Dünya Borsalarının Trendini 2015 Yılında Kim Belirleyecek?

Dünya Borsalarının Trendini 2015 Yılında Kim Belirleyecek?

2015 yılında birçok uzman ve yatırımcı, hisse senedi yılı olacağını belirtmişti. 2015 yılının ilk yarısını tamamlamak üzereyiz ve beklentilerin daha güçlü hissedildiğini görüyoruz. Özellikle dolarda meydana gelen güçlenme ve diğer yatırım araçları üzerine etkisi, uzmanların hisse senedi yönündeki düşüncelerini destekliyor.

Sermaye piyasaları adına 2015 yılının oldukça önemli bir yıl olması bekleniyor. Doların güçlenmesinin dengeleri değiştireceği yönündeki endişeler de, bu düşünceyi kanıtlar nitelikte. Geçtiğimiz yıl piyasalara yön veren FED açıklamaları, bu yılın en önemli gündem maddesini oluşturuyor. Bunun yanında Ortadoğu sorunu ve Euro Bölgesi para politikası da, piyasalara yön verecek. FED’in faiz artırım sürecini başlatması ve ardından yaşanacaklar küresel piyasalarda ara trendlerin yaşanacağına da işaret ediyor.

2015 Yılı Borsa Yatırım Stratejileri için Tıklayın!

Fırsatlarla dolu bir yıl olduğu da uzman yorumları arasında. Ara trendlerin yaşanacak olması, yatırımcıların tek bir tarih veya strateji ile ilerlemesini de zorlaştıracak. Bu bağlamda portföy çeşitliliği ve kısa vadeli kazançlı yatırımlar, yatırımcısına kazandıracak. Ara trendlerin yaşanacak olması aynı zamanda FED’in faiz artırımı gibi tek bir olaya odaklanmanın da yanlış olacağına işaret ediyor. Örneğin, FED’in faiz artırımı ile Haziran Yerel Seçimleri’nin bir araya gelmesi, Türkiye piyasalarında oldukça hareketli bir dönem olabilir. Piyasaların belirsizliği sevmemesi ve bu durumda risklerin artması, yatırımcıların portföylerine çeşitlilik getirmesini de zorunlu kılıyor.

2015 yılı için en büyük risk, yüksek borçlu Avrupa Birliği ülkeleri görülüyor. FED’in yapacağı faiz artışının uzun vadeli olarak fiyatları etkilemeyeceği tahmin ediliyor. Ama Avrupa ülkelerinde söz konusu olan riskler uzun vadede etki yaratabilir. FED’in ilk faiz artışı ile sert fiyat hareketlerinin yaşanacağı; ama bunun bir sürpriz olmadığından da bahsediliyor. 2015 yılı ve daha sonrası için AB ülkelerinin yaratacağı riskin etkileri daha pahalıya patlayabilir.

Borçlu Avrupa ülkelerinin, düşük faiz ve yüksek likidite ortamında, borçlarını kazanca çevirebilmelerinin oldukça zor olduğu düşünülüyor. FED’in faiz artışının, dünyanın başka bir ülkelerinde yaşanan temerrüt, jeopolitik risk gibi nedenlerle yapılacak olması, borçlu Avrupa ülkelerinin işini daha da zorlaştıracak. Bu nedenle uzmanlar, 2015 yılı boyunca yatırımcılara borçlu ülkelerin faiz oranlarını takip etmelerini tavsiye ediyor.

2015 yılı için en büyük problemlerden birisi de ülke ekonomilerinde büyüme ivmesinin artmamış olmasıdır. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde bu sorun, ciddi problemlere neden olabilir. Ülkeler ve bölgeler arasında görülen büyüme farklılığı ve alınacak önlemler, dünya ekonomisinde farklılaşmalara neden olabilir. Bu nedenle de küresel sermaye akımlarının yönünde sık sık değişiklikler görülebilir. Bu durumun yaşanması halinde de yüksek volatilitenin ve ara trendlerin yaşanacak olması düşüncesi, güç kazanmış oluyor.

Türkiye piyasaları adına bakıldığında ise TCMB’nin faiz indirimi yapacak olması beklentileri var. 2015 yılıyla birlikte düşüş eğilimine girmesi beklenen enflasyona beraber, faiz indirimine gidilecek olması dalgalanmalara neden olacak. Aynı zamanda Haziran seçimleri nedeniyle Türk lirasında ve Borsa İstanbul’da aşırı dalgalanmalar meydana gelebilir. Türk lirası, doların güçlenmesiyle birlikte bir hayli değer kaybetmiş durumda. TCMB’nin konu ile ilgili olarak yapacağı müdahalelerde merak konusu.

Haziran Ayına Kadar Al Veren Hisseler için Tıklayın!

Türkiye’nin 2015 yılında faiz indirimi yapıp yapmaması, enflasyonun yanı sıra ekonomik verilere göre de şekillenecek. Özellikle dolar/TL kurunda yaşacak olan değişiklikler TCMB’nin faiz kararları üzerinde etkili olacak. 2015 yılının başında uzmanlardan gelen yorumlara göre yılın ilk yarısında bir faiz indirimi gerçekleşecek. Beklendiği gibi oldu ve TCMB Mart ayında bir faiz indirimine gitti. Büyük bir indirim olmasa dahi, beklentilerin doğruluğunu kanıtlamış durumda.