Borsada Nasıl Alım Yapılır?

Borsada Nasıl Alım Yapılır?

Dünyanın en eski yatırım piyasası olarak değerlendirilebilecek borsa piyasası, birikimlerinizi kazanca dönüştürebileceğiniz güvenli bir piyasadır. Genel olarak hisse senetleri ile birlikte anılsa da, dövizler, emtialar, borsa endeksleri ve vadeli işlem sözleşmeleri ile borsada işlem yapılabilmektedir. Doğru zamanda doğru alım gerçekleştirdiğiniz uzun vadeli işlemlerinizden yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Peki, doğru zaman ne zamandır?

Borsada en doğru zaman her yatırımcının stratejisi ve izlediği yola göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tek bir zamandan bahsedilemez. Borsada nasıl alım yapılır sorusuna cevap vererek doğru zamanı tanımlamak daha doğru olacaktır. Borsada alım farklı şekillerde yapılsa bile temel mantık, düşük fiyattan alıp, fiyat yükseldiğinde satarak kar elde etmektir. Uzun vadeli veya kısa vadeli alımlar gerçekleştirilebilir. Ama borsada en yüksek kar uzun vadeli alımlardan elde edilmektedir.

Borsada bir hisse senedine yatırım yapacağınızı düşünecek olursak, öncelikli olarak bir banka veya aracı kurum üzerinden yatırım hesabınız olmalıdır. Yatırım hesabınız açılıp, aracılık yapan kurumun web sitesi üzerinden yatırım bölümüne tıklayarak internetten istediğiniz alım – satımı gerçekleştirebilirsiniz. Borsa işlemlerinin günümüzde internet üzerinden yapılabilir olması büyük bir avantajdır.

İnternet üzerinden yapacağınız borsa alım – satım işlemleri, eskiye göre daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Piyasa takibi aynı şekilde daha dikkatli ve anlık olarak gerçekleştirilebilir. Meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu söz konusu riskler daha kolay bir şekilde engellenebilir.

Borsada alım yapacaksanız, alacağınız yatırım aracının gelecekte değer kazanacağı anlaşılmaktadır. Bunun nedeni borsada değer kazanacak olan yatırım araçlarından kar elde edilmesidir. Bir hisse senedi üzerinden düşünecek olursak, eğer bir hisse senedi alınıyorsa, bu hisse senedi değer kazanacak demektir. Bir hisse senedinin değer kazanacağı ise ait olduğu şirketin ve sektörün değer kazanması ile ilişkilendirilebilir.

Değer kazanacak olan yatırım aracının ne zaman alınacağı ise yapılan analizlerle belirlenmektedir. Fiyat grafiklerinin teknik analizlerle okunması ve temel analizlerle piyasaların yorumlanması, her yatırımcının kendi stratejisine göre doğru zamanı verecektir. Başka bir yatırımcının izlediği yola göre veya aldığınız bir tüyoya göre alım – satım gerçekleştirmeniz genel olarak kaybetmenize neden olacaktır. Aynı zamanda borsa yatırımcısı için öneriler verilirken genellikle çoğunluğun hareket ettiği gibi etmenin kaybetmeye neden olacağından bahsedilir. Bu nedenle her şeyden önce bilgi ve deneyimlerinizle kendinize bir yol belirlemeli ve bu yola göre hareket etmelisiniz.

Alım yapmadan önce piyasaları iyi bir şekilde yorumlamalı ve fiyat grafiklerini doğru bir şekilde analiz etmelisiniz. Başkalarının kararlarından etkilenmeden gerekli pozisyonları oluşturmalı ve sabırlı bir şekilde borsada yer almalısınız.