Borsada Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Borsada Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Her yatırım piyasasına girme sebebinde olduğu gibi borsalarda da asıl amaç para kazanmaktır. Günümüzde temel ihtiyaçların karşılanması ve yaşam standardının yükseltilebilmesi için herkes daha çok kazanç elde etmek istemektedir. Ek gelir için borsalarda işlem yapmaktalar.

Borsalarda 3 şekilde kazanç elde edilebilir;

  • Kısa vadede (günlük) işlem yaparak,
  • Uzun vadede işlem yaparak,
  • Kar payı dağıtımlarından kar elde ederek.

Tüm bu kazanç elde etme yollarını yerine getirebilmek için de her şeyden önce belirli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmak gerekir. Özellikle kısa vadede işlem yaparak kazanç elde etmek isteyenlerin kayıp yaşamamak adına iyi bir tecrübeye sahip olmaları gerekir.

Borsalarda başarıyı yakalamak için;

  • Eğitim,
  • İyi piyasa takibi yapılmalı,
  • İşlem stratejileri geliştirilmeli,
  • Teknik analiz bilgisi,
  • Temel analiz bilgisi,
  • Grafikler doğru bir şekilde yorumlanabilmelidir.

Yatırım işlemi başlatılmadan önce daha öncede belirttiğimiz gibi belirli bir ekonomi ve borsalarda nasıl işlem yapılır bilgisine sahip olmak gerekir. Günümüzde gelişen teknolojinin kullanımını yaygınlaştırdığı internet üzerinden borsalar ile ilgili hemen her soruya yanıt bulunabilmektedir. Aynı zamanda işlemlere aracılık eden aracı kurumlarında yatırımcılara sundukları yatırım danışmanlığı hizmetinden de faydalanılabilir.

Borsa piyasasında nasıl kazançlı yatırım işlemleri yapılır, doğru pozisyon nasıl yakalanır, yatırım araçları nelerdir ve hangi faktörlerden etkiler gibi birçok soruya cevap bulunması ile para kazanılacak işlemler kolaylıkla yapılabilir. Her şeyden önce eğitim alınması, bilgi edinmek gerekir. Çünkü piyasalar hakkında bilgi sahibi olunmamışsa, piyasa takibinin nasıl yapılacağı, işlem stratejilerinin nasıl üretileceği, grafiklerin neler olduğu ve ne anlattığı hakkında da bilgi sahibi olunamaz. Yorum yapılamaz ve ne anlattıkları anlaşılamaz.

Piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra iyi bir piyasa takibi yapılmalıdır. Nasıl piyasa takibi yapılması gerektiği, hangi faktörlerin izlenmesi gerektiği bilinmeli ve piyasa takibi de buna göre yapılmalıdır. İşlem yapılan yatırım aracının fiyatı üzerine etki eden faktörlerin takip edilmesi gerekir. Bu faktörler direkt olarak fiyatlar üzerinde dalgalanmalara neden olacağı için günlük yapılan işlemlerde bu şekilde fırsatlar yakalayarak para kazanmak mümkündür.

Anlık olarak borsa takