Parite Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parite Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parite kavramı genellikle dövizleri kapsar. Farklı iki dövizin bir araya gelmesi bu kavramı oluşturur. Birinin diğerine karşı değerini ifade ettiği için para birimleri dışında da bu kavramı duyabilirsiniz. Örneğin, altın yatırımı yaptığınızda değeri ya dolar ya Türk lirası cinsinden hesaplanır. Bu da bir paritedir. Özellikle işlemler finans piyasalarında çift şeklinde yapılır. Bu nedenle de parite yatırımında dikkat edilmesi gereken hususların bilinmesi gerekir. Böylece doğru adımları atabilir, kazançlı çıkabilirsiniz.

Borsa veya forexte yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle piyasayı en özel ayrıntılarına kadar bilmeniz gerekir. İşleyişi, mantığı nedir bilmeden işlemlerinizi yürütmeye başlarsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu nedenle hüsrana uğramamak, beklentilerinizi karşılamak adına temelinizi sağlam tutmalısınız. Nasıl ki doğal afet oluşumlarından sonra bazı evler yerle yeksan olurken bazıları da dimdik ayakta kalıyorsa bu temellerinin sağlamlığına dayanır. Bu nedenle bilginiz ne derece sağlam olursa başarıya o kadar yakın olursunuz ve olası ters durumlarda paranızı doğru bir şekilde yönlendirerek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bunun için haliyle deneyimli olmanız şarttır. Tecrübeleriniz sayesinde bu gibi durumların üstesinden kolaylıkla gelebilecek çıkış yolu bulabilirsiniz.

Şimdi, parite nedir tanımlayarak dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermek istiyorum:

Parite iki farklı cinsin birbirine karşı değeridir. Bu konuda paritenin oluşabilmesi için birinin diğerine baskın gelmesi fiyat seviyelerini belirleyici etken olması gerekir. Örneğin, Dolar/TL paritesinde baskın olan taraf dolardır. Eğilim yönünü Amerikan doları belirler. Fakat bu anlamda Türk lirasının hiçbir hükmü yoktur diyemeyiz. Çünkü Türkiye’de meydana gelen her hangi bir durum paritenin yön değiştirmesine neden olabilir. Bu dolara göre daha düşük ihtimalli olmasına rağmen bunu göz ardı etmemek gerekir. Piyasalarda işlem gören pariteler çok sayıdadır. Çünkü bütün döviz cinsleri ile yatırım yapılmaktadır. Fakat elbette ki yatırımcıların tercihi daha çok majör dövizlerden yanadır. Bunun nedeni hem yüksek kazanç getirmeleridir hem de fiyat seviyelerinin kolay bir şekilde tahmin edilebilmesidir. Şimdi, en yüksek işlem hacmine sahip olan pariteler nelerdir, bakarak dikkat edilmesi gereken hususların üzerinde durayım:

Dolar/Japon Yeni Paritesi (USD/JPY): Piyasalarda yüksek işlem hacmine sahip olan dolar ve Japon yeninin bir araya gelerek işlem görmesi sonucunda yatırımcılar yüksek miktarda kazanımlara imza atmaktadır. Bunun nedeni her iki ülkenin de ekonomik anlamda birbirine kafa tutar halde olmasıdır. Bu yüzden paritenin değeri kur savaşlarına göre belirlenir. Dikkat edilmesi gereken husus hem Amerika’da hem de Japonya’da meydana gelen hususların takip edilmesidir. Böylece paritenin değerini kolaylıkla belirleyebilir. Trendde yaşanan hassas değişikliklerden para kazanabilirsiniz.

