İyi Bir Borsacı Olmak için Ne Yapmalı?

İyi Bir Borsacı Olmak için Ne Yapmalı?

Borsaya gönül vermiş, birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar piyasada doğru stratejilerle hareket etmesi gerekir. Bunun için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak en önemli kuraldır. Bu iki unsur sağlam olduğu sürece kazançlı çıkmak mümkündür. Gerek menkul kıymetler gerek endeksler gerekse emtia ve dövizler piyasada alım – satıma konu olan enstrümanlardır. Bu enstrümanların fiyatları gün içerisinde sürekli olarak arz ve talebe bağlı olarak değişir. Değişimleri belirleyebilmek, kâr elde etmek için iyi bir borsacı olmak en uygun seviyelerden alım – satım yapmak gerekir.

Borsa nedir, nasıl oynanır gibi kalıplaşmış soruların cevapları oldukça önemlidir. Soruların cevapları aynı olsa da herkese göre değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni yatırımcıların bakış açılarının farklı olmasına dayanır. Biriktirilen paraların miktarı aynı olmadığı gibi beklentiler de farklıdır. Bu yüzden piyasaya girmeden önce beklentinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra yatırım araçlarının özelliklerini ve fiyatlarına etki eden unsurları bilerek, istenilen kazanımları sunacak enstrümanlara yatırım yapılmalıdır. Bunun için de geçmiş fiyat analizlerinin ve piyasa takiplerinin yapılması son derece önemli konular arasında yer alır.

İyi bir borsacı olmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken en temel bilgilerden başlayarak, piyasayı A’dan Z’ye öğrenmektir. Bunun için geçmişe göre günümüzün olanakları sayesinde kısa sürede borsanın mantığını kavrayabilirsiniz. Gerek yazılan kitaplar gerekse hazırlanan videolu eğitimler bilgi sahibi olmanız içindir. Bunlardan yararlanarak püf noktaları öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda aracı kurumlarının uzmanları tarafından verilen ders niteliği taşıyan eğitimler temel ve teorik kısımları anlamanızı sağlar. En iyi olmak için tüm alternatif yolları denemelisiniz. Sağladığı yararlara bakarak eğitime devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

para-borsaBorsa, ticarete konu olan malların alım – satımı fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapılmasını sağlayan kurumsal piyasadır. Dünya üzerinde bulunan her borsanın kendine öz kuralları bulunur. İşlem yapacağınız piyasanın mantığını kavramanız için tüm kuralları biliyor olmalısınız. Bunu da en iyi aracı kurumları tarafından sunulan eğitimler sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunun nedeni piyasa ile köprü görevi sağlamalarıdır. Bu sayede kısa sürede profesyonellerin bildikleri bilgi birikimlerine sahip olabilirsiniz. Her ne kadar işin özünü kavramış olsanız da anlık değişen fiyatlar karşısında paranızı doğru yönetebilmeniz için tecrübeli olmanız gerekir.

Borsa tecrübesi kazanmak, piyasada adımlarını doğru atabilmek için gerçek hesaplar yerine demo hesaplarda deneyim kazanmalısınız. Sanal hesaplar reel hesapların aynısıdır ve gerçek olmayan para üzerinden yönetilir. Bu da paranızı riske atmadan, kazanılan tecrübeler sonucunda yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan yatırımcıların seviyesine çıkabileceğiniz anlamına gelir. Sanal borsa işlemlerinin faydaları arasında en önemli olanı yatırımcıların piyasaya adapte olmasını sağlamasıdır. Bu sayede beklentiyi karşılayacak olan araçları tanıyarak, hangi zamanlarda alım – satım yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Bazı zamanlarda bazı enstrümanların talebi oldukça fazladır. Talep fazla olduğu için fiyatlarda da yükselişler görülür.

Borsanın mantığı işlem gören araçların alım yapılan fiyattan daha üst seviyede satış yapılarak aradaki farktan kâr edilmesine dayanır. Mantık basit olmasına rağmen, pozisyon açık olduğu sürece piyasadaki riskleri önleyebilmeniz gerekir. Fiyatlar anlık olarak değiştiği için zarara uğrama tehlikenizi azaltmanız için iyi bir borsacı olmalısınız. Hangi zamanlarda hangi faktörlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Enstrümanların değerleri arz ve talep unsurlarına bağlı olarak artıp azaldığı için öncelikli olarak bu iki faktörün üzerinde durmalısınız. Aynı zamanda bunları etkileyen alt faktörlerde bulunmaktadır. Tümden bu unsurları öğrenmelisiniz. Takibini yaparak, sonucunda fiyatların ne yönde oluşacağını belirleyebilmelisiniz.

borsa-fiyatlari-etkileyen-faktorlerBorsada işlem gören her aracı etkileyen faktörler aynıdır. Fakat bu faktörler kiminin değerinin artmasını sağlarken kiminin değer kaybetmesine neden olur. Başarılı olmak içinse ileride değerlenecek araçlara yatırım yapılması şarttır. Bu konuda araçların ivme kazanması, fiyatlarının artması için uzun vadede beklemek gerekir. Borsa neden düşer, öğrenmek için tıklayınız.

Özellikle hisse senetleri için durum böyledir. Kısa vadede yapılan alım – satımlardan çok fazla kazanç elde edilememektedir. Bunun nedeni fiyat hareketlerindeki artış azalışların farkının az olmasıdır. Aynı zamanda risk içermesidir. Çünkü piyasanın düşük işlem hacmine sahip olması spekülasyon ve manipülasyonun etkili olduğunu gösterir.

