Borsada Ne Kadar Para Kazanılır veya Kaybedilir?

Borsada Ne Kadar Para Kazanılır veya Kaybedilir?

Para kazanmak veya kaybetmenin mümkün olduğu piyasada birikimlerinizi değerlendirmek için doğru risk almalısınız. Ayrıca tabii ki piyasa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Başarılı yatırımcılar gibi sağlam bilgi birikimine sahip olmalısınız. Bunun için her türlü yola başvurmalısınız. Borsa hakkında bilgiler veren faaliyetlerden faydalanmalısınız. Özellikle tavsiye edebileceğim aracı kurumların hizmetleridir. Uzmanlar tarafından sunulan eğitimler sayesinde kısa süre piyasanın özünü kavramanız mümkündür. Bu anlamda püf noktaları öğrenen ve iyi bir strateji ile ilerleyen kişilerin kazanç elde ettiklerini aksine tam tersine rastgele işlem yapanların ise zarar ettiklerini söyleyebilirim.

Borsa, alım – satım işlemleri belli kurallar ve sorumluluk altında yürütülmektedir Her borsanın kendine özgü kuralları vardır. Benzerlikler bulunsa da her borsanın arasında farklar bulunur. Önemli olan en iyi imkanı sunan borsa aracılığıyla yatırım yapmaktır. Bu yüzden borsaları tanımalısınız, işleyişini çözmelisiniz. Buna göre hangisinin daha karlı olduğuna karar verebilir. (Hangi yatırım araçları borsada para kazandırıyor, öğrenmek için tıklayın.) Türk yatırımcıları bu anlamda Borsa İstanbul’da vazgeçemese de dünyaca ünlü borsalarda yatırım yapmak popüler hale gelmiştir. Çünkü yabancı borsaların işlem hacmi yüksektir. Bu da kısa vadede para kazanmayı mümkün kılar. Likit akışının hızlı olması saniyeler içinde para kazanılıp veya kaybedilmesine neden olur. Bu tamamen yatırımcının varsayımlarının doğru çıkıp çıkmamasıyla ilgilidir.

Şimdi, borsada ne kadar para kazanılır veya kaybedilir sorularını ayrı ayı yanıtlandıralım.

Borsada Ne Kadar Para Kazanılıyor?

Borsada Ne Kadar Para Kazanılıyor?Borsa piyasasında ciddi büyüklükte para kazanmak mümkündür. Ama bunun için hem paranızın miktarı hem de kazandıracak aracı doğru belirlemeniz önemlidir. İşlemlerinizi neden sonuç ilişkisi içinde yaparsanız ne demek istediğimi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çünkü enstrümanlara yatırım yapmadan önce yanıtlamanız gereken sorular vardır. Neden o araca yatırım yapıyorsunuz, beklentilerinizi karşılayacak mı, para kazanmak için ne kadar kaybetmeyi risk alıyorsunuz gibi soruları kendinize sorduğunuzda enstrümanın sizi memnun edip edemeyeceğini anlayabilirsiniz. Buna göre doğru karar vererek alım – satım farkı kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Birikimlerinizi borsada alım – satım arası çıkan fark kadar değerlendirebilirsiniz. Bu yüzden borsanın mantığı geleceğe yatırım yapmaktır. Anlık işlemlerden borsada kaçınmalısınız. Çünkü fiyat hareketleri anlık olarak dalgalansa da fiyat trendi uzun vadede yükselişe geçmektedir. Bu nedenle yatırımlarınızı uzun vadede yürütmenizi öneririm. (Uzun vadeli borsa yatırımlarında ne kadar para kazanılır sorusunun yanıtı için burayı tıklayın.) En azından iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olana kadar işlemlerinizi uzun soluklu olarak yapmalısınız. Böylece muhtemel riskleri önleyebilirsiniz. Paranızı değerlendirebilirsiniz. Bunun için enstrümanlar hakkında bilgilerinizi artırmalısınız. Değerlerinde yaşanacak düşüş ve yükselişlerin neden kaynaklandığını bilmelisiniz. Bunların hepsini zaman içinde öğrenebileceğiniz gibi aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz.