Euro/Dolar Paritesi (EUR/USD): Euro ve Amerikan doları biliyorsunuz ki hem ticaret hem de yatırım amaçlı olarak tercih edilen dövizlerdir. İkisinin çift oluşturmasıyla bütün yatırımcılar bu pariteye akın etmişlerdir. Euro, Amerikan dolarının değerini düşürmek amacıyla tedavüle sürülen para birimidir. Ve bunda da başarılı olmuştur. Öyle ki yatırımcılar ellerindeki dolarları satarak yerine Euro almışlardır. Bu da paritenin hızlıca yükselmesini sağlamıştır. Bu nedenle paritenin fiyat seviyelerindeki değişiklik genellikle Avrupa ülkelerinde meydana gelen değişimlerdir. Bu değişimleri takip ederek fiyat seviyelerinde oluşan düşüşleri yükselişleri görebilir, nihayetinde doğru noktalardan alım – satımlarınızı yaparak istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Dolar/İsviçre Frangı Paritesi (USD/CHF): Amerikan doları ve İsviçre frangı paritesi yatırımcılar tarafından yeni yeni kullanılmaya başlamıştır diyebilirim. Çünkü İsviçre’nin ekonomisi biliyorsunuz ki bir aralar sekteye uğramış durumdaydı. Bu nedenle de para biriminin değerinde oldukça düşüşler görülmüştü. Bu yüzden yatırımcılar zarar ederim korkusuyla franga yönelmemekteydi. Fakat ülkenin uygulamış olduğu politikalar sonucu dövizin değeri giderek yükselmeyi başarmıştır. Borsada alım – satım arası farktan kazanç sağlandığı için yatırım USD/CHF paritesine güvenerek yatırım yapmaktadır. Genelde dolar tarafında yaşanan değişimler paritenin eğilimini belirlemektedir. Fakat frangın değeri anlık değişmelere uğradığı da unutulmaması gerekir. Ekonomik verilerin dövizler üzerine etkisini araştırarak bu hususlar hakkında bilgi sahibi olabilir. Anlık değişmelerden günlük faydalanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Euro/İngiliz Sterlini Paritesi (EUR/GBP): Amerikan doları gibi Euro, İngiliz sterlini ile oluşturmuş olduğu pariteyle bütün yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Çünkü Euro’nun tedavüle girmesi en çok Amerika ve İngiltere’nin ekonomisine etki etmiştir. Dolar ve sterlin Euro karşısında değer kaybetmiştir. Bu durumu öngörebilen yatırımcılar oldukça karlı çıkmıştır. Özellikle ilk çıkış sürecinde bütün uzmanların beklentileri de Euro’nun ün geçtikçe diğer dövizler üzerinde baskı kuracağı yönündeydi. Eğer uzmanların yorumlarını takip ederseniz pek çok püf noktaya ulaşabilir. Birikimlerinizi hangi araca bağlamanız gerekiyor öğrenebilirsiniz. EUR/GBP paritesine yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Ama bunun için her iki ülkenin de ekonomik, siyasi ve politik anlamda yaşadığı değişmeleri takip etmeli, fiyatlara olan etkisini belirleyebilmelisiniz.

Euro/Japon Yeni Paritesi (EUR/JPY): Euro ve Japon yeni risk almak isteyen yatırımcıların tercihidir. Bunun nedeni paritenin eğilim yönünün sürekli olarak değişmesidir. Bu durum yılların tecrübesine sahip olan döviz yatırımcıları için avantaj teşkil ederken, deneyimsiz yatırımcılar için dezavantaj içerir. Bu nedenle belli bir deneyime sahip olduktan sonra paritenin eğilim trendini belirleyerek beklentilerinizi karşılayacak miktarlarda kazanımlara ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için Euro ve Japon yeni tarafında yaşananları takip etmelisiniz. Özellikle ticaretteki payları son derece önemlidir. Geçmişteki verilerle kıyaslayarak düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşanacak doğru tahmin ederek, işleminizin sonucundan tatminkar bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Avustralya Doları/Amerikan Doları Paritesi (AUD/USD): Piyasalarda dolar en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimidir. Çok fazla çeşide sahip olmasına rağmen elbette ki öncelikle Amerikan ardından ise Avustralya ve Kanada doları tercih edilmektedir. Bunun nedeni bu dövizlerin ülkeler arası ticaret anlamında da yüksek işlem hacmine sahip olmasıdır. Böylece kur farklarından yaralanarak kazanç sağlanabilmektedir. Amerika gibi Avustralya’nın ekonomisi de dinamik bir yapıya sahiptir. Bu sayede paritenin değeri genellikle yükseliş trendi egemenliği altındadır. Fakat bazı durumlarda düşüş gözlenmektedir. Bu durum açıklanan makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergelere göre değişmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu göstergelerin takibini yapmalı, paritenin durumunu belirleyebilmelisiniz. Böylece doğru adımları atarak, istediğiniz miktarda para kazanabilirsiniz.

