Para Kazanmak için Borsa Oynamanın Kuralları

Para Kazanmak için Borsa Oynamanın Kuralları

Borsaya giren tüm kişilerin ortak amacı para kazanmaktır. Bu konuda başarılı olanlar kadar olmayanlar da vardır. Bu kesinlikle borsanın mantığını kavrayıp kavramamakla alakalıdır. Biliyorsunuz ki bir işte başarılı olmak için tüm ayrıntıları dikkate almak, gözden kaçırmamak gerekir. Aynı şekilde piyasada olması muhtemel riskleri öngörebilmeniz gerekiyor ki kayıpla karşılaşmadan, birikimlerinizi değerlendirebilesiniz. Oyunu kuralına göre oynarsanız, rüzgârı kendi yönünüze döndürebilirsiniz. Böylelikle kazançlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Para kazanmak için borsa bilgisi ve deneyimin önemi büyüktür. Her ikisi de tüm bileşenleri içinde barındırır. İşlem gören her aracın kendine has özellikleri vardır. Yatırımı yapılırken mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular bulunur. En önemlisi araçlarının fiyatlarının neden dalgalı bir yapıya sahip olduğunu bilmektedir. Yükseliş ve düşüş trend eğilimlerini yorumlayabilmektir. Böylelikle doğru noktalardan alım – satım yapılarak beklenti karşılanacak sonuçlar edilmektedir. Bunun için yatırım aracınızın trend seviyesini uzun soluklu incelemelisiniz. Vade sürenizi uzun tutmalısınız.

Bilgi ve deneyim kavramlarının içerisinde yer borsa oynamanın kurallarına bakacak olursak;

Hisse Senedi Seçimi için Şirketleri Tanımak, Sektörleri İncelemek

Hisse Senedi Seçimi için Şirketleri Tanımak, Sektörleri İncelemekBorsa denildiği zaman ilk akla hisse senetlerinin gelmesi eskiye kadar dayanır. Bunun nedeni menkul kıymetlerin insanlar arasında el değiştirmesidir. Giderek büyüyen işlem hacimleri, kayıt altında olmadan yapılan alım – satımlar güvenlik ihtiyacını doğurmuştur. Bu yüzden de bugünkü borsaların temelleri atılmıştır. O gün bugündür yatırımcılar hız kesmeden şirketlerin hisselerine ortak olarak hem alım – satım arası farktan hem de dönem sonu dağıtılan temettülerden (kâr) iki kez gelir elde ederler. Tabii ki bunun için gelecekte değer kazanacak sektörün ve şirketin bilinmesi gerekiyor. Aksi hale zararla karşılaşmak an meselesidir.

Borsa Piyasasında Hisse Senetleri Para Kazandırır mı?
Öğrenmek için Tıklayın!

Borsada işlem gören şirketlerin listesine ve bilgilerine Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından ulaşabilirsiniz. Şirketlerin kârlılık bilançolarını ve mali analiz raporlarını incelemelisiniz. Kâr getirmesi beklediğiniz sektör ve şirket seçiminde bulunmalısınız. Bazı dönemde bazı şirketlerin kağıtları yoğun olarak revaçtadır. Talep arttığından dolayı, borsada da fiyatlar yüksek seviyelere kadar çıkar. Risk almadan güvenli kazanç elde etmek istiyorsanız, herkes tarafından bilinen kuruluşları tercih etmelisiniz. Adı sanı duyulmamış firmalarda kazanç elde edebilirsiniz. Ama bunun için riske katlanmanız gerekir.

Piyasa Takibi Yaparak Avantajlı Pozisyonları Yakalamak!

Piyasa Takibi Yaparak Avantajlı Pozisyonları Yakalamak!Borsada başarılı olmak için piyasa takibi yapmak şarttır. Ancak bu şekilde yatırım araçlarının fiyatları yükselecek mi düşecek mi anlayabilirsiniz. Bunun için ekonomik takvim uygulaması geliştirilmiştir. Bu sayede ülkelerin mikro ve makroekonomik verileri içersinden yer alan göstergelerin takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu göstergeler ekonominin genişlemesi veya daralması hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Eğer veriler olumlu yönde seyrediyorsa, fiyatlarda yükselme görülmesi büyük ihtimal taşır. Bu durumu fark eden kişiler araçları bugünkü değeri üzerinden alırlar. Tahmin edildiği gibi aracın değeri beklentiyi karşılayacak fiyat seviyesine yükseldiğinde satış emri verilerek kâr edilir.