A grubu hisse senetleri dışında borsada fiyatlar arası farktan kazanç sağlarsınız. Sadece a grubunda olan senetler için kullanılabilecek açığa satış işlemi vardır. Bu işlem sayesinde hisselerin değeri düşerken de kazanç sağlamanız mümkündür. Çünkü biliyorsunuz ki borsada kazanç sağlamak doğru fiyat tahminin de bulunmaya bağlıdır. Bu yüzden önemli olan eğilimin yönünü doğru bir şekilde tahmin etmenizdir. Bu sayede değer düşüklüğünü de paraya çevirebilirsiniz. Bunun için trendin eğilimini belirlemeniz gerekir. Eğer ki enstrümanın değeri ileride yükseliş gösteriyor yapmanız gereken alım yönünde emir vermektir. Fiyat beklendiği gibi yükseldiğinde satış yapılarak aradaki farktan kazanılır. Aksi durumda satış yapılarak, senedin değeri düşmesiyle getiri sağlanır. Oldukça önemli bir özelliktir. Yüksek miktarda paraların kazanılmasını sağlar.

Kısaca özetleme gerekirse; borsaya yatırdığınız para kadar kazanç sağlarsınız. Teminat olarak yatırılan miktar kısacası önemlidir. Ama bunu önemsemek yerine paranızı kaybetmemeye, kontrol edebilmeye konsantre olmalısınız. Önemli olan para kaybetmemektedir. Kontrolü sağlayarak, birikimleri değerlendirebilmektir. Bu yüzden ilk etapta kesinlikle yüksek lot ile işlem yapmamalısınız. Düşük lot tercih ederek, küçük miktardaki birikimlerinizi yönlendirmeye çalışmalısınız gün geçtikçe tecrübelerini ve bilgilerinizi arttıkça lot miktarını artırabilirsiniz. Böylelikle kazancınızın miktarını, bilgileriniz ve deneyimleriniz ile eş doğrultulu olarak katlayabilirsiniz.

Borsa Öğrenmek İsteyenlere 5 Önemli Öneri Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Ne Kadar Para Kaybettiriyor?

Borsa Ne Kadar Para Kaybettiriyor?Borsa yatırımı yapmak isteyenlerin aklına gelen sorulardan biri de piyasada eksi bakiyeye düşülüyor mu sorusudur. Borsada eksi bakiyeye düşmezsiniz, sadece yatırım aracına yatırdığınız paranın hepsini kaybedebilirsiniz. Bu yüzden teminat miktarınızı yatırırken bilinçli olmalısınız. Kaybetmeyi riske aldığınız kadar para yatırmalısınız. Böylece aksi durumlarda karşılaştığınız kayıplar bir sonraki işleminizi etkilemez. Yatırımlarınızı kesinlikle hırsa dönüştürmemelisiniz. Kaybettiğiniz parayı almak için hamlelerde bulunmamalısınız. Çünkü gelişi güzel yaptığınız işlemler yüzünden para kaybedersiniz. Borsa yatırımcılarının kayıpla karşılaşma nedenlerine önceki yazılarımda yer vermiştim. (Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.) Açacağınız pozisyonlar hakkında düşünmelisiniz. Yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanacak olan kırılmaları tespit etmelisiniz. Buna göre riskli gördüğünüz durumlar için acil çıkış stratejileri belirleyebilirsiniz.

Yatırım enstrümanlarının değerini etkileyen faktörleri öğrenerek, işlemlerinizi yaparsanız kontrolü elde tutabilirsiniz. Paranızı doğru yönlendirerek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bunun için mutlaka borsa nedir kapsamlı olarak öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde gerekli konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Püf noktaları öğrenerek, işlemlerinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, geleceğe umut dolu gözlerle yapabilirsiniz. Burada önemli olan paranızı kaybetmeden, katlayabilmektir. Bunu en iyi deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalar sonucunda anlayabilirsiniz. Paranızı nasıl yönetmeniz, nelere dikkat etmeniz gerektiğini deneme yanılmalar sonucunda anlayarak, kazandıracak stratejileri uygulayabilirsiniz.

