Borsada Oyuna Gelmemek için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada Oyuna Gelmemek için Nelere Dikkat Etmeli?

Bütçeye katkıda bulunmak için tercih edilen cazip yollardan bir ide borsadır. Birikimleri en karlı şekillerde değerlendirme fırsatı sunan piyasada ciddi anlamda kazanç sağlamanız mümkündür. Bunun için borsa nasıl oynanır bilmeniz gerekir. Bu sayede borsada oyuna gelmeden işlemlerinizi bilinçli olarak yürütebilirsiniz. Hedeflediğiniz miktarlara ulaşmanın yolunu bularak, ekonominize hissedilir katkıda bulunabilirsiniz.

Çoğu kişi tarafından borsa oyun olarak görülse de kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü borsa oyun olsaydı rastgele işlemlerle piyasadan kazanç sağlamak mümkün olurdu. Gelişigüzel işlemlerle para kazanmanızın ihtimali oldukça düşüktür. Bu yüzde borsayı oyun olarak görmemelisiniz. Gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açmalısınız. Bilgi ve birikimlerinizin seviyesini artırmalısınız. Borsa nedir, yatırımı nasıl yapılır, enstrümanların ve piyasanın işleyişi nasıldır gibi bilinmesi gereken temel soruların cevaplarını öğrenmelisiniz. Böylece kazançlı yatırımın sırrını çözebilirsiniz.

Şimdi, borsada oyuna gelmemek için nelere dikkat etmeli gelin hep birlikte bakalım.

Her Sinyale Güvenmeyin!

Her Sinyale Güvenmeyin!Birikimlerinizi değerlendirmek için borsada yatırımlarınızı gerçekleştirmeye karar vermişseniz, her sinyale güvenmemenizi öneririm. Genellikle işlem hacmi ve yatırım araçlarının fiyat seviyeleri yükseldiğinde kişiler, al sinyali alırlar. Bu sinyal her zaman için beklenen sonucu karşılamaz. Bu nedenle işlem hacminin veya yatırım araçlarının değerinin yükselmesini piyasa koşullarına bakarak yorumlamalısınız. Direkt alım yapmamalısınız. Piyasa takiplerinizi ve analizlerinizi gerçekleştirdikten sonra yatırım yapıp yapmamaya karar vermelisiniz.

Gaza Gelmeyin!

Gaza Gelmeyin!Herkesin birikimlerini değerlendirmek için piyasada yer aldığı doğrudur. (Borsaya herkes yatırım yapabilir mi merak ediyorsanız bu yazımı okumanızı öneririm.) Aynı şekilde para kazanılan piyasada kimsenin kimseye kazanç elde ettirmeyeceği de bir gerçektir. Bu anlamda özellikle mağdur duruma düşenler acemi yatırımcılardır. Çünkü bu yatırımcılar nasıl bir yol izleyeceklerini belirlemede güçlük çekerler. Başarılı yatırımcıların taktiklerini araştırırlar. Bu kapsamda elbette ki para kazanmak isteyen başarılı yatırımcılar, acemi yatırımcılar yanlış yola sevk ederler. Böylelikle bilgi ve deneyime sahip olmayanlar zarar ederken, belli bir seviyeye gelmiş kişiler kar elde etmektedir. Bu yüzden gaza gelmemelisiniz.

Yumurtalarınızı Aynı Sepete Koymayın!

Yumurtalarınızı Aynı Sepete Koymayın!Portföydeki yatırım araçlarını çeşitlendirmelisiniz. Farklı araçlara yatırım yapmalısınız. Bu sayede ters giden durumlara karşı bütün paranızı kaybetmezsiniz. Portföyünüzü canlı tuttuğunuz için diğer yatırım araçlarından kazanma şansınız devam eder. Bu nedenle yumurtalarınızı aynı sepete koymamalısınız. (Borsada kar getirecek portföy nasıl hazırlanır, öğrenmek için tıklayın.) Sepetinizin sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Yani gelecekte yatırım yaptığınız enstrümanların değerinin yükselmesine göre işlemlerinizi şekillendirmelisiniz. Çünkü değeri artan araçlar alım – satım farkından dolayı para kazandıracaktır. Düşenler ise kayıpla karşılaşmanıza yol açacaktır. Bu yüzden doğru zamanda doğru enstrümanları portföyünüze eklemelisiniz.

