“Son Şansımı Borsada Denemek İstiyorum” Diyenlere Öneriler

“Son Şansımı Borsada Denemek İstiyorum” Diyenlere Öneriler

Para kazanmak için birbirinden farklı yollar denemiş, istediklerinizi elde edemeden kayıpla karşılaşmışsanız; şansınızın yaver gitmediğini düşünebilirsiniz. Şans faktörü para kazanma konusunda ciddi anlamda etkili olmasa da yine de önemli olduğunu söyleyebilirim. Şansın önemi, bilgi ve deneyimlerinizin tam olmasıyla birlikte artar. Çünkü yeteri kadar bilgi ve deneyime sahip olmadıktan sonra şanslı olmanız kazanmanız için pekte bir şey ifade etmez. Özellikle bu konu finans piyasaları için geçerlidir. Çünkü piyasalarda işlem gören araçların değeri anlık değişir ve bu dalgalanmaların yönünü doğru tahmin edilerek para kazanılır.

Son umut para kazanmak için finans piyasaları içinde yer alan borsaları tercih etmek istiyorsanız, şans faktöründen önce bilmeniz gereken konulara öncelik vermelisiniz. Çünkü şans unsuru; bilgi ve deneyimlerin ardından işinize yarayacak faktördür. Bu yüzden kazanç sağlamak için borsa nedir, ne değildir hususunda bilgiler edinmelisiniz. Bilgilerinizi artırarak, kapsamlı hale getirmelisiniz. Aynı zamanda tecrübe kazanmadan piyasada başarılı olmanızın zor olduğunu bilmelisiniz. Bunun nedeni tecrübeler sayesinde kişilerin hata yapmaktan uzaklaşmasıdır. Kazanılan her tecrübe başarılı olmak için atılan en büyük adımdır. Bu yüzden bir umut şansımı borsada deneyim diyorsanız temelden başlayarak, başarılı yatırımcılar gibi konulara hakim olmalısınız.

Şimdi, son umut şansımı borsada denemek istiyorum diyen yatırımcıların bilmesi ve dikkat etmesi gereken öncelikli hususlara değinmek istiyorum.

Borsa Nedir? Nasıl Bir Yerdir?

Borsa Nedir? Nasıl Bir Yerdir?Ticaret işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için kurulu olan borsalar, birikimlerin değerlendirilmesi konumunda işlev görür. Kişilerin para kazanmasını sağlar. Bir yandan da ülkelerin ekonomisine katkıda bulunur. Biliyorsunuz ki her ülkenin borsası farklıdır. Ülkemiz borsası, Borsa İstanbul sayesinde Türkiye’deki şirketler kendilerine kaynak yaratabilmektedir. Bunun için elbette ki şirketin borsada işlem görmesi gerekir. Piyasada işlem gören şirketlerin senedini yatırımcılar satın aldığı için hisselerin değeri artar. Bu tamamen arz – talep mantığına dayalıdır. Bu mantığı kavradığınızda Türk halkının değimiyle kısa yoldan köşeyi dönebilirsiniz.

Kısa yoldan köşeyi dönmek için gerçekten de borsa bilginizin belli bir çıtaya ulaşması gerekiyor. Çünkü edinilen bilgiler ve kazanılan deneyimler sayesinde hataların önüne geçilebiliyor. Bu nedenle paranızı yönetmek ve değerlendirmek için belli başlı konulara hakim olmalısınız. Aracı kurumların sayesinde önemli olan tüm konuları öğrenebilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilenebilirsiniz. Bunun için alanında en iyi kadroya sahip olan kuruma karar vermelisiniz. Sıfırdan başlayarak; temelinizi güçlendirmelisiniz. Artan bilgileriniz sayesinde yolunuzu çizebilirsiniz. Nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. (Borsada anlamıyorum, yardım edin diyenlere işe yarar bilgiler adlı yazımdan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.)

