“Borsadan Anlamıyorum, Yardım Edin!” Diyenlere İşe Yarar Bilgiler

“Borsadan Anlamıyorum, Yardım Edin!” Diyenlere İşe Yarar Bilgiler

Birikimim var borsada değerlendirmek istiyorum ama piyasa hakkında hiçbir bilgim yok diyorsanız öncelikle sakin olmalısınız. Ardından borsa öğrenmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Bunun için temel borsa bilgilerinden başlayarak teorik anlamda piyasa hakkındaki tüm konuları öğrenmenizi öneririm. Borsa yatırım faaliyetlerini üstlenen aracı kurumların eğitimleriyle ya da diğer alternatif kaynaklarla A’dan Z’ye geniş çapta bilgiler edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra deneyim kazanmanız için geliştirilen sanal hesaplarda borsa tecrübesi kazanabilirsiniz.

Teorik ve pratik bilgileriniz sayesinde borsayı kısa sürede öğrenebilirsiniz. Anlamadığınız yerlerde uzmanların yardımına başvurabilirsiniz. Bunun için illa gerçek hesap açmanıza gerek yoktur. Biliyorsunuz ki gerçek hesapta kendi paranızı katlamak için belli bir miktar riske atmak zorundasınız. Deneme hesaplarında böyle bir husus söz konusu değildir. Çünkü demo hesaplarının içinde sanal para yüklüdür. Bu sayede paranızı riske atmadan gerçek piyasa koşulları altında alım – satım nasıl yapılır öğrenirsiniz. Yatırım araçlarının güncel değişen fiyat seviyelerine karşın sanal parayı nasıl yönetmeniz gerektiğini deneyimleriniz sonucunda da iyi anlarsınız. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi işlemlerinizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilecek düzeye erişebilirsiniz.

Şimdi, borsada anlamayanlar için kısa bilinmesi gereken özel konulara değinelim.

Borsa Nedir, Ne Değildir Öğrenelim

Borsa Nedir, Ne Değildir ÖğrenelimTicarete konu olan malların alım – satımının kayıt altında tutularak yapıldığı finans piyasalarından biri de borsadır. Piyasada birbirinden farklı çok sayıda enstrüman işlem görür. Tek merkez üzerinden yönetilen borsanın, kuralları ve standartları farklıdır. Bu nedenle hangi ülkenin borsasından yatırım yapacaksanız, o borsa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Aracı kurumları tarafından bu bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Borsa yatırım yapılan bir yerdir. Kesinlikle piyasada yapılan işlemler oyun değildir. Borsayı oyun veya şans faktörlerinin etkili olduğu bir piyasa olarak görmemelisiniz. Yatırım yaptığınızın farkında olmalısınız. Anlık değişkenlerin, yatırım araçlarının değerini olumsuz yönde etkileyeceğini bilmelisiniz. Bu nedenle aracı kurumların eğitimlerinden faydalanarak; borsa nedir, ne değildir öğrenmelisiniz. Teorik bilgilerinizi sağlamlaştırmalısınız. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak tecrübelerinizi artırmalısınız.

Borsada Alım – Satım Emri Nasıl Verilir?

Borsada Alım – Satım Emri Nasıl Verilir?Borsa piyasasında alım – satım emirleri günümüzde online işlem platformları üzerinden verilir. Aynı online bankacılık sisteminde olduğu gibi işlemlerinizi basit komutlara verebilirsiniz. (Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.) Verdiğiniz emirler aracı kurumunuzun sistemine işlenir. Kurum emrinizi borsaya uygun bir şekilde düzenleyerek sisteme iletir. Böylelikle alıcı ve satıcı karşılaşmadan işlemleri sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilir. Arz ve talepler doğrultusunda gerçekleştirilen işlemler sonrasında alıcı parayı, satıcı ise yatırım enstrümanı karşı tarafa gönderir. Deneme hesapları sayesinde emirlerin nasıl verildiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Piyasada para kazanmak istiyorsanız; yatırım enstrümanlarının değeri yükseleceği zamanları keşfetmeniz gerekiyor. Çünkü borsada alım – satım arası farktan kazanç sağlanıyor. Bu nedenle enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden almalısınız. Değerleri yükseldiğinde ise satmalısınız. Böylece aradaki farktan getiri sağlayabilirsiniz. Hedeflediğiniz miktarda kazançların altına imzanızı atabilirsiniz. Bunun için yatırım araçlarını tanımalısınız. Değerleri neden yükseliyor ve düşüyor öğrenerek; fiyattaki dalgalanmalarını tahmin etmelisiniz. Böylece doğru zamanda kar getirecek işlemleri yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, bütçenize güzel miktarlarda katkılarda bulunabilirsiniz.

Borsada Kazanmak için Uygulanabilir Alım Satım Teknikleri Nelerdir Burayı Tıklayın.

Borsada İşlem Gören Araçlar Nelerdir?

