Borsadan Milyoner Olur muyum?

Borsadan Milyoner Olur muyum?

Borsadan zengin olmak mümkün mü, kaybetmeden kazanılır mı, çok büyük kar etmek mümkün mü gibi büyük merak edilen sorular var. Hemen hepimizin hayali zengin olmak! Bu nedenle de her yolu denemeye hazırız. Ama nereden başlanır, nasıl bir yol izlenir bilinmez. İşte bu nedenle bu yazım ile borsadan milyoner olunur mu sorusu için izlenecek en temel yolu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Borsadan milyoner olabilmeniz için her şeyden önce bilinçli bir tüketici olmanız gerekmektedir. Birbiri arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlayamadınız mı? Bilinçli bir tüketici demek parasını yönetmeyi bilen, tasarruflu ve birikimleri olan bir kişi demektir. Sonuç olarak borsada yatırım yapmak için belirli bir teminata ve işlem yaparken de para yönetme bilgisine ihtiyacınız olacak. Eğer paranızı yönetmeyi biliyorsanız, başarılı olma olasılığınızı yükseltmiş olacaksınız.

Para yönetme bilgisine sahip bilinçli bir tüketici olarak birikim yapmak, gelecekte parasal olarak kendinizi garanti altına almak için gereklidir. En zor zamanlar için birikmiş bir paranın olması, evinizi veya arabanızı satmanız gibi sonuçlara neden olmaz. Birikimlerinizi de yatırımlarla değerlendirerek parasal gücünüzü kanıtlamış olursunuz.

Birikimlerinizi borsada değerlendirerek milyoner olmayı düşünüyorsanız, bunlara ek olarak iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız da gereklidir. Borsa nasıl oynanır tam anlamıyla bilmek için piyasanın işleyişini tam olarak anlamı, yatırım araçlarının nasıl işlem gördüğünü bilmeli ve düşen – yükselen fiyatların hangi nedenlerden bu dalgalanmayı yaşadığı mantığını kavramalısınız. Borsada meydana gelen her gelişme ve değişikliğin mantığını anladığınız zaman söz konusu riskleri önemli ölçüde azaltmış ve paranızı yüksek karlı şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Borsa nasıl oynanır öğrenebilmeniz için günümüzde demo hesap denilen, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapmanızı mümkün kılan platformlar bulunmaktadır. Bu platformlara aracı kurumlardan ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Ayrıca hisse senetlerini destekleyen forex platformları da bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu platformlar sayesinde deneyiminiz artacak ve işlemlerinizde kullanabileceğiniz güvenilir stratejiler geliştirebileceksiniz.

Borsadan milyoner olmak istiyorsanız, başkalarının hareketlerine ve kararlarına göre değil, kendi bilgilerinize, deneyiminize, stratejilerinize ve hedeflerinize göre karar vermelisiniz. Borsada herkesin amacı para kazanmaktır ve böyle bir ortamda kimseye güvenemezsiniz. Bu nedenle piyasada birileri size tüyo versin diye beklememeniz gerekmektedir. Bu tüyolar başkalarının kazanmasına neden olurken sizin kaybetmenize neden olacaktır.

Borsada başarılı olabilmek için dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde özetlemek istiyorum:

 • Her şeyden önce bilinçli tüketici ve tasarruflu olmak,
 • Parayı doğru bir şekilde yönetebilmek,
 • Para biriktirmek ve birikim yapmak,
 • Borsa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak,
 • Kendi stratejileriniz ile işlem yapmak,
 • Başkalarının kararlarından etkilenmeden kendi kararlarını vermek,
 • İyi bir piyasa takipçisi olmak,
 • Riskleri minimum düzeye indirmek,
 • Analizleri doğru bir şekilde yapmak ve yorumlamak,
 • Yatırım araçlarını iyi tanımak ve dengeli bir portföy oluşturmak,
 • Sürekli okumak!