Borsada Piyasa Hareketlerini Nasıl Yorumlamalıyım?

Borsada Piyasa Hareketlerini Nasıl Yorumlamalıyım?

Beklentilerini borsadan karşılamaya karar vermiş kişilerin bilmesi gereken mühim konulardan biri de piyasa hareketlerinin nasıl yorumlanması gerektiğidir. Çünkü biliyorsunuz ki piyasa ve yatırım araçlarının değerleri sürekli olarak dalgalıdır. (Borsada fiyatlar neden dalgalıdır öğrenmek için bu yazıyı okumanızı öneririm.) Kazanç sağlamak için de bu dalgalanmaların doğru tahmin edilmesi şarttır. Bu sayede beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerinden alım – satım yapılır. Sonucunda hedeflenen getirilere ulaşılır. Bunun için borsa bilgisinin ve deneyiminin belli bir seviyenin üzerinde olması gerekir.

Bilginizin ve deneyiminizin ileri seviyelerde olması için borsa aracı kurumların eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Temelden başlayarak borsayı a’dan z’ye öğrenebilirsiniz. Yatırım araçlarının, piyasanın nasıl bir trend eğilimi içinde olacağını böylelikle belirleyebilirsiniz. Bu kapsamda her konunun ayrı ayrı öneme sahip olduğunu bilmelisiniz. Hiç birini atlamamalısınız. Önemsiz görmemelisiniz. Böylece kapsamlı şekilde borsayı öğrenebilirsiniz. Piyasanın ve yatırım araçlarının ileride meydana gelecek fiyat seviyelerini yorumlayarak, beklentilerinize göre işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımcısının piyasa hareketlerini nasıl yorumlaması ve sonucunda ne yapması gerektiğine bakalım.

Borsa Ne Zaman Yükselir?

Borsa Ne Zaman Yükselir?Borsanın yükselmesi için tüm gelişmelerin olumlu seyretmesi, ülke ekonomisinin gelişime açık olması gerekir. Bu gibi zaman dilimlerinde borsa ve yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde ciddi anlamda yükselişler kaydedilir. Enstrümanların değerlerinde yükselişler, olumlu artışlar gözlemlenir. Çünkü yatırımcının talebi sınırlı değildir. Aksine yatırım araçlarına olan talep oldukça fazladır. Bu yüzden de piyasa yüzdelik dilimlerle artış yaşar.

Piyasa ve yatırım araçlarının değerlerinde yaşanan yükselişleri arz – talep ilişkisine dayandırmak mümkündür. Çünkü arz ve talebe göre fiyatlar şekillenir. Yatırımcıların yapmış olduğu işlemler, enstrümanların değerlerinde düşüşlerin veya yükselişlerin yaşanmasına neden olur. Bu yüzden diğer yatırımcıların ne yönde işlem yapacaklarını tahmin etmeniz önemlidir. Elbette ki bu tahmini içten gelen hisle değil, tamamen sayısal verilere dayandırarak yapmalısınız. Bunun için özel fiyat göstergeleri geliştirilmiştir. Bu göstergeleri kullanarak, kişilerin alım mı yoksa satım mı yapacağına karar verebilirsiniz.

Yatırım enstrümanlarının değerinin yükselmesi, borsada kazanç elde etmenizi sağlar. Çünkü piyasada alım – satım arası farktan getiri sağlanır. Bu kapsamda borsadan para kazanmanız için enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden almanız, değerleri yükseldiğinde satmanız gerekir. Böylelikle fiyatların yükselişi ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Fiyat seviyelerinin düşmesi zarar anlamına gelir. Bu nedenle doğru zaman aralıklarında, beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyeleri üzerinden yatırımlarınızı yapmalısınız. Borsada para kazanmak için uygun zaman nasıl belirlenir adlı yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Borsa Yükseldiğinde Ne Yapmalıyım?

Borsa Yükseldiğinde Ne Yapmalıyım?Enstrümanların değerleri yükseliş trendine girmişse hemen satış yönlü pozisyon oluşturmamalısınız. Aksine trendi izlemelisiniz. Piyasa takibi ve fiyat analizleri yapmalısınız. Bunların sonucuna göre trendin yükseliş eğilimi kalıcı mı tahmin etmelisiniz. Eğer kalıcı ise beklentilerinizi karşılayacak seviyelere fiyatın yükselmesi için bir müddet daha beklemelisiniz. Bu kapsamda satış dalgalanmasına yakalanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü satışların başlamasıyla, talepler azalır. Dolayısıyla enstrümanın fiyat seviyesi arzla birlikte düşer.

Arzın çok talebin az veya sabit olması, trendin seviyesini hızla geri çekilmesine neden olur. Genellikle borsada yükselişlerin ardından düşüşler meydana gelir. Bunun sebebi yatırımcılar beklentilerini karşıladığı fiyat seviyelerinden işlemlerini kapatmasıdır. Pozisyonlarını satışa sunmasıdır. Bu yüzden fiyat trendi düşüşe geçmektedir. Bir süre sonra düşen trendden tekrar alım yapılmaya başlanmaktadır. Tabii ki alım yapılması için enstrümanın ilerideki fiyat seviyesinin yükselişe geçmesi gerektiği şarttır. Çünkü yükseliş trend eğilimi yaşamayacak olan yatırım aracı kişilerin kayıpla karşılaşmasına neden olur.

