Ekonomik Verilerin Dövizler Üzerine Etkileri

Ekonomik Verilerin Dövizler Üzerine Etkileri

Para birimleri, ait oldukları ülkelerde meydana gelen değişikliklerden anlık olarak etkilenmektedir. Ülkede yaşanan ekonomik, siyasi veya afet durumları gibi herhangi bir karmaşa, kaos, kriz zamanlarında dövizde dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu dalgalanmalar küçük veya büyük, olumlu veya olumsuz değişikliklere neden olabilmektedir.

Dövize yatırım yapmak isteyen kişilerin her şeyden önce işlem yapacakları piyasa ve dövizler üzerine etkili olan faktörleri bilmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda dövizler çiftler haline işlem görmektedir ve bu kavram borsada döviz kuru olarak bilinirken, forex piyasasında parite kavramı ile tanımlanmaktadır. Döviz kuru ve parite kavramları üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Ekonomik Veriler Nelerdir?

Bir ülkede ekonomi ile ilgili olarak açıklanan tüm verilerdir ve devlet büyükleri tarafından belirli dönemlerde açıklanmaktadır. Faiz oranları, enflasyon rakamları, istihdam ve işsizlik oranı, Gayri Safi Milli Hasıla, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), büyüme rakamları gibi oranlar ekonomik verileri oluşturmaktadır. Bu ekonomik veriler belirli zamanlarda açıklanır ve ekonomik takvim ile bu verileri takip etmeniz gerekir.

Ekonomik verilerin her biri dövizler üzerine küçük veya büyük etkiler yaratmaktadır. Bir verinin beklentiler çerçevesinde açıklanması olumlu etkiler yarattığı gibi olumsuz etkiler de yaratabilir. Örneğin faiz oranlarını değiştirme yetkisine sahip olan kurum Merkez Bankalarıdır. Faiz oranlarını değiştirerek piyasadaki para arzını genişletebilir veya daraltabilir. Bu durum da, dövizin değer kazanmasına veya değer kaybetmesine neden olabilir.

Ekonomik Verilerin Etkileri

Merkez bankları değerini arttırmak için faiz oranlarında değişiklik yapabilir. Faiz oranının artması insanların diğer ülke para birimlerinden vazgeçerek ülke para birimini talep etmelerine neden olur. Bir ülkenin para birimine talebin artması ile değer kazanmasına neden olur. Temel analiz yöntemleri arasında yer verilen ekonomik verileri takip ederek yatırım risklerinizi azaltabilirsiniz. Faiz oranlarının yükseldiğinde paranın değerinin de yükseleceğini bilmek portföyünüze doğru yönü verebilmeniz adına önemlidir.

Faiz oranları dışında enflasyon, istihdam oranları, sektörel gelişmeleri işaret eden veriler de, yatırımınızı doğru bir şekilde yapmanız adına önemlidir. Örneğin ABD istihdam oranlarının artması ve işsizliğin azalması, ülke ekonomisinin iyileştiğini gösterdi ve diğer verilerinde olumlu yönde açıklanması ülkenin para politikasında değişiklik yapmasına neden oldu.

Ekonominin iyileşmesi nedeniyle varlık alımları sonlandırıldı ve bu durum Amerikan dolarının değer kazanmasına neden oldu. Amerikan dolarının değer kazanması birlikte işlem gördüğü para birimleri karşısında da değer kazanmasına neden oldu. Aynı zamanda altının boğa piyasasından çıkarak ayı piyasası hakimiyetine girmesine neden oldu.

ABD ekonomik verilerinin yatırım araçlarına etkisinden yola çıkarak ekonomik verilerin ne kadar öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Sürekli olarak piyasa takibi yapmanız yatırımların geleceği adına büyük bir önem taşımaktadır. Riskleri minimum düzeyde tutmak, portföyünüze yön vermek için ekonomik veri programını iyi bir şekilde takip etmeli ve yorumlamalısınız.

Günümüzde internet sayesinde bu verilerin açıklanmasını hızlı ve anlık olarak takip edebilirsiniz. İşlem yaptığınız yatırım aracı ile ilgili olarak açıklanan ekonomik verileri, siyasi gelişmeleri ve doğal afetleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede portföyünüze yön vermek için geç kalmaz, yatırım risklerini önceden görebilirsiniz. İnternetten döviz işlemleri hakkında detaylı bilgiler için burayı tıklayın.