Bilgilerinizi artırmak için faydalandığınız eğitim hizmetleri dışında daha pek çok alternatif kaynak vardır. Bu kaynakları araştırarak hepsinden yararlanmalısınız. Çünkü bilgileriniz artıkça doğru yolda ilerleyebilirsiniz. Önceden yaptığınız hataları telafi ederek, birikimlerinizi nasıl katlamanız gerektiğini bulabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemleri sayesinde rahatlıkla borsada nasıl para kazanılır mantığını çözebilirsiniz. Bunun için gerçekçi düşünmelisiniz ve yaptığınız her işlemde neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız. Kurduğunuz ilişki sayesinde alım mı satım mı beklentilerinizi karşılamak için hangi pozisyonlara girmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsa Deneyimi Nedir? Nasıl Kazanılır?

Borsa Deneyimi Nedir? Nasıl Kazanılır?Son paranızla borsaya girmek istiyorsanız; gerçekten de tecrübelerinizi belli bir seviyeye çıkarmalısınız. Çünkü tecrübenizin yeterli düzeyde olmaması, önünüze çıkacak engelleri görememenize neden olur. Bu yüzden de işleminizin sonucundan istediğiniz verimi yakalamak yerine zarar edersiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bütün alternatifleri değerlendirmelisiniz. Ön hazırlığınızı yapmalısınız. Kısacası kabuğunuzu kırmalısınız.

Deneyim kazanmak için borsa sanal hesaplarından veya oyunlarından faydalanabilirsiniz. Gerçek hesabın kopyası olan hesaplarda alıştırma yaparak tecrübe kazanabilirsiniz. Paranızı riske atmadan kazanacağınız tecrübelerle piyasanın işleyişini çözebilirsiniz. Yatırım araçları nasıl alınır satılır öğrenebilirsiniz. İşlem yaparken hangi hususlara dikkat edilir anlayabilirsiniz. Bunun için bol bol alıştırma yapmalısınız. Piyasanın mantığını çözene kadar deneme yanılma yöntemlerini başvurmalısınız. Bu doğrultuda kılavuzunuz olacak yardımcı hesapları önemsememezlik yapmamalısınız. Çünkü bu hesaplarda ne kadar çok işlem yaparsanız o kadar çok hata yapma ihtimalinizi, kazandığınız deneyimlerle minimum seviyelere indirebilirsiniz. (Borsa deneyimi kazanmak için ne yapmalı, öğrenmek için tıklayın.)

Tecrübe kazanmanız en iyi yolu sanal hesaplardır. Uzmanların hepsi yatırımcıların kendisini geliştirmesi açısından bu hesaplarda alıştırma yapmalarını, paralarını nasıl yönetmeleri gerektiği hakkında kendi stratejilerini geliştirmelerini önermektedir. Bu önerileri dikkate alarak gelişimlerini tamamlayan yatırımcılar, gerçek hesaba geçtiklerinde zorluk çekmeden başarı sağlamaktadır. Bu neden son bir umut borsada paramı değerlendirebilir miyim diye soruyorsanız, görüyorsunuz ki cevabı evettir. Ama bu cevap bilgisini ve deneyimi artıranlar için geçerlidir. Yeteri kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmayanlar için aynı durum söz konusu değildir.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır? Hangi Kaynaktan Takip Yapmalıyım?

Borsa Takibi Nasıl Yapılır? Hangi Kaynaktan Takip Yapmalıyım?Kazanç sağlamak istiyorsanız borsayı ve araçlarını takip etmeniz gerekiyor. Fiyatlar anlık olarak neden hangi faktörler dolayısıyla değişiyor bilmeniz başarılı olmanız için önemlidir. Bu yüzden birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız piyasa takibi nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Hangi yatırım aracında hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini anlamalısınız. Püf noktaları öğrendiğinizde yatırımlarınızı daha bilinçli bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Böylelikle beklentilerinizi karşılayacak kazançları elde edebilirsiniz.

