Borsanın Yatırımcılara Faydası Nedir?

Borsanın Yatırımcılara Faydası Nedir?

Yatırımda önemli yere sahip olan borsalar, para kazanmak için bir fırsattır. Bu yüzden birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin çoğu kişinin tercihini oluşturur. Bu kapsamda alternatif olarak seçilebilecek birçok yer vardır. Fakat eski tarihe sahip olması ve işlemlerin güvenilir bir şekilde kayıt altına alınarak yapılması; kişileri borsaya yönlendirmiştir. Borsanın yatırımcılara en büyük faydası kuşkusuz ki para kazanmalarına imkan tanımasıdır. Elbette bunun için kişinin belli başlı konulara hakim olması gerekir.

Gelir elde etme konusunda birçok yer olmasına karşın borsanın tercih edilmesi; hem güvenilir olmasına hem de yüksek miktarlarda kazanç sağlamaya olanak tanımasıyla ilişkilidir. Fiziki olmayan işlemler sayesinde herkes eşit koşullara sahip olarak yatırımlarını yönetmesidir. Bu kesinlikle en büyük avantajlardan biridir. Çünkü bugün kuyumcular arası fiyatlar değişmektedir. Yatırımcı güvenilir bir şekilde yatırım yapmak için kendine güvenebileceği bir kuyumcu aramaktadır. İşlemlerin şeffaf, güvenilir, adaletli bir şekilde yürütülmesi kişileri borsaya yönlendiren en büyük etkendir. Bu kapsamda borsanın yatırımcılara sağladığı faydalara bakmak gerekirse;

Hem Cebinize Hem de Ülke Ekonomisine Katkıda Bulunabilirsiniz

Hem Cebinize Hem de Ülke Ekonomisine Katkıda BulunabilirsinizBorsalar aracılığıyla hem cebinize hem de borsanın bulunduğu ülkenin ekonominin katkıda bulunabilirsiniz. İşlemlerinizi Borsa İstanbul tarafından yaparsanız ülkemizin ekonomisine katkıda bulunursunuz. Özellikle bu kapsamda hisse senetlerini örnek gösterebilirim. Biliyorsunuz ki senet alım – satımı için şirketlere ortak olmak için belli bir pay ödersiniz. Böylelikle şirket nakit ihtiyacını karşılar. Senedin değerinin yükselmesiyle de sizin de cebiniz dolar. Çünkü borsada alım – satım fiyat farkından kazanç sağlanır.

Hisse senetleri borsada alım – satım farkı dışında da yatırımcılara fayda sağlamaktadır. Çünkü şirketlerin kar payı dağıtımlarından yatırımcılar kendilerine düşen payı almaktadır. Bu payı ister nakit alabilirsiniz isterseniz de hisselerinizin oranı büyütmek için kullanabilirsiniz. Paranızla tekrar hisse senedi alarak, şirkete ortak olduğunuz payı büyütebilirsiniz. Elbette ki bunun için şirketin ileride ciddi boyutta kar getireceğine inanmalısınız. Aksi halde şirketin değer kaybetmesinden zarar edersiniz. Bu yüzden borsaya girmeden önce hisse senedi nedir, çeşitleri nelerdir gibi birçok temel konuyu öğrenmelisiniz. Borsadaki şirketlerin değeri neden yükselir ve düşer anladıktan sonra piyasada yer almalısınız.

Kıymetli evraklar hakkında bilgilerinizi artırırken bir yandan da borsada nasıl alınır, nasıl satılırlar öğrenmelisiniz. Bunu en iyi deneme hesapları sayesinde öğrenebilirsiniz. Paranızı riske atmadan alım – satım emri nasıl verilir öğrenirken; sistemin işleyişini de kazandığınız tecrübeler sonucunda anlayabilirsiniz. Bu konuda muhakkak ki başarılı yatırımcıların seviyesine yükselmenizi tavsiye ederim. Aracı kurumların eğitimleri aracılığıyla gerekli konulardan ziyade yatırım ve borsa hakkındaki tüm konuları a’dan z’ye öğrenebilirsiniz. Böylelikle kar getirecek enstrümanları belirleyebilirsiniz.

Hisse Sendi Almak Kazanç Getirir mi? Bilgi Almak için Tıklayın.

