Borsada Saldırgan Bir Yatırımcı Olmak İşe Yarar mı?

Borsada Saldırgan Bir Yatırımcı Olmak İşe Yarar mı?

Borsada Saldırgan Bir Yatırımcı Olmak İşe Yarar mı?Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen birden farklı yatırımcı profili vardır. Kimi yatırımcı sakin bir tavırla işlemlerini gerçekleştirirken kimileri saldırgan bir şekilde yatırım yaparlar. Peki, sizce hangisi daha başarılı olur?

Borsada başarılı olmak için tek tip bir yatırımcı profili çizmek mümkün değildir. Belli bir noktaya kadar aynı olsalar bile daha sonra ayrılacaklardır. Çünkü herkesin piyasaya bakış şekli birbirinden farklıdır. Yatırım kararları, piyasayı yorumlama şekilleri ve uyguladıkları stratejiler birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle de tek tip bir yatırımcı türünden bahsetmek mümkün olmayacaktır. O zaman asıl konumuza gelebiliriz; saldırgan bir yatırımcı olmak başarı getirir mi?

Borsada saldırgan bir şekilde hareket etmek hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabilir. Bu tamamen sizin yatırımlara bakışınız ve uyguladığınız strateji ile değişiklik gösterecektir. O yüzden böyle bir tavırla işlem yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Şimdi bunları detaylıca inceleyelim:

Saldırgan Olmak için Önce Bilgi ve Deneyim

Saldırgan Olmak için Önce Bilgi ve DeneyimEğer borsada agresif bir şekilde yatırım yapmayı planlıyorsanız öncelikle bilgi ve deneyim anlamında kendinizi geliştirmelisiniz. Boşu boşuna saldırgan olmak, elinize zarardan başka bir şey getirmeyecektir. Eğer siz bilinçli bir şekilde, doğru yere saldırırsanız karlı çıkabilirsiniz. Bunun için de bilgi ve deneyim anlamında eksiksiz olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Borsanın her hareketini anlayabilecek durumda olduğunuz zaman ve uygun koşulları yakaladığınız zaman saldırgan bir şekilde hareket edebilirsiniz. Bu tavrı takınacak cesareti bulabilmek için deneyim seviyeniz yeterli olmalıdır. Ancak yılların tecrübesine sahip yatırımcılar, uygun koşulları gördükleri zaman bu şekilde hareket etmektedir. Bunun bilincinde olmalısınız ve para kazanma hırsıyla yanlış kararlar almamalısınız.

Uygun Psikolojiye Sahip Olmak

Uygun Psikolojiye Sahip OlmakSaldırgan bir psikolojiyle hareket etmek, yükselen herhangi bir hisseyle işlem yapmak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle doğru bir psikolojiyle bu tavrı takınmak gerekiyor. Genellikle saldırgan hareket etmek yanlış algılanabiliyor. Para kazanmak isteyen yatırımcının, yükselen hisseleri takip edip hemen hepsiyle işlem yapmak istemesi, bu tavrı tanımlamıyor. Bir süredir izlenen ve hakkında bilgi sahibi olunan hisse senetlerine karşı saldırgan olmak gerekiyor.

Tavsiye Ederiz:
Borsaya Hırs ve Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?

Normal şartlarda, borsada işlem yaparken sakin olmanız ve acele etmemeniz tavsiye ediyor. Saldırgan tavırda da bu kural geçerlidir. Ama uygun koşullar görüldüğü zaman cesur bir şekilde hareket edilmelidir.

Saldırgan Olmak için Hangi Hisseler Tercih Edilmeli?

Saldırgan Olmak için Hangi Hisseler Tercih Edilmeli?Warren Buffett, “herkes saldırgan olduğunda korkak, herkes korkak olduğunda saldırgan ol” sözlerini bu kısımda sizlerle paylaşmak istedim. Tam da bu konunun sözü olduğunu düşünüyorum ve mantığını anlamınızı istiyorum. Borsada en bilindik kurallardan birisi, herkesle aynı yönde gitmemek gerektiğidir. Ama bunu yanlış anlamamalı ve körü körüne farklı yönde gitmemeli. Bunu takip ettiğiniz hisse senetlerine göre belirlemelisiniz ve sırf birileri alıyor diye almamalı, satıyor diye satmamalısınız.

Bildiğiniz gibi borsada ilginiz olan alanlara yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem daha iyi sonuçlar elde edebilir hem de hiçbir fırsatı kaçırmamış olursunuz. İlgilendiğiniz ve bir süredir takip ettiğiniz hisselerde, bir fırsat gördüğünüz zaman saldırgan bir tavırla işlem yapabilirsiniz. Ama bunu yaparken tedbiri elden bırakmamalı ve kontrollü ilerlemelisiniz. Eğer bunu başarabilirseniz başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Buna da Bakın:
Borsadan Hisse Senedi Almak Kazanç Kapısını Aralar mı?

Saldırgan bir şekilde yatırım yapabileceğiniz hisse tiplerinden birisi de likiditesi yüksek hisselerdir. Bu hisselerle işlem yapmak, iyi bir deneyim gerektirir. Çünkü kar marjı yüksek yatırım araçları, aynı zamanda yüksek risk de içerirler. Ancak iyi bir deneyimle bu riskleri minimuma indirebilir ve kontrol edebilirsiniz. İşte bunu başardığınız zaman da saldırgan bir şekilde işlem yapabilir ve istediğiniz karı elde edebilirsiniz.

Saldırgan Bir Tavırla İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saldırgan Bir Tavırla İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?Bir özet olması amacıyla bu kısımda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralandırmak istiyorum:

  • Eğer saldırgan bir şekilde işlem yapacaksanız borsanın dilinden iyi anlamalısınız.
  • Size cesaret verecek deneyime sahip olmalısınız.
  • İşlem yapacağınız hisselere karar vermeli ve bir süre izlemelisiniz.
  • Saldırgan olmanın, acele etmek veya panik olmak anlamına gelmediğini iyi bilmelisiniz.
  • Bu şekilde hareket etmenizi sağlayacak stratejiyi üretmelisiniz.
  • Sağlam temellere dayandırmadan pozisyon almayınız.
  • Yükseliş potansiyeli gördüğünüz her hisse senedi ile işlem yapmayınız.
  • İşlem yapacağınız hisse senedi ile ilgili her şeyi biliniz.
  • Tam olarak uygun koşulları görmeden işlem yapmayınız.