Ekonomiyi etkileyen birçok neden vardır. Siyasi dengesizlik, para – faiz politikaları, afet oluşumları, ülkeler arası soğu savaşlar, gelişen iyi ve kötü yönlü olaylar ve daha çoğaltılabilecek örnekler bulunur. Bu olayların hepsine hakim olmalısınız. Günümüzde aynı yönde meydana gelen durumların değerlendirmesini yaparak yatırım yapıp yapmamanın mantıklı olup olmadığını böylelikle anlayabilirsiniz. Avantajlı gördüğünüz pozisyonları değerlendirirken, zarar getireceğine kanaat getirdiğiniz yatırımları yapmazsınız. Böylelikle birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Teminat Miktarını Belirlemek!

Teminat Miktarını Belirlemek!Borsaya yatırılacak teminat miktarını beklentilerinizi karşılama durumuna göre belirlemeniz gerekir. Çünkü piyasaya giriş yapabilmek için belli bir limit konulmamıştır. Aracınızın minimum değerine göre ister 1 TL isterseniz 10.000 TL ile giriş yapabilirsiniz. Önemli olan yatırdığınız parayı etkili bir şekilde yönetebilmenizdir. Genellikle yüksek kazanç elde etmek için uzun vadede beklenmesi gerektiği için yatırılan paranın kısa vadede size lazım olmaması gerekir. Bu yüzden acil ihtiyacın doğabileceğini düşünerek borsaya yatırdığınız paradan ayrı bir birikime sahip olmalısınız. Yoksa ileride kâr getirecek pozisyonunuzu zararda kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Borsaya ödünç, borç parayla girilmesi sakıncalıdır. Bunun nedeni bir anlık hatayla tüm parayı kaybedebileceğiniz ihtimalidir. Bu ihtimal aklınızın bir köşesinde olduğu sürece baskı altında olursunuz ve işlemlerinizi sakin kafayla yürütemezsiniz. Piyasada başarısız olmanın nedenleri sabırsız, aceleci şekilde davranmaktır. Borcunuzun vadesi süresi yaklaşmış, dolmuş olabilir. Bu durumda daha yüksek kâr elde edecekken işleminizi sonlandırmak durumunda kalabilirsiniz. Ya da satış işleminde sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden kaybetmeyi göze aldığınız paralarla borsaya giriş yapmalısınız. Böylece kayıp yaşadığınızda çok fazla üzülmezsiniz. Borsada yatırım yapmak için ne kadar birikimimiz olmalı, öğrenmek için tıklayınız.

Planlı Olarak Hareket Etmek ve Risk Dağıtımı Yapmak!

Planlı Olarak Hareket Etmek ve Risk Dağıtımı Yapmak!Borsada alım – satım yapmak istediğinizde planlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Öncelikle hangi aracı seçeceğinize karar vermelisiniz. Sonrasında beklentinizi karşılayıp karşılamayacağını anlamak için piyasa takibini ve fiyat analizlerini yapmalısınız. Analizler sonucunda belirlemiş olduğunuz vade aralığında aracın alması muhtemel en düşük ve yüksek fiyat seviyelerini belirleyin. Tepe ve dip noktaları kritik bölge oldukları için bu noktalarda işlem yapmaktan kaçınmalısınız. Kaçınılması gereken borsa hataları hakkında bilgi almak için bu yazıyı okumalısınız. Pozisyonunuz açık olduğu sürece izlemeniz gereken verileri not edin. Böylelikle hiç bir veriyi atlamadan takip edebilir, oluşması beklenen riskleri önleyebilirsiniz.

