Gündemdeki Haberlerden Borsa Nasıl Etkilenir?

Gündemdeki Haberlerden Borsa Nasıl Etkilenir?

Borsanın aşağı veya yukarı eğilimde olmasına sebep olan etkenlerden biri de gündemdeki haberlerdir. ABD’nin faiz arttırımına gitmesi veya bu arttırımı ertelemesi gibi ekonomi haberlerinde sürekli yer alan açıklamalar piyasaların seyrini güçlendirmekte veya güçsüz duruma düşürmektedir. Bu nedenle birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen bir kişi yatırım araçlarının fiyat seyrini doğru belirlemesi gerekir. Ancak böylelikle piyasada yapılan işlemlerin sonucunda para kazanılmaktadır.

Borsanın yükselip düşmesinin ana sebebi arz ve talep faktörleri olsa da alt sebeplerde piyasanın trend yönünü belirlemekte etkilidir. Örneğin, bugün Obama’nın yaptığı bir söyleşide doların değerleneceğini düşünüyorum demesi bile yatırım araçlarının değerinin yükselmesine veya düşmesine sebep olur. Tüm araçların değeri gelişen, değişen olaylar sonucunda şekil almaktadır. Ama bu konuda her aracın değeri birbiri ile paralel değildir. Bazıları zıt yönde hareket eder. Altın ve doları zıt yönlü fiyat oluşumlarına örnek olarak gösterebiliriz. Biliyorsunuz ki doların değeri yükseldiği zaman altının ki çoğu zaman düşmektedir. Bu nedenle yatırımcıların bu gibi önemli püf noktaları bilerek hareket etmesi gerekiyor.

Gelişen siyasi, politik olaylar yatırımcıların alım – satım sürecinde etkili olur. Yukarıda vermiş olduğum örnekte Obama’nın doların güçlenmesi hakkındaki yorumları yatırımcıların işlemlerinde etkili rol oynar. Böylelikle ekonomi uzmanlarının dolar trendinde gerileme görmesine rağmen yatırımcıların alım yönünde pozisyon oluşturmalarıyla, doların değeri artar. Çünkü talep arttıkça, fiyat yükselir. Fiyatın yükselmesi, beklentileri karşılayacak seviyeye gelmesi ile de arz yani satışlar artar. Böylece satışların artması da aracın değerinin azalmasına neden olur. Bu döngü böyle devam etmektedir. Önemli olan fiyat değişkenleri hakkında fikir sahibi olmak ve bu değişkenleri takip ederek yatırım araçlarının uzun vadedeki trendini belirleyebilmektir.

Siyasi Değişmeler ve Gelişmeler

Siyasi Değişmeler ve GelişmelerÜlkemizden bu konuya örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz yıllarda yapılan seçimlerin sonucunda hiçbir partinin iktidara gelememesi, anlaşma yapılamadığından dolayı hükümetin kurulamamasıyla ekonomimiz karmaşık bir seyirde izlemekteydi. Borsa veya diğer finans piyasalarında ülke ekonomisinin belirsiz bir yapıda olması kesinlikle fiyat oluşumlarını zıt yönde etkiler. Borsa ne işe yarar sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz. Bunun nedeni halkın ekonomiye güven duymaması ve yatırım yapmamasıdır. Haliyle talep artmadığı için de piyasaların değeri yükselmemektedir. Bu yüzden sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde yaşanan siyasi değişmeleri de takip etmelisiniz. Bunun sonucunda yatırımcıların alım mı satım mı yapacağına doğru olarak karar vermelisiniz. Şunu unutmamalısınız satışların artması değerin düşmesine neden olur. Şöyle ki hisse senedi 1 lot alındığında değeri de bir kademe artar. Satış yapıldığında da aynı şekilde değeri düşer. Çünkü borsa arz ve talebe bağlı olarak yükselir veya düşer.

