Kadınlar Borsada Yatırım Yapabilir mi?

Kadınlar Borsada Yatırım Yapabilir mi?

Borsada başarılı olmak için illa erkek olmaya gerek yoktur. Bir ara gündemde olan bu konu uzun süre tartışılmıştır. Bayanlar borsada yatırım yapabilir mi, başarılı olabilirler mi hem ev işlerini hem de piyasayı aynı anda takip edebilirler mi gibi birçok sorunun yanıtı, en çokta kadınların ilgisini çekmiştir. Kimileri bu konuda olumlu görüş bildirseler de kimileri ise katiyen olmaz demişlerdir.

Tasarruf, birikim gibi konularda biliyorsunuz ki kadınların ellerine su dökülmemektedir. Hatırlasanıza annelerinizin hava karanlıkken odada boş yere yanan ışığı söndürdüğünü, evde bitmeye yakın kalmış malzemeleri birleştirerek yeni tatlar denediğinizi unuttunuz mu? Tabi borsa ve ev farklı diyenleriniz olacaktır. Elbette ki farklıdır. Ama kadınlardaki akıl, hiçbir şeyi unutmayan yapıları borsada başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır. Bunu başaranlar vardır. Bir işte başarılı olan biri varsa diğerleri için bu durum umut doğurur. Kendilerinin de başarılı olabileceklerini bilirler.

Şimdi, kadınlar borsada yatırım yapabilir mi, kazanç sağlayabilir mi, başarılı olmaları için neleri bilmeleri gerekir gibi soruları cevaplandıralım.

Kadınlar Borsada Yer Alabilir mi?

Kadınlar Borsada Yer Alabilir mi?Kadınlar elbette ki borsada yer alabilir. Borsada yer almak için 18 yaşını aşmış, bir miktar birikmişe sahip olmanız yeterlidir. Bu birikimin büyüklüğü küçüklüğü piyasaya giriş yapmak için önemli değildir. Çünkü bunun için belli bir ücret belirlenmemiştir. Elinizde olan parayla, piyasada yer alabilirsiniz. Bunun için kendinize aracı kurumu seçmelisiniz ve yatırım hesabı açtırmalısınız.

Borsa işlemi yaptıran bankalar veya özel şirketler, piyasada aracı kurumu görevindedir. İnternet üzerinden Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) resmi web sitesi araçlığıyla yasal kurumların listesine ulaşabilirsiniz. Görev, yetki ve sorumluluklarını öğrenebilirsiniz. Buna göre istediğiniz kurumu seçerek, borsa yatırım hesabı açtırma talebinde bulunabilirsiniz. Kurumun istediği evrakları ileterek, hesabınızı açtırabilirsiniz. Böylelikle borsada yerinizi alabilirsiniz.

Borsa Giriş İşlemleri Nelerdir? Ücretli mi? Öğrenmek için Tıklayın.

Kadınlar Borsa Piyasasında Yatırım Yapabilir mi?

Kadınlar Borsa Piyasasında Yatırım Yapabilir mi?Erkekler nasıl borsada yatırım yapabiliyorsa; kadınlar da yapabilmektedir. Piyasada tüm herkes eşit koşullar altında işlemlerini yürütmektedir. (Borsa yatırımı nasıl yapılır, bilgi almak için tıklayın.) İnternet üzerinden verilen emirler doğrultusunda aracı kurumunuz alım – satımlarınızı gerçekleştirmektedir. Önemli olan kişilerin piyasa hakkında bilgiler edinmesidir ve deneyimler kazanmasıdır. Çünkü borsada başarılı olmak için bilgi ve deneyim esaslı konulardır. Bu konuları üstesinden gelen her birey birikimlerini katlayabilmektedir.

Yatırımlarını borsa aracılığıyla yapmak isteyen kadınlar, erkeklere göre biraz daha verimli çalışması gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz ki çocukların, evin tüm yükü manevi anlamda kadınlardadır. Aynı zamanda yaşam standartlarının daha iyi olması için çalışan kadınlar da mevcuttur. Bu nedenle prensipli bir şekilde vaktinizin bir bölümünü borsayı öğrenmek için harcamalısınız. Aracı kurumların online eğitimlerine katılmalısınız. Uzmanlar tarafından kaleme alınan kitapları okumalısınız. Hazırlanan CD’leri seyretmelisiniz. Seminer ve deneme hesap hizmetinden faydalanmalısınız. Böylece doğru zamanda kazanç getirecek işlemlerde bulunabilirsiniz.

Kadınlar Borsada Kazanç Sağlayabilir mi?

Kadınlar Borsada Kazanç Sağlayabilir mi?Ticari işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan borsada, kadınlar da kazanç sağlayabilmektedir. Analiz ve gözlem yeteneği gelişmiş olan tüm kadınlar; yatırım araçlarının zaman içindeki fiyat geri çekilmelerini, yükselmelerini belirleyebilmektedir. Genelde tüm kadınlarda bu yetenek mevcuttur. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde unutulan bilgiler pekiştirilirken, merak edilen konular a’dan z’ye öğrenilir. (Evden borsa öğrenebilir miyim diyorsanız bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.) Böylelikle hisse senetlerinin, borsa endekslerinin, emtiaların veya dövizlerin değerlerindeki dalgalanmalar tahmin edilerek, birikimler değerlendirilir. Finansal okuryazarlığın artması, eğitimler ve benzeri faaliyetler sonucunda kadınlarımız ticari işlemlerde de beklediği performansları sergileyebilmektedir.