Borsa Ne Zaman Düşer?

Borsa Ne Zaman Düşer?Yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde düşüşlerin yaşanması genellikle ekonomiye güven duyulmadığı zamanlarda görülür. Bu gibi zamanlarda talep azalır. Çünkü piyasalar baskı içerisindedir. Bu da yatırımcıların güvenini kırar ve bir müddet beklemeleri gerektiği inancını doğurur. Aslında düşüşler fırsattır. Tabii ki bu fırsatı değerlendirebilmek için borsayı çok iyi biliyor olmanız gerekir. Enstrümanın değeri yükselecekse alım yapabilirsiniz. Böylelikle işlem hacminizi artırmanızla daha yüksek kazanç sağlarsınız. Aksine düşüş bekliyorsanız direkt portföyünüzden fiyat seviyesi düşecek aracı çıkartmalısınız. Çıkarmadığınız takdirde enstrümanın değerinin dip noktaları görmesiyle paranızı kaybedersiniz.

Borsa araçlarının değerinin düşmesi borsanın negatif eğilime girmesine neden olur. Bu eğilim yüzünden hisse senetlerinin, dövizlerin değeri düşer. Elbette ki diğer enstrümanlarda bu konudan olumsuz etkilenir. Ama en çok etki ülkenin dövizlerinde görülür. Aynı şekilde şirketlere olan talep azaldığı için hisselerin değeri de düşer. Bu durumlardan faydalanmanız için etkili bir piyasa takibi ve analizi yapabilmelisiniz. Takipler ve analizler sonucunda ileride değeri yükselecek olan araçları minimum fiyat seviyelerinden portföyünüze ekleyebilirsiniz. (Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.) Böylelikle olumlu gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte portföyünüz artış yönünde hareket edecektir. Bu da beklentilerinizi karşılamanızı sağlayacaktır.

Para kazanmak istiyorsanız borsada temel ve teknik analizler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu analizler sayesinde hem piyasayı takip edersiniz, yatırım enstrümanlarının fiyat eğilimlerini ön görürsünüz hem de kazanç sağlamanıza yardımcı olacak vade aralıklarını belirlersiniz. Yani yatırımlarınızı rastgele değil, sayısal verilere göre yönlendirirsiniz. Aldığınız sinyallere göre alım – satımlarınızı gerçekleştirirsiniz. Piyasada gelişigüzel yapılan işlemlere nazaran sayısal veriler daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bunun sebebi fiyat trendinin geçmiş ile bağlantısı olmasıdır. Enstrümanların fiyat seviyelerinde nasıl bir değişim yaşanacağı hakkında çoğu zaman doğru sinyaller vermesidir.

Borsa Düştüğünde Ne Yapmalıyım?

Borsa Düştüğünde Ne Yapmalıyım?Borsa ve yatırım enstrümanlarının fiyat seviyeleri düştüğünde yapmanız gereken en önemli şey sakin kalmanızdır. Paniklememenizdir. Çünkü panik halinde kararlarınızı yanlış alırsınız. Bu nedenle de zarar etmek durumunda kalırsınız. Bu duruma düşmemek için soğukkanlı yatırımcı edasında, mantıksal çerçevede hareket etmelisiniz. Stres yapmamalısınız. (Borsada stres olmamak için ne yapmalı sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz.) Direkt olarak düşüşlerin kalıcı olup olmadığını araştırmalısınız. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı piyasaları, ülkelerde yaşanan gelişmeleri takip etmelisiniz. Buna göre trendin eğilimi ne şekilde yön değiştirecek belirleyebilirsiniz.

Trend eğiliminin yönü yükselişi gösteriyorsa ek alımlarda bulunabilirsiniz. Ama yine de temkinli olmalısınız. Bu gibi durumlarda her türlü değişkeni göze alarak, alım – satım yapmaya karar vermeniz gerekiyor. En iyi yol bu kapsamda analiz teknikleri ve fiyat grafikleridir. Bunlardan faydalanarak işlemlerinizi bilinçli seviyelerden gerçekleştirebilirsiniz. Aksine düşüşlerin kalıcı olduğunu ön görüyorsanız da zararın neresinden dönülürse kardır diyerek, işleminizi sonlandırmalısınız. Ön görülerinizin doğru olması için mutlaka borsa hakkındaki bilgilerinizi artırmalısınız. Analizler nasıl yorumlanır, piyasa nasıl takip edilir öğrenmelisiniz. Bu sayede beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsanın Yatırımcılara Faydası Nelerdir?

Sonuç olarak, piyasa hareketlerinin borsacı tarafından yorumlanabilmesi için kişinin belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olması şarttır. Çünkü beklentilerin karşılanması bilgi ve deneyimlerin seviyesinin oranı önemlidir. Bu seviyenin düşük olması kişilerin kontrolü elde tutamamasına, yatırımlarını doğru şekilde gerçekleştirememesine neden olur. Bu yüzden kayıpla karşılaşılır. Bu nedenle aracı kurumların eğitimlerinden faydalanarak kendinizi geliştirmelisiniz. Borsayı baştan sona öğrenmelisiniz. Böylece beklentilerinizi karşılayacak düzeye gelerek, başarılı yatırımcılar gibi hedeflerinize ulaşabilirsiniz.