Borsa takibi yapabilmeniz için geliştirilen uygulamaları kullanabilirsiniz. İnternet aracılığıyla kullanabileceğiniz uygulamalar sayesinde piyasaları hızlı ve etkili bir biçimde takip edebilirsiniz. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışında yaşanan olayları sıcağı sıcağına takip edebilirsiniz. Bu olayı takip etmeniz, yatırım araçlarının anlık değişen değerlerini doğru tahmin etmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden gerekli tüm hususları öğrenmelisiniz. Her aracın değeri; aynı olaylar veya faktörler sonucunda değişse de etkisi farklıdır. Kiminin değeri yükselirken kiminki ise düşüş yaşamaktadır. Bu yüzden olayları takip ederek, hangi enstrümanın değerli yükselecek hangilerinin düşecek öğrenmelisiniz. (En iyi borsa takip uygulamaları hakkında bilgi almak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.)

İster her daim yanınızda taşıyabildiğiniz tabletlerden isterseniz de elinizden düşürmediğiniz telefonlardan borsa takibi yapabilirsiniz. Takibinizi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta gelişmelerin anlık olarak verilmesidir. Gecikmeli veriler yatırımlarınızı yanlış yönlendirmenize sebep olabilir. Bu yüzden doğru ve güvenilir kaynağı bulmalısınız. Araştırma yaparak hangisinin verileri daha hızlı ulaştırdığını öğrenebilirsiniz. Buna göre doğru kaynakları takip ederek, yatırımlarınızı beklentilerinize göre yönlendirebilirsiniz.

Borsa Analizleri Nedir? Hangi Analizler Daha Güvenirdir?

Borsa Analizleri Nedir? Hangi Analizler Daha Güvenirdir?Borsada genelleme yapacak olursak temel ve teknik olmak üzere toplamda 2 adet analiz tekniği bulunur. Bu analizler kendi içlerinde dallara ayrılır. Yani yatırımlarınızı yönetirken tercih edebileceğiniz birçok alternatif yöntem vardır. İstediğiniz yöntemi seçerek birikimlerinizi değerlendirmeyi başarabilirsiniz. Tabii ki burada piyasa takipleri ile birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü takipler ve analizler birbiriyle bağlantılıdır. Birinin olumlu diğerinin ise olumsuz sonuç vermesi piyasanın karışacağı sinyalini verir. Haliyle bu durum dezavantaj gibi gözükür. Fakat borsa nedir kapsamlı bir şekilde bilirseniz, olumsuz durumlardan bile karlı çıkabilirsiniz.

Temel analizlerde yukarıdaki başlıkta bahsettiğim gibi piyasa takibi yapılır. (Temel analizlerde dikkat edilmesi gereken konuları buradan öğrenebilirsiniz.) Teknik analizlerde ise matematiksel formüller, grafikler devreye girer. Bu nedenle çoğu yatırımcı teknik analizlerde zorlanır. Zor gibi görünse de mantığını kavradığınızda işlemlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz. Doğru tahminlerde bulunarak paranızı karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bunun için aracı kurumların eğitim seçenekleri kurtarıcıdır. Çünkü alanında bilgi kişiler sayesinde kısa sürede mantığı kavramanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Borsa Piyasa Hareketlerini Nasıl Yorumlamalıyım?

Sonuç olarak, beklediğiniz performansı gösterebileceğiniz, umduğunuz miktarda kazançları edebileceğiniz borsada başarılı olmak zor değildir. Kişinin buna inanması ve inancı doğrultusunda hedefleri yönünde prensipli olarak yol alması gerekir. Bu yüzden şansınızı son umut borsada değerlendirmek istiyorsanız yukarıda ele aldığımız 4 başlığa önem vermelisiniz. Bunların dışında elbette ki unsurlar vardır. Ama hepsi de yukarıdaki faktörlerle bağlantılıdır. Kayıpla karşılamak istemiyor, elinizde kalan son parayı doğru yönetmeyi öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde bunu başarabilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi iyi stratejiler ile hareket ederek, hedeflediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz.

  • Erdal

    Güzel yazı, teşekkürler