Borsada Sistemli Hareket Etmek için Ne Yapmalı?

Borsada Sistemli Hareket Etmek için Ne Yapmalı?

Borsada belli bir sistemle hareket etmek sanıldığı kadar zor değildir. Aksine piyasanın işleyiş kurallarını öğrenenler için bu oldukça basittir. Elbette ki bunun için vaktinizin büyük bir bölümünü borsaya adamalısınız. Çünkü piyasanın mekanizması biraz karışıktır. İşin içine girdiğinizde karışık yapıyı kolaylıkla çözebilirsiniz. Böylelikle paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Kar getirecek araçlara yatırım yaparak birikimlerinizi etkili bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Birikimlerini borsa aracılığıyla değerlendirmek isteyenler mutlaka ama mutlaka belli bir prensip doğrultusunda ilerlemelidir. Bunun için kişinin kendini bilmesi ve sistemli olarak hareket etmesi gerekir. Borsanın yapısını çözerek, kazanç getirecek stratejileri üretebilirsiniz. Böylece sistemli olarak hareket edebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden portföyünüze ekleyebilirsiniz. Fiyat seviyeleri yükseldiğinde satış yönlü emir vererek aradaki farktan getiri sağlayabilirsiniz. Piyasanın mantığı bu kadar basittir. Zor olan husus yatırım araçlarının değerinin anlık etkiler nedeni ile saniyeler içinde değişmesidir. Bu yüzden de sistemi çözemeyen kişiler zarar eder. Bu nedenle gerçek hesaba geçmeden önce iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmalısınız.

Şimdi, borsada sistemli hareket etmek için ne yapmalı gelin hep birlikte bakalım.

Borsanın Özünü Kapsamlı Bir Şekilde Öğrenmek

Borsanın Özünü Kapsamlı Bir Şekilde ÖğrenmekSistemli olarak hareket etmek istiyorsanız kesinlikle yapmanız gereken ilk şey borsayı teorik olarak öğrenmektir. Bunun için de eğitimlere katılmalısınız. Borsa hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak tüm faaliyetlerden faydalanmalısınız. Bu kapsamda aracı kurumları dikkati çeker. Çünkü kurumların uzmanları tarafından sunulan nitelikli eğitimler sayesinde yatırımcılar piyasanın özünü kavrar. Böylelikle işlemlerin nasıl yürütülmesi gerektiğinden tutun riskleri nasıl engellemeniz gerektiğine karar birçok püf noktayı öğrenirsiniz. Böylece beklentileriniz doğrultusunda işlemlerinizi yürüterek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsanın özünü kavramak için kuşkusuz ki aracı kurumların eğitimleri kadar faydalı kaynaklar yoktur. Bunun sebebi alanında uzman kişilerden eğitimlerin alınmasıdır. Kitaplar, CD’ler, seminerler ve deneme hesap hizmetleri piyasanın mantığını kavramanızda son derece önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden muhakkak ki piyasaya giriş yapmadan önce bu olanaklardan faydalanmalısınız. Sıfırdan başlayarak, borsa nedir kapsamlı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu konuda hiçbir ayrıntıyı gereksiz görmemelisiniz ve tüm hususların üzerinde durarak anlamalısınız. En ufak bir değişkenin yatırım araçlarının değerini aşağı veya yukarı trend eğilimine yönlendireceğini bilmelisiniz.

Borsada Sonuç Odaklı Düşünmek Yanlış mı? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Yatırım Araçları Hakkında Detaylı Bilgilere Sahip Olmak