Euro/İsviçre Frangı Paritesi (EUR/CHF): Euro ve İsviçre frangı paritesi gerçekten iyi bir ikilidir. Çünkü hem Euro hem de frank yönünde yükselişlerin yaşanması paritenin olumlu fiyat seyrine sahip olmasını sağlar. Bu sayede yatırımcıların tercihi de EUR/CHF paritesi üzerindedir. Öyle ki hassas değişimler doğru olarak yorumlandığında anlık kazançlar elde edilebilmektedir. Bu konuda gerçekten belli bir seviyenin üzerine gelmiş olmalısınız. Yaşanan dalgalanmaların neden meydana geldiğini anlamalısınız. Böylelikle elinizde bulunan paraları, döviz çiftlerine yatırarak değerlendirebilirsiniz. Yalnız bunun için sadece dövizlerin değil işlem yapacağınız piyasanın da özelliklerini bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü belli başlı noktalar bilinmediğinde önüne çıkan fırsatları göremezsiniz. Haliyle de değerlendiremezsiniz. Bu nedenle kesinlikle iyi bir eğitim almalı, belli bir
tecrübe sahibi olmalısınız.

İngiliz Sterlini/Dolar Paritesi (GBP/USD): İngiliz sterlini ve Amerikan doları’nın oluşturmuş olduğu parite yıllar yılı tercih edilmektedir. Biliyorsunuz ki sterlin tedavülde olan en eski para birimlerindendir. Bu nedenle döviz yatırımcıları sterlin yönünde yaşanacak değişmeleri çoğunlukla doğru olarak tahmin etmektedir. Hakeza dolar için de aynı durum geçerlidir. Bu nedenle paritenin fiyat seviyelerinde yaşanacak olan geri çekilmeler veya yükselmeler kolaylıkla tahmin edilebilmektedir. Bunun için özellikle İngiltere ekonomisinin uyguladığı politikalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü paritenin değeri İngiltere’ye bağlı olarak değişmektedir. Fakat dolar da etki etmektedir. Bu yüzden doğru zamanı yakalamak için ikisinin de takibini yapmalısınız. Ardından beklentinizi karşılayacak seviyeler üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Amerikan Doları/Kanada Doları Paritesi (USD/CAD): Amerikan ve Kanada dolarının bir araya gelerek oluşturmuş olduğu döviz çifti genellikle ticaret alanında kullanılan parite olsa da günümüzde yatırım amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu anlamda iki ülkenin de ekonomisi güçlü konumda olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden paritenin seyrini belirlemek oldukça kolaydır. Bilhassa Kanada doları’nın son yıllarda yoğun bir şekilde tercih edilmesinin nedeni fiyatlarının yükseliş eğiliminde olacağıdır. Çoğu uzmanın beklentisi bu yöndedir. Bu nedenle de yatırımcılar USD/CAD paritesine yönelmiş durumdadır. Biliyorsunuz ki talebin artması, fiyatların yükselmesine sebep olur. Yani paritenin değeri düşecek dahi olsa yatırımcıların alımlarını sıklaştırması trendi kuvvetlendirir. Haliyle de beklentilerin karşılanması kolaylaştırılır. Bu konuda öncelikle Amerika ardından da Kanada da gelen değişiklik etkenlerinin üzerinde durmalısınız.

Sonuç olarak, piyasalarda en yüksek işlem hacmine sahip olan, yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan pariteleri aldım. Sonucunda da fiyatları etki eden değişiklikler üzerinde durarak, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdim. Bunların dışında fiyatların değişmesine neden olan en büyük etken kesinlikle merkez bankalarının faiz – para politikalarıdır. Bu nedenle Amerika’nın faiz arttırım yönünde politika olması sadece içinde bulunduğu pariteyi değil, diğer dövizleri de etkilemektedir. Bu yüzden döviz yatırımı yapacağınız hem temel hem de teknik analiz yöntemlerinden faydalanarak değişiklikleri belirleyebilir hale gelmelisiniz. Bunun için eğitimlerden ve demo hesaplardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede profesyonel yatırımcıların düzeyine gelerek hassas değişimleri bile öngörebilir, sonucundan da beklentilerinizi karşılayacak miktarları kazanabilirsiniz.