Borsada Yatırım Yaparken Duygusal Davranmak Doğru mudur?

Borsada Yatırım Yaparken Duygusal Davranmak Doğru mudur?

Borsada yatırım yapma duygusu zaman zaman insanları ele geçirir. Özellikle bir miktar birikime sahip olan çoğu kişi parasını değerlendirmek için borsayı aklından geçirir. Çünkü piyasada işlemler yasal olarak yapılır ve sonucundan yüksek miktarda kar elde etmek mümkündür. Bu yüzden de yatırım için borsanın tercih edilme oranı fazladır. Bu anlamda kişilerin yatırım yapmaya hazır olmaları gerekir. Bunun sebebi para kazanılabileceği gibi kaybetme olasılığının bulunmasıdır.

Duygusal olarak yatırım yapma bilincinde olabilirsiniz fakat gerçekten de borsada yer almak iyi bir psikolojiye sahip olmayı gerektirir. Bunun sebebi kayıpla karşılaşabilme ihtimali yüksek olmasıdır. Elbette ki bu ihtimal kişinin bilgi ve deneyimlerine bağlı olarak değişmektedir. Çünkü yeterli donanıma sahip olmayan kişiler işlemlerini doğru bir şekilde yürütememektedir. Kontrolü ele alamadıkları için de zarar etmektedir. Bu nedenle piyasada tüm şartlar ve olanaklar eşit olmasına rağmen eksik bilgi nedeniyle para kaybedilirken aksine donanımı iyi olan yatırımcılar para kazanmaktadır. Başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle duygularınızı bir kenara bırakmalısınız ve yatırım yapma bilinci taşımalısınız. Böylece beklentilerinizi karşılayacak getirilerin altına imzanızı atabilirsiniz.

Peki, borsada duygusal davranmak ne kadar doğrudur, yatırımlarda nasıl bir etki yaratır, para nasıl kazanır ve kaybedilir gelin hep birlikte bakalım.

Borsada Duygusal Davranmak Doğru mudur?

Borsada Duygusal Davranmak Doğru mudur?Yatırımlarınızı borsa ile yapmaya karar vermişseniz bilmeniz gereken önemli konulardan biri de duygusal davranarak piyasada başarılı olamayacağınızdır. Bunun sebebi borsanın forex gibi avantajlı imkanlarla dolu olmamasıdır ve para kazanmak için kar getirecek, değeri yükselecek enstrümanlara yatırım yapmanız gerekliliğidir. Bu nedenle duygusal olarak atılan adımların her biri zarar edilmesine yol açar. Borsada x aracından birkaç kez üst üste kazanç sağlamış olabilirsiniz. Bu yüzden de enstrümana bağlanarak ne de olsa kazandırıyor düşüncesine kapılabilirsiniz. Gerekli ayrıntıları görmezden geleceğiniz, nasıl olsa kazanıyorum özgüvenine sahip olduğunuz için zarar edersiniz. Piyasada başarılı olmak için her zaman için kayıpla karşılaşma ihtimalinizin olduğunu bilerek, planlı olarak hareket etmelisiniz. Böylece acil çıkış yolları ile zarar etmekten kurtulabilir, avantajlı pozisyonları yakalayabilir hale gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Duygusal olarak borsada işlemlerinizi yürüterek kazançlı çıkamayacağınızı bilmelisiniz ve gerçekçi sayısal veriler ile alım – satımlarınızı yapmalısınız. Kar – zarar hesabınızı yapmalısınız. Beklentilerinizi karşılayacak ürünlere yönelmelisiniz. Bunun için belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmalısınız. Yatırım araçlarını tanımalısınız. Fiyatlarında meydana gelen değişmeler hangi olaylar sonucunda ne yönde yaşanıyor tahmin edebilir hale gelmelisiniz. Bu sayede işlemlerinizi doğru zamanda doğru noktalardan yönlendirebilir düzeye gelebilirsiniz. Bu konuda aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Eğitim paketleri sayesinde baştan sona iyi bir borsa bilgisine sahip olabilirsiniz. Deneme hesaplarında yaptığınız işlemlerle tecrübe kazanarak borsada para nasıl kazanılır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Borsada hiçbir enstrüman duygusal anlamda bağlanmamalısınız. Yatırım yaptığınızı unutmamalısınız. Nasıl ki bir yerden arsa alacağınızda yol geçiyor mu, köşe mi, ileride değerlenecek mi veya kaç katlı apartman yapılabiliyor gibi soruların cevaplarını öğrendikten sonra almaya karar veriyorsanız borsada da aynı bu şekilde dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Çünkü ileride değer kazanmayacak araçlar zarar etmenize neden olur. Bu nedenle tüm enstrümanlar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Böylece hangisinin değerleneceğini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Birikimlerinizi en iyi nasıl değerlendirebilirsiniz anlayabilirsiniz. Bu konuda kurumların eğitimleri kadar diğer borsayı öğrenmenizi sağlayacak faaliyetlerinden de faydalanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kazanılan deneyimler, edinilen bilgiler sayesinde para kazanabilirsiniz.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Duygusal Davranmak Yatırımları Nasıl Etkiler?

Borsada Duygusal Davranmak Yatırımları Nasıl Etkiler?Borsada duygusal olarak düşünmek yatırımları tabii ki olumsuz olarak etkiler. Bunun sebebi birkaç kez aynı enstrümandan getiri sağlanması bir sonraki işlemlerde de para kazanılacağı düşüncesini güçlendirir. Bu yüzden de yatırımcı işlemlerini yaparken birçok noktayı atlar. Çünkü enstrümanın performansına güvenir. Enstrümanın değeri elbette ki yükselişte olabilir fakat gelişen olaylar, dış faktörler, diğer unsurlar borsayı direkt olarak etkiler. Kar getirecek pozisyondan dahi zararla ayrılma ihtimaliniz bulunur. Bu yüzden en ufak değişkeni hesaba katarak işlemlerinizi yürütmelisiniz. Böylece aldığınız avantajlı sinyalleri değerlendirebilirsiniz. Birikimlerinizi katlayabilirsiniz. Bunun için realist olmalısınız. Beklentilerinizi belirleyerek hareket etmelisiniz.

