13 Adımda Borsada Yatırım Yapmak

13 Adımda Borsada Yatırım Yapmak

Emekliliğinizde kafanızı dinleyeceğiniz ve ailenizle huzurlu bir şekilde yaşayacağınız güzel büyük bir ev mi hayal ediyorsunuz. Bunun için çok geç olmadan paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini, nasıl birikim yapıldığını ve birikimleri nasıl değerlendireceğinizi öğrenin. Çok yüksek maaşlı bir işte çalışmıyorsanız, hayallerinizi de küçültmelisiniz. Ama paranızı doğru yönetmeyi ve değerlendirmeyi öğrendiğiniz zaman hayallerinizi büyük tutabilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmenin en iyi yolu ise yatırım yapmaktır. Birçok zenginin dengeli portföyleri olduğunu kısa bir araştırma sonucunda göreceksiniz ve hemen hepsinin uzun vadeli yatırımcılar olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Peki, bu noktada siz neler yapmalısınız?

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsada yatırım yapabilirsiniz. Zenginlerin ve borsadan para kazananların nasıl yatırım yaptığını sizlere 13 adımda kısaca anlatmak istiyorum:

1.Adım: Birikim Yapın!

Birikim Yapın!Geleceğinizi yatırım yapmanın ilk kuralı birikim yapmaktır. Paranızı, gelir ve giderlerinizi doğru bir şekilde yönetmelisiniz. Ayrıca harcamalarınızdan geri kalan parayı değil, biriktirmeniz gereken tutardan arta kalanı harcamalısınız. Birikim yaparken düzenli olarak yapmaya dikkat edin. Birikim yapmamak için bahanelerinizden kurtulun ve her ay düzenli olarak birikim yapmayı alışkanlık haline getirin.

2.Adım: Okuyun!

Okuyun!Yatırım yapmaya başlamadan önce kazanmanız gereken bir özellikte okumaktır. Uzman yatırımcılar yatırımlarda okumanın ne kadar önemli olduğundan ve bir yatırımcının günlük okuma alışkanlığına sahip olması gerektiğinden bahseder. Borsada nasıl yatırım yapıldığınız bilmiyorsanız, birçok ünlü yatırımcının bu konuda bilgilerini ve deneyimlerini paylaştığı kitapları okuyabilirsiniz. Yatırımın en karmaşık konularından olan analizleri bile bu yolla basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yatırım ile ilgili bilgi veren kitaplar için burayı tıklayın.

3.Adım: Gündemi Takip Edin!

Gündemi Takip Edin!Dünya ve ekonomi gündeminde meydana gelen hemen her olayı, gelişmeyi ve değişikliği takip edin. Fiyatlar arz ve talep dengesine göre oluşmaktadır. Arz ve talep üzerine etkili olan tüm faktörler de yatırım araçlarının fiyatları üzerinde etkili olur. Doğru alım – satım kararları verebilmek için bu faktörleri, kısaca dünya ve ekonomi gündeminde meydana gelen her olayı takip etmelisiniz.

4.Adım: Düşünün!

Düşünün!Dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffett diyor ki; “Düşündükten sonra tekrar düşünün!”

Yatırım kararları almadan önce her noktayı dikkate aldığınızı bilin. Her adımınızı atmadan önce defalarca düşünün. Her açıdan o adımı ele alın ve bu şekilde hareket edin.

5.Adım: Pratik Yapın!

Pratik Yapın!Borsada birikimlerinizi değerlendirmeden önce nasıl yatırım yapıldığını öğrenmek ve deneyim kazanmak adına pratik yapın. Günümüz teknoloji imkanlarından faydalanarak bu deneyimi kısa sürede kazanabilirsiniz. Sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapmanızı mümkün kılan demo hesapları mutlaka kullanın. Bu demo hesaplar sayesinde paranızı borsada nasıl değerlendireceğinizi, atmanız gereken adımları, nasıl başarılı olacağınızı öğrenebilirsiniz ve stratejiler geliştirebilirsiniz.

3 dakikada internetten nasıl yatırım yapıldığını öğrenmek için bu videoyu izleyin.

