Tüm Zamanların En İyi 10 Yatırımcısı

Tüm Zamanların En İyi 10 Yatırımcısı

Borsada en doğru yatırımı yapmak için iyi bir bilgi birikimine ve deneyime ihtiyacınız vardır. Günümüzde internetin sağladığı olanaklar sayesinde borsa piyasası hakkında aradığınız her bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda uzman yatırımcıların nasıl bir yol izlediklerini de internet üzerinden bulabilirsiniz. Sanal para yüklü olan deneme hesapları ile de edindiğiniz bilgileri deneyime dönüştürmelisiniz.

Büyük ve başarılı yatırımcıların izlediği yol, size borsada nasıl adım atmanız gerektiği konusunda iyi bir ilham kaynağı olacaktır. Birebir izledikleri yolu takip etmek yerine, izledikleri yolun mantığını anlamak ve kendinize uyarlamak en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda iyi bir borsacı olabilmek için sürekli olarak okumalısınız ve büyük borsacıların hayatları size bir yol gösterici olacaktır.

Sizlerle bu noktada tüm zamanların en iyi 10 yatırımcısı ve yatırım tarzları hakkında kısa bilgiler paylaşmak istiyorum:

Warren Buffett

Warren BuffettYatırım Tarzı: Uzun vadeli büyüme
En İyi Yatırımı: 1988 Coca Cola

Daha 5 yaşındayken yatırım hayatı başlayan Warren Buffett, piyasaların en sempatik yatırımcısıdır. Bilgilerini herkesle paylaşır ve daima yol göstericidir. 100 dolar ile 1954 yılında başlayan yatırım hayatı, günümüzde O’nu dünyanın en zengin 4 ismi yaptı. Medya işletmelerine, sigorta şirketlerine ve tüketici şirketlerine yatırım yapan Buffett, anladığınız işletmelere yatırım yapmanızı öneriyor. Büyük işletmelerin, basitliğinden, öngörülebilirliğinden, yüksek getirilerinden ve güçlü nakit sağlayıcı olduklarından bahsediyor.

Sir John Templeton

Sir John TempletonYatırım Tarzı: Kalabalığın Tersi Yön
En İyi Yatırımı: 1962 Japonya

Kariyerine 2. Dünya Savaşı öncesinde 10 bin dolar borçla başlayan Templeton, bunu 4 yıl içerisinde 40 bin dolar kara dönüştürdü. Ünlü Templeton Growth Fund’ın sahibi ve başkalarının yaptığı uluslararası yatırımlara karşıt görüşlere sahiptir. Zihninizi her daim açık tutmanızı, reel getiri için yatırım yapmanızı ve kalabalığa karşı bir yol izlemenizi öneriyor.

Peter Lynch

Peter LynchYatırım Tarzı: Büyüme ve Kurtarma
En İyi Yatırımı: King World Production

Dünyanın en iyi fon yöneticilerinden biri olarak Fidelity Magellan fonunu yönetmektedir. Yatırımcılar, gözlem ve deneyim yoluyla, yeni, bağımsız ve açık yatırım fikirlerine sahip olmalarını tavsiye ediyor. Yatırımlarını kategorize etmeleri ve çeşitlendirmelerini de öneriyor.

Philip Fisher

Philip FisherYatırım Tarzı: Uzun Vadeli Al – Tut
En İyi Yatırımı: Motorola – 1995

1931 yılında kendi mali işlerini başlattı ve 68 yıl sonra büyük bir başarı elde etti. Teknoloji konusunda uzmanlaşmış ve adil fiyatlarla büyük şirketlerin hisselerini satın almanızı öneriyor. Hisseler hakkında detaylı bilgiler toplamanızı ve uzunca bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyor. Yüksek kar marjları, yüksek sermaye getirisi, bağlılık ve üstün satış organizasyonları olan şirketler aramanızı öneriyor.

George Soros

George SorosYatırım Tarzı: Kısa Vadeli Spekülasyon
En İyi Yatırımı: İngiliz Pound – 1992

“İngiliz bankalarını dolandıran adam” lakaplı George Soros, tahvil para konusunda uzmandır. Kısa süreli spekülasyonlar yaratarak İngiltere Bankası’nı neredeyse batırmış ve 2 milyar dolar servet elde etmiştir. Yüksek kaldıraçlı çalışır ve geniş ekonomik eğilimleri takip eder. Yatırımcıların, kazanan ve kaybeden miktarlarına odaklanmadan, kaybedilen veya kazanılan paraya odaklanmalarını öneriyor.

Benjamin Graham

Benjamin GrahamYatırım Tarzı: Değer
En İyi Yatırımı: Warren Buffet’ın Öğretmeni ve Akıl Hoca

Benjamin Graham, bugün büyük fon yöneticileri tarafından kullanılan temel analizleri ve değer yatırım ilkelerini başlatan isimdir. Tarihsel olarak fiyat /kazanç oranının altında ve defter değerinin altında olan hisselerin satın alınmasını önermektedir. Bu tür hisselerin daha az risk içerdiğini belirtiyor ve güçlü satışlara sahip olan büyük şirketleri tercih etmenizi de ekliyor.

David Dreman

David DremanYatırım Tarzı: Karşıt
En İyi Yatırımı: Sağlık

Kalabalığı takip ederek servetinin %75’ini kaybettikten sonra, ters bir psikoloji ile henüz tam anlaşılmayan ama önemli bir rol oynayan hisselere yönelmiştir. Portföyünde sağlık hisse senetleri yoğunluktadır. Dreman, sıkı bir disiplin, egzersiz ve ortalama verimleri daha yüksek, fiyat/kazanç oranları düşük olan hırpalanmış hisseleri satın almanızı önermektedir.

John Neff

John NeffYatırım Tarzı: Değer
En İyi Yatırımı: Ford Motor Company – 1984

Vanguard Windsor fonunu yönetirken, basit bir yatırım stratejisi uygulayan Neff, düşük fiyat/kazanç oranları ve katı temettü ödeyen şirketlere yönelmenizi önermektedir. Yatırımlarındaki en güçlü temel olgu ile alanları büyüyen şirketlerin tercih edilmesini önerirken, dönemsel dalgalanma gösteren şirketlerden uzak durulmasını öneriyor.

T. Rowe Price

T. Rowe PriceYatırım Tarzı: Değer ve İstikrarlı Büyüme
En İyi Yatırımı: Merck – 1940

Dünyanın önde gelen fonlarından olan Merck’in yöneticisidir ve kendi kurmuştur. Başlangıçta döngüsel büyümeyi izleyen Price, daha sonra emtia ve enerji yoğunluklu yatırımlarla, değer odaklı bir strateji yürütmeye başladı. Yatırımcıların olağanüstü bir performansla yatırımlarını yönetmelerini, güçlü bir araştırma ve geliştirme yapmalarını öneriyor. Endüstri lideri olan şirketlere yönelmenizi ve düşük işçilik maliyeti olan, hükümet düzeninde korunan şirketlere yönelmenizi tavsiye ediyor.

Ralph Wanger

Ralph WangerYatırım Tarzı: Uzun Vade, Küçük Büyüme
En İyi Yatırımı: Uluslararası Oyun Teknolojileri – 1988

Acorn Fund’ı 1970 yılından beri üstün bir performansla yönetmektedir. Kendi ürünleri için büyüyen bir pazara, iyi bir tasarıma, olağanüstü bir yönetime, yüksek kar marjlarına ve yetenekli pazarlamaya sahip olan şirketleri tercih etmenizi öneriyor. Wanger’a göre, en az 5 yıl süren ve satışta büyük geri dönüşleri kendiliğinden sağlayan eğilimleri tercih etmenizi tavsiye ediyor.