Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Geleceğinize ait yapacağınız yatırımları, borsa piyasasında güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Kısa veya uzun vadede yapacağınız yatırımlarda, düzenli olarak kazanmak istiyorsanız; piyasaya tümüyle hakim olmanız gerekir. Aracı kurumun vermiş olduğu ücretsiz eğitimlerden yararlanarak ve internetten araştırmalar yaparak çok rahat, borsa piyasası hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Borsa denildiğinde akla ilk gelen yatırım enstrümanı hisse senetleridir. Bunun dışında emtia ticareti, dövizler ve kıymetli evraklar piyasada işlem görmektedir. İnternet ortamında, aracı kurum aracılığıyla verdiğiniz emirler doğrultusunda, yatırım aracınızı seçebilirsiniz. Çeşitli alanlara yatırım yaparak, portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz.

Borsada işlem yapabilmeniz için; 18 yaşından büyük olmanız ve bir aracı kurum seçmeniz gerekir. Bu aracı kurum ilgili banka olabileceği gibi, SPK’nın denetimine bağlı olan aracı kurum da olabilir. İşlemlerinizde aracılık görevi üstlenecek olan kurumu seçtikten sonra, gerekli belgeler hazırlanarak, imzalanır. Yatırım hesabınız kısa sürede aktif hale gelir. Hesabınıza para yatırarak, işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızı açtırdınız ve alım satım nasıl yapılır, hiç bir fikriniz yoksa sizin için borsada alım satım işlemi nasıl yapılır, buna bakalım:

Borsa işlem saatleri, 2 seanstan oluşur. 1. seans 9:15′ te başlar ve 12:30’da sona erer. Belirlenmiş süre içerisinde, yatırımcıların alım satım emirleri belirlenir ve değerlendirilir. Buna göre fiyatlar belirlenir ve tek fiyat üzerinden açılış işlemleri uygulanır. 2. seans işlemleri 14:00 ile 17:40 arasında yapılır. Önceki seansta yapılan işlemler, bu seansta da aynı şekilde uygulanır. En sonunda kapanış işlemleri yapılır.

12 Soruda Borsa Nasıl Oynanır, İşlemler Nasıl Yapılır Öğrenin!
Bilgi Almak için Tıklayın.

Size biraz karışık gelmiş olabilir. Piyasada oluşan fiyatlar, arz ve talebe göre şekil alır. Borsada alım işlemine talep emri, satım işlemine ise arz emri denir. Arz ve talep emirleri birbirlerini karşılamazsa, borsada işlem yapamazsınız. Örneğin, 5.000 TL ile hisse senedi almak istiyorsunuz, karşı taraf hisse senedini 6.000 TL’ye satıyor ise talepler birbirini karşılamadığı için piyasadaki sistem sizi eşleştirmez. Sistemin sizi eşleştirebilmesi için, belirlediğiniz fiyatlar aynı olmalıdır. Borsada alım – satım nasıl yapılır, buradan öğrenebilirsiniz.

Seçtiğiniz aracı kuruma vereceğiniz emirleri sözlü veya yazılı bir şekilde iletebilirsiniz. İnternetin olduğu her yerde, size özel oluşturulmuş hesabınıza girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Piyasada oluşan fiyatları görerek, alım satım emri verebilirsiniz. Verdiğiniz emirleri, aracı kurumunuz düzenleyerek, piyasaya iletir. Arz ve talep birbirlerini karşıladığında işleminiz gerçekleştirilir.

Hisse senetlerinin değerleri emirler doğrultusunda değişir. İşlemler düz hesap olması için 100 ve 100’ün katları üzerinden işlem görür. Örnek vermek gerekirse; 5.000 TL ve 10.000 TL fiyat aralığına sahip olan hisse senedini almak istiyorsunuz. 5.160 TL’den alım emri veremezsiniz, verseniz dahi sistem bunu kabul etmeyecektir. En az 5.100 TL’den alım emri verebilirsiniz. Verdiğiniz emirler seans süresi boyunca geçerlidir. Emriniz seans süresi içerisinde karşılanmamışsa sistem otomatik olarak emrinizi kapatır. Eğer gün boyunca emrinizin karşılanmasını istiyorsanız, sistemden gün boyu alım/satım emrini işaretlemeniz gerekir. Borsada hisse senedi nasıl alınır sorusunun cevabı…

Piyasada aşırı dalgalanmaların önüne geçilebilmesi için, yatırım araçlarının fiyat seviyeleri, bir seans süresi içerisinde en fazla % 10 aşağı ve yukarı hareket eder. Örneğimizin üzerinden gidecek olursak; hisse senedi, seans kapanışını 7.000 TL ile yapmışsa, siz emir verirken %10 limitini geçemezsiniz. En fazla 7.700 TL ile alım/satım emri verebilirsiniz.

Sistemde limitli veya serbest fiyat emirleri vardır. Aracı kurumun yardımıyla bu emirlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Limitli fiyat emrinde, fiyat aralığını siz belirliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; istediğiniz şirketin hisse senetlerinin değeri 4.000 TL olduğunda alım emri veriyorsunuz ve beklentiniz karşılandığında işleminiz gerçekleşmiş oluyor. Serbest fiyat emrinde ise, örneğin bir şirketin hisse senedini almak istiyorsunuz, aracı kurumunuza talimat vererek sizin yerinize işlemlerinizi hallediyor. Bu işleminizde fiyat belirlemiyorsunuz.

Borsada yapmış olduğunuz işlemler Takasbank güvencesi nezdinde saklanır. Olası bir problem ile karşılaştığınızda, işlemlerinizin özetini görebilirsiniz. Denetime tabii tutulduğu ve yasal olduğu için, işlemlerinizi güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Birikimlerinizi çoğaltıp, geleceğe daha sağlam adımlarla başlayabilirsiniz.