Kaçınılması Gereken Borsa Hataları Nelerdir?

Kaçınılması Gereken Borsa Hataları Nelerdir?

Borsada uzun vadede iyi bir strateji ile yönetilen işlemlerin sonucunda piyasadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Ama bu süreçte kaçınılması, düşülmemesi gereken hatalar vardır. Belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olanlar dikkat edilmesi gereken unsurları bildikleri için kayıp vermeden kazanç elde ederler. Piyasada deneyimli olmak bütün risklerin önlenebileceği anlamına gelir. Kazanılan tecrübeler sonucunda borsada nasıl hareket edilmesi gerektiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Böylelikle hata yapmadan işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Hisse senetleri,tahviller, bonolar, endeksler, yatırım fonları, emtialar ve tüm para birimleri borsada ticarete konu olan alım – satımı yapılan araçlardır. Kâr etmenin mantığını düşük fiyattan alım yaparak, fiyat beklentiyi karşıladığı yükseldiği zaman satarak aradaki farktan para kazanmaktır. Ama bunun için sürekli dalgalı yapıya sahip olan araçların trend eğilim yönlerini doğru tahmin etmek gerekir. Bu durum acemi yatırımcılar için zordur. Çünkü birden fazla değişkenin aynı anda takibinin yapılması, fiyat analizlerinin yorumlanması gerekir. Ancak bu şekilde borsadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Sahip Olmamak!

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Sahip Olmamak!Birikimlerinizi değerlendirmeye karar vermişseniz, kaybetmemeniz için genel geçer borsa oynamanın kurallarını bilerek hareket etmeniz gerekiyor. Bunun için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız vardır. Böylece paranızı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Zarar edilecek durumları öngörerek pozisyonunuzu kayıpla karşılaşmadan kapatabilir, avantajlı görülen pozisyonu saniyeler içinde portföyünüze ekleyebilirsiniz. Piyasa hakkında tüm püf noktaları aracı kurumlarının sunmuş olduğu eğitimler sayesinde kısa sürede edinebilirsiniz.

Borsa faaliyetinde görevli olan kurumlar piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlar. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) denetimlerinden sonra bünyelerinde alanında uzmanlaşmış kişileri bulundurmak zorundadırlar. Çünkü yatırımcıların bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Bazıları sundukları eğitimler için ek ücret talep ederken bazıları da ücretsiz olarak bilgi edinmenizi sağlar. Bu konuda para vermekten kaçınmamalısınız. Bunun nedeni edindiğiniz bilgilerin kazandığınız tecrübelerin ileride size yol, su, elektrik olarak geri dönmesidir.

Toparlamak gerekirse borsa nedir, ne değildir çok iyi bilmeniz gerekiyor. Yapılan hatalara bakıldığında ya bilgisizlikten ya da deneyimsizlikten kaynaklandığı görülmektedir. Bu yüzden tam anlamıyla borsa donanımına sahip olmadan gerçek hesaba geçmemelisiniz. Deneme hesaplarında bol bol alıştırma yaparak, deneme yanılma yöntemleri ile kendi yatırım stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

Deneme hesaplarında işlemler sanal para üzerinden yapıldığı için hiç bir ücret ödemenizi gerek yoktur. Böylelikle para yatırmadan, birikimlerinizi riske atmadan borsa deneyimi yaşabilirsiniz. Yaptığınız tüm hataları görmezden gelmez, engellemek için uzmanların yardımlarına başvurursanız; tekrar aynı hatalara düşmezsiniz. Böylelikle riskleri nasıl önleyebileceğinizi bilebilir, paranızı değerlendirebilirsiniz.

Kâr ve Zarar Noktalarını Belirlememek!

Kâr ve Zarar Noktalarını Belirlememek!

Borsada umduğunuzdan fazla kayıpla karşılaşmamak, beklentilerinizi değişen fiyatlar karşısında korumanız için kesinlikle her oluşturduğunuz pozisyonda kâr ve zarar miktarınızı önceden belirlemelisiniz. Bunun için öncelikle yatırım aracınızın fiyat seviyelerinin hangi noktalara kadar geri çekileceğini hangi seviyelere kadar yükseleceğini belirleyebilmeniz gerekir.

Borsa analizleri sayesinde araçların gelecekteki fiyat oluşumları hakkında yüzde yüz olmasa da yaklaşık oranla doğru varsayımlarda bulunabilirsiniz. Böylece beklentilerinizi karşılamanızı sağlayan en düşük ve yüksek seviyelerden alım – satım yaparak aradaki farktan para kazanabilirsiniz.

Kâr etmek için göze aldığınız risk sizi üzmeyecek derecede olmalıdır. Bu yüzden gerçekçi olarak hareket etmelisiniz. Pozisyonu açmadan önce sonucunu analiz teknikleri sayesinde öngörmelisiniz. Değer kazanacaksa yatırım yapmalısınız. İşlem süresince fiyat seviyelerini daima kontrol etmelisiniz. Eğer aracınız düşüş eğilimine girmiş ve belirlediğiniz seviyeye gelmişse işleminizi sonlandırmalısınız. Biraz bekleyeyim değeri yükselir düşüncesi yanlıştır.

Borsada kendi risk yönetiminizi kendiniz yapmalısınız. Aynı şekilde aracın değeri yükseliş trendine girmişse ve istediğiniz noktaya ulaşmışsa pozisyonunuzu kapatmalısınız. Daha fazla kazanma isteği elbette herkeste vardır ama fiyatların anlık değiştiğini zarar uğrama tehlikenizin var olduğunu unutmamalısınız.

