Para Kazandıracak Borsa Stratejileri

Para Kazandıracak Borsa Stratejileri

Birikimlerinizi borsaya yatırmaya kararlı, para kazanma konusunda istekliyseniz muhakkak ki üzerinde durmanız gereken konular vardır. En önemli temel konu borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmaktır. Belli bir standardın üstüne çıktıktan sonra başarılı yatırımcılar gibi kâr getirecek stratejileri oluşturmanız mümkündür. Tüm profesyonel yatırımcılar da bu yollardan geçmiştir. Pes etmeden sabırlı ve sistemli bir şekilde hareket ederseniz, bütün fırsatları değerlendirebileceğiniz gibi paranızı da değerlendirirsiniz.

Borsa para kazanmak için en iyi yollardan biridir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın düzenlemelerine ve denetlemelerine tabidir. Bu yüzden de hem yasaldır hem de güvenilirdir. Birikimlerinizi dolandırılma riski söz konusu olmadan güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunun için borsa nedir sorusunun yanıtını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü her önüne gelen piyasada başarılı olamıyor. Başarılı olmak için belli bir olgunluğa erişmiş olmalısınız. Bu konuda en sağlıklı yol; aracı kurumlarının eğitimleridir. Böylece A’dan Z’ye piyasanın en ince detaylarını öğrenirken, demo hesaplar yardımıyla yılların tecrübesine sahip olan yatırımcıların seviyesine çıkabilirsiniz.

Günümüzde risk altında olmadan borsa deneyimi yaşamanız demo hesap ve sanal oyunlar üzerinden oldukça kolaydır. Önceden böyle olanak olmadığı için tüm yatırımcılar gerçek hesapta kendi paralarını risk ederek, yaptıkları işlemlerin sonucuna göre deneyim kazanıyorlardı. Şimdi ise sanal para ile yatırım araçlarının güncel fiyatları baz alınarak alım – satım yapılmaktadır. Bu sayede deneme yanılma yöntemleri ile kâr getirecek stratejileri oluşturabilirsiniz. Bunun için bol bol alıştırma yapmalısınız. Bilhassa kayıpla karşılaştığınızda nedenlerini araştırmalısınız. Böylece ilerleyen günlerde aynı hataya düşmezsiniz.

Para Kazandıracak Borsa Stratejileri Geliştirebilmek için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa Bilgisine Tam Olarak Sahip Olmalı

Borsa Bilgisine Tam Olarak Sahip OlmalıBorsada para kazanmak ve kaybetmek konusunda en etkili olan durum bilgi birikimi seviyesidir. Bu seviye arttıkça doğru fiyat tahminlerinde bulunma oranı da artar. Aynı sayede karşınıza çıkabilecek tüm riskleri öngörmeniz kolaylaşır. Böylelikle beklentilerinizi karşılayabilecek işlemleri bilinçli olarak yürütürsünüz. Bu yüzden her türlü olanaktan yararlanarak, kendinizi bilinçlendirmelisiniz. Gerek piyasalarda bulunan yerli – yabancı kaynaklar gerekse aracı kurumlarının eğitimleri borsayı ayrıntılı olarak öğrenmenizi sağlar. İyi bir bilgi birikimiyle hangi zamanda işlem yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsa Deneyimine Sahip Olmalı

Borsa Bilgisine Tam Olarak Sahip OlmalıBorsa bilgi birikimi kadar piyasada deneyimli olmak işinizin kolaylaşmasını sağlar. Tecrübeleriniz sayesinde hem kâr getirecek enstrümanları net bir şekilde görebilirsiniz hem de hangi zaman aralıklarında alım – satım yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Para kazanmak için bu öngörülerde bulunabiliyor olmanız gerekiyor. Bu yüzden demo hesaplarda deneyim kazanmak için bol bol alım – satımlarda bulunmalısınız. Böylece gün geçtikçe dikkat edilmesi gereken hususları bilirsiniz. Böylelikle kayıpla karşılaşmandan borsada nasıl para kazanılır anlayabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını Tanıyarak, Kâr ve Zarar Seviyelerini Belirlemek

