Hangi Sıklıkla Borsada İşlem Yapmalıyım?

Hangi Sıklıkla Borsada İşlem Yapmalıyım?

Borsada yatırım yapanların veya yapmak isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri de piyasada hangi sıklıkla alım – satım yapılması gerektiğidir. (Borsada alım – satım nasıl gerçekleşir sorusunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz.) Bu tabii ki kişinin bilgi ve tecrübesine bağlı olan bir konudur. Çünkü yatırımcı belli başlı konulara hakim olmadan, işlemlerinde kontrolü sağlayamaz. Dolayısıyla işlemlerini daha uzun aralıklarla yürütmesi gerekir. Aynı anda portföyünü idare edemeyeceği için zaman aralıkların artırılması, daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, a’dan z’ye her türlü konuya vakıf olmalısınız. Yani anlım – satım zamanınızı ne zaman yapmanız gerektiğinden başlayarak, işlemlerinizi hangi sıklıkla yürütmeniz lazım geldiğine kadar birçok konuda karar vermelisiniz. Elbette ki bu tek karar değildir. Çünkü bu kararı enstrümanlara göre verirsiniz. Fiyat seviyeleri hep aynı kalmadığı için karlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, yatırımlarınızı prensipli olarak yürütmeniz gerekiyor. Bu anlamda kendinize sormanız gereken soruları yanıtlandırarak, verdiğiniz cevaplara göre hedeflerinize ulaşmak için yol belirlemelisiniz. Böylelikle borsa yatırım bilincine sahip olabilirsiniz. Kazanmak için dikkat etmeniz gereken tüm konulara aydınlık getirerek, işlemlerinizi bilinçli ve kontrollü olarak yönetebilirsiniz.

Pek, borsa işlemleri hangi sıklıkla yapılmalı, kazanç sağlamak için belli bir vade süresi var mıdır, en çok kazandıran vakitler ne zamandır gibi merak edilen soruları yanıtlandıralım.

Borsa İşlemleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Borsa İşlemleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı?Paranızı borsada değerlendirmeye karar vermişseniz, kayıpla karşılaşmamak için kontrolü ele almanız gerekir. Tabii ki bunun için yapmanız gerekenlerin başında iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız en önemli hususlar arasında yerini alır. Çünkü bilgiler ve deneyimler sayesinde piyasada doğru adımlar atılır. Bu yüzden borsaya başlamadan önce bilmeniz ve öğrenmeniz gereken konular hakkında araştırma yapmalısınız. Aracı kurumların eğitimleriyle sıfırdan başlayarak temelinizi güçlendirebilirsiniz. Böylelikle kazanç sağlamak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Borsada para kazanmanın yolları adlı yazıdan gerekli püf noktaları öğrenebilirsiniz. (Yazıya göz atmak için tıklayın.)

Borsa işlemlerinizi hangi sıklıkla yapmanız gerektiğine doğru karar verebilmeniz için deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Bu hesaplarda sanal para yüklü olduğu için paranızı riske atmazsınız. Gerçek hesapta işlem yapıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Çünkü sanal hesaplar, gerçek hesabın işleyişi, görüntüsü ve fonksiyonlarıyla aynı işlevi görür. Böylelikle yapılan her işlemle tecrübe kazanılır. Bu sayede alım – satımlar hangi sıklıkla yapılmalı belirlenebilir. Tabii ki bu konuda hatalarınızı telafi edebilmek için ciddi olmalısınız. Rastgele işlemde bulunmamalısınız. Hangi araca neden yatırım yaptığınızı bilmelisiniz.

Herkesin amacı kazanç sağlamak olsa da kişilerin beklentileri farklıdır. Bu nedenle teminat olarak yatırılan paradan tutun işlem yapılacak enstrümana göre birçok husus yatırımcılar arasında değişir. Kimi a enstrümanına kimi ise b’ye yatırım yapar. Biri işleminizi uzun diğeri kısa öteki ise orta vadede gerçekleştirir. Bu yüzden öncelikle borsa yatırım mantığını anlamalısınız ve bu mantığa uygun şekilde hareket edebilmelisiniz. Bunun için de borsa hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Hangi araca, ne kadar, hangi sıklıkla işlem yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Borsa Oynamanın Mantığı Nedir? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Kazanç Sağlamak için Hangi Vade Aralığını Tercih Etmeliyim?

Borsada Kazanç Sağlamak için Hangi Vade Aralığını Tercih Etmeliyim?Yatırımcılar hedeflerine ulaşabilmek için borsada işlemlerini genellikle uzun vadede yapar. Çünkü kısa vadeli işlemler risklidir. Kaybetme riski fazladır. Bunun sebebi piyasanın işlem hacminin düşük olmasıdır. Likit akışı düşük olduğu için anlık işlemlerin ardından para kazanmak kolay değildir. Yatırım araçlarının değeri uzun vadede yükselişe geçtiği için kişiler alım – satım vade arasını uzun tutarlar. Bunun sebebi borsada alım – satım arası farktan kazanç sağlanmasıdır. Bu durumda enstrümanların değeri düşmesi yatırımcının zarar ettiğini gösterirken, yükselmesi ise kar elde ettiğini gösterir.

Tavsiye İçerik: Ek Gelir Elde Etmek için Borsa Yatırımı Fırsat mı?