Nasıl ki alım yapacağınızda piyasa takibi ve fiyat analizi yapmanız gerekiyorsa, satış yönlü işlem açmak istediğinizde de borsanın nabzını yoklamalısınız. Böylece daha doğru kararlar verirsiniz. Kâr ve zarar noktalarını işlem süresi boyunca sürekli olarak değiştirmekten kaçınmalısınız. Kararsız kalmak, ne yapacağını bilememek insanı panikleterek yanlış davranmaya sevk eder.

Kısa Vadede İşlem Yapmak!

Kısa Vadede İşlem Yapmak!Borsaların işleyiş prensibine bakıldığında kısa vadede yapılan yatırımların sonucunda çoğu zaman kayıpla karşılaşıldığı görülmektedir. Bunun nedeni risklerin yönetilmesinin zor olmasıdır. Kısa vadede para kazanmak istiyorsanız hem yüksek riski göze almış hem de zarar etmemek adına profesyonellerin seviyesine gelmiş olmalısınız.

Bütün değişkenlerin aynı anda takibini yapmak oldukça güçtür. Bunun için belli bir deneyim sürecini arkada bırakmanız gerekir. Bazı göstergelerin işe yaramayacağı düşünülerek dikkate alınmaz. Bu hataya düşmemelisiniz. En küçük ayrıntının bile borsada önemi büyüktür.

Borsada Kısa Vadeli Yatırım Yapılır mı? Öğrenmek için Tıklayın!

Borsada düşüşler yükselişlere göre daha kısa sürede gerçekleşir. Fiyatların kendini toplaması ise zaman alır. Bu yüzden yatırımlarınızın süresini uzun tutmalısınız. Kâr ettirmesini beklediğiniz üç beş senedi portföyünüze eklemelisiniz. Piyasa takipleriniz ve fiyat analizlerinizin sonucuna göre hangi aralıkta işlem yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Borsa araçlarının değeri mevsimler gibi değişir.

Bazı dönemlerde bazı sektörlere olan talep artar. Talep arttığı için fiyatlarda da yükselme görülür. Geçmiş zamanların analizlerine bakarak, değeri artması mümkün olan sektörlere yatırım yapın. Şirketler arası seçim yaparken fiyat/kazanç, öz sermaye, mali tablolar
analizinde yer alan verilere göre hareket edin.

Kısa vadede birikimlerini değerlendirmek isteyen kişiler spekülatörlerdir. Genellikle acemi yatırımcıların içine kurt düşürerek, kendi istedikleri yönde işlem yapmanızı sağlarlar. Risk almaktan kaçınmazlar ve fiyatta dalgalanma hareketi yaratarak kazanç elde ederler. Bu yüzden işin içine para girdiği zaman hiç kimseye güvenmemelisiniz. Çünkü kimse kimseye kazanması için taktik vermez. Verse dahi doğruluğundan şüphe etmelisiniz. Paniklemeden, sakin bir şekilde ilerlemelisiniz. Asla para kazanma hırsıyla acele karar almamalısınız. Bir müddet yatırım yapmayı düşündüğünüz enstrümanın fiyat hareketlerini incelemelisiniz. Analizlerin sonucuna göre nasıl davranmanız gerektiğine kendiniz karar vermelisiniz.

Plansız Hareket Etmek!

Plansız Hareket Etmek!Biliyorsunuz ki günlük hayatta planlı programlı hareket etmek başarıya daha çabuk ulaşmayı sağlar. Bu durum borsa piyasasında da böyledir. Analizlerin sonucunda var olan ve olmasını beklediğiniz riskleri unutmamak için not etmelisiniz. Bu sayede pozisyonunuz açık olduğu sürece hangi değişkenleri izlemeniz gerektiğini unutmazsınız. Böylece riskleri kolaylıkla yönetebilirsiniz. İstediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Portföy Yönetimi Yapamamak!

Portföy Yönetimi Yapamamak!Borsada herkesin amacı para kazanmak olsa da yanlış oluşturulmuş portföy tüm birikimlerinizin yitip gitmesine neden olabilir. Bu yüzden öncelikle beklentinizi belirleyerek, borsaya kaç parayla gireceğinize karar vermelisiniz. Borsada yatırım yapma yöntemleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Risk, güvence, randıman ve gelir amaçlı oluşturulan portföylerin kârlılık oranları birbirinden farklıdır. Birikimlerini güven içinde değerlendirmek isteyenler güvence, yüksek kazanç elde etmek isteyenler de risk içeren portföy oluştururlar. Randıman ve gelir amacı taşıyanlar ise içinde hem riski hem de güvenceyi birlikte bulundurmaktadır.

Araçların fiyat seviyelerine ve gelecekte meydana gelebilecek trend eğilimlerini doğru tahmin ederek, doğru zamanlamayla kâr getirecek portföyü oluşturabilirsiniz. Bunun için kesinlikle bütün araçların fiyatlarının dalgalanmasına neden olan sebepleri bilmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak, aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde borsayı en ince detayına kadar öğrenebilmenizin mümkün olduğunu bilmelisiniz. Bu eğitim faaliyetlerinden yararlanarak kendinizi geliştirmelisiniz. Zaman geçtikçe artan tecrübeleriniz nelerden kaçınmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde profesyoneller gibi riskler yöneterek, kayıpla karşılaşmadan düzenli gelir elde edebilirsiniz.