Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

Çoğu yatırımcının parasını değerlendirmek için tercih ettiği enstrümanlar arasında altın, dolar ve Euro bulunur. Çünkü diğer enstrümanlara kıyasla bu araçların alım – satım nakit oranı daha yüksektir. Bunların dışında elbette ki birçok yatırım aracı bulunur. Fakat ülkemiz yatırımcıların tercihi bu yöndedir. Aralarındaki fiyat ilişkisi çözen ve işlemlerini hedefleri doğrultusunda yönetenler beklentilerini kolaylıkla karşılar. Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar gelişi güzel işlem yapanlar ise aksine birikimlerini kaybetmek durumunda kalır. Kazanan yatırımcıların yanında yer almak istiyorsanız aşağıda yazacağım hususları önemsemelisiniz.

Kıymetli madeni günümüzde yatırım oranı en yüksek olan enstrümandır. Her zaman için güvenli liman görülür. Gerek ülke ekonomileri daraldığında gerekse de genişlediğinde herkes birikimlerini değerlendirmek için altın yatırımı yapar. Bunun sebebi fiyatlar, düşüşe geçse dahi yükselişe geçeceğidir. Fakat günümüzde kuyumcuların aksine yatırımlar artık eskisi gibi fiziki şekillerde gerçekleştirilmemektedir. İnternet üzerinden fiziki olmayan şekillerde gerçekleştirilerek, birikimler güven içinde değerlendirilmektedir. Bu kapsamda finans piyasaları devreye girmektedir. Çünkü sadece finans piyasalarında işlemler alıcı ve satıcı bir araya gelmeden fiziki olamayan biçimde yapılmaktadır.

Yatırımların internet üzerinden yürütülmesi ile kişiler birikimlerini değerlendirmek için ne döviz bürolarının ne de kuyumcuların yolunu tutmaktadır. Online olarak tüm işlemlerini vakit kaybetmeden gerçekleştirmektedir. Günlük rutin işler bölünmeden, avantajlı pozisyonlar alınıp satılmaktadır. Böylelikle anlık fiyat hareketlerinden faydalanarak, birikimler değerlendirilmektedir. Bu kapsamda piyasalarda en yüksek hacme sahip olan altın, dolar ve Euro’nun tercih edildiğini söyleyebilirim.

Peki altın, dolar ve Euro arasındaki fiyat ilişkisi nasıldır, gelin hep birlikte ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Altın ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi

Altın ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisiDeğerli madene yatırım yapan çoğu kişinin takip etmesi gereken enstrümanlardan biri de dolardır. Çünkü biliyorsunuz ki genel itibariyle altın ile doların fiyat ilişkisi zıttır. Bunun sebebi altının ons başına birim değerinin dolar üzerinden fiyatlandırılıyor olmasıdır. Bu da doların düşüşe uğradığı zamanlarda, yatırımcıların dolardan zarar etmemek amacıyla altın almasına neden olur. Haliyle kıymetli madenin trendi arz ve talep unsurlarına bağlı olarak artar. Aksi durumda dolar yükseldiğinde ise yatırımcılar kıymetli madenin değerinin düşeceğini ön gördükleri için sarı metale satış yönlü pozisyon oluştururlar. Aynı zamanda bankalarda ellerinde bulunan altınları piyasaya sürerler. Böylece kıymetli madenin değeri düşüş trend eğilimine girer.

İlginizi Çekebilir: Dolar Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolar ile altın fiyat trendi ilişkisi yukarıda anlattığım gibidir. Elbette ki piyasa şartlarına, gelişen koşullara bağlı olarak trend aynı eğilimde de olabilir. Bu yüzden hem dolar hem de altın fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Çoğu zaman ters eğilimli olmalarına rağmen bazı dönemlerde kıymetli madenin dolar ile başa baş olduğunu söylemek mümkündür. 1993 yılında Mayıs ve Aralık ayları arasında geçen süre buna en iyi örnektir. Bunun dışında 2005 yılında da aynı etkiler görülmüştür. Nisan ve Aralık ayları arasında fiyat trendi eş doğrultulu olarak yükselişe ve düşüşe geçmiştir. Bu yüzden istisnai durumların olabileceğini unutmamalısınız. Yatırımlarınızı analizlere ve piyasa takiplerine göre yapmalısınız.

