Gelişigüzel İşlem Yaparak Borsada Hedeflere Ulaşmak Mümkün mü?

Gelişigüzel İşlem Yaparak Borsada Hedeflere Ulaşmak Mümkün mü?

Daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak için hepimizin finansal hedefleri vardır. Bu hedefler risk alamayan yatırımcılar için hayal olarak kalırken, doğru zamanda iyi bir risk prensibi ile hareketler için de gerçeğe dönüşür. Bu kapsamda gelişigüzel borsa işlemi yaparak hedeflerinize ulaşmanız mümkün değildir. Çünkü her borsanın kendine has işleyiş kuralları ve standartları vardır. Bu nedenle para kazanmak için belli başlı konuları bilmek gerekiyor. Bu sayede işlemlerinizi, hedefleriniz yönünde beklentiniz doğrultusunda doğru bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Böylece finansal hedeflerinize istikrarlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Gelişigüzel işlemler ile borsada yer almanız gerçekten de uzun sürmeyecektir. Çünkü piyasada şans faktörleri etkili değildir. “Şu pozisyonu açayım ne de olsa fiyatlar anlık olarak değişiyor, kar elde ederim” düşüncesinde olmanız yanlıştır. Yatırım aracının fiyat seviyesi yükselebileceği gibi düşüş yönünde harekette edebilir. Bu yüzden gerekli finansal analizlerinizi ve takiplerinizi yaparak yatırım kararı almalısınız. Özellikle birikimlerinizi beklentinizi karşılayacak enstrümanlar üzerinde yoğunlaştırmalısınız. Beklentilerinizi karşılamayacak enstrümanlardan uzak durmalısınız. Böylece kendi yatırım yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Şimdi, gelişigüzel borsada işlem yaparak para kazanabilir misiniz, finansal hedeflerinize ulaşabilir misiniz gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarına bakalım:

Gelişigüzel Borsa İşlemi Yaparak Para Kazanılır mı?

Gelişigüzel Borsa İşlemi Yaparak Para Kazanılır mı?Borsada gelişigüzel yapılan işlemlerin çoğundan para kazanılmamaktadır. Çünkü her enstrümanın kendine has özellikleri vardır. Birinin değeri yükselirken diğerininki düşebilmektedir. Bu nedenle öncelikle piyasa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Yatırım enstrümanlarının fiyat seviyelerinde yaşanacak değişimleri öngörebilmelisiniz. Tüm bunlar için borsa bilgilerinizin yerli yerinde, sapasağlam olması gerekiyor. Başarı için bilgi ve deneyim şart. Bu bağlamda aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden yararlanmanızı tavsiye ederim. Böylece gerekli bilgilere, püf noktalara sahip olabilirsiniz. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak, tecrübe kazanabilirsiniz.

Ticarete konu olan mal ve varlıkların alım – satımın yapıldığı yer olan borsada, sayısal verilere göre hareket etmeniz yararınıza olacaktır. İçten gelen, rastgele yapılan işlemlerle ne yazık ki piyasa verilerini doğru tahmin etmeniz zordur. Bu yüzden yapmanız gereken borsayı tamamıyla anlamanızdır. Mantığını kavramanızdır. Piyasanın mantığı oldukça basittir. Gelecekte hangi enstrümanın değeri yükselecek belirleyerek bugünden düşük fiyat seviyesinden almanız gerekir. Tahminlerinizin doğru çıkmasıyla birlikte fiyat seviyelerinin beklentilerinizi karşılamasıyla satış yönünde işlem başlatırsınız. Aradaki alım – satım farkından kazanç sağlarsınız. Bunun için fiyat seviyelerinde meydana gelecek dalgalanmaları ön görebilmeniz gerekiyor.

Yukarıda anlattığım gibi borsada rastgele yapılan işlemlerle para kazanamayacağınızı kesin kez bilmelisiniz. Belki birkaç işleminizin sonucu beklediğiniz gibi gitmiş olabilir. Buna acemi şansı adını vermemiz yanlış olmayacaktır. Çünkü gerçekten de borsadan para kazanmak için emek harcanması gerekir. Belli başlı konuları öğrenmeden, paranızı kontrollü bir şekilde nasıl yöneteceğinizi anlamadan işlem yaparak piyasada başarılı olmanızın oranı düşüktür. Bu yüzden kesinlikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artıracak faaliyetlerde bulunmalısınız. Bu sayede doğru adımları atabilirsiniz. Finansal hedeflerinize gün geçtikçe yakınlaşabilirsiniz. Belli bir deneyim ve bilgi sahibi olduktan sonra nokta atışı yapabilirsiniz.