Kısacası, borsada en fazla yatırdığınız parayı kaybedersiniz. Yaptığınız işlemlerin hepsinin olumsuz çıkmasıyla piyasaya yatırdığınız tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden piyasaya borç para ile girmemelisiniz. Özellikle belli bir vade süresi içinde ödemeniz gereken paralarla veya acil nakit ihtiyacı barındıran miktarlarla piyasaya giriş yapmamalısınız. Çünkü yatırım yaptığınız enstrümanın değeri vade süresini aşabilir. Bu nedenle kısa vadede lazım olmayacak miktarlarınızı borsaya yatırmalısınız. Böylece normalde kar getirecek pozisyonunuzu zararda iken ya da daha düşük kardayken kapatmak zorunda kalmazsınız.

Borsada Para Kaybetmeden Kazanmak için Ne Yapmalıyım?

Borsada Para Kaybetmeden Kazanmak için Ne Yapmalıyım?Borsada paranızı kaybetmeden değerlendirmek istiyorsanız gerçek hesaba geçme sürenizi oldukça uzun tutmalısınız. Temel ve teorik bilgilerinizin tam olduğuna inandığınızda piyasaya giriş yapabiliriniz. Elbette ki sadece teorik bilgiler yeterli olmayacaktır. Paranızı doğru yönlendirmeniz için tecrübeli de olmanız gerekiyor. Bu yüzden hem bilgilerinizi hem de tecrübelerinizi artırdıktan sonra gerçek hesap açma talebinde bulunmalısınız. Bu konuda aracı kurumu seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kurumlar sayesinde işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Bu yüzden seçeceğiniz kuruma doğru arar vermelisiniz. Eğitimleri nitelikli olan, sorunlarınızı çözüme kavuşturacak, yatırım anlayışınızla örtüşen hizmetleri sunan kurumu tercih etmelisiniz.

Para kazanmak istiyorsanız borsayı ve yatırım araçlarını etkileyen hususları kapsamlı olarak öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz ki piyasada para kazanmak için doğru fiyat tahminlerinde bulunmanız önemlidir. Bu yüzden gerekli tüm hususları öğrenmelisiniz. Hiçbir konuyu önemsiz görmemelisiniz. İleride işinize yarayabilir. Bu düşüncede olarak her konuya önem vermelisiniz. Böylece edindiğiniz bilgiler sayesinde para kaybetmeden kazanabilir hale gelebilirsiniz. Bu konuda bilhassa deneme hesaplarının faydalı olacağınız bilmelisiniz. Hesaplarda alıştırma yaparak kendinizi tecrübe anlamında geliştirmelisiniz. Kazandıracak stratejiler üretebilmelisiniz. Böylece doğru zamanda doğru işlemleri yapabilir hale gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Yatırımcısı Olmak için Neleri Bilmek ve Öğrenmek Gerekir?

Sonuç olarak, borsada para kazanmakta, kaybetmekte tamamen yatırımcıya bağlıdır. Kişi kendini geliştirerek iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olursa parasının kontrolünü sağlayarak doğru şekillerde yönlendirebilir. Böylelikle beklentilerini karşılayabilir. Aksine başkasının stratejilerini arayan, piyasa hakkında bilgi edinmek, deneyim kazanmak yerine şansına güvenerek hareket edenler zarar eder. Bu yüzden bilinçli olana kadar borsaya girmenizi tavsiye etmem. Aracı kurumların eğitimleri sayesinden temelden başlayarak iyi bir borsa bilgisine sahip olabilirsiniz. Geliştirilen deneme hesapları ve sanal oyunlarla borsada nasıl başarılı olabilirsiniz anlayabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, mutlu mesut bir şekilde piyasadan ayrılabilirsiniz.