Yatırım Araçlarını Tanıyarak, Kâr ve Zarar Seviyelerini BelirlemekBorsa yatırım araçlarının fiyatları gün içinde sürekli aşağı yukarı trend eğilimi içindedir. Hisse senetleri, tahviller, bonolar, yatırım fonları, endeksler, emtialar ve dövizler alım – satımı yapılan enstrümanlardır. Bu enstrümanlara gelişi güzel yatırım yapmamalısınız. Özelliklerin bilmelisiniz. Hangi unsurlardan dolayı fiyatlarında değişme yaşanıyor bilirseniz; dalgalanma trendlerini yakalayabilirsiniz. Böylelikle düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satış yaparak para kazanabilirsiniz. Borsada işlem gören yatırım araçları nelerdir, detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Borsanın mantığı alım yapılan fiyatın üzerinde satım yapmaya dayanır. Fakat araçların fiyatları en düşük ve yüksek seviyelerdeyken birden kırılma yaşadıkları için kritik bölgelerdir. Dip ve tepe noktalarında alım – satm yapılması riskli olduğu içi hiç bir uzman tarafından önerilmez. Bu yüzden biraz daha yakın noktalarda işlem yapmalısınız.

En önemli konu ise beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerinden işlem yapabilmektir. Herkes kâr elde etmek ister fakat sermaye aynı olmadığı gibi beklenti de farklıdır. Bu yüzden en fazla ne kadar risk almanız gerektiğini belirlemelisiniz. Mevcut oluşturacağınız pozisyonda kâr ve zararınızı sınırlandırmalısınız. Böylece en kötü ihtimalle göze aldığınız risk kadar kayıpla karşılaşırsınız ya da anlık fiyatlar karşısında kârınızı koruyabilirsiniz.

Gündemi Anlık Olarak Takip Etmeli

Gündemi Anlık Olarak Takip EtmeliBorsada avantalı pozisyonlara ulaşmak için yapmanız gerekenler en önemli konulardan biri de piyasa takibinde bulunmaktır. Çünkü ülkelerin ekonomilerinde meydana gelen değişmeler araçların fiyatlarına doğrudan olumlu veya olumsuz olarak yansımaktadır. Bu yüzden hem mevcut açık olan pozisyona ters yönde etki edecek, zarar getirecek gelişmeleri hem de kâr getirmesini beklediğiniz araçları öngörerek daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Borsa takibi, fiyat analizleri ile bir bütündür. Bu yüzden tek başına kullanıldığında her zaman doğru etkilerle karşılaşılmaz. Bu nedenle araçların üzerinde her ikisini uygulayarak, sonuçlarını kıyaslayarak aldığınız sinyallere göre hareket etmelisiniz. Özellikle ülke ekonomilerinin büyümesini ve daralmasını anlamanıza yarayacak mikro ve makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergelerin takibini anlık olarak yapmalısınız. Böylece ekonomi canlanacağında hangi araçlara yatırım yapacağınızı anlayabilirsiniz. Bu sayede işlemlerin sonucundan elde edilen parayla beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Fiyat Analizi Yapmalı

Fiyat Analizi YapmalıYatırımcılar iyi bir strateji oluşturabilmek için tüm değişkenleri kontrol altına alabilmelidir. Enstrümanların zaman içinde alabileceği en yüksek ve düşük seviyelerini belirleyebilmelidir. Tüm bunlardan sonra nasıl bir strateji ile hareket edilmesi gerektiğine karar vermelidir. Bu konuda borsa bilgisinin ve deneyimin ne kadar mühim olduğunun altını çizmekte fayda var. Piyasa takibi kadar fiyat analizlerinin de önemi büyüktür. Bu yüzden borsa analizleri nedir, nasıl yapılır, yorumlanır gibi temel konuları alım – satım faaliyetinde bulunmadan öğrenmiş olmanız gerekir.

Borsada farklı göstergeleri aynı anda inceleyebilmeniz için analiz yöntemleri kullanılır. Bunlar temel ve teknik analizlerdir. Temel analizler piyasa takibi yapılması konusu üzerinde durur. Teknik analizler ise belirli zaman aralığında araçların değerleri hakkında tahminlerde bulunmanızı kolaylaştırır. Bunun için araçların geçmiş zamanda yaşanan olaylar karşısında değerleri ne yönde değişmiş analizi yapılır. İleri tarihte trendin ne şekilde olduğunu anlayabilmek için fiyat – zaman grafikleri oluşturulur. Bu grafiklerin yorumlamasını kolaylaştırmak için özel göstergeler kullanılır. Bu sayede kolay bir şekilde doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.

Yatırım Sürecini Uzun Tutmalı

Yatırım Sürecini Uzun TutmalıBorsa birikimlerinizi güvenilir bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, kısa vadede gerçekleştirilen yatırımlardan kaçınmanız gerekir. Bunun nedeni piyasanın yapısı gereği spekülasyon ve manipülasyona maruz kalmasıdır. Bu yüzden özellikle acemi yatırımcılar için risk daha yüksektir. Çünkü yayılan asılsız söylentilere hemen inanırlar ve panik olurlar. Bu da yanlış yönde işlem açmalarına veya mevcut pozisyonunu kapatmalarına neden olur. Ne kadar piyasa takibi ve fiyat analizi yapılmış olsa da olayların anlık olarak gelişmesi bütün planların alt üst olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle adımlarını temkinli bir şekilde atmalısınız.