Yatırım Araçlarının Fiyatlarına Mercekle Bakın!

Yatırım Araçlarının Fiyatlarına Mercekle Bakın!Piyasada biliyorsunuz ki yatırım araçlarının değeri saniyelik olarak değişmektedir. Yükselen fiyatlar yatırımcılara cazip gelmektedir. Bu yüzden yükselişlerin devam edeceğini varsayarak alımda bulunmaktadırlar. Bu kesinlikle yanlış bir düşünce tarzıdır. Çünkü enstrümanların değeri yükselse dahi bu yükselişler kalıcı olmayabilir. (Borsada doğru düşünmek ve amaçlanan getirilere ulaşmak için ne yapmalı hakkında bilgi almak için tıklayın.) Anlık satış dalgasıyla enstrümanların değeri dip seviyelere kadar gerileyebilir. Bu yüzden yatırımlarınızı neden – sonuç ilişkisi kurarak yönetmelisiniz. Sorgulama yapmadan, enstrümanların beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağına karar vermeden yatırımlarınızı yapmamalısınız.

Borsa Forumlarında Yazılanları Dikkate Almayın!

Borsa Forumlarında Yazılanları Dikkate Almayın!Yatırım yapıyorsanız elbette ki taktik almak için başka kişilerin düşüncelerini önemsersiniz. Bu açıdan yukarıda da değindiğim gibi kimsenin taktiklerine aldanmamalısınız. Gaza gelerek işlem yapmamalısınız. Kimse kimsenin kazanmasın istemez. Bunu bilmelisiniz ve kendi yatırım yöntemlerinizi geliştirmek için borsa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Deneyimlerinizi artırmalısınız. Bunun için en iyi yol aracı kurumların eğitim faaliyetleridir. Eğitimler sayesinde hem temel hem de pratikte bilgilerinizi artırabilirsiniz. Böylelikle başkalarının taktikleri sizin bakış açınıza, yatırım anlayışınıza uyuyor mu belirleyebilirsiniz.

Kısa Vadede Lazım Olacak Parayla Borsaya Girmeyin!

Kısa Vadede Lazım Olacak Parayla Borsaya Girmeyin!Borsada oyuna gelmek istemiyorsanız, işlemlerinizi uzun vadede yükselen trend üzerinden yapmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kısa vadeli yatırımlar risklidir. Yüksek oranda kaybetme riski barındırır. Elbette ki bu risk bilgi ve deneyimler sonucunda minimum seviyelere kadar düşer. Fakat bilgilerinizin ve deneyimlerinizin oranı yeterli seviyede değilse piyasada paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle riske atacağınız miktarı iyi belirlemelisiniz. Evinizi, arabanızı satarak borsaya girmemelisiniz. Bilgi ve deneyimlerinizin minimum seviyede olması riskleri maksimum kılacaktır bilmelisiniz.

Yatırımlarınızı Gerçekçi Yönetin!

Yatırımlarınızı Gerçekçi Yönetin!Yöneticilik vasfınıza göre şirketinizi geliştirebilirsiniz veya batırabilirsiniz. Bunların hepsi borsada da aynıdır. Bu yüzden hayalperest olmak yerine gerçekçi olmalısınız. Borsayı tanıyarak, gerçek hesaba geçmelisiniz. Piyasada neden kayıpla karşılaşılır, nasıl kazanç elde edilir gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz. Bunları aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Temel bilgilerinizi üst düzeye çıkartabileceğiniz gibi deneyimlerinizi de artırabilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınızı bilinçli ve kontrollü bir şekilde gerçekçi olarak yönetebilirsiniz.

İçgüdüsel Hareket Etmekten Kaçının!