Riskleri önlemek için tüm yatırımcılar tarafından kullanılan yöntemler arasında popüler olanı portföyü çeşitlendirmektir. Böylece her aracın üzerine risk dağıtımı yapılır. Tek enstrümana yüksek miktarda yatırım yapmak sakıncalıdır. Çünkü zararla karşılaşılma olasılığı vardır. Bu yüzden küçük miktarlarda parça parça işlem hacmi oluşturulmalıdır. Bu sayede daha düşük fiyat seviyelerinden alım hacmi yaparak işlem hacminizi arttırabilirsiniz. Araçların fiyat seviyesi yükselmeye başladığında en son alım yaptığınız pozisyondan parça parça satış yaparak, daha yüksek kazanımlar elde edebilirsiniz. Kâr getirmesinden emin olmadığınız yatırımlarda bulunmamalısınız.

Kopya Vermemek ve Çekmemek!

Kopya Vermemek ve Çekmemek!Borsa oynamak kelimesi deyimleşmiş hale gelse de borsa oyun değildir. Tek bir dikkatsizlik, duygusal yaklaşım oyunun dışında kalmanızı sağlar. Bu konuda en çok yapılan hatalar para kazanma ümidiyle başarılı yatırımcıların uygulamış olduğu taktikleri araştırmaktır. Biliyorsunuz ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Matematikte bir sorunun tek cevabı vardır ama farklı yollardan aynı sonuca ulaşılabilmektedir. Yani, herkesin kullandığı teknik kendi anlayacağı dilden olmalıdır. Çünkü bakış açısı farklıdır. Aynı yöntemi kullanan kişilerden biri başarılı olurken diğeri başarısız olabilmektedir. Bu yüzden kendi yatırım stratejinizi oluşturmanız şarttır.

Borsada bir başkasının aklıyla hareket etmek, tüyolara itibar ederek alım – satımda bulunmak kârdan çok zarar getirir. Piyasada spekülasyoncular bulunmaktadır. Fiyatlarda küçükte olsa dalgalanma hareketleri yaratarak kazanç elde etmektedirler. Para kazanmak ümidiyle hareket ettikleri için bu durumdan en çok acemi yatırımcılar etkilenir. Bu yüzden kulaklarınızı bu tarz söylemlere tıkamalısınız. Ne kimseden kopya çekmeli ne de kopya vermelisiniz.

Fiyat Hareketlerinin Analizini Yaparak, Dalga Trendini Yakalamak!

Fiyat Hareketlerinin Analizini Yaparak, Dalga Trendini Yakalamak!Borsada fiyatlar seans süresi içinde anlık değişmelere uğrar. Bu dalgalanma hareketleri doğru olarak tahmin edilse de piyasanın işlem hacmi düşük olduğu için kısa vadede yapılan al – sat işlemleri yüksek risk taşır. Bu yüzden para kaybetmemek isteyen yatırımcılar araçların fiyat hareketlerini yıl bazında incelerler. Hisse senedi yatırımı yaparak yüksek kazanç elde etmek isteyen bir kişi senedi 3 – 5 yıl elinde bulundurması gerektiği herkes tarafından bilinir.

Dikkat edilmesi gereken husus pozisyon açık olduğu sürece fiyatın ne kadar geri çekileceğini ve yükseleceğini belirlemenizdir. Çünkü düşüşlerin kalıcı olduğu sanılarak zarar etmemek için satış yapılır. Senedin takibi devam edildiğinde yüksek derecede kâr getirdiği anlaşılır. Bu durum acı bir tecrübedir. Bu yüzden kendi sistemlerinizi kurarak etkili bir şekilde piyasa takibi ve analizini yapmayı öğrenmelisiniz. Böylece beklentinizi karşılamanızı sağlayacak pozisyonları değerlendirerek para kazanabilirsiniz.

Son olarak, bilgi ve deneyim kadar, psikolojik etkilerde önemlidir. Öncelikle yatırım yaptığınızın farkında olarak sabırlı davranmalısınız. Sonrasında gelişen olaylara göre hangi stratejilerle ilerlemeniz gerektiğine karar verebilmelisiniz. Kayıpla karşılaştığınızda hırslarınıza yenik düşerek, asla acele karar vermemelisiniz. Her değişkenin takibini ve analizini yaparak işe koyulmalısınız. Böylece zaman geçtikçe yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan yatırımcılar gibi borsa oynamanın kurallarına göre hareket ederek, birikimlerinizi
değerlendirebilirsiniz.