Borsa Yatırım Araçları Hakkında Detaylı Bilgilere Sahip OlmakPiyasada yüzlerce enstrüman işlem görse de ana araçlar; hisse senetleri, borsa endeksleri, dövizler ve emtialardır. Bu araçlar sayesinde paranızı değerlendirebilirsiniz. Elbette ki bunun için trend eğilim yönlerini doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerekiyor. Çünkü eğilimin yönünün yanlış tahmin edilmesi, yatırımlarınızın sonucundan beklentilerinizi karşılamanızı mümkün kılmıyor. Bunun sebebi borsanın fiyat varsayımları üzerine kurulu piyasa olmasıdır. Bu nedenle enstrümanların fiyat seviyesi ne şekilde değişecek doğru tahmin etmelisiniz. Buna göre doğru mantıkla hareket edebilirsiniz. Birikimlerinizi bu sayede beklentileriniz yönünde değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Borsada özellikle hisse senetleri portföyün ana enstrümanıdır. Tabii ki diğerleri de tercih edilmektedir. Fakat senetlerden hem temettü hem de alım – satım arası kar getiri elde edilmektedir. Diğerlerinde sadece fiyat farkı kazanç sağlanmaktadır. Bu nedenle birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız hem piyasayı hem de yatırım enstrümanlarını tanımalısınız. Haklarında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Fiyatları neden düşüyor, yükseliyor öğrenmelisiniz. Hassas dalgalanmaları böylelikle ön görebilir hale gelebilirsiniz. Bu sayede paranızı katlamak için hangi sistemle hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsa Deneyimi Kazanacak Uygulamalardan Faydalanmak

Borsa Deneyimi Kazanacak Uygulamalardan FaydalanmakBorsada kendi sistemlerinizi geliştirebileceğiniz uygulamalar vardır. Deneme hesapları, sanal borsa oyunları bunlara iyi bir örnektir. Gerçek hesapla aynı olan uygulamalar sanal para ile yönetilir. Bu sayede kişiler birikimlerini riske atmadan borsanın mantığını öğrenirler. Kesinlikle en iyi öğrenme şekli deneme yanılmalar sonucunda kazanılan tecrübelerdir. Bu yüzden de gerek deneme hesapları gerekse de sanal oyunlar birçok konu hakkında detaylı olarak bilgi vererek, yolunuzu aydınlatırlar. Bu nedenle kesinlikle bu uygulamalardan faydalanmalısınız. Kendinizi geliştirmelisiniz. Kazandıracak stratejiler üretmelisiniz. Böylelikle isteklerinizi karşılayabilir hale gelebilirsiniz.

Deneyim kazanmak için geliştirilen hesapların içerisinde sanal para yüklü olması son derece avantajlıdır. Bu sayede kişiler paralarını kaybetme riski olmadan, stres altına girmeden yatırım nasıl yapılır öğrenilir. Bu gerçekten önemli bir konudur. Çünkü yatırım konusunda ülkemiz çok fazla bilinçli değildir. Bunun için finansal okur-yazar kursları açılmıştır. Bu kurs ve aracı kurumların eğitimleri sayesinde ciddi anlamda yol kat edebilirsiniz. Birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz, paranızı nasıl kontrollü bir şekilde yönetmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. eğitim almadan ve demo hesaplarda alıştırma yapmadan piyasada kontrolü ele almanız gerçekten de çok zordur. (Konu hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) Bu yüzden muhakkak ki gerekli hususları öğrenerek, gerçek hesaba geçmelisiniz. Bu sayede geleceğinizi şekillendirecek kazançların altına imzanızı atabilirsiniz.

Borsa Takibi Yaparak Piyasaları Yorumlamak

Borsa Takibi Yaparak Piyasaları YorumlamakBilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz sayesinde borsada tüm konuların üstesinden gelebilirsiniz. Çünkü bu iki unsur diğer alt faktörleri de kapsamaktadır. Yine de önemli gördüğüm ve her yatırımcının mutlaka bilmesi gereken konuların üzerinde durmak istiyorum. Bunlardan bir tanesi piyasa takibi diğeri ise fiyat grafikleri ve analizlerdir. (Borsa analizleri hakkında detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Bu konular kişilerin birikimlerini değerlendirmesi, sistemli bir şekilde hareket edebilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü piyasa fiyat varsayımları üzerine kuruludur. Bu yüzden de doğru varsayımlarda bulunulması gerekir. Bu konuda takip programlarını kullanmanızı tavsiye edebilirim veya aracı kurumların ekonomik takvim uygulamalarından faydalanmanızı önerebilirim. Bu sayede etkin bir piyasa takibi yapabilirsiniz. Saniyeler içinde yaşanan değişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Borsanın ve yatırım araçlarının değeri sürekli olarak değiştiği herkesin malumudur. Özellikle ekonomi ve finans içerikli haberleri takip edenler BIST güne yükselişle başladı veya haftayı düşüşle kapattı gibi sözler duyarlar. Bu sözler tamamen arz – talep kaynaklıdır. Arz ve talep faktörleri nedeniyle piyasa daima dalgalıdır. Bu konuda sadece yatırımcıların alım – satımları değil başka alt faktörlerde vardır. Bu nedenle tüm faktörleri öğrenerek piyasaya giriş yapmalısınız. Böylece hepsini kontrol edebilirsiniz. Yaşanan gelişmelere ve değişmelere bakarak, birikimlerinizi nasıl değiştireceğiniz konusunda fikre sahip olabilirsiniz. Bilhassa bu anlamda uzmanları takip etmenizi öneririm. Böylece analizler sonucunda yatırım aracının ve borsanın ne yönde olacağını belirleyebilirsiniz. Bu doğrultuda beklentilerinizi karşılayacak, ileri vadede değeri yükselecek enstrümanlara yatırım yapabilirsiniz.

