Borsada Yatırım Yapmayı Engelleyen Ön Yargılar Nelerdir?

Borsada Yatırım Yapmayı Engelleyen Ön Yargılar Nelerdir?

Borsa birikimleri değerlendirmenizi sağlayan ticaret merkezlerinden biridir. Bu yüzden parasını değerlendirmek isteyen kişilerin aklına sıklıkla gelir. Akıllarına gelmesine rağmen çoğu insan borsa yatırımı yapmaktan çekinir. Fakat borsa hakkında yapılan konuşmaları dinlemekten geri durmazlar. Bunun sebebi piyasada gerçekten kazanan var mı yok mu yoksa aldatma mı merak ederler. Borsada para kazanmak mümkündür. Bunun için gerekli hususları bilmek ve iyi bir stratejiyle hareket etmek gerekiyor. Bu sayede işlemlerinizi doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Para kazanma ihtimali olduğu gibi kaybetme olasılığının bulunması yatırımcının korkmasına neden olur. Bu yüzden piyasaya giriş yapmaya karar vermek zordur. Bunun yanı sıra çevre faktörlerinin de etkisi büyüktür. Çünkü borsaya çoğu insan oyun gözüyle bakar ve kayıpla karşılaşacağına inanır. (Borsa şans oyunu mu sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz.) Bu gibi yaklaşımların olması yatırımcıların borsadan uzak durmalarına sebep olur. Çünkü sevdiğiniz, fikirlerine saygı duyduğunuz kişilerin görüşleri önemlidir. Fakat şunu bilmelisiniz ki bunların çoğu ön yargılı görüşlerdir. Piyasada bulunmayan kişilerin haberlerden duydukları, internetten okudukları bilgiler nedeni ile borsaya girmemenizi önerirler.

Şimdi, borsa yatırımı yapmayı engelleyen ön yargılardan bahsedelim.

Borsa Girmek İsteyen Kişilerin Etki Altında Kaldığı Ön Yargılar Nelerdir?

Borsa Girmek İsteyen Kişilerin Etki Altında Kaldığı Ön Yargılar Nelerdir?Yatırımcıların bir kısmı piyasaya girip girmemekte karar vermekte zorlanır. Çünkü birikimleri kaybetme olasılığı her daim vardır. Ama şunu bilmelisiniz ki risk almadan para kazanmanız mümkün değildir. Bu yüzden bu riskleri kabullenerek borsaya girmeniz gerekiyor. Bunun sebebi sadece kazanacağınızı düşünmek, kaybetmenizi sağlayacaktır. Piyasada kazanmak istiyorsanız kaybetmenize neden olan unsurları öğrenmelisiniz. Ve bunların takibini yapmalısınız. Böylelikle istediğiniz başarıları elde edebilirsiniz. Bunun için aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. A’dan Z’ye borsa eğitimi alarak, deneme hesaplarında alıştırma yaparak kazançlı yatırımın sırrını çözebilirsiniz.

Piyasada daha çok acemi yatırımcılar kayıpla karşılaşır. Bunun sebebi belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmadan rastgele işlem yapmalarıdır. Bu nedenle zarar ederler. Ön yargıya sahip olan kişiler sadece bu yatırımcıların söylemlerine inanarak, borsadan uzak dururlar. Elbette ki kimse parasını kaybetmek istemez. Ama bunun için çaba gösterilmesi gerekiyor. (Borsa yatırımcısı neden kaybeder, bilgi almak için tıklayın.) Borsanın iyi bir şekilde öğrenilmesi, bunun yanı sıra piyasada belli bir tecrübeyi geri bırakması yatırımcıların kazanç sağlaması için önemli olgudur. Bu yüzden başkasının ön yargısı yüzünden belki de kaderinizin değişmesini sağlayacağınız anda geri adım atarsınız. Bu yüzden eğitimlere katıldıktan, deneme hesaplarından faydalandıktan sonra borsaya girip girmemeye karar vermelisiniz. Aksi halde kazanacağınız paralara veda etmek durumunda kalabilirsiniz.

Ticari zekaya sahip olan herkes borsada kolaylıkla kazanç sağlayabilir. Çünkü piyasada para kazanmanın mantığı ticaretle aynıdır. Tek farkı yatırım enstürümanların değerinin anlık olarak değişmesidir. Bu da yatırımcıların kazanmasına ve kaybetmesine neden olan faktördür. Fakat değişmelerin belli bir trendi olsaydı herkes kazanç sağlardı. Piyasada birilerinin kazanması için diğerlerinin kaybetmesi gerekir. Bu doğanın kanunu gibidir. Kazananların tarafında yer almak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka borsa bilgilerinizin temelden itibaren ileri seviyeye kadar sağlam olması şarttır. Ancak bu şekilde işlemlerinizi beklentileriniz doğrultusunda bilinçli olarak yürütebilirsiniz.

Borsa ülkemizde yasal piyasadır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenen ve düzenlemeye uğrayan piyasa yasallaştırılmıştır. Bu sayede işlemler güven içinde yapılmaktadır. Herkes için olanaklar eşittir. Bu olanaklardan faydalanarak avantajları fırsata çevirmek istiyorsanız bilgi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Böylece kazançlı çıkabilirsiniz. Bazıları piyasada sadece yüklü miktara sahip olan kişilerin kazanç sağlayacağını düşünür. Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. İyi bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olan kişiler hedeflerine ulaşır. Bu yüzden gerekli eğitimlerden faydalanmalısınız. Kendinizi borsa yatırımı hakkında bilinçlendirdikten sonra gerçek hesaba geçmelisiniz.