Altın ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi

Altın ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisiAltın ve dolar arasındaki fiyat ilişkisi genellikle zıt yönlü olarak ifade edilirken, kıymetli maden ve Euro trend eğilimi için belli bir eğilim söz konusu değildir. Bunun sebebi altın ile Euro’nun belli dönemlerde aynı eğilimde olduğu görülmektedir. Aynı şekilde bazen de aksi yönde hareket ettikleri doğrudur. Bu nedenle ne zıt ne eş olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü fiyat trendi birbirinden bağımsız olarak ilerler veya geriler. Bu yüzden genelleme yapmak yerine, demo hesaplarda alıştırma yapmanızı öneririm. Bu sayede fiyat hareketlerinde yaşanan iniş çıkışları ön görebilir hale gelebilirsiniz.

Euro ile altın arasındaki ilişkiyi inceleyerek, herhangi ikisi arasından birine yatırım yapmak pek de sağlıklı olmayacaktır. Özellikle bu durum acemi yatırımcılar için geçerlidir. Çünkü fiyat seviyelerinde yaşanacak dalgalanmaların yönünü Euro – altın grafiğine bakarak anlamak zordur. Bu yüzden uzmanların analizlerini incelemenizi tavsiye ederim. (Euro ticareti nedir, nasıl yapılır, detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.) Altın her ne kadar güvenilir liman olsa da Euro’nun fiyat grafiği stabil eğilim çizgisine sahip olsa da oluşan fiyat eğilimini belirlemek için belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmalısınız. İster borsa ister forex piyasası olsun hiç fark etmez. İkisi de fiyat varsayımı üzerine kurulu piyasalar olduğu için yatırımlarınızı bilinçli fiyat seviyeleri üzerinden beklentilerinizi karşılayacak şekilde yürütebilmelisiniz. Bunun için de en iyi yol deneyim kazanmaktır.

Euro ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi

Euro ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisiBiliyorsunuz ki doların değerini düşürmek amacıyla, çoğu Avrupa ülkelerinin ortak kararı ile Euro piyasalara sürülmüştür. Piyasaya girdiği günden bu yana dolar ile çekişme halinde olan Euro arasındaki fiyat ilişkisi çoğu zaman zıt yönlüdür. Çünkü Euro’nun değerinin yükselmesi dolar üzerinde baskı kurulmasını sağlar ve doların kaybetmesine neden olur. Elbette ki ABD’nin ekonomisinin canlı olması sayesinde düşen trend tekrar yükselişe geçer. Bu kapsamda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) uygulamış olduğu para politikaları sayesinde dolara karşı, Euro’nun değeri stabil kalır. Bu konuda önemli olan merkez bankalarının ve önemli kişilerin konuşmalarıdır. Bunun yanı sıra ülkelerde gelişen hususlar da fiyatların geri çekilmesine ve yükselmesine nedendir. Bu yüzden döviz fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz ve meydana gelen hususları doğru bir şekilde yorumlamalısınız.

Döviz fiyatlarını etkileyen faktörler denildiğinde akla ilk olarak ekonomiyi etkileyecek olaylar yer alır. Özellikle mikro ve makroekonomik veriler bu anlamda önemlidir. Çünkü bu verilerin durumuna göre ülke ekonomileri hakkında yorum yapabilirsiniz. Ekonomi daralacak mı yoksa genişleyecek mi ön görebilirsiniz. Böylelikle para birimlerinin değerinde geri çekilme mi yoksa yükseliş mi yaşanacak anlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak yatırımlarınızı karlı bir şekilde yürütebilirsiniz. Elbette ki bu anlamda finansal bilgilerin, gözlem gücünün ve piyasa takibinin önemi büyüktür. Bu yüzden aracı kurumların eğitim hizmetlerini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bu sayede baştan sonra yatırım ve piyasalar ile alakalı tüm aklınıza takılan soruların cevabını detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi doğru şekillerde yönetebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Hangi Dövizlere Nasıl ve Nerede Yatırım Yapmalı?

Sonuç olarak, altın, dolar ve Euro arasındaki ilişkiyi ayrı ayrı ele aldım. Fakat dediğim gibi piyasaların ve işlem gören enstrümanların değeri genellemenin aksine göre değişebilir. Bu yüzden öncelikle enstrümanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Değerleri neden düşer ve yükselir öğrenmelisiniz. Fiyatlara etki eden faktörler hakkında araştırma yapmalısınız. Bilgi birikimlerinizi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Anlık fiyat dalgalanmalarına karşın nasıl bir tutum içinde yatırımlarınızı yönetmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sağlam bir yatırım psikolojisine sahip olmalısınız. İyi bir para ve risk yönetimi ile prensipli bir şekilde ilerleyerek birikimlerinizi hedefleriniz doğrultusunda değerlendirebilirsiniz. Böylece ekonominize güzel miktarlarda katkıda bulunarak, piyasalarında da sunmuş oldukları avantajlar sayesinde paranızı ciddi anlamda katlayabilirsiniz.