Döviz Kuru Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Döviz Kuru Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Birikimlerini dövizler üzerinden değerlendirmek isteyenler fiyat kurlarında yaşanan değişmeleri doğru tahmin etmesi gerekir. Bildiğiniz üzere borsada kazanç alım – satım arasındaki farktan sağlanır. Bu nedenle elinizde bulunan dövizi, değerlenecek olanla değiştirmeniz lazım. Bunun için de tabii ki fiyatlara etki eden değişkenlerin takibini yapmalısınız. Böylece hangi para birimi değerlenecek görebilir, yatırımlarınızı karlı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz biliyorsunuz ki yabancı ülkelerin para birimlerine verilen genel addır. Türk lirası dışındaki bütün para birimleri dövizdir. Örneğin, ülkemiz Amerika ile ticaret halinde iken dolar ödemeler dolar cinsinden yapılır. Bu nedenle Türk lirasını dolara çevirmek gerekir. Bu da döviz kuru adı verilen tanımı oluşturmaktadır. Çünkü para biriminin değerine göre değişim gerçekleşir. Şöyle ki bugün 1 dolar, Türk lirası karşılığında 2,82 seviyesindedir. Değişim işlemleri bu kur üzerinden gerçekleştirilir. Kurlar anlık olarak dalgalanır. Gün içerisinde geri çekilme, yükselme gibi trend eğilim içinde olurlar. Trendin yükselmesi yatırımcıların karda olduğunu, geri çekilmesi ise zararda olduğunu göstermektedir.

Döviz Kuru Nasıl Yorumlanır?

Döviz Kuru Nasıl Yorumlanır?Döviz kurlarını yorumlayabilmek için öncelikle para birimlerini ve bu dövizlerin kullanıldıkları ülke hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Dövizler hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarına buradan ulaşabilrisiniz. Örneğin, İngiliz sterlini yatırımı yapacağınızda İngiltere ekonomisini takip etmelisiniz ki kurlarda yaşanan hassas değişikliklerin yorumunu yapabilmelisiniz. Ya da Kanada doları yatırımı yapacağınızda Kanada’nın ekonomik yönlü uyguladığı faaliyetleri takip etmelisiniz. Böylece kanada dolarının ne yönde değişeceğini tahmin edebilirsiniz. Bunun için diğer değişkenleri de takip etmeniz gerekiyor. Şimdi, bu
değişkenler üzerinde duracağım:

Para birimlerinin değeri özellikle ekonomik koşullardan etkilenir. Ama bunun yanı sıra siyasal, politik gibi olaylarda direkt olarak dövizlerin değer değişiminin üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle bu durumları takip etmeniz gerekiyor. Örneğin, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak düşürme krizi en çok Türk lirası ve Rus rublesi üzerinde etkili olsa da diğer dövizlerde yaşanan durumdan olumlu veya olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu yüzden dövizi yatırımı yapacağınızda tüm ülkelerde yaşanan gelişmeleri, değişmeleri takip etmelisiniz. Böylece değeri artacak gözüyle baktığınız araçlara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

Döviz kurları mikroekonomik verilerin yanı sıra makroekonomik göstergelerinden de etkilenmektedir. Ekonomik verilen dövizler üzerine etkisi yadsınılmayacak kadar fazladır. Dolar/TL paritesine yatırım yaptığınız zaman Türkiye ve Amerika’da yaşanan olayları takip etmenizin yanı sıra bu ülkelerin ekonomik yapılarının büyüme mi yoksa daralma mı yaşadığını bilmeniz gerekiyor. Bu da makroekonomik veriler yoluyla bulunabilmektedir. Bu verilerin içerisinde ekonominin yönünü tahmin edecek göstergeler bulunur. Enflasyon, faiz, işsizlik, tarım dışı istihdam oranları gibi pek çok etken fiyat dalgalanma konularının üzerinde etkilidir. Bu nedenle bu göstergelerin ne işe yaradığını bilmeniz son derece önemlidir.

Makroekonomik verilerin içinde yer alan göstergelerin sadece dövizler üzerinde değil diğer yatırım araçlarında da etkisi yüksektir. Bu verilerin hepsinin olumlu yönde seyretmesi ülke ekonomisinin canlandığını, büyüdüğünü göstermektedir. Haliyle canlı olan ekonomide yatırımcılar daha çok kazanacakları enstrümanlara yönelir. Bu evrede dövizler ve hisse senetleri yatırımcıların portföyünü oluşturmaktadır. Ama tam aksine veriler olumsuz gittiğinde ise döviz ve senetlerin dışında kalan araçlar tercih edilir. Çünkü bu zamanlarda fiyatlar dengesizleşir. İleride alacakları değerler kolaylıkla tahmin edilemez. Bu nedenle de güvenilir araçlara yatırım yapılarak, az ama öz kazanç elde etme mantığı baskın gelir.