Borsa Fiyat Grafiklerini ve Analizlerini Yorumlayarak Enstrümanların Değerlerini Tahmin Etmek

Borsa Fiyat Grafiklerini ve Analizlerini Yorumlayarak Enstrümanların Değerlerini Tahmin EtmekSistemli bir şekilde hareket etmek istiyorsanız doğru yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Bunun için de yatırım araçlarının değerini tahmin edebileceğiniz alternatif yöntemleri değerlendirebilmelisiniz. Çünkü rastgele veya içten gelen hisle yapılan yatırımlardan beklenen etkileri yakalamak oldukça güçtür. (Borsada yatırım yaparken duygusal davranmak doğru mudur sorusunun yanıtı için burayı tıklayın.) Bu yüzden kesinlikle piyasa takiplerinden, fiyat grafiklerinden ve analizlerinden faydalanarak yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Böylece kendi sistemlerinizi kurabilirsiniz. Enstrümanların değerlerinde yaşanacak değişimleri ön görebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için stratejiler üretebilirsiniz. Aynı zamanda ters gitmesi beklenen durumlar için acil çıkış yolları bulabilirsiniz. Böylece başarılı yatırımcılar gibi minimum miktarda kayıp vererek, maksimum getirilere ulaşabilirsiniz.

Borsada sıfır kayıp – maksimum kazanç beklentisi içine asla girmemelisiniz. Çünkü piyasa anlık olarak değişir. Bazı durumlarda uzmanlar dahi kayıpla karşılaşır. Bu nedenle sıfır kayıp beklentisinde olmanız adımlarınızı yanlış atmanıza neden olur. Elbette ki kimse para kaybetmek için piyasaya giriş yapmaz. Fakat bu hususta borsayı iyi bir şekilde öğrenene, belli bir deneyim kazanana kadar zarara uğrayabileceğinizi unutmamalısınız. Bu yüzden de risk yönetimi yapmayı öğrenmelisiniz. Paranızı ne şekilde yönetmeniz gerektiğini anlamalısınız. Deneme hesapları sayesinde tüm konular hakkında hem bilgi hem de deneyim sahibi olabilirsiniz. Böylece doğru zamanda en uygun fiyat seviyelerinden işlemlerinizi yürüterek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Borsada Kaybedilen Paralar Geri Alınır mı?

Sonuç olarak, birikimlerin değerlendirilmesi konusunda borsada sistemli olarak hareket etmeniz fayda sağlar. Çünkü gelişigüzel yapılan işlemlerin çoğu zarar edilmesine neden olur. Bu yüzden kesinlikle işlemlerinizi prensipli olarak yürütmelisiniz. Kendi stratejilerinizi oluşturarak, kazandıracak portföyler hazırlamalısınız. Portföyünüzü hazırlarken beklenti ve risk hesabınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Çünkü birbirleriyle bağlantılı konular olduğu için birinin diğerinden düşük veya yüksek seviyede olması yatırımlarınızı etkileyecektir. Bu prensibi denem hesaplarında çözebileceğiniz gibi aracı kurumların eğitimleri sayesinde anlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi beklentilerinizi karşılayacak noktalardan gerçekleştirebilirsiniz. Paranızı katlayarak, maddi anlamda geleceğe olan bakış açınızı olumlu hale getirebilirsiniz.