6.Adım: Hesap Oluşturun

Hesap Oluşturun.Borsada işlem yapabilmek için bir aracı kurumdan veya banka iştiraki bir kurumdan yatırım hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu yasal bir kurum ile anlaşmaktır. Size sundukları olanakları karşılaştırmalısınız ve size göre en uygun olanı seçmelisiniz. Yine de en iyi yolun deneme – yanılma olduğu söylenmektedir. Ama günümüz olanaklarından faydalanarak kurumlar için internet üzerinden araştırma yaparak müşteri deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

7.Adım: Küçük Bir Portföy Oluşturun

Küçük Bir Portföy OluşturunKüçük adımlarla yatırım yapmaya başlamak her zaman en yoldur. Borsaya gerçek anlamda adım atmadan tam anlamıyla deneyim kazanamazsınız. Bu nedenle de borsada atacağınız ilk adımları küçük tutarak hem kazancınızı hem de kayıplarınızı minimize edin. Kaliteli, güvenli, kendini kanıtlamış birkaç hisse senedi alın. Paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birkaç hisse senedine yatırmak en mantıklısıdır.

8.Adım: Uzun Vadede Yatırım Yapın!

Uzun Vadede Yatırım YapınEn az 5 – 10 yıl vadeli bir portföy oluşturun ve bu parayı unutun. Vadesi geldiği zaman güzel bir kazanç elde ettiğinizi göreceksiniz. Borsada uzun vadeli hisse senedi yatırımı yaparak hem değer kazançlarından hem de temettü dağıtımlarından kar elde etmeniz mümkündür. Bu nedenle de kısa vadeli yatırıma göre daha yüksek kazanç sağlamış olursunuz. Aynı zamanda kısa vadeli yatırım iyi bir deneyim gerektirir.

9.Adım: Kazananları İzleyin!

Kazananları İzleyinKazanan kişileri izlemek, kaybeden kişileri izlemekten daha iyi sonuç verir. Dünyaca ünlü yatırımcıların izlediği yolları araştırmak size en iyi ipuçlarını verecektir. Ünlü Wall Street yatırımcısı Peter Lynch diyor ki, “Çiçekleri koparıp, otları sulayarak, karınızı arttırmazsınız.”

10.Adım: Tüyolardan Uzak Durun!

Tüyolardan Uzak DurunSürekli olarak bir tüyo yakalayabilmek için televizyon kanallarınız izliyor, internette araştırma yapıyorsanız, kaybetmenin yollarını bulursunuz. Tüyo araştırmak için harcadığınız süreçte kendinize en iyi yatırım stratejisini geliştirebilir ve güvenli bir şekilde yatırım yapabilirsiniz. Tüyolar sizin yatırım beklentilerinize uygun olmadığı gibi televizyondan aldığınız bir tüyo başkalarına kazandırırken size kaybettirebilir. Borsanın spekülasyona uygun bir piyasa olduğunu da aklınızdan çıkartmayın.

11.Adım: Düzenli ve Sistematik Yatırım

Düzenli ve Sistematik YatırımYatırım yaptığınız ve karar aldığınız süre boyunca düzenli bir şekilde çalışın, sistematik bir şekilde hareket edin. Yatırım kararınız neticesinde kendinize bir hedef belirleyin ve hedefinize ulaşmak için bir plan yapın. Bu plana her daim bağlı kalın ve pozisyon oluşturduktan sonra fikir değiştirmeyin.

12.Adım: Kaliteli Hisselere Yönelin!

Kaliteli Hisselere YönelinKazandıran hisseleri araştırıp durmak yerine borsada kendini kanıtlamış hisselere yönelin. Küçük ama değerli hisselere sahip olan şirketleri tercih edin. Aşırı volatil hisselerden uzak durun. Borsada yüksek getiri yüksek risk anlamına gelmektedir.

13.Adım: Uzman Yardımı

Uzman YardımıDilerseniz ve portföy yöneticisinden, analistten ve yatırım danışmanından yardım alabilirsiniz. Elbette bunun bir ücreti vardır. Bu kişilerin güvenilir kişiler olmasına dikkat edin. Bu süreçte sürekli olarak ünlü kişileri de takip etmeye devam edin.