Yatırımcıların isteği yüksek kazançlara imza atmaktır. Bu yüzden araçların kendi değerlerini bulabilmeleri için trendin uzun vadede kendini toparlamasını beklemelisiniz. Sadece alım ya da satış yapmadan önce değil, pozisyonunuz açık olduğu sürece karşınıza çıkabilecek risk oluşumlarını tahmin edebilmek için de piyasa takibi ve fiyat analizi yapmalısınız. Böylece ters gidebilecek durumları öngörebileceğiniz gibi olumlu durumları öngörerek ek alımlarda bulunarak, daha da yüksek kazanç elde etmenizi mümkün kılabilirsiniz. İyi bir strateji ile ilerlediğiniz sürece beklentilerinizi uzun vadede karşılamanız mümkündür. Bu yüzden yatırım sürecinizi minimum orta vadede tutmalısınız.

Not Defteriniz Olmalı

Not Defteriniz OlmalıBorsa yaptığınız işlemlerin sonucunun gün geçtikçe iyiye mi kötüye mi gittiğini anlamanız için kendinize yatırımcı günlüğü oluşturmalısınız. Bu hem ilerisi hem de dikkat etmeniz gereken hususları unutmamanız için birebirdir. Ayrıca açık olan pozisyonunuzda ne gibi verileri izlemeniz gerekiyor not ederseniz, değişkenlerin takibini unutmadan gerçekleştirmiş olursunuz.

Tek bir verinin atlanması, unutulması kâr getirecek yatırımdan zarar etmenizi sağlar. İşlem hacminizin büyüklüğü, alış – satış seviyeleri, kâr – zarar noktaları, size yardımcı olacak bilgileri ve daha birçok stratejiyi içinde bulunduracak defter sayesinde prensipli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Böylelikle doğru adımlar atabilirsiniz.

Doğru Zamanda Kâr Getirecek Portföyü Oluşturmalı

Doğru Zamanda Kâr Getirecek Portföyü OluşturmalıPiyasada kazanç elde etmek için iyi bir portföy oluşturmak gerekir. Bunun için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyaç duyulur. Çünkü bazı dönemlerde bazı araçlar daha çok revaçtadır. Talep fazla olduğu için araçların trend eğilimi yükseliş yönündedir. Bu durumları öngörebilmek için piyasa takibi ve fiyat analizleri yapılmalıdır. Eğer acemi bir yatırımcıysanız, öncelikle araçların geçmiş fiyat verilerini incelemelisiniz. Neden düşüş ve yükseliş yaşanmış anlamalısınız. Özellikle fiyat verilerine bakarken hangi dönemlerde fiyatlarda artış yaşanmış belirlemelisiniz. Buna göre atacağınız adımları planlamalısınız.

Genellikle yatırımcılar hakkında bilgi sahibi olduğu araçlara yatırım yaparlar. Bu gerçekten başarılı olma oranını arttırmaktadır. Fakat yüksek miktarda tek araca yatırım yapmak çoğu zaman zarar edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden küçük miktarlarda parça parça birden fazla enstrümanı alıp satarak, aradaki farktan kazancınızı arttırmalısınız. Böylece hem riskleri tüm enstrümanların üzerine yayarak en aza indirmiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken, tüm değişkenlerin takibini yaparak trendin yönünü belirlemektir. Bu sayede doğru zamandak âr getirecek portföyleri oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada para kazandıracak stratejileri geliştirebilmeniz için öncelikle kendi beklentilerinizi belirlemelisiniz. Çünkü herkesin sermayesi aynı olmadığı gibi beklentisi de farklıdır. Bu yüzden beklentileriniz doğrultusunda adım atmalısınız. Bunun için borsa bilgisinin ve deneyiminin öneminin ne kadar önemli olduğunu çoğu kez vurguladım. Borsa oyun değildir, içinizden gelen hisle hareket etmeniz çoğunlukla zarar etmenize neden olur. Bu yüzden borsa oynamanın kuralları nedir bilerek alım – satımda bulunmalısınız. Zaman geçtikçe deneyimleriniz arttıkça profesyoneller gibi kâr getirecek stratejiler oluşturabilirsiniz. Böylelikle kayıpla karşılaşmadan, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.