Borsa yatırımlarında vade aralığını beklentilerinize göre belirlemelisiniz. Profesyonellik kazandığınızda kısa vadeli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Fakat gerçekten de dikkatli olmanız gerekiyor. Piyasa ve yatırım araçlarının değeri birden fazla faktör nedeni ile değişmektedir. Anlık işlemlerde bulunmak gerçekten de iyi bir borsa bilgisi ve deneyimini gerektiriyor. Aynı zamanda psikolojik olarak da sağlam olmanız önemlidir. Çünkü para kazanıldığı gibi kayıpla da karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden soğukkanlılığınızı koruyabilmelisiniz. Acil durumlarda çıkış yolu belirleyebilmelisiniz. Panik olur ve sabırsız bir şekilde hareket ederseniz belki de kar getirecek pozisyonunuzu kapatmış olabilirsiniz. Bu duruma düşmek istemiyorsanız, riskleri zamana yaymalısınız. İşlemlerinizi orta veya uzun dönem içinde yapmalısınız.

Yatırım vade aralığınızı belirlemeniz için enstrümanların fiyat analizini yapmalısınız. Özellikle fiyat – zaman göstergeli grafikleri incelemelisiniz. Enstrümanın değeri ne kadar geri çekilecek görmelisiniz. Elbette ki bu kapsamda zaman faktörünü de unutmamalısınız. Çünkü piyasada hangi fiyat seviyelerinden işlem yapmanız önemliyse zaman aralıkları da önemlidir. Bu yüzden vade aralığınızı belirlemeden önce temel ve teknik analizlerini uygulamalısınız. Piyasa takibi yapmalısınız. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışında meydana gelen olayları izlemelisiniz. Enstrümanın değerini ne şekilde etkileyeceğini belirlemelisiniz. Böylece doğru zamanda kazandıracak işlemlerde bulunabilirsiniz. İşlemlerinizi dilediğiniz vade aralığında yürüterek, beklentilerinizi karşılayacak kazançlar elde edebilirsiniz.

Uzun Vadeli Borsa Yatırımlarından Ne Kadar Para Kazanılır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada En Çok Kazandıran Vakitler Ne Zamandır?

Borsada En Çok Kazandıran Vakitler Ne Zamandır?Borsada en çok kazandıran vakit aralıkları işlem hacminin yoğun yaşandığı dönemlerdir. Bu dönemler genellikle yatırımcıların ekonomiye güven duyduğu zamanlardır. Bu zamanların hangi vakitler olduğunu anlayabilmeniz için piyasaları sıkı sıkı takip etmelisiniz. Merkez bankalarının almış olduğu kararları, uygulamış olduğu para politikalarını incelemelisiniz. Piyasaları etkileyen önemli mikro ve makroekonomik verilerin takibini yapmalısınız. (Makroekonomik veriler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.) Böylece ülkelerin ekonomileri hakkında fikir yürütebilirsiniz. Büyüme mi yoksa daralma mı yaşanacak belirleyebilirsiniz. Elbette ki bunun için bilgi ve tecrübelerinizin belli bir seviyeye çıkmış olması şarttır.

Tecrübelerinizin belli bir seviyede olması gelişen olayları iyi analiz etmenizi sağlar. Böylelikle de kişi gerek kriz gerekse de ekonominin büyüme yaşadığı zamanlarda hangi enstrümanların daha yüksek kazançlar getireceğine kolaylıkla karar verebilir. Böylece kazanacağı enstrümanları portföyüne en uygun fiyat seviyesi ve zaman aralığında ekleyerek, geleceğe yatırım yapar. Borsa işlemleri anlık değildir. Tamamıyla ileriye dönüktür. Geleceğine yatırım yapmak isteyen kişilerin tercihini oluşturur. Bütün enstrümanların değeri zamanı geldiğinde tepe noktalarına erişmektedir. Her enstrüman yatırımcıya kazandırmaktadır. Önemli olan bu vakitlerin ne zaman olduğuna doğru karar verebilmektir. Bu konuda başarılı yatırımcılar gibi bilgi ve deneyim düzeyinizi üst seviyelere çıkartmanız şarttır.

İlginizi Çekebilir:
Borsa Para Yönetimi Nedir? Yatırımcılar İşlemlerini Nasıl Yönetmeli?

Sonuç olarak, borsada işlemlerinizi hangi sıklıkla yapmanız gerektiğine kesinlikle kediniz karar vermelisiniz. Çünkü piyasanın birden fazla değişken üzerine kurulu olması, yatırım araçlarının fiyat hareketlerini anlık olarak değiştirir. Bu yüzden kontrolü ele alabilmeniz önemlidir. Aynı anda birkaç tane enstrümanı kontrollü olarak yönetebilmeniz için bilgi ve tecrübelerinizi her geçen gün artırmalısınız. Belli bir seviyeye çıkartmalısınız. Bunun için de aracı kurumların eğitim ve deneme hesabı hizmetinden yararlanmalısınız. Bilgilerinizi geliştirici, tecrübe kazanacağınız nitelikli eğitimler sayesinde kendinizi geliştirmelisiniz. Böylece kar getirecek seviyelerden işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayarak, geleceğinizin maddi anlamda aydınlanmasını sağlayabilirsiniz.