Borsada Kar Getirecek Portföy Nasıl Hazırlanır? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Finansal Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?

Borsada Finansal Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?Borsada hedeflerinize ulaşmanızın tek yolu bilgi ve deneyim sahibi olmanızdan geçer. Bu bilgiler ve deneyimler minimum seviyede değil maksimum düzeyde olmalıdır. Çünkü profesyoneller gibi düşündüğünüzde mantıklı adımlar atabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmanız için nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Böylece beklentilerinize karşılık gelecek avantajlı pozisyonların sinyallerini alabilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi yürüterek, hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Başarılı Borsa Yatırımcısının Finansal Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Yatırım araçlarının değerlerinde yaşanan değişimleri BIST 100 endeksine bakarak anlayabilirsiniz. Fakat bu endeks her zaman için doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle sadece endekse bakarak enstrümanların performansını bulmaya çalışmamalısınız. Bunun dışında yurt içinde ve yurt dışında yaşanan değişmeleri, önemli olayları, verileri takip etmelisiniz. Fiyat analizleri ve grafikleri ile destekleyerek; enstrümanların değerlerinde yaşanan geri çekilmeler, yükselmeler hakkında bilgiler almalısınız. Ön fikre sahip olmalısınız. Böylece yatırımlarınızı hedefe yönelik yönlendirebilirsiniz.

Finansal hedeflerinize ulaşmanız için istikrarlı ve psistemli bir şekilde hareket etmelisiniz. Borsada sistemli hareket etmek için ne yapmalı hakkında kapsamlı bilgilere bu yazımdan ulaşabilirsiniz. Kısaca değinmek gerekirse; en ince ayrıntısına kadar borsa nedir sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerektiğini söylemeliyim. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde bunları kolaylıkla öğrenebileceğiniz gibi diğer faaliyetler kapsamında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bilhassa bu anlamda sanal para yüklü olan deneme hesaplarını kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu hesaplar sayesinde bir kuruşunuzu riske atmadan borsa deneyimi yaşarsınız. Alım – satım nasıl yapılır öğrenirsiniz. İşlem yaptıkça, hata oranınızı kazandığınız tecrübeler ile minimuma düşürebilirsiniz. Bunun için mutlaka sanal hesaplarda alıştırma yapmalısınız.

Gelişigüzel Borsa İşlemlerinde Riskleri Nasıl Engelleyebilirim?

Gelişigüzel Borsa İşlemlerinde Riskleri Nasıl Engelleyebilirim?Riskleri engelleyebilmek adına borsada zaten bildiğiniz, tanıdığınız enstrümanlara yatırım yapmanız gerekir. Tanımadığınız, hakkında bilgi sahibi olmadığınız, sırf başkaları kazandırıyor dedi diye yatırım yaptığınız araçlardan pek fayda alamazsınız. Bunun nedeni piyasanın arz – talep mantığı üzerine kurulu olmasıdır. Elbette ki herkesin amacı para kazanmak olduğu için kimse kimse ile kazanç sağladığı aracı paylaşmayacaktır. Bunda hemfikir olmalıyız. “Bu devirde babana bile güvenme” sözü var iken para kazanılan yerde bir başkasına güvenmek ne derece doğrudur tartışılır. Bu yüzden kendi yolunuzu oluşturacak şekilde borsa ve yatırım hakkında bilgiler edinmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsanın Yatırımcılara Faydası Nedir?

Sonuç olarak, paranızı yüksek risk altında değerlendirmek istemiyorsanız borsa nedir, ne değildir tam anlamıyla öğrenerek piyasaya giriş yapmalısınız. Çünkü piyasada rastgele yapılan işlemler ile para kazanılmamaktadır. Bu yüzden kesinlikle bilgi ve deneyim anlamında belli bir düzeye ulaşana kadar gerçek hesaba geçmemelisiniz. Aracı kurumların eğitimlerinden, deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Bilgilerinizi, tecrübelerinizi artırmalısınız. Aksi halde paranızı doğru bir şekilde yönlendiremeyeceğiniz için zarara uğrarsınız. Eğitimler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Kazanç sağlamanızı kolaylaştıracak işlemler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Böylece hedeflerinize ulaşabilirsiniz.