Spekülasyon ve manipülasyon yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkilidir. Risk alarak kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar tarafından piyasa asılsız söylentiler yayılır. Genellikle acemi yatırımcılar paralarının değerleneceğini düşünerek, ortaya atılan taktikleri uygularlar. Bu yüzden de zarara uğrarlar. Çünkü para kazanılan yerde kimse kimseye taktik vermez. Bu nedenle iyi bir borsacı olmak istiyorsanız deneyimlerinizi arttırmalısınız ve kimsenin sözüne kulak asmamalısınız. Özellikle araçların gelecekte fiyat oluşumlarını belirleyebilmek için piyasa takiplerini ve fiyat analizlerini aksatmadan yapmalısınız. Bu sayede kâr getirecek enstrümanları portföyünüze ekleyebilirsiniz.

portfoy-olusturma-borsa-piyasasiBorsada başarılı olmak için portföyünüzü doğru bir şekilde oluşturmanız gerekir. Yatırımcıların beklentileri aynı olmadığı için oluşturdukları portföylerin getirileri de aynı değildir. Örnek vermek gerekirse; emtialardan oluşan araçlarda yatırımcılar risk almadan güvenilir olarak kazanç elde etmek isterken, hisse senetlerini bir araya getirenler ise volatilitenin yüksek olmasıyla yüksek riski kabul etmektedir. Bazıları ise faiz kazancı etmek için dövizleri tercih ederken bazıları da sabit getiri elde etmek için devlet tahvilleri ve bonolara yönelmiştir. Hangi araca yatırım yapacaksanız, beklentinizi karşılayıp karşılamayacağını anlamak için neden – sonuç ilişkisi içinde sorular sormalısınız. Cevabından emin olmadığınız enstrümanları alıp – satmamalısınız.

Kayıpla karşılaşmamak için tecrübe kazanmış olmanız son derece önemlidir. Bu sayede eskiden yaptığınız hataları tekrarlamazsınız. Böylece zarara uğramadan birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için en iyi yol deneme hesaplarıdır. Kendi paranızı riske atmadan hem piyasayı tanırsınız hem de yaptığınız alıştırma işlemleri sayesinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlarsınız. Böylelikle ileri de zorlamadan gelişen olaylar karşısında nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Planlı olarak hareket etmelisiniz. Acele karar almamalısınız. Borsa sabır işidir, prensipli olarak ilerlediğiniz sürece beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.psikolojik-rahatlama-borsa-yatirimi

Yatırım yaparken kendinizi psikolojik olarak rahat hissetmelisiniz. Bilhassa borç veya kısa vadede lazım olacak paralarla piyasaya girmemelisiniz. Bunun nedeni uzun vadede yapılan yatırımların daha yüksek kazanç getirmesidir. Borç aldığınız paranın vade süresi dolabilir, acil nakde sıkışmış olabilirsiniz. Bu nedenle de yüksek getiri elde etmenizi sağlayacak pozisyonunuzu zararda kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlara düşmemek için borsadan ayrı paranızın olması gerekir. Kendinizi stres altın hissetmeniz, işlemlerinize de yansır. Bu streste genellikle bir kaç işlemin sonucundan zararla ayrıldıktan sonra ortaya çıkar. Bu sefer kaybettiğiniz miktarları geri kazanmak için hırslanırsınız. Hırslarınıza yenik düşmemelisiniz. Gerekirse bir müddet ara vermelisiniz.

Alım – satım yapmaya karar verdiğiniz aracın fiyat seviyelerinin nasıl değiştiğini anlamak için borsada bulunan temel ve teknik analiz araçlarından yararlanmalısınız. Temel analizler araçların değerlerinin artacak mı azalacak mı anlamak için piyasadaki hareketliliği inceler. Meydana gelen olayların analizini yapar. Özellikle geçmiş olayların sonucuna bakarak, bugün alacağı fiyat seviyelerini belirlemeye çalışır. Aynı durumlar teknik analizler içinde geçerlidir. Fakat bu yöntemde formüller ve matematiksel fiyat – zaman grafikleri oluşturulur. Her iki yöntemin sonucu birbirleriyle kıyaslanarak, olumlu sinyaller alınan araçlara yatırım yapılır.

fiyat-sinyali-borsaOlumlu sinyal alınan pozisyonlarda önemli olan hangi fiyat seviyelerinden alım – satım yapılacağıdır. Dip ve tepe noktalarından uzak durmalısınız. Beklentinizi karşılayacak seviyeleri belirlemeli, işlemlerinizi o noktalardan gerçekleştirmelisiniz.

Borsada ilk etapta uzmanların yardımı alabilirsiniz. Zaman geçtikçe artan bilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz sayesinde doğru zaman aralığını yakalayarak birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Borsada başarılı olmak için izlenmesi gereken yollar hakkında detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, iyi bir borsacı olmak ve profesyonel yatırımcılar gibi yüksek kazançlara imza atmak, parmakla gösterilmek istiyorsanız kesinlikle piyasanın mantığını kavramış olmalısınız. Bunun için de borsa bilgi birikim düzeyinizi her geçen gün arttırmalısınız. Aynı zamanda deneme hesaplarında bol bol hata yaparak, tecrübe kazanmalısınız. Böylece gerçek hesaba geçtiğinizde zorluk çekmeden nasıl adım atacağınıza karar verebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz kâr getirecek stratejilerle, planlı bir şekilde ilerlediğiniz sürece başarıyı yakalayabilirsiniz. İyi bir borsacı olarak hedeflediğiniz maksimum kazançları elde edebilirsiniz.