Borsaların Düşeceğini Öngören Market Watch’tan 7 Önemli Sinyal

Borsaların Düşeceğini Öngören Market Watch’tan 7 Önemli Sinyal

Borsaların Düşeceğini Öngören Market Watch'tan 7 Önemli SinyalDünya genelinde hisse senedi piyasaları gözlemlendiği zaman, belirgin bir artış olduğu görülmektedir. Asya, Avrupa, ABD ve Türkiye piyasaları olarak bir gruplandırma yaparken, borsaların gösterge endekslerindeki yükseliş trendi göze çarpacaktır. En basitinden BIST 100 endeksinin önce 100 bin rekorunu kırması, ardından 110 bin ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmesi, borsalardaki iyimserliğin göstergesidir.

Tüm bu iyimserliğe karşın “Tahvil Kralı” olarak anılan milyarder yatırımcı Bill Gross, uyarılarda bulunmaya başladı. Ayrıca borsaların duvara çarpacağına dair sözleri ile dikkat çekti. Uyarılar dünya genelinde yapılırken, Market Watch tarafından bu durumu kanıtlayacak 7 sinyal ortaya atıldı.

Biz de bu yazımız aracılığıyla sizlere Market Watch’un öngördüğü 7 sinyali paylaşmak istedik:

Ana Korelasyon Bozuluyor

Ana Korelasyon BozuluyorKüresel hisse senedi piyasalarının iyimser olduğu ve ralli yaptığı dönemlerde, hem Euro Bölgesi’nin güçlü ülkesi Almanya’nın DAX’ı hem de ABD’nin S&P 500’ü birlikte yükseliş gösteriyor. Buna karşın şu sıralarda negatif korelasyon görülmeye başladı. Bu uyumsuzluk ise kötüye işaret olabilir şeklinde yorumlanıyor.

MKM Partners Baş Teknik Analisti Jonathan Krinsky’e göre bu durum, S&P500 için bir düşüş sinyali olabilir. Krinsky ayrıca korelasyonun son 20 yılda sadece 5 kere bozulduğuna dikkat çekti. 1998 yılının Haziranında, 2000 yılının Şubatında, 2005 yılının Ekiminde, 2014 yılının Ağustosunda ve 2015 yılının Nisanında bu bozulmaların yaşandığını söyledi. 2000 yılında teknoloji balonu patlarken, diğerlerinde büyük düzeltmelere gidildiğini vurguladı.

Küçük Hisse Senetleri Düşüş Trendinde

Küçük Hisse Senetleri Düşüş TrendindeHisse analistleri, küçük hisse senetlerinin gidişatının yönüyle ilgili öncü sinyaller arasında izliyorlar. Analistlerin bu bakış açısı, ölçek ekonomisi teorisinden besleniyor. Buna göre ekonomik aktivitenin canlılığı, küçük ölçekli şirketlerin hisse senetlerine daha hızlı yansıyor.

İlginizi Çekebilir: Borsada Oyuna Gelmemek için Nelere Dikkat Etmeli?

Küçük hisse senetlerinden oluşan Russell 2000 endeksi, 2016 yılının Haziran ayından bu yana, ilk defa 200 günlük ortalamasının altına indi. Bu şekilde aşağı yönlü trend lehine baskının arttığı gözlendi. Bu nedenle de borsalar bu gidişe çakılabilir düşüncesi için bir sinyal daha alınmış oldu.

VIX Kademeli Yükseliyor

VIX Kademeli YükseliyorS&P 500 hisse opsiyon fiyatları üzerinden hesaplanan ve korku endeksi olarak da bilinen VIX, birkaç ay önce 9’u gördü. Bu seviye ile 1993 yılı Aralık ayından bu yana görülen en düşük seviyelerdeyken tarihi ortalaması olan 20’ye geri döndü. 10 Ağustos tarihinde 200 günlük ortalamasını aşan VIX endeksi, o tarihten bu yana 200 günlük ortalamasının üzerinde seyrediyordu. İşte bu seyir de korkuya işaret ediyor.

Altın Fiyatları Ralli Yapıyor

Altın Fiyatları Ralli YapıyorBildiğiniz gibi altın güvenilir liman olarak görülüyor ve riskli zamanlarda talebi artıyor. Son zamanlarda altın fiyatlarında peş peşe görülen ralli, bir riske işaret ediyor.

Altın uzunca bir aradan sonra yeniden 1300 doları gördü. Bu seviye, 8 Kasım 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sonrasında ilk defa kaydedildi. FED beklentileri ve doların zayıflığı bu yükselişi desteklese bile, talebin ciddi bir şekilde arttığı gözleniyor. Bu ise risk algısındaki bozulmaya işaret ediyor.

İçsel Güç Kaybediliyor

İçsel Güç KaybediliyorHisse senedi endekslerinde trendin gücü izlenirken; 52 haftanın dibindeki hisseler ile zirvesindeki hisselerin oranı da takip edilen göstergelerdendir. Son dönemde S&P 500 endeksinde bu göstergeden alınan iyi bir sinyal bulunmuyor.

Tavsiye Ederiz: “Borsadan Anlamıyorum, Yardım Edin!” Diyenlere İşe Yarar Bilgiler

Öncü Endeks Düşüyor

Öncü Endeks DüşüyorKüresel hisselerdeki son dalgalanmada, Dow Jones endeksi daha dirençli bir görünüm çizdi. Ama Dow Jones Ulaştırma Endeksi, hızlı bir düşüş gösterdi. Dow teorisine göre; yükseliş ve düşüş trendlerindeki, siparişlere dayalı ekonomik aktiviteyi yansıtarak önce ulaştırma şirketleri hareket ediyor. Yaşanan son durumda, endeks yükselirken ulaştırma endeksinin düşüşü, yakındaki bir çakılmaya işaret ediyor olabilir.

Donald Trump İstifaları

Donald Trump İstifalarıAmerikan Başkanı Donald Trump yönetimindeki üst kademe çalışanlar bir bir istifa etmeye başladılar. Trump’ın ekibinden istifa edenlerin, kilit görevlerde olmaları da dikkatlerden kaçmadı. Hemen her gün bir yenisi eklenen bu istifalar, önemli bir risk olarak görülüyor.

Trump’ın göreve başlamasından 7 geçmesine rağmen, 2 trilyon dolarlık altyapı yatırımı paketine dair inanç yok oldu. Analistler ise Trump’a karşı yaşanan hayal kırıklığının henüz fiyatlanmadığını düşünüyorlar.

Market Watch tarafından önce sürülen bu 7 sinyal, günlerini tüm iyimserliği ile geçiren borsaların yakın bir gelecekte çakılabileceğine işaret ediyor. Bu konuda FED Başkanı Janet Yellen, Tahvil Kralı Bill Gross gibi isimlerden de uyarılar gelmeye devam ediyor.