Döviz Kurlarını Yorumlamak için Kullanılan Teknikler

Döviz Kurlarını Yorumlamak için Kullanılan TekniklerBorsada döviz kurlarını yorumlayabilmeniz için temel ve teknik analizler geliştirilmiştir. Bu analizler sayesinde belirli bir aralık belirleyip, döviz fiyatlarının hangi yönde eğilim içinde olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için elbette ki borsa analizleri nelerdir, nasıl yapılır hususunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu konuda hiç finans piyasalarında yer almamışsanız bile aracı kurumlarının uzmanlarının vermiş olduğu eğitimlerle hem piyasanın hem de yatırım araçlarının eğilim yönlerini doğru tahmin edebilir hale gelebilirsiniz. Temel analizler oldukça kolaydır. Çoğu yatırımcı teknik analizlerde zorlanmaktadır.

Temel analizler borsanın değişken dinamiklerinin takibini yapmaktadır. Örneğin, FED’in açıklamalarını takip ederek, faiz oranlarındaki artış beklentisine olumsuz yönde bakılıyorsa genellikle altın, petrol gibi emtiaların değeri yükselirken, doların düşeceği düşünülmektedir. Sadece temel analizlerin sonucuna göre işlem yapılması bazen istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Temel analizlerde dikkat edilmesi gerekenleri bu yazı sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar her iki analizi de yapmanız yönünde önerilerde bulunurlar. Buna göre daha etkili sonuç alınabildiğini söylerler. Bu yüzden kesinlikle analizler hakkında bilgi birikiminizin sağlam olması gerekiyor.

Teknik analizlerde ise geçmiş zamanlı fiyat eğilim grafikleri incelenir. Buna göre belli bir vade aralığındaki trendin oluşum yönü belirlenir. Fiyatlar ne zaman kritik noktalara karşılık gelecek, bu noktadan sonra yükselecek mi yoksa düşecek mi grafikler aracılığıyla yorumlanması yapılır. Bunun dışında matematiksel formüllerde vardır. Fiyat seviyeleri formüle yerleştirilerek, kırılma noktaları tespit edilir. Böylece bu noktalardan sonra fiyatın hangi ivmeyle hareket edileceği belirlenmeye çalışır. Her iki analizin sonucu yorumlanır. İkisi de olumlu yönde ise bu pozisyonun avantajlı olduğu hakkında sinyaller alınır. Fakat olumsuz ise uzak durulması gerekir. Kesinlikle sonucundan emin olmadığınız pozisyonlara girmemelisiniz.

Piyasalarda yaşanan durumlar temel analiz yöntemleri ile takip edildiği için ekstradan takip yapmanıza gerek kalmamaktadır. Ama yine de gözden kaçırılmış bir değişken olabilir. Bu nedenle özellikle pozisyonunuz açık olduğu sıralarda piyasaları takip etmelisiniz. Yaşanan değişkenleri yorumlayabilmelisiniz. Örneğin, Çin’in parasını devalüe etmesinin sonucunda Asya borsalarında ve hisse senetlerinde düşüş meydana gelebileceğinin yorumlamasını yapabilmelisiniz. Bunlar kesinlikle zamanla kazanılacak tecrübeler sonucunda elde edilecektir. Bu süreci hızlandırmak için uzmanların yorumlarını takip etmenizi öneririm. Çünkü uzmanlar neyin, neden etki ettiğini, buna göre fiyatlarda yükseliş veya düşüş beklediklerini söylemektedirler. Doğru tahminde bulunan birkaç uzmanı takip ederek fiyatlara olan bakış açınızı genişletebilirsiniz. Böylece zaman geçtikçe karlı pozisyonların sinyallerini alabilirsiniz.

Sonuç olarak, döviz kurları birçok etkenden dolayı etkilense de finans piyasalarında zaman içinde değişen kurlar kolaylıkla yorumlanabilmektedir. Bunun için temel ve teknik analizler konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde gerek analizler gerekse tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz rakamlara doğru tahminleriniz sonucunda ulaşabilirsiniz. Bunun için borsa hakkında belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü fiyatlar üzerinde borsanın yapısının da etkisi vardır. Tüm değişkenlerin çözümünü mantığına oturttuğunuz zaman profesyonel yatırımcılar gibi borsadan kendinize düşen payı alabilirsiniz. Bunun için çaba sarf etmeli, kendi stratejilerinizi oluşturmalısınız. Ardından karlı stratejilerinizi uygulamaya dökerek gerek dövizlerden gerekse diğer araçlardan birikimlerinizi değerlendirebilir, yeni hayatınıza yelken açabilirsiniz.