Borsadan Günlük Para Kazanılır mı?

Borsadan Günlük Para Kazanılır mı?

Borsadan istikrarlı bir şekilde günlük para kazanmak mümkündür. Ama bunun için gerçekten iyi bir borsa bilgisine ihtiyacınız vardır. Özellikle istikrarlı olarak para kazanabilmeniz için borsa tecrübelerinizin de belli bir derecede olması gerekir. Günümüzde shortlama yöntemi ile günlük kazanç sağlayan yatırımcılar mevcuttur. Fakat bu konuda psikolojinizin ve karar yetilerinizin de yerinde olması son derece önemlidir.

Borsada yatırım yapmak güvenli ve kazançlıdır. Ama kazanç sağlayanlar piyasa hakkında geniş bir bilgi birikimine ve gelecekteki fiyatlar hakkında doğru bir ön görüye sahip olanlardır. Kaybedenler ise borsaya sadece para kazanma hırsı ile girmiş, başkasının taktiklerini uygulamaya çalışanlardır. Bu kapsamda eğer borsa hakkında bilginiz yok ise öncelikle bu konuda kendinizi yetiştirmelisiniz. Çünkü borsada belli bir süreci geride bıraktıktan sonra para kazanılmaktadır. Önemli olan istikrarı sağlayabilmektir. Kısa vadede, günlük kazanımların elde edilmesi borsada risklidir. Bunun sebebi fiyatların istikrarsız olarak denizdeki dalga gibi bir yükselip bir düşmesidir. Dalgaların şiddetini, boyutunu bilirseniz dengenizi kurabilirsiniz böylece sörf yapabilirsiniz, aksi halde gelen dalgalar yüzünüze tokat gibi çarpacaktır unutmamalısınız.

Şimdi, borsadan günlük para kazanabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri sıralamak istiyorum:

Borsa Nedir Sorusunun Üzerinde Durmak

Borsa Nedir Sorusunun Üzerinde DurmakBorsa oldukça geniş bir kavramdır. Herkesin bildiği tek bir kavram olsa da borsa kendi içinde bileşeni olan bir piyasadır. Bu nedenle doğru zamanı yakalayabilmek, doğru adımı atabilmek için borsa nedir sorunun cevabını detaylı olarak bilmenizde fayda vardır. Bu konuda yerli ve yabancı kaynaklardan piyasayı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ya da direkt aracı kurumlarının eğitim paketlerine kayıt olarak piyasanın tüm temel bileşenlerini detaylarına kadar anlayabilirsiniz. Bütün yolları denemeniz elbette ki bilgi birikimlerinizin daha fazla olmasını sağlar. Çünkü yerli – yabancı kaynaklarda beli önemli olan bir husus atlanmıştır. Bu hususu aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde bilgi olarak hanenize ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde aracı kurumun üzerinde durmadığı bilgiyi de diğer alternatif yollardan elde edebilirsiniz.

Borsada Tecrübeli Olmak, Daha Doğru Kararlar Alabilmek

Borsada Tecrübeli Olmak, Daha Doğru Kararlar AlabilmekHayatta da tecrübe önemli bir yere sahip değil midir, elbette ki son derece önemlidir. Öyle ki okula gittiğiniz, çalışmaya başladığınız o ilk günü hatırlamanızı isterim. Bu gün bazıları için çok zor geçerken bazıları için de heyecan doludur. Ama zamanla okula, iş yerine gide gele, adaptasyonu sağlayabilirsiniz. Her gün öğrendiğiniz yeni bilgilerle, tecrübelerle nasıl davranılması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun borsada da farkı yoktur. Çünkü tecrübeli olmak, bir daha aynı hataya düşmemek demektir. Bu nedenle borsa tecrübesi kazanmanız şarttır.

Günümüz olanakları sayesinde paranızı gerçek hesapta riske atmadan borsa tecrübesi kazanabilirsiniz. Bunun için ya borsa demo hesaplarını ya da sanal oyunlarını tercih edebilirsiniz. Bu iki programda gerçek hesaptan farksızdır. Görüntüsü, işleyişi ve işlemlerin güncel fiyatlar üzerinden yapılıyor olması gerçek hesapta işlem yapıyormuşsunuz gibi deneyim kazanmanızı sağlar. Bunun için kurumdan kuruma göre bu uygulamalar ücretli veya ücretsiz olarak kullandırılmaktadır. Fakat para kazanmanız için borsa tecrübesine sahip olmanız gerekliliği şarttır. Bu deneyimleri gerçek hesapta kazanmaya çalışırsanız, kendi paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sadece bu uygulamaları kullanma ücreti vererek, sanal para üzerinden alım – satım yaparak, kazanacağınız tecrübelerle başarılı yatırımcıların seviyesine çıkabilirsiniz. Böylece bir süre sonra işlemlerinizi kısa vadeye taşıyabilirsiniz. Belli bir süreden sonra da günlük olarak kazanç sağlayabilir hale gelebilirsiniz.

