Borsada Yatırım Yapmak için Ne Kadar Birikimimiz Olmalı?

Borsada Yatırım Yapmak için Ne Kadar Birikimimiz Olmalı?

Birikimlerini değerlendirmek isteyen herkesin aklından borsada yatırım yapmak gelmiştir. Fakat piyasanın risklerle dolu olduğu düşüncesi yoğun olarak hakim olduğu için risk almayı sevmeyen yatırımcılar için pekte tercih edilmemektedir. Risk almadan da para kazanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. İyi bir borsa bilgi birikimine ve deneyimine sahip olduktan sonra karşınıza çıkabilecek tüm tehlikeleri kolaylıkla önleyebilirsiniz.

Borsaya yatırım yapmak için ne kadar birikim sahibi olmalıyım, ne kadarla giriş yapmalıyım gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyorum. Bu konuda size tavsiye edeceğim belli bir düzeyin üzerinde tecrübeye sahip değilseniz, küçük miktarla yatırım yapmanızdır. Çünkü borsada para kazanmak için birçok değişkenin takibini ve analizini aynı anda yapmanız gerekir. Bu yüzden yatırım aracınızın minimum değeri üzerinden alım – satımlarınızı yürütmelisiniz. Piyasaya girmek için herhangi bir limit yoktur. İster 100 TL ile isterseniz 100.000 TL ile borsada yer alabilirsiniz.

Fiyat varsayımları üzerine kurulu olan borsada başarılı sonuçlar elde etmeniz için yapmanız gereken tek şey gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapmaktır. Fakat araçların değerleri anlık olarak değişmeye uğradığı için bunu başarmak biraz zaman alır. Bu süre zarfında kendinizi borsa konusunda geliştirmeniz gerekir. Gerek ekonomi gerekse finansal içerikli kitapları okumanız işinizin kolaylaşmasını sağlar. Bilhassa uzmanların araçların fiyat yönleri hakkında yapmış olduğu analizleri takip etmelisiniz. Böylece yapılan açıklamalar doğrultusunda trendin yönü hangi olaylar karşısında değiştiğini anlayabilirsiniz.

Borsada Para Kazanmak için Nasıl Hareket Etmeli?

Borsada Para Kazanmak için Nasıl Hareket Etmeli?

Borsa nedir, işleyiş prensibi nasıldır, hangi araçlar alınıp satılır, alım – satım nasıl yapılır, doğru fiyat tahmininde bulunmak için ne gerekir, analiz teknikleri nasıl uygulanır ve yorumlanır gibi piyasanın yapı taşlarını oluşturan temel bilgilerin bilinmesi başarılı olmak için son derece önemlidir. Bu yüzden işe ilk olarak borsanın mantığını kavramanızı sağlayacak adımlardan faydalanmanız gerekir. İnternet sayesinde yerli yabancı çok sayıdaki kaynağa ulaşabilirsiniz. Böylece piyasa hakkındaki teorik bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ama paranızı doğru yönetebilmeniz için tecrübeye sahip olmanız gerekir. Bu konuda aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Borsayı en iyi öğrenmenin yolu kuşkusuz ki deneyim kazanmaktır. Biliyorsunuz ki gelişi güzel işlem yaparak, şans eseri bir defalığına mahsus kazanç elde etmek tecrübe kazanmak anlamına gelmiyor. Yapacağınız her işlemin üzerinde düşünmeniz, değişkenleri kontrol altına almanız gerekiyor. Hata yaptığınızda, kayıpla karşılaştığınızda bunun neden kaynaklandığını araştırmalısınız. Böylece ileride aynı hataya düşmezsiniz. Yatırımcıların paralarını riske atmadan borsa deneyimi yaşayabilmeleri için deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda sanal para üzerinden işlem yapılır. Böylelikle para kazandığınızda cebinize para girmeyeceği gibi kaybettiğinizde de beş kuruş ödemek zorunda kalmazsınız. Sanal borsa işlemlerinin faydaları nelerdir, öğrenmek için tıklayın.

