Borsada Uzun Vadeli Yatırımda Başarı için Stratejiler

Borsada Uzun Vadeli Yatırımda Başarı için Stratejiler

Borsa piyasasında kısa vadeli yapılan yatırımlardan ziyade uzun vadede gerçekleştirilen alım – satımlardan daha yüksek kazanç elde edildiği herkesin malumudur. Bunun nedeni olarak piyasanın düşük işlem hacmine sahip olmasını örnek olarak gösterebiliriz. Fakat başarılı olmak için de belli başlı kuralları bilmek, doğru stratejilerle hareket etmek gerekir. Ancak bu şekilde paranızı değerlendirebilirsiniz.

Borsa yatırımları uzun soluklu olduğunda işlem gören araçların da değeri artar. Alım yapılan fiyat seviyelerinden daha üst noktalara ulaşırlar. Bu sayede alım – satım arası farktan daha yüksek kazanç elde edilir. Tabii ki bunun için hem işlem yaptığınız enstrümanın hem de piyasanın işleyiş mantığını kavramış olmanız gerekiyor. Fiyatta dalgalanmaya neden olan unsurları bilmeniz en önemli konular arasındadır. Aynı zamanda birikimlerinizi değişen fiyatlara rağmen olağan ve olması beklenen risklere karşı koruyabilmeniz için de iyi bir borsa bilgisine, tecrübesine sahip olmanız son derece önemlidir. Böylece kâr getirecek stratejiler kolaylıkla üretebilir, avantajlı pozisyonları portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Peki, borsada uzun vadeli yatırımlarda nasıl bir strateji izlemeli, nelere dikkat etmeli gelin hep birlikte başlıklar altında inceleyelim:

Borsada Temel ve Pratikte Belli bir Seviyenin Üzerine Çıkmış Olmalı

Borsada Temel ve Pratikte Belli bir Seviyenin Üzerine Çıkmış OlmalıBorsa nedir, işleyişi nasıldır, alım – satım emri nasıl verilir gibi bilinmesi gereken tüm bilgilere sahip olmanız gerekir. Sanal hesaplar aracılığıyla tecrübe kazanarak, gün geçtikçe yeni bilgiler edinerek başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlamalısınız. Bu konuda aracı kurumlarının faaliyetlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece borsanın mantığını kısa sürede çözmüş, adımlarınızı planlı bir şekilde atar hale gelirsiniz. Bu süreci prensipli olarak atlatırsanız, ileride zorlanmadan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Demo hesaplarda alım – satım işlemleri sanal para üzerinden yürütülür. Bu sayede yapmış olduğunuz işlemlerin sonucuna bakarak, hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda para kazandıracak portföy nasıl hazırlanır öğrenebilirsiniz. Zamanda geçtikçe belli bir bilgi birikime ve tecrübeye sahip olduktan sonra fiyatlara olan bakış açınız gelişecektir. Araçları tanıdığınız, özelliklerini bildiğiniz için gelecekte alması beklenen en yüksek ve düşük seviyelerini tahmin eder hale gelirsiniz. Böylelikle iyi bir stratejiyle ilerleyerek yüksek kazançlara imzanızı atabilirsiniz.

Portföyü Çeşitlendirmeli

Portföyü ÇeşitlendirmeliBorsada doğru portföyü oluşturmak oldukça önemli bir konudur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bir tane araca yatırım yapılmamasıdır. Biliyorsunuz fiyatlar anlık değişmelere uğramaktadır. Bu da her an zarar edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle portföyünüzü çeşitlendirmiş olmanız sizin yararınızadır. Bu sayede bir kaçından zarar etseniz dahi diğerlerinden kâr etme şansınız bulunur. Para kazanmanızı sağlayacak borsa işlemleri bu şekilde yapılır.