Para ve Faiz Politik Çözümler

Para ve Faiz Politik ÇözümlerPara ve faiz direkt olarak ekonomiyle birbirine bağlı olan terimlerdir. Ekonominin olumlu düzlemde yer alması piyasaların rahat nefes aldığına işaret ederken, olumsuz seyirde olduğu zamanda kan kaybetmesine sebep olur. Bu yüzden para ve faiz politikalarının ülkelerin merkez bankaları tarafından olumlu bir şekilde yüksek tutulması o ülkenin borsasının değerini arttırır. Yatırımcılar işlem hacmi artan borsada birikimlerini değerlendirmek ister. Biliyorsunuz ki ülkemizden yabancı borsalara yatırım yapmak günümüzde oldukça basittir. Bu borsalarla anlaşmalı olan aracı kurumlarının yatırım hesabı açtırarak istediğiniz finansal varlığa yatırım yapabiliyorsunuz. Bu anlamda piyasaları takip etmelisiniz. Hangisinin değeri artacağını ön görebilirseniz, sonucundan karlı çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yurt Dışı Borsalarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Para ve faiz politikalarında yatırımcılar genellikle Amerikan (FED), Avrupa (AMB) ve Japonya (BOJ)Merkez Bankaları’nı takip etmektedir. Çünkü bu bankaların yapmış olduğu açıklamalar, almış oldukları kararlar son derece piyasaları etkileyen en önemli unsurlardır. Bu yüzden eğer ki borsada para kazanmak istiyorsanız bu bankaların kararlarını sürekli olarak takip etmelisiniz. Özellikle mevcut açık pozisyonlarınız varsa kapatana kadar hızlı ve etkili bir şekilde piyasanın takibini sürdürmelisiniz. Buna göre yatırım aracınızın değerinin artacağı yönünde beklenti içine girdiğinizde ek alım, girmediğinizde de satış yapmalısınız. Böylece avantajlı pozisyonların karlı olarak ayrılabilir, dezavantaj taşıyan pozisyonlardan da kayıp vermeden hareket edebilirsiniz. Tüm bunlar için borsayı kapsamlı bir şekilde bilmelisiniz.

Terör ve Diğer Saldırılar

Terör ve Diğer SaldırılarTerör, savaş gibi istenmeyen durumlar tahmin edersiniz ki ekonomiye ters yönlü etki eder. Halkın güveni bu gibi durumlarda azalır. Bu nedenle de borsa ve diğer piyasalar olumsuz olarak etkilenir. Ama tam tersi ülkeler arası yapılan anlaşmalar, uzlaşmalar ekonominin olumlu yönde ilerlemesini sağlar. Böylece halk ekonominin güçleneceğine, dinamikleşeceğine inanarak, yatırım yapar. Bu sayede de piyasadaki hareketler yükselen eğilim trendine geçer. Bu yüzden iyi bir şekilde piyasa analizi yapmalısınız.

Yaşanan gerginliklerden sonra hangi araçların değeri yükselecek veya düşecek bilmelisiniz. Buna göre krizleri değerlendirebilir, para kazanabilirsiniz. Biliyorsunuz ki IŞID saldırıları sadece terörün yapıldığı ülkeyi değil, yurt içi ve yurt dışı bütün piyasaları önemli ölçüde etkilemiş, yatırımcıların alım – satım kararlarında etkili olmuştur. Özellikle ekonomisi canlı olan ülkeler bile jeopolitik risk taşıdığından sarsılmıştır. Örneğin, Kobani’de meydana gelen terör saldırılarında ABD piyasaları önemli ölçüde etkilenirken, dolaylı yoldan diğer piyasalar etkilenmiştir. Özellikle şuan için ülkemizde gündemde olan terör ve bomba saldırıları yüzünden BIST değer kaybetmektedir. Bu durumu analiz edebileniz gerekir. Böylece kayıp vermek yerine karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, dünyada meydana gelen her türlü haber borsaları önemli ölçüde etkilidir. Örneğin, Merkel’in hapşırması bile piyasanın yatay ve dikey düzlemde seyrini değiştirebilir. Bu yüzden geçmişte yaşanan olayları incelemenizi, sonucunda ne olduğunu bilmenizi öneririm. Çünkü bu olaylar ilerleyen günlerle bağlantılıdır. Yani dün Amerika’da yaşanan bomba saldırısının sonucunda hangi enstrümanların değeri etkilenmişse, bugün ve daha sonraki günlerde diğer ülkelerde aynı durum cereyan ettiğinde yaklaşık olarak aynı sonuçlar görülür. Bu nedenle özellikle borsa takibi ve analizi konusunda kendi yöntemlerinizi geliştirmelisiniz. Böylece ilerleyen günlerde ne gibi durumlarla karşılaşacağınızı belirleyebilir, birikimlerinizi değerlendirerek beklentilerinizi karşılayacak adımlarda bulunabilirsiniz. Tüm bunlar için iyi bir borsa eğitimi almalısınız ve deneyimi yaşamalısınız. Ardından piyasaları yorumlayacak duruma gelebilirsiniz. Böylelikle para kazanabilirsiniz.