Paranızı Vadeli veya Vadesiz Olarak Değerlendirebilirsiniz

Paranızı Vadeli veya Vadesiz Olarak DeğerlendirebilirsinizÜlkemiz borsası veya diğerleri aracılığıyla paranızı vadeli ya da vadesiz değerlendirmeniz mümkündür. Bunun için ülkemizde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) adı verilen borsanın uzantısı olan ticaret merkezi bulunmaktadır. Bu merkez sayesinde yatırımlarınızı standart büyüklükteki sözleşmeler aracılığıyla yapabilirsiniz. (Sözleşmeler hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.) Sözleşmelerin büyüklüğü, kalitesi, miktarı standarttır. Gerekli bilgileri borsa aracı kurumların canlı destek hattından faydalanarak veya diğer iletişim adreslerinden yararlanarak öğrenebilirsiniz. Böylelikle riskten korunma, arbitraj farkından yararlanma ve spekülasyondan faydalanma işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlemleri, ülkemizde takas ve saklama hizmetinde bulunan Takasbank A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Borsa aracı kurumu seçtikten sonra vadeli hesap açtırmak istediğinizi söylemelisiniz. Hesabınız açılırken, bir yandan da Takasbank’ta yatırım hesabınız açılır. Böylelikle tüm işlemlerinizi hızlı ve sorunsuz bir şeklide halledebilirsiniz. VİOP dışında normal borsa aracılığıyla da işlemlerinizi uzun vadeli olarak gerçekleştirebilirsiniz. VİOP’ta alınan malın değeri bugünden kararlaştırıldığı için kişi kaybetme korkusu olmadan işlem yapar. Ama anlık borsada bu böyle değildir. Fiyatların anlık olarak değişmesi kişinin kar elde etmesini sağlayabileceği gibi zarar etmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle vadeli işlemler; riskten korunma, arbitraj ve spekülatif amaçlarla yapılmaktadır.

Elinizde Bulunan Menkul Kıymeti Hemen Paraya Çevirebilirsiniz

Elinizde Bulunan Menkul Kıymeti Hemen Paraya ÇevirebilirsinizBorsada elinizde bulundurduğunuz parayı satarak direkt paraya çevirebilirsiniz. Birincil piyasalardan menkul kıymet alanlar, ikincil piyasada yani borsada satışa sunarlar. Böylelikle arz – talep fırsatı yatırımcılara sunulmaktadır. Bu kapsamda borsada yer alan şirketlerin rastgele piyasada bulunduklarını bilmelisiniz. Çünkü şirketler borsaya kayıt olmak için belli başlı niteliklere sahip olmak zorundadır. Uygun niteliklere sahip olanlar piyasada yer alır. Böylelikle güvenilir bir şekilde yatırımlarınızı yaparsınız.

Tavsiye İçerik: Hisse Senedi Ticaretinden Para Kazanmak için Tavsiyeler

Şirketlerin borsaya kote olması açısından sermaye büyüklüğünden tutun da birçok konu SPK tarafından araştırılır. Kurumun belirlemiş olduğu kriterlere sahip olanlar borsada işlem görme izni verilir. Böylece kişiler yatırımlarını güvenilir olarak yürütür. Elindeki menkul kıymeti arz ve talebin fazlalığı sayesinde kolaylıkla nakde dönüştürebilir. Elbette ki kar elde edilmesi için bilinmesi gerekenler vardır. Önemli olan kar getirecek zamanlarda alım – satımların gerçekleştirilmesidir. Bunun için de yatırımcının senetler üzerindeki bilgisinin tam olması gerekmektedir.

Borsada Yatırımlarınızı Yasal ve Güvenilir Olarak Gerçekleştirebilirsiniz

Borsada Yatırımlarınızı Yasal ve Güvenilir Olarak GerçekleştirebilirsinizOrganize piyasa adı ile anılan borsalarda işlemlerinizi yasal olarak yapabilirsiniz. Çünkü borsa Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatlarına göre faaliyettedir. Bu kapsamda aracı kurumları düzenlemelere ve denetlemelere uğratılmaktadır. Uygun görülen kurumlar piyasada yer almaktadır. Uygun olmayanlar ise kapatılmıştır. Piyasada işlemlerinizi yasal aracı kurumları ile güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Birikimlerinizi yasal kurumlar aracılığıyla değerlendirebilirsiniz. Böylelikle paranızı doğru enstrümanlara yatırarak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Aracı kurumları işlemlerinizi gerçekleştirmek için belli bir komisyon ücreti alır. Bu nedenle aracı kurumu seçmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmelisiniz. (Borsada aracı kurumu nasıl seçilir, öğrenmek için tıklayın.) Bunların başında elbette ki komisyon oranları gelir. Çünkü oranların fazla olması, kazancınızın miktarını düşürür. Bu yüzden kesinlikle düşük oranlı olan kurumlar arasında seçiminizi yapmalısınız. Bu hususta kurumun sunmuş olduğu olanakların yatırım anlayışınızla örtüşmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bunu anlamak için geliştirilen deneme hesaplarını veya sanal borsa oyunlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle hangi aracı kurumu seçmeniz gerektiğine uygulamalı olarak karar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Hangi Sıklıkla İşlem Yapmalıyım?

Sonuç olarak, borsalar yatırımcılara birçok yarar sağlar. Başlıca sağlamış olduğu yararları yazımda ele aldım. Ama en önemli yarar birikimlerin değerlendirilmesinde aracı görevi görmesidir. Aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunmasıdır. Bunun dışında bütün yatırımcılar ile eşit olanaklara sahip olmakta avantajlıdır. Önemli olan bu yararlardan faydalanmaktır. Bunun için de borsa bilgilerinizi ve deneyimlerinizi belli bir seviyeye çıkartmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde bu konunun üstesinden gelebilirsiniz. Gerekli bilgileri öğrendikten, başarılı yatırımcılar gibi bilgi ve deneyim sahibi olduktan sonra kazançlı çıkabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, geleceğe yönelik maddi korkularınızdan arınabilirsiniz.