Duygusal olarak hareket etmek borsada hata yapma ihtimalinizi güçlendirir. Bu nedenle mantık çerçevesinde neden – sonuç ilişkisi içerisinde yapacağınız işlemleri mercekten geçirmelisiniz. Hangi noktalardan işlem yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Özellikle bu konuda vade aralığı da önemlidir. Çoğu kişi kısa vadede para kazanmak ister. Fakat borsanın yapısı gereği bu pek mümkün değildir. Çünkü ülkemiz borsasının işlem hacmi düşüktür. Bu da kısa vadede yapılan işlemlerde para kaybetme riskinin yüksek olmasını sağlar. Bu yüzden yatırımlarınızı orta veya uzun vadede yapmalısınız. (Uzun vadeli borsa yatırımlarında ne kar kazanılır hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.)Böylece muhtemel riskleri zamana yayarak daha kolay önleyebilirsiniz. Duygusal olmak hem hatalı davranmaya neden olur hem de yanlış adım atmanıza sebeptir. Örnek vererek açıklamak gerekirse;

Enstrümanın değerinin ileri trendde yükseleceğini düşünüyorsunuz ve bundan hiç olmadığınız kadar eminsiniz. Kesinlikle tüm paranızı tek enstrümana yatırmak gibi bir yanlışa düşmemelisiniz. Çünkü yukarıdaki paragraflarda belirttiğim gibi rüzgar tersine esebilir. Kesin kar edeceğim gözü ile baktığınız pozisyondan zararla ayrılabilirsiniz. Bu yüzden kazanç sağlamak için ne kadar parayı riske attığınızı belirlemelisiniz. Aldığınız risk, kaybettiğinize üzülmeyecek rakam olmalıdır. Bunun sebebi hem zarar edilmesidir hem de beklenenden daha fazla kayıpla karşılaşılması sonucunda yatırıma küsülmesidir. Bir sonraki işleme konsantre olunamamasıdır. Bu nedenle üzülmeyeceğiniz miktarda borsaya para yatırmalısınız. Paranızın kontrolü sağlayana kadar gerçek hesaba geçmemelisiniz. Gerekli eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Kendinizi geliştirdikten sonra gerçek hesap açtırmalısınız.

Borsa Yatırım Kararı Nasıl Alınır Sorusunun Cevabını Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Para Nasıl Kazanır ve Kaybedilir?

Borsada Para Nasıl Kazanır ve Kaybedilir?Borsada para kazanmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte emek isteyen bir iştir. Çünkü piyasada kazanç sağlamak için belli bir alt yapınızın olması gerekiyor. İşlemlerinizi sistemin işleyişine göre kontrollü olarak yürütebilmeniz diğer rakiplere göre kazanmaya bir adım daha yakın olmanızı sağlar. Bunun için kesinlikle kontrolü ele almayı öğrenmelisiniz. Borsa nedir, yatırımı nasıl yapılır hakkında araştırmalar yapmalısınız. Eğitimlere katılmalısınız. Bilhassa deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Bu hesaplar sayesinde işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bunun için ciddi olmalısınız. Öğrendiğiniz bilgilerin alıştırmalarını yapmalısınız. Bol bol alım – satımda bulunarak, püf noktaları keşfetmelisiniz. Kazançlı yatırımın sırrını çözdüğünüzde piyasada nasıl para kazanıldığını ve kaybedildiğini anlarsınız.

Piyasada para kaybetmenin en büyük nedenlerinden biri duygusal davranmaktır. Herkese güvenmektir. Yatırımlarını sorgulamadan kulaktan dolma bilgilerden yürütmektir Kesinlikle kendi yatırım bilincinizi oluşturmalısınız ve gerçekçi tahminlerde bulunarak işlemlerinizi yapmalısınız. Bunun için tam anlamıyla borsa hakkında gelişmenizi sağlayacak eğitimlerden faydalanmalısınız. İşlemlerinizi kontrollü olarak yönetmenizi sağlayacak deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Piyasanın mantığını kavrayana, borsa yatırım sistemlerinizi oluşturana kadar kesinlikle gerçek hesaba geçmemelisiniz. Çünkü gerçek hesapta yaptığınız her yanlış hesabınızdan para eksilmesine neden olur. Bu yüzden gerekli hususları öğrendiğinizde tüm kontrolü ele aldığınızda gerçek hesap açtırmalısınız. Böylelikle hak ettiğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Kazandıracak Borsa İşlemlerinin Sinyali Nasıl Alınır?

Sonuç olarak, borsada duygusal davranarak yatırım yapmak hiçbir yatırımcıya para kazandırmamaktadır. Bu yüzden yatırım yaparken duygularınızı bir kenara bırakın ve işlemlerinizi sorgulayıcı yolla yapmayı deneyin. Neden x pozisyonunu alacaksanız, size sağlayacağı artıları nelerdir, eksi yanları var mıdır gibi sorulara cevap vererek, beklentilerinize göre yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Belli bir prensip ve plan içinde yatırımlarınızı yönetirseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Yatırımlarınızı günler geçtikçe bilinçli olarak yürütmeye başlarsınız. Sonunda da başarılı yatırımcılar gibi beklentilerinizi karşılayacak getirileri elde edebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.