Bilgi sahibi olduğunuz enstrümanlara yatırım yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse; teknoloji sektörüyle ilgileniyor ve sürekli yeni gelişmeleri takip ediyorsanız, portföyünüzü bilişim alanındaki senetlerden oluşturmalısınız. Böylece gelecek tarihte alması muhtemel fiyat seviyelerini doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Portföyünüze ekleyecek olduğunuz aracın fiyatlarına etki eden faktörleri sürekli takip etmelisiniz. Bu sayede kâr getirip getirmeyeceğini anlayabilirsiniz. Buna göre düşündüğünüzün tam aksine gelişmeler meydana gelirse pozisyonunuzu kapatarak, zarar etmekten kurtulabilirsiniz.

Doğru portföy oluşturabilmek için kesinlikle bir müddet yatırım araçlarının fiyat seviyelerini izleyin. Fiyatta yaşanan geri çekilmelerin, ilerlemelerin nedenlerini araştırın. Çünkü geçmişte yaşanmış olay karşısında değerinde ne gibi bir değişiklik olmuşsa, bugün ve yarında yaklaşık aynı oranlarda değişmeler görülür. Bu nedenle tüm enstrümanları tanımanız, doğru adım atmanızı piyasadan kazançlı şekilde ayrılmanızı sağlar.

Araştırma ve Analiz Yapmalı

Araştırma ve Analiz YapmalıNasıl ki pazara gidildiğinde ilk görülen yerden alış-veriş yapılmıyor, gezildikten sonra uygun gelen tezgahlardan alım yapılıyorsa; borsada da araştırma yapmalısınız. Beklentinizi karşılamanız için en uygun seviyede olan araçları portföyünüze eklemelisiniz. Tabii bunun için piyasadaki araştırmaların yanında fiyat analizlerine de yer vermeniz gerekir. Bu sayede daha doğru kararlar verebilirsiniz. Yatırımcıların zorlanmaması, kolaylıkla değişkenlerin takibini yapabilmeleri için temel ve teknik analiz yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sayede her iki yöntem uygulanarak, elde edilen sonuçlara göre hareket edilir.

Temel analizler işlem gören enstrümanların fiyatları hangi olaylar karşısında değişiyor belirlemede kullanılır. Teknik analizler ise biraz daha karışıktır. Bunun nedeni matematiksel gösterge ve formüllerin kullanılmasıdır. Para kazanmak istiyorsanız kesinlikle borsa analizleri nelerdir, nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Bu sayede en uygun fiyat seviyelerinden alım – satım yaparak birikimlerinizi etkili bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Trend Seyrini Uzun Vadede İzleyin

Trend Seyrini Uzun Vadede İzleyinHangi enstrümanı portföyünüze eklemek istiyorsanız, trend analizini uzun vadede yapın. Gelecekte değer kazanacak, fiyatında yükseliş görülme ihtimali yüksek olan araçlara alım emri verin. Yatırım planlarınızı bugün popüler olan, sektörün devi haline gelmiş şirketlere göre belirlemeyin. İleriye dönük planlar yaparak, 5 – 10 yıl sonra değerlenecek hisseleri alın.

Örnek vermek gerekirse; bugün x şirketinin hisseleri tavan yapmış olabilir, ama zaman geçtikçe belki de rakipleri daha güçlü konuma gelecektir. Bu yüzden x şirketi pazardan geri çekilme kararı almak zorunda kalabilir. Bu yüzden geleceğe yönelik yatırımlarda bulunmalısınız.

Psikolojik Etmenlere Yenik Düşmeyin

Psikolojik Etmenlere Yenik DüşmeyinHepimiz kısa sürede çok fazla paraya sahip olmak istiyoruz. Fakat borsanın yapısı gereği bu mümkün değildir. Hele ki piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi değilseniz, kısa vadede gerçekleştirilen işlemler zarardan başka bir şey getirmeyecektir. Bunun nedeni fiyatlara etki eden faktörlerin birden fazla değişkene bağlı olmasıdır. Acemi olunduğu için bu değişkenleri kontrol altına almak zordur.