Borsada İşlem Gören Araçlar Nelerdir?Bono, tahvil, hisse senetleri gibi kıymetli evraklar grubunda yer alan enstrümanlar borsada işlem görür. (Detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.) Bunun dışında altın, gümüş, bakır gibi emtialarda piyasada alınıp satılır. Dövizler, borsa endeksleri gibi geniş bir yatırım yelpazesi oluşturan araçlarda borsada yatırıma konudur. İstediğiniz enstrümanlara paranızı yatırabilirsiniz. Elbette ki bu hususta enstrümanların zaman içindeki trend eğilim yönlerini tahmin etmeniz gerekiyor. Çünkü değeri düşecek araçlara yatırım yaparsanız, paranızı kaybedersiniz. Zarar edersiniz. Bu nedenle ileri trendde değeri yükselecek araçları portföyünüze eklemelisiniz.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, dövizler ve emtialar piyasada işlem gören ana enstrümanlardır. Bu enstrümanların değerleri birbirlerine bağlı olarak değişir. Gelişen her husus yatırım araçlarının değerini olumlu veya olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle sadece işlem yapacağınız araçların değil hepsinin özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Bu sayede işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birikimlerinizi beklentilerinize göre yöneterek, hedeflediğiniz miktarda paraları kazanabilirsiniz. Borsada hedeflerimi gerçekleştirmek için ne yapmalıyım diyorsanız; bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Borsa Yatırım Mantığı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Borsa Yatırım Mantığı Nedir? Nasıl Oluşturulur?Yukarıda da bahsettiğim gibi borsa oynamanın mantığı; enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden alarak, değerleri yükseldiğinde satmaya dayanır. Bir nevi ticaretle aynıdır. Fakat bu işlemler online olarak gerçekleştirildiği için fiziki olmayan şekillerde yapılır. Enstrümanlara fiziken sahip olmadan yatırımlarınızı anlık değişen fiyat seviyeleri üzerinden gerçekleştirirsiniz. Bu nedenle hassas değişimleri yorumlayabilmeniz gerekiyor. Çünkü anlık değişim beklediğiniz tam tersi çıkabilir. Bu durumda para ve risk yönetimi kontrolünü kaybederseniz zarar edersiniz. Bu yüzden kesinlikle borsa yatırımı hakkında detaylı bilgilere sahip olduktan sonra gerçek hesap açtırmalısınız.

Yatırım mantığınızı oluşturmanız için kılavuz niteliği taşıyan deneme hesapları vardır. Bu hesaplarda dilediğiniz kadar hata yapabilirsiniz. Hata yaptıkça bir sonraki işlemlerinizde aynı yanlışa düşmezsiniz. Kazandığınız tecrübeler sayesinde işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bunun için mutlaka sanal hesapları ciddiye almalısınız. Bol bol alıştırma yapmalısınız ve neden kayıpla karşılaştığınızı sorgulamalısınız. Sorgulamalarınız sonucunda başarılı borsacıların düzeye erişebilirsiniz.

Borsa Bilgimi ve Tecrübemi Artırmak için Ne Yapmalıyım?

Borsa Bilgimi ve Tecrübemi Artırmak için Ne Yapmalıyım?Tüm konuları kapsayan başlığımız özellikle borsaya yeni başlayan yatırımcıların araştırması gereken bir sorudur. Çünkü piyasada temel bilgi ve deneyim eksikliği nedeniyle para kazanmak zordur. Bunun bilincinde olan yatırımcılar, sürekli olarak yeni bilgiler edinir. (Borsaya girmeden önce öğrenilmesi gereken temel bilgiler hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.) Başarılı yatırımcıların seviyesine çıkmak için emek harcar. Bu elbette ki bedenen bir emek değildir. Bazılarınız ne emeği diyebilir. Ama hangi işte başarılı olmak istiyorsanız caba harcamanız gerektiği esaslı bir konudur. Konumuza dönmek gerekirse borsa bilgilerinizi ve tecrübelerinizi aracı kurumların nitelikli eğitim fırsatlarıyla artırmanız mümkündür.

Aracı kurumların sunmuş oldukları eğitim fırsatları yatırımcılar için son derece faydalıdır. Çünkü bu eğitimler alanında uzmanlaşmış kişiler aracılığıyla yatırımcılara sunulur. Bu sayede bilgisi ve tecrübesi sağlam olan kişiler tarafından kısa sürede borsa hakkında detaylı püf noktalara ulaşabilirsiniz. Kendinizi geliştirerek, borsa yatırım yöntemlerinizi, stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Borsa takibi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Analizler nasıl yorumlanır anlayabilirsiniz. Özellikle eğitim kitapları ve CD’leri işinizi kolaylaştıracaktır. Teorik bilgiler ve basit örnekler dahilinde borsanın mantığını çözebilirsiniz. Buna bağlı olarak birikimlerinizi dilediğiniz miktarlarda değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kadınlar Borsada Yatırım Yapabilir mi?

Sonuç olarak, borsadan anlamıyorum diyorsanız yukarıda ele aldığım konular kişilerin bilinçlenmesi adına bilmesi gereken özel hususlardır. Bu hususları bilerek, borsa öğrenmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Birçok yol olmasına rağmen benim tavsiyem aracı kurumların eğitimleridir. Elbette ki sadece bu eğitimlerle sınırlı kalmanızı önermiyorum. Fakat borsa mantığını kafanızda oluşturana kadar uzmanlar tarafından bilgilerinizi güçlendirmelisiniz. Ardından diğer faaliyetleri de deneyebilirsiniz. Özellikle sanal hesaplarını kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu hesaplar sayesinde piyasaya ve yatırım araçlarına olan bakış açılarınızı genişletirsiniz. Böylece uygun zamanlarda işlemlerinizi yürüterek, hedeflediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.