Borsaya Hırs ve Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?

Borsaya Hırs ve Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?

Hırs ve tutku ikisi de birbirine oldukça yakın kelimelerdir. Gerek hayatta gerekse de finans piyasalarında aşırı hırslı ve tutkulu olmamak gerekir. Çünkü her şeyin aşırısı kişiye zarardan başka bir şey getirmez. Bu borsa için de geçerli bir husustur. Bu yüzden iki unsurun ölçüsünü iyi belirlemelisiniz. Doğru adımlar atabilmeniz için borsa nedir sorusunun yanıtını temelden başlayarak ileri seviyelere kadar öğrenmelisiniz. Bu sayede piyasada işlemlerinizi başarıyla gerçekleştirerek, sonucundan hedeflediğiniz miktarda yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Kıymetli evraklar, dövizler emtialar, borsa endeksleri gibi pek çok sayıda enstrüman piyasada alım – satıma konudur. İstediğiniz enstrümanı alıp satarak aradaki farktan kar elde edebilirsiniz. Borsanın mantığı gördüğünüz gibi ticaretle aynıdır. Ticari zekaya sahip olanlar, duygularını bir kenara bırakarak; yatırım mantığıyla hareket edenler piyasadan beklentilerini karşılarlar. Bu yüzden kişisel özelliklerin, borsada başarılı olma konusundaki etkisi büyüktür. Bu nedenle borsa bilgi ve deneyimlerinizi artırırken bir yandan da kişisel özelliklerinize sınırlandırma getirmeniz veya sizde bulunmayan özelliklere sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunları en iyi deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalar sonucunda anlarsınız.

Şimdi, borsaya hırs ve tutkuyla bağlanmak doğru mu gelin hep birlikte sorunun yanıtını irdeleyelim.

Borsaya Hırsla Bağlanmak Doğru mu?

Borsaya Hırsla Bağlanmak Doğru mu?Hırs, bir şeye aşırı istek duymak demektir. Borsadaki asıl konu para kazanmaktır. Elbette ki bu herkesin isteğidir. Kimse piyasaya parasını kaybetmek için girmez. Bu kapsamda para kazanmak konusunda hırslı olmanız prensipli hareket edebilmeniz açısından avantajlı bir durumdur. Fakat hırslarınızı kontrol edemezseniz, durum vahim bir hal alır. İçinden çıkamayacağınız paralar kaybedebilirsiniz. Çünkü aşırı hırs kişilerin dikkatini tek bir yöne çeker. Alternatif durumları görmezden gelmesine neden olur. Borsada para kazanmak için her türlü durumu kontrol edebilmeniz gerekir.

Borsa, tek fiyat değişkenine bağlı değildir. Birden fazla değişken üzerine kurulu olan piyasada, yatırım araçlarının değerini doğru tahmin edebilmeniz için her türlü konuya hakim olmanız şarttır. Dikkatinizin tek yönde olması ne yazık ki kontrol gücünüzü kaybettirir. Bu nedenle aşırı hırs yapmamalısınız. Bu hırsın ölçüsünü bilmelisiniz. Aksi halde kaybeden taraf siz olursunuz. Bu yüzden bilgilerinizi ve deneyimlerinizin artmasını sağlayacak eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Kendinizi geliştirmelisiniz ve kar getirecek stratejiler üretmelisiniz. Bu sayede hırslarınızın yerini, borsa yatırım bilincinin aldığını görürsünüz.

Borsada Hırs Yapmak Yatırımcıya Para Getirir mi? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsaya Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?

Borsaya Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?Yukarıda nasıl ki aşırı hırs, borsada kaybetmenize neden olur demişsem aynısı tutku için de geçerlidir. Elbette ki borsaya tutkuyla bağlanmanız yatırımlarınız için iyidir. Fakat hayatınızın tümünü borsaya adamanız pekte doğru değildir. Öyle ki uykularınız kaçıyorsa, gece sık sık uyanıyorsanız, borsadan uzak durmanız daha doğru bir karar olacaktır. Piyasadan para kazanmak istiyorsanız sağlam bir yatırım psikolojisine sahip olmalısınız. Konu hakkında detaylı bilgilere bu yazımdan ulaşabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse; gerekli hususları göz ardı edebilecek, dikkat edilmesi gerekenleri ise göze alabilecek özelliklere sahip olursanız kazançlı çıkabilirsiniz. Bu nedenle tutkuyla bağlanmak yerine bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Kişisel özelliklerinizi borsa yatırımı yapmaya uygun hale getirmelisiniz.