Deneme yanılma yöntemleri ile kendi yatırım mantığınıza uygun kazandıracak borsa stratejileri geliştirebilirsiniz. Bunun için gerçekten belli bir süre piyasa verilerini izlemeli, bolca alıştırma yapmalısınız. Pratiklik kazanmanız, borsaya adapte olmanız konusunda demo hesapların önemi büyüktür. Başarılı yatırımcılar bile gerçek hesaplarında işlemlerini yürütürken bir yandan deneme hesaplarında özel stratejiler geliştirmek için alıştırmalarda bulunurlar. Profesyonellerin seviyesine gelmek için demo hesapları önemsememezlik yapmayın. Her değişkenin kontrolünün nasıl yapılması gerektiğini analiz tekniklerini kullanarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Borsada hisse senetleri, tahviller, bonolar, ticarete konu olan emtialar, yatırım fonları, endeksler ve dövizler alım – satıma konu olan araçlardır. Beklentinizi karşılamaları için yatırım sürenizi uzun vadede yaymalısınız. Böylece var olan ve olması beklenen riskleri daha kolay kontrol eder hale gelirsiniz. Çünkü borsada fiyatlar birden fazla değişken yüzünden anlık olarak aşağı yukarı hareket etmektedir. Bilhassa spekülatörlerin oyununa gelmemek için kulaklarınızı tıkamalısınız. Herkesle aynı yönde işlem yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü piyasada fiyatlar arz talep mantığıyla hareket eder. Bu yüzden hem bu iki unsuru hem de değişmesine neden olan alt faktörleri çok iyi bilmelisiniz.

Yatırım araçlarının fiyatlarındaki değişmelerini anlamak için ülke ekonomilerinin durumları ayrı bir önem taşır. Çünkü gelişmiş ekonomiye sahip olan ve her daim büyüme eğiliminde olan ülkenin para biriminin değeri artar. Böylece insanlar geleceklerini güvene almak, refah düzeylerini arttırmak için yatırım yapma ihtiyacı duyarlar. Bu sayede artan taleple birlikte fiyatlarda olumlu yönde oynaklık görülür. Mikro ve makroekonomik veriler ekonomilerin büyümesi ve daralması hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Her veri çok önemlidir. Özellikle tarım dışı istihdam verileri altın ve dolar fiyatlarını doğrudan etkiler. Bu göstergeleri aracı kurumlarının ekonomik takvim uygulamalarıyla takip edebilirsiniz.

Borsada başarılı olmak için kesinlikle sıkı bir piyasa takipçisi olmanız gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında gelişen olayları anlık olarak izlemeniz, sonucunda araçların trendinin ne yönde seyredeceğini doğru tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Sadece takipler sonucu hareket etmek sakıncalıdır. Bunun için yatırım yapacağınız aracın fiyat analizini yapmış olmalısınız. Borsada temel ve teknik olmak üzere iki farklı analiz yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde etkili sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Analizlerle sistemli bir şekilde ilerlerseniz, başarıyı yakalayan yatırımcılar gibi düzenli olarak gelir elde edebilirsiniz.

Borsa temel analizlerinde yatırım araçlarının fiyat hareketlerinin yönünün tespit edilmesi için yardımcı göstergeler kullanılarak, piyasa takibi yapılır. Gerçekten piyasada başarılı olmak için bir gözünüz piyasa verilerinde diğer gözünüzde sıcak gelişmelerde olmalıdır. Çünkü taban değerine kadar düşmüş olan fiyatlar anlık gelişen bir olay sayesinde tavan yapabiliyor. Bu yüzden anlık takiplerde bulunmalısınız. Böylece avantajlı pozisyonları yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda zarar ettirmesini beklediğiniz yönde aldığınız sinyallere göre pozisyonunuzu kapatarak, kayıpla karşılaşmanızın önüne geçebilirsiniz.

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Teknik analizler, temel analizlere göre daha karışıktır. Çünkü işin içine matematiksel formüller ve fiyat – zaman grafikleri girmektedir. Para kazanmak istiyorsanız kesinlikle grafikleri doğru olarak yorumlayabilmeniz gerekir. Araçların geçmiş fiyat hareketleri baz alınarak, bugün ve gelecekteki değerleri üç aşağı beş yukarı olarak tahmin edilmektedir. Zaten yüzde yüz tahmin edilebilir olsaydı şuan herkes oldukça zengin olurdu. Fiyat yorumlarınızın yanında nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmalısınız. Emin adımlarla, planlı bir şekilde hareket ederseniz borsadan umduğunuz kazançları elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada yatırım yapmak için birikimlerinizin miktarının önemi yoktur. Paranızı doğru bir şekilde yönlendirebilmeniz önemlidir. Bunun için de iyi bir borsa bilgi ve deneyimine sahip olmanız gerekiyor. Ancak bu şeklide kendinizi uygun kâr getirecek stratejiler geliştirerek, kazançlı yatırımlara imzanızı atabilirsiniz. Aracı kurumlarının internet üzerinden sunmuş olduğu destek eğitimlerden faydalanmalısınız. Böylece kısa sürede piyasanın yapı taşını kafanızda oluşturabilirsiniz. Tam manasıyla mantığını kavramak içinse demo hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Böylelikle zaman geçtikçe profesyonellerin seviyesine yükselerek istikrarlı bir şekilde kâr elde edebilirsiniz.