Borsada bir iki kez kayıpla karşılaşmak bazı yatırımcıların pes etmesine neden olurken bazılarının da kaybettikleri paraları geri kazanmak uğruna hırslanmalarını sağlar. Borsada sabırlı olmak gerekir. Özellikle anlık değişen fiyatlar karşısında panikleyerek yanlış adımların atılması sıkça görülmektedir. İyi bir borsacı olmak için ne yapmalı merak edenler bu yazıyı okumanızı öneririm.

Borsa araçlarının fiyatlarında görülen düşüşler kısa zamanlıdır. Yükselişler ise uzun vadede gerçekleşir. Bu nedenle yatırım yapılmadan önce bütün değişkenler kontrol edilmelidir. Pozisyon açıldığından itibaren sürekli olarak aracınızın performans durumunu yakından takip edin. Diğer araçların fiyatları yükselse dahi açmış olduğunuz pozisyondan emin olmalısınız.

Yatırımlarınızı uzun vadede gerçekleştireceğiniz için enstrümanın fiyatında düşüş görülse bile motivasyonunuzu bozmamalısınız. Panik olmamalı, yanlış adım atmaktan kaçınmalısınız. Kazanç getireceğine inanılmış uzun vadeli oluşturulmuş bir portföyün elbette ki vakti geldiğinde fiyatı artacaktır. Böylece fiyat seviyeleri beklentinizi karşılayacak noktaya geldiğinde satış yönlü pozisyon oluşturarak, kazandığınız parayla sermayenizi güçlü konuma taşıyarak, geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Parça Parça Alım – Satımda Bulunun

Parça Parça Alım - Satımda BulununBaşarılı borsacıların uygulamış olduğu bu strateji oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Biriktirilen bütün parayla işlem hacmi oluşturmaktansa kademeli alım – satımlarda bulunmak daha kârlıdır. Çünkü borsada fiyatlar oluşumları dalgalıdır ve araçların fiyat seviyeleri alım yapılan noktalardan daha da aşağı noktalara düşebilmektedir.

Normalde 10.000 TL ile 100 parça hisse senedi alımında bulunduğu varsayılırsa, düşüş yaşayan fiyat seviyelerinden kademeli oluşturulan pozisyonlar sayesinde aynı parayla daha fazla hisseye sahip olunmaktadır. Böylece hissenin performansına bağlı olarak kazanç oranı da artacaktır.

Kademe kademe alım yapılarak portföye eklenen araçların fiyatları yükselmeye başlandığında en son alım yaptığınız pozisyondan başlayarak satış emri vermelisiniz. Fiyatların yükselmesini beklerseniz yanlış hareket etmiş olursunuz. Çünkü rüzgar tersine dönebilir ve artmaya başlayan fiyatlarda geri çekilme yaşanabilir. Bu riski göze almamalısınız.

Risk yönetimi yaparak doğru zamanlamayı kollamalısınız. İşlemlerinizi kâr getirecek noktalardan gerçekleştirmelisiniz. Bunun için de parça parça alım – satımda bulunmak denenmiş en iyi stratejilerden biridir.

Sonuç olarak, borsa piyasasında yüksek kazanç elde etmenin püf noktası uzun vadede yapılan yatırımlardır. Ama bunun içinde ileri de değer kazanacak araçları portföyünüze eklemeniz gerekir. Aynı zamanda portföyünüzü anlık değişen fiyatlar karşısında korumanız riskleri engellemeniz kayıpla karşılaşılmaması için son derece önemli bir konudur. Tüm bunları yönetebilmeniz içinse iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Ancak bu şekilde doğru stratejilerle ilerleyerek, para kazanabilirsiniz. Borsa faaliyetlerinde aracılık görevi üstlenen kurumlar tarafından sunulan eğitim ve demo hesap hizmetlerinden yararlanarak, piyasanın mantığını anlayabilirsiniz. Bu sayede zaman geçtikçe elde ettiğiniz kazançların miktarını arttırabilirsiniz.