Psikolojik etmenlerin çoğu piyasada başarılı veya başarısız olmanıza neden olur. Kimi dikkat etmeniz gereken konuları göz ardı etmenize sebep olurken kimi ise rastgele işlem yapmanızı sağlar. Borsada doğru adım atmak istiyorsanız sayısal verilere göre hareket etmeniz gerekir. Çünkü rastgele yapılan işlemlerden çoğu zaman için yatırımcı kayıpla ayrılır. Özellikle bu hususta acemi yatırımcıların dikkatini çekmek istiyorum. Güvendiğiniz dağlara kar yağdığını, acı bir tecrübe yaşayarak öğrenmek istemiyorsanız; hiçbir kişinin sözüne güvenerek işlem yapmamalısınız. Bunun nedeni herkesin para kazanmak istemesidir. Bu yüzden kimse kimseye kazançlı çıktığı sırrını söylememektedir. Duygusal davranmamalısınız. Borsada yatırım yaparken duygusal davranmak neden doğru değildir buradan öğrenebilirsiniz.

Günlük hayattaki tutkularınızı da borsaya taşımamalısınız. Örnek vermek gerekirse; fanatik derecede Fenerbahçeli olduğunuzu varsayalım. Bu durumda borsada Fenerbahçe takımın hisse senetlerine gözü kapalı bir şekilde yönelmeniz doğru olmayacaktır. Çünkü sene içinde yaşanan olaylar, takımın durumu, ödül alması ve benzeri bütün hususlar hisselerin değerini etkileyecektir. Sırf tutkunuz yüzünden aldığınız senet, birikimlerinizi kaybetmenize neden olabilmektedir. Bu nedenle piyasa analizlerini ve takiplerini yaparak yatırım yapmaya karar vermelisiniz. Aksi halde üzülen taraf siz olursunuz. Bunların olmasını istemiyorsanız; aracı kurumların eğitimleri iyi bir fırsattır. Temelden başlayan eğitimlerden faydalanarak bilgilerinizi ve deneyimlerinizi üst seviyelere çıkartabilirsiniz. Böylelikle borsa yatırım bilinci ile karlı adımlar atabilirsiniz.

Sağlam Borsa Yatırım Psikolojisine Sahip Olmak için Ne Yapmalıyım?

Sağlam Borsa Yatırım Psikolojisine Sahip Olmak için Ne Yapmalıyım?Borsada kazanç sağlamak için bilgi ve deneyimleriniz önemli olduğu kadar psikolojinizin de önemli olduğunda yukarıda bahsetmiştim. Bu konu önemli olduğu için ayrı bir başlık altında incelemek istedim. Faydalı gördüğüm bilgileri şimdi sizinle paylaşmak istiyorum. Borsada sağlam bir yatırım psikolojisine sahip olmak istiyorsanız kılavuzunuz deneme hesapları olmalıdır. Çünkü bu hesapların içinde sanal para yüklüdür ve gerçek hesapta kullanabileceğiniz tüm fonksiyonları kullanarak; ne işe yaradıklarını anlayabilirsiniz. Gerçek piyasa koşullarında, güncel fiyat değişimleri üzerinden para kazanmak için nasıl işlem yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sanal hesaplar borsaya alışmanız konusunda oldukça yararlıdır. Çünkü bu hesaplarda hem gerçek koşullar altında birikimlerinizi riske atmadan işlem yaparsınız hem de bir yandan piyasayı tanırsınız. Yatırım araçlarının değeri neden düşüyor, yükseliyor yaptığınız işlemler sonucunda anlayabilirsiniz. Bunun için bol bol alıştırma yaparak, tecrübelerinizi artırmalısınız. Gelişen olaylara karşı sakinliğinizi korumayı öğrenmelisiniz. Nasıl bir yol izleyeceğinize sakin kafayla, iyi bir plan doğrultusunda karar vermelisiniz. Böylece doğru uyguladığınız strateji ile kazanç sağlayabilir, bütçenize hissedilir katkılarda bulunabilirsiniz.

Tavsiye Ederim: Borsada Hedeflerimi Gerçekleştirmek için Ne Yapmalıyım?

Sonuç olarak, borsada ne aşırı tutkuyla ne de hırsla işlem yapmalısınız. Kesinlikle bunun sınırını iyi belirlemelisiniz. Çünkü aşırı bir hırs, tutku yatırımlarınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle iyi bir psikolojiye sahip olmalısınız. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi gün geçtikçe artırmalısınız. Bütün bunlar için aracı kurumların eğitimlerinden ve diğer alternatif kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle doğru zamanda kazanç getirecek işlemleri gerçekleştirerek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.