu yüzden senetler ve borsa piyasası hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmelisiniz. Böylece kazanç getirecek senetlere yönelebilirsiniz. Küçük miktardaki birikimlerinizle yüksek miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Şimdi, borsada hangi hisse senedi alınır gelin hep birlikte cevaplandıralım.

Borsa Piyasasında Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsa Piyasasında Hisse Senedi Nasıl Alınır?Borsada hisse senedi alım – satımı yapmak için yatırımcının vadesiz hesap açtırması gerekir. Bu hesabı borsa ile aranızda köprü görevi kuracak aracı kurumu üzerinden açarsınız. Ya da böyle bir hesabınız varsa direkt olarak borsa hesabına çevirebilirsiniz. Bunun için aracı kurumu seçmeniz gerekir. Bu yatırımcı için önemli bir konudur. Çünkü kurumların yetkileri sınırlı olabilmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz kurumun yatırıma elverişli olması gerekir. İsteklerinizi karşılar nitelikte olması başarılı olmanız için şarttır.

Aracı kurumu seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlardan biri kurumun yasal olmasıdır. Bu gerçekten de önemli bir konudur. Çünkü kurumun yasal olmaması nedeni ile dolandırılma riskiniz vardır. Bu yüzden tercih edeceğiniz kurumun yasal olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için SPK’nın internette yer alan listesini inceleyebilirsiniz. Böylelikle hangi kurumlar yasal öğrenebilirsiniz. Ya da kurumun yasal olup olmadığını SPK’nın lisanslı yetki belgesine sahip olup olmadığına göre anlayabilirsiniz. Ardından tercihte bulunabilirsiniz. Benim önerim tercihte bulunmadan önce tüm kurumların deneme hesaplarını kullanmanızdan yanadır. Çünkü deneme hesaplarında hem borsa tecrübesi kazanırsınız hem de kurumların sunmuş olduğu olanakların neler olduğunu görebilirsiniz.

Tercihen aracı kurumunuzu seçerken alanında uzmanlaşmış, dinamik kadrodan oluşan kurumlardan yana kullanmalısınız. Böylece gerekli bilgileri öğrenerek, tecrübeleri kazanarak piyasada başarılı olabilirsiniz. Bu hususta öğrenmeniz gerekenleri aracı kurumların eğitimlerinden öğrenebilirsiniz. Deneyimleri deneme hesapları aracılığıyla kazanabilirsiniz. Böylelikle hisse senedi işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yürütebilirsiniz. Bu kapsamda bilmeniz gereken hususlara aşağıda değinmek istiyorum.

Borsada Hangi Hisse Senedi Alınmalı?

Borsada Hangi Hisse Senedi Alınmalı?Portföye eklenecek olan senet yatırımcı açısından oldukça önemlidir. Fiyatlarında yaşanacak olan geri çekilmeler ve yükselmeler yatırımcının kaderini belirleyen unsurlardır. Buna şans gözüyle bakılsa dahi fiyatlar belli başlı unsurlara bağlı olarak değişir. Bu nedenle piyasada şans faktörlerinin pek de etkisi yoktur. Bu yüzden şansınıza değil, direkt olarak bilgi ve tecrübelerinize güvenmelisiniz. Çünkü bilgi birikimleri ve deneyimleri sonucunda doğru adımlar atılır. Bu nedenle öncelikle borsa ve hisse senetleri hakkındaki hususları öğrenmelisiniz. Buna göre kar getirecek stratejiler üretebilirsiniz. Kazanacağınız yolda planlar yapabilirsiniz. Böylelikle bilinçli olarak hareket edebilirsiniz. Birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Okumanızı Tavsiye Ederiz:
Borsada Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

Alım yapacağınız senedin borsada değerlenmesi gerekiyor. Çünkü borsada alım ve satım arası fiyat farkından getiri elde edilir. Bu nedenle senetleri düşük fiyat seviyelerinden alarak, değerleri yükseldiğinde beklentilerinizi karşılayacak seviyelere yükseldiğinde satmanız gerekir. Bu sayede senetlerden getiri sağlayabilirsiniz. Bunun için şirket ve sektör seçiminin önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle şirket ve sektör araştırmasında, analizinde bulunmalısınız. Böylece kazanç sağlayacağınız şirketi belirleyebilirsiniz. Birikimlerinizi bu sayede değerlendirebilirsiniz.