Yatırım Araçlarının Fiyatlarında Yaşanan Dalgalanmaları Takip Etmek

Yatırım Araçlarının Fiyatlarında Yaşanan Dalgalanmaları Takip EtmekBorsada para kazanabilmeniz için kesinlikle bu konunun üzerinde durmanız şarttır. Çünkü piyasada yatırım araçlarının fiyatlarında yaşanan değişmeler sonucunda kazanç ya da kayıp yaşanır. Bu nedenle fiyattaki dalgalanmalarının eğilimini doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerekir. Piyasada kazanç sağlamanın mantığı düşük fiyattan alım yaparak, fiyat seviyesi yükseldiğinde satış emri vererek aradaki farktan gelir elde etmektir. Bunun için de bugün değil, gelecek baz alınır. Bu yüzden de yatırımcılar genellikle yatırımlarını 3 yıl ve üzerine göre yaparlar. Elbette ki bu durum kısa vadede paraya ihtiyacı olmayanlar için güzeldir. Çünkü paraları bu süre içerisinde borsanın yükselmesi ile artar, katlanır.

Yatırım araçlarının değeri özellikle uzun vadede oldukça yükselmektedir. Kısa vadede ise ufak değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlerin yönü genellikle düşüş eğilimindedir, yükselişler kısa süre sürmektedir. Doğru zaman yakalanamadığında kısa vadede yapılan işlemlerin sonucundan yüksek risk alarak beklediğiniz getirileri alabilirsiniz. Ama öncelikle borsa hususunda gerçekten iyi bir analizci ve piyasa takipçisi olmanız gerekir.

Tüm Gündemdeki Haberleri Takip Etmek, Ekonomik Takvimden Yararlanmak

Tüm Gündemdeki Haberleri Takip Etmek, Ekonomik Takvimden YararlanmakBorsada fiyatlar genellikle arz ve talep doğrultusunda değişiyor olsa da ülkelerde meydana gelen hususlarda dalgalanma konusunda bir hayli önemli yerdedir. Bu nedenle özellikle kısa vadede işlem yapmak istiyorsanız bu durumları takip etmelisiniz. Çünkü bu durumların sonucunda fiyatlar gün içerisinde düşer veya yükselir. Örneğin, FED faiz oranlarını arttırması doların değerine anlık olarak yansır. Veya Çin veya Japonya Merkez Bankaları’nın yapmış olduğu açıklamalar, uygulamış olduğu politikalar Asya Hisse senetlerinin değerlerine direkt olarak olumlu – olumsuz bir şekilde yansır. Bu yüzden sıcak gelişmelerin üzerinde durmalısınız. Ekonomik takvimi ya da borsa uygulamalarının geliştirdiği takip programlarını izleyebilirsiniz.

Borsa Temel ve Teknik Analizleri Uygulamak

Borsa Temel ve Teknik Analizleri UygulamakBorsada yatırım araçlarının belirlenmesi hususunda temel ve teknik analizler son derece önemlidir. Temel analizler yukarıda yazmış olduğum ülkelerde meydana gelen hususları dikkate alırken teknik analizler de fiyatlarla ilgilenir. Her iki analiz türü uygulanarak sonuçları yorumlanır. Buna göre sinyaller hangi yönde ise ona göre yatırım yapılır veya yapılmaz. Uzun vadeli yatırım için belli başlı değişkenler dikkate alınırken kısa vadeli yatırımlarda birden fazla değişken türünün analizi yapılmaktadır. Bu nedenle günlük olarak alım – satım yapacağınızda takibini yapmanız gereken değişkenleri unutmamalısınız. Çünkü en ufak bir değişkenin bile fiyatlar üzerindeki baskısı önemlidir. Bu baskıyı bilmek yatırımlarınızı doğru seviyelerin üzerinden gerçekleştirmenizi sağlar.

Duygularınızı Bir Kenara Bırakmak

Borsa yatırımcılarının başarısız nedenlerinden biri duygularla hareket etmektir. Yani şöyle ki yapılan bir iki işlem sonucunda kar getirilen yatırım aracından vazgeçilememesi ya da tutulan takımın, sevilen markanın hisse senetlerinin üzerinde yoğunlaşılmasını örnek olarak verebilirim. Kesinlikle borsa duygularınızı bir kenara bırakıp sayısal veriler sonucuna göre hangi işlemi açıp kapatacağınıza karar vermelisiniz. Bu konuda yukarıda yazdığım temel ve teknik analiz kısmı son derece önemlidir. Çünkü gelecek trendin yönünü ve fiyat aralıklarını belirlemek konusunda etkilidirler. Bu nedenle yatırım vade sürenizin uzunluğuna veya kısalığına göre bu kıstaslara dikkat ederek, uygulayabileceğiniz türleri tercih etmelisiniz. Temel ve teknik analizler kendi içlerinde alt dallara ayrılır. Standart sağmayı hesaba kadar özel fiyat göstergeleri ile işlemlerinizin sonucundan etkili bir şekilde ayrılabilirsiniz. Biliyorsunuz ki standart sapmada hata payı sıfıra yakındır.