İçgüdüsel Hareket Etmekten Kaçının!Paranızı borsa üzerinden değerlendirmeye karar vermişseniz, duygularınızı bir kenara bırakmalısınız. Yatırım yaptığınızın farkında olmalısınız. Kesinlikle içgüdüsel sezgilerinize dayalı olarak yatırımlarınızı yürütmemelisiniz. Çünkü içten gelen hisler çoğu zaman kişileri yanıltır. Bu nedenle iç sesinize değil, mantığınıza kulak vermelisiniz. İşlemlerinizi sayısal verilere analizlere, aldığınız sinyallere göre yönetmelisiniz. Paramı borsaya yatırmak istiyorum diyenlerin dikkate alması gereken öneriler adlı yazımdan gerekli detaylara ulaşabilirsiniz. Sonucunda her zaman için adımlarınızı gerçekçi olarak atmanızın para kazanmanızı sağlayacağını anlayabilirsiniz. Böylece doğru adımları atabilirsiniz.

Kısa Vadeli Yükselişler Kalıcı Değildir Bilin!

Kısa Vadeli Yükselişler Kalıcı Değildir Bilin!Anlık dalgalanmalar yatırımcıların kazanç sağlaması veya kayıpla karşılaşmasını sağlamaktadır. Bu anlamda küçük yükselişlerde yatırımcılar direkt olarak ellerindeki yatırım araçlarını satmak için fırsat kollarlar. Bu durumun sonucunda genellikle kayıpla karşılaşırlar. Çünkü kısa vadeli işlemlerde kayıpla karşılaşma riski yükselişlerin kalıcı olmamasıyla yüksektir. Bu yüzden belli bir seviyede bilgi ve deneyime sahip değilseniz, kısa süreli dalgalanmalar üzerinde işlem yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde kazanç yerine kayıpla karşılaşabilirsiniz.

Diğer Yatırımcıların Tüyolarına Kulaklarınızı Kapatın!

Diğer Yatırımcıların Tüyolarına Kulaklarınızı Kapatın!Borsada oyuna gelmek istemiyorsanız bilhassa tüyolara kulaklarınızı kapatmanızı öneririm. Çünkü bu tüyolar doğru olsa dahi kişilerin bakış açılarının farklı olması zarar etme olasılığını artıracaktır. Bu nedenle kendi yatırım stratejilerinizi belirlemelisiniz. Başkalarının stratejilerini, yöntemlerini önemsememelisiniz. Deneme hesaplarında bol bol alıştırma yaparak, kazanç sağlayacağınız işlemlerde bulunabilirsiniz. Bu konuda deneme yanılmalarınızı ciddi bir şekilde yürütmelisiniz. Hata yaptığınızda sorgulayıcı olmalısınız. Böylelikle yaptığınız yanlışlara tekrar düşmezsiniz. Paranızı nasıl yönetmeni gerektiğini anlayabilirsiniz.

Beklentilerinizi Belirleyin!

Beklentilerinizi Belirleyin!Ayağınızı yaş tahtaya basmak istemiyorsanız beklentilerinizi belirleyerek işlemlerinizi yönetmeniz gerekiyor. Bu yüzden yatırım yapmadan, pozisyon oluşturmadan önce enstrümandan ne kadar kazanç sağlamak istediğinizi, bunun için paranızı ne kadar riske attığınızı belirlemelisiniz. Bunları belirlemeden yaptığınız işlemler gelişigüzeldir. Ve borsada para kazanmanızı sağlamak yerine zarar etmenize neden olur. Bu yüzden beklentilerinizi belirleyerek, yatırımlarınızı hedeflerinize yönelik olarak yürütmeniz önemlidir.

Tavsiye İçerik: Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Son olarak, borsada pozisyonunuzu açıp 5 – 10 yıl unutmak yerine, beklentilerinizi karşılayacak şekilde fiyat seviyeleri hareket ediyor mu takipte olmalısınız. Eğer ki olumsuz sinyaller alıyorsanız pozisyonunuzu kapatmalısınız. Zararın neresinden dönülürse kar gözüyle bakmalısınız. Aynı şekilde olumlu sinyal alıyorsanız da kademeli işlemleri tercih edebilirsiniz. Farklı fiyat seviyelerinden alım yaparak, işlem hacminizi genişletebilirsiniz. Böylelikle normalden daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.