Senedini alacağınız şirketin her daim karlılığını artırması gerekiyor. Bu konuda yatırımcılar genellikle bilindik şirketlerin kağıtlarına yatırım yapsa da asıl kazanç piyasaya yeni girmiş şirketler üzerinden elde edilmektedir. Fakat bu hususta doğru seçim yapmak önemlidir. Çünkü bildiğiniz üzere yeni kurulan bir şirkete yatırım yapmak risklidir. Bunun sebebi şirketin amaçları doğrultusunda hedeflerine erişebilecekleri hususunda kaygıların bulunmasıdır. Bu da yatırımcılar tanınan şirketlere yöneltmiştir. Risk almayı sevmiyorsanız köklü şirketler yatırım için idealdir. Ama bunun için gerçekten de ileriki süreci düşünmelisiniz. Şirketin sektörün öncü konumunda olacak mı belirlemelisiniz. Buna göre alım da bulunmalısınız.

Hisse Senetleri Ne Zaman Satılmalı?

Hisse Senetleri Ne Zaman Satılmalı?Hisselerin değeri yükseldiğinde, fiyat seviyeleri yükselişe geçtiğinde yatırımcılar direkt olarak satış yönünde pozisyon oluşturma eğilimindedir. Çünkü az bir yükseliş alım – satım arası fiyat farkından getiri sağlanmasını mümkün kılar. Yatırımcıların çoğu zarar etmemek adına yükseliş noktalarından satışlarda bulunur. Bu durumda yapılması gereken trendin ileri zamandaki yönünün saptanmasıdır. Çünkü senetler kısa vadeli olarak düşük seviyelerde yükseliş yaşar.

Uzun vadeli olarak ise ciddi anlamda değerlerinde artış yaşanır. Bu yüzden uzun soluklu yatırım yapmak daha mantıklıdır. (Hisse senedi yatırımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.) Çünkü piyasanın işlem hacmi düşüktür. Bu da kısa vadeli işlemlerin yüksek risk içerdiği anlamına gelir. Bu nedenle yüksek risk ile küçük miktarlarda kazanç sağlamaktansa, minimum riskle hedeflediğiniz miktarları kazanmaya yönelmelisiniz.

Senetleri elden çıkartacağınızda dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlardan biri de şirketin başka şirketlerle yapmış olduğu anlaşmalardır veya atılan ortaklık imzalarıdır. Sanayi kollarını farklı yönde geliştirme çabalarıdır. Bunun gibi birçok husus senedin değerine direkt olarak olumlu veya olumsuz bir şekilde etki eder. Bu nedenle bu hususları dikkate almalısınız. Şirketin haberlerini incelemelisiniz.

Bilanço, gelir tablosu, mali tablolar analizi gibi sayısal verilere göz atmalısınız. Buna bağlı olarak alım mı, satış mı yapacağınızı belirlemelisiniz. Avantaj gördüğünüzde ek alımlarda bulunmalısınız. Dezavantajlı durumlarda ise fiyat yükselir umuduyla beklemek yerine zararın neresinden dönülürse kardır gözüyle bakmalısınız. Böylece işlemlerinizi umduğunuz gibi yönetebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayarak, senetlerden ciddi anlamda kazançlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerin en iyi şekillerde değerlendirilmesini sağlayan senetlere yatırım yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken hususları öğrenmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlamalısınız. Özellikle yatırımlarınızı borsa aracılığıyla yapacağınız için borsa nedir, sistemi nasıl çalışır mantığını çözmelisiniz. Tüm bunlar için aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Kendinizi günden güne geliştirmelisiniz. Bilgi birikimlerinizin ve deneyimlerinizin oranını artırmalısınız. Böylece günü geldiğinde başarılı yatırımcılar gibi verimli performans sergileyebilirsiniz. Az miktardaki paranızda güzel miktarda getiri sağlayarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.