Yatırım Enstrümanı Konusunda Doğru Seçim Yapmak

Yatırım Enstrümanı Konusunda Doğru Seçim YapmakBorsada her enstrümanın değeri mutlaka yükselmektedir. Önemli olan bu evrede hangi zamanlarda yükselişlerin meydana geleceğini belirlemektir. Örneğin, altın trendinin boğa piyasasına gireceğini düşünüyorsanız, fiyatların ilerleyen günlerde yükselişe geçeceğini varsayıyorsunuzdur. Bu durumda yapmanız gereken altın ve kıymetli madenle fiyatları eş doğrultuda ilerleyen enstrümanları portföyünüze eklemeniz gerektiğidir. Böylece varsaydığınız gibi fiyatlar yükselişe geçtiğinde portföyünüzdeki araçlara beklentilerinizi karşılayacak seviyelerden satış yönünde emir vererek, umduğunuz miktarlarda para kazanabilirsiniz. Bu yüzden yatırım enstrümanı seçiminizi doğru zamanda kar getirecek araçlara yapmalısınız.

Günlük kazanç sağlamak istiyorsanız riski yüksek olan gün içinde değeri sabit olmayan araçları seçmelisiniz. Bu konuda spekülatif hisse senetlerini önerebilirim. Çünkü bu senetlerin değeri anlık olarak değişir. Bu nedenle de doğru yapılan işlem sonucu beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Ama yanlış varsayımlarda da bulunabileceğinizi unutmamalısınız. Bu nedenle bir miktar belirlemelisiniz. Kaybetmeyi göze aldığınız kadar yatırım yapmalısınız.

Anlık değişen fiyatlar üzerinden işlem yapmak gerçekten iyi bir psikolojiye sahip olmanız gerektiğini belirtir. Bunun nedeni paranın zorluklarla kazandığı için ters giden durumlar karşısında çok çabuk kaybedilmesidir. Öncelikle bu hususu önemsemelisiniz. Kayıp yaşadığınızda psikolojiniz ne yönde olacak bilmelisiniz. Çünkü moral bozukluğu kayıpla karşılaşmanın ana sebeplerindendir. Moral bozuk olduğunda değişkenler unutulur, yapılması gereken analizlere dikkat verilemez. Bu yüzden de kazanç yerine kayıp edilir.

İşlemlerinizi kısa vadede yapmak, günlük kazanç elde etmek istiyorsanız forex piyasasını tercih edebilirsiniz. Bu piyasanın işlem hacmi oldukça geniştir. Böylece anlık kazanç elde edilebilmektedir. Ayrıca birbirinden farklı avantajlara sahiptir. Tüm bu avantajları değerlendirerek beklentilerinizi anlık fiyat değişimleri üzerinden sağlayabilirsiniz. Kaldıraçlı işlemlerle yüz katı kazanç sağlayabilir, çift yönlü alım – satımla da araçların değerleri düşerken dahi para kazanabilirsiniz. Bunun için elbette borsada olduğu gibi iyi bir forex bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Aracı kurumlarının ücretsiz eğitim faaliyetleri ile bu durumun üstesinden kısa sürede gelebilir, piyasayı püf noktalarına varana kadar öğrenebilirsiniz. Böylelikle gün içinde dalgalanan fiyatlardan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsadan günlük kazanç sağlamak için bilgilerinizin ve deneyimlerinizin oranı yüksek seviyelerde olması gerekir. Bunun için belli bir süre borsa eğitimi almalısınız, deneyimi kazanmalısınız. Yukarıda yazdığım dikkat edilmesi gereken maddeler yatırımcıların bilinçlenmesi adına oluşturulmuştur. Herhangi bir tavsiye içermemektedir. Borsada günlük para kazanmak için yılların deneyimine sahip olan yatırımcıların seviyesine yükselmeniz gerekir. Bu da eğitimler ve demo hesaplar aracılığıyla kısa sürede halledilebilecek konudur. İnternet üzerinden sunulan eğitimlere katılarak, demo hesaplarda alıştırma yaparak finans piyasalarının mantığını çözebilirsiniz. Buna göre kar getirecek zaman dilimlerinde, para kazandıracak araçlara yatırım yaparak ek gelirlere ulaşabilirsiniz.