Piyasada işlemlerini nasıl yürütmeleri gerektiğinin mantığını kavrayan kadınlar; takip ve analizlerini yaparak yatırımlarını bilinçli olarak yürütebilmektedir. Borsanın mantığı oldukça basittir. Yatırım araçlarının ilerideki fiyat seviyelerinin doğru tahmin edilmesi sonucunda kazandıracak enstrümanlar bugünkü düşük fiyat seviyelerinden portföye eklenir. Değerleri yükselmesiyle de satış emri verilir. Böylece ticarette olduğu gibi alım – satım arası farktan kar elde edilir.

Borsada Kadınlar Başarılı Olmak için Ne Yapmalı?

Borsada Kadınlar Başarılı Olmak için Ne Yapmalı?Başarılı olmak için yapılması gerekenler kadın ve erkekler için eşittir. Arasında hiçbir fark yoktur. Vaktini borsa öğrenmeye harcayan ve çaba gösteren herkes piyasada başarılı olabilmektedir. Bunun için öncelikle borsa nedir sorusunun cevabını temelden başlayarak teorik bir şekilde ileri seviyeye kadar öğrenmelisiniz. Teorik bilgilerinizin yanına pratikte başarıl olmak için tecrübeler eklemelisiniz. Deneme hesapları ve sanal borsa oyunları sayesinde tecrübe kazanabilirsiniz. Paranızı riske atmayacağınız tecrübeler sonucunda, başarılı yatırımcılara taş çıkartacak düzeye gelebilirsiniz. (Kazanmak için paramı nasıl yönetmeliyim adlı yazımdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.)

Borsada kazanç sağlamak için en önemli konuların başında yatırım enstrümanlarının değerlerinde yaşanacak değişimleri doğru ön görmek gerekiyor. Bu tabii ki içten gelen bir his olmamalıdır. Çünkü içten gelen hisler yatırımcıları kandırabilmektedir. Zarar etmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle sayısal verilere göre hareket etmeniz sağlıklı olacaktır. Bu kapsamda yapmanız gereken piyasa takibi ve analizlerin nasıl yapıldığını öğrenmek olmalıdır. Bunları aracı kurumların eğitimleri sonucunda kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Piyasa takip işlemlerinin hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için programlar geliştirilmiştir. Bu programlar sayesinde gerek yurt içi gerekse de yurt dışında yaşanan olayları sıcağı sıcağına takip edebilirsiniz. Burada önemli olan husus meydana gelen bir olayın borsa araçlarının değerini ne yönde etkileyeceğine doğru karar verebilmektir. Örnek vermek gerekirse, FED’in faiz oranlarını artırması sonucunda piyasa ne yönde olacak ya da BOJ’un para politikalarını sıkılaştırmasıyla borsa hangi eğilime geçecek yorumlayabilmelisiniz. Öğrenilen bilgiler sayesinde zaman içinde bunların yorumunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Piyasanın eğilim yönünü tahmin ederek, işlemlerinizi ne yönde yapmanız gerektiğini kafanızda şekillendirebilirsiniz.

Analizler, piyasa takiplerine göre biraz daha karmaşıktır. Çünkü fiyat- zaman grafikleri, matematiksel formüller, sayısal veriler işin içine girmektedir. Gerçekten bu konuda başarılı olmak için iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız, grafiklerin dilini anlamanız, matematiksel formülleri uygulayabilmeniz, sayısal verileri yorumlayabilmeniz önemlidir. Eğitim CD’lerinde yer alan örnekler sayesinde birçok bilgi edinebilirsiniz. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak, enstrümanların değerlerinde yaşanacak değişimleri nasıl yorumlamanız gerektiğini deneme yanılmalar sonucunda öğrenebilirsiniz. Böylelikle borsada başarılı olmak için illa erkek olmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Evinizin bütçesine katkıda bulunarak, kendinizi daha yararlı hissedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Sonuç olarak, kadınlarda borsada yer alabilir. Bilinçli bir şekilde işlemlerini yürüttükleri sürece piyasada başarılı olabilirler. Kazançlarını artan bilgi ve deneyimleri sonucunda katlayabilirler. Bunun için öncelikle borsa yatırımı yapıp yapmamaya hazır olduğunuzu öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri ve deneme hesap faaliyetlerinden yararlanarak; paranızı riske atmadan borsada başarılı olup olmayacağınızı görebilirsiniz. Sanal paranın yönetimini yapabiliyorsanız, gerçek hesaba geçtiğinizde aynı şekilde kendi paranızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Beklentileriniz yönünde işlemlerinizi yönlendirerek, hedeflediğiniz miktarda getirileri elde edebilirsiniz. Kadının gücünü borsada da gösterebilir, diğer hanımlara örnek olabilirsiniz.