Borsa Eğitimi Nereden Alabilirim?

Borsa Eğitimi Nereden Alabilirim?Borsayı öğrenmek için belli bir bilgi birikimine sahip olmanız şarttır. Bunun için aracı kurumların eğitimlerinden faydalanabileceğiniz gibi direkt olarak internette yer alan yerli yabancı kaynakları değerlendirebilirsiniz. Fakat çoğu yatırımcının tercihi kurumların uzmanlarının hazırlamış olduğu dokümanlardır. Bunun sebebi alanında uzmanlaşan kişiler tarafından piyasanın özünün kolaylıkla kavranmasıdır. Çünkü internette yer alan bilgilerin kesinliği yoktur. Kişilerin yorumlarına bağlıdır. Öyle ki borsada zarar etmiş birinin yorumunu görürseniz, piyasaya giriş yapmaktan korkmaya devam edebilirsiniz. Aksine başarılı yatırımcıların yorumunu gördüğünüzde para kazanmak için umudun olduğuna inanabilirsiniz. Bu tamamen görüşle alakalıdır. Bu yüzden çevrenizde sizi destekleyen, moral veren insanları bulundurmalısınız.

Aracı kurumların eğitimlerini almak için ilgili formu doldurmanız gerekir. Bu anlamda kurumlar arasında araştırma yaparak en iyi olanağı sunanı tercih etmelisiniz. Kısa sürede borsayı öğrenmenizi sağlayacak, yatırım mantığını anlamanızı sağlayacak kurumu seçerseniz işlemlerinizi bilinçli olarak yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle muhakkak ki uzman kadronun dinamik olup olmadığına bakmalısınız. Buna göre istediğiniz eğitime katılabilirsiniz. Bunların çoğu ücretlidir. (Para kazanmak için borsayı seçmek mantıklı mı, öğrenmek için tıklayın.) Ücretli olup olmaması önemli değildir. Önemli olan sağlayacağı faydadır. İleride kazanacağınız miktarlar için temelinizi sağlam olması gerektiğinden kesinlikle borsa nedir a’dan z’ye öğrenmelisiniz. Böylece doğru adımları atabilir hale gelebilirsiniz.

Piyasada borsayı öğrenmenizi sağlayacak çok sayıda kaynak vardır. Bu yüzden sadece aracı kurumların eğitimlerine bağlı kalmamalısınız. Bilgilerinizin oranını artırmak için her türlü faaliyetten faydalanmalısınız. Bilgilerinizi yeterli düzeye ulaştırmalısınız. Böylece başarıya giden yolda kendinizi aydınlatabilirsiniz. Püf noktaları öğrenerek, nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece kar getirecek zaman dilimlerini ve yatırım araçlarını belirleyebilirsiniz. Kazançlı portföy oluşturarak beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Hangi Eğitimler Borsada Başarılı Olmayı Kolaylaştırır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanabilirim?

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanabilirim?Borsa tecrübesi kazanmak için illa gerçek hesap açmanıza gerek yoktur. Çünkü uzmanlar tarafından öncelikle yatırımcıların kendilerini tanımaları, alım – satım yaparken nasıl bir psikolojiye sahip olmalarını görmelerini isterler. Bunun sebebi yatırım yaparken kişiler, hırslarına mı yenik düşüyor yoksa sabırlı kalıp avantajlı fırsatları paraya mı dönüştürüyor görmeleri gerektiğini düşünürler. Bu nedenle de deneme hesapları ve sanal borsa oyunları geliştirilmiştir. (Sanal para ve oyunlarla borsa öğrenmek mümkün mü sorunun yanıtı için tıklayın.) Bunların ikisi de gerçek hesapla aynıdır. Gerek işleyiş gerek fonksiyonlar gerekse de yatırım araçları hepsi gerçek hesapla birebirdir. Tek farkı deneme hesabının sanal para ile yönlendirilmesidir. Bu da yatırımcılar için avantajdır. Gerçek olmayan para ile işlem yapıldığı için yatırımcılar paralarını riskle atmadan borsa deneyimi yaşayarak, tecrübesi kazanırlar.

İlginizi Çekebilir: Borsada Manipülasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Son olarak, tecrübe kazanmak için ister deneme hesaplarını isterseniz de oyunları tercih edebilirsiniz. Hiç fark etmez dilediğiniz yardımcı araç ile borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Önemli olan ciddiyetinizi korumanızdır. Hatalarınızın üzerine giderek aynı yanlışlara tekrar düşmemenizdir. Bu yüzden gerçek hesapta yatırım yapıyormuş gibi düşünmelisiniz. Yaptığınız her işlemde neden kar veya zarar ettiğinizi anlamalısınız. Böylece ilerideki işlemlerinizi daha kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz. Bunun için tecrübelerinizin önemli olduğunu bilmelisiniz. Bol bol alıştırma yaparak, sistemin işleyişini çözmelisiniz. Böylece hedeflediğiniz miktarları kazanabilecek seviyeye yükselebilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi işlemlerinizi bilinçli olarak yöneterek yüksek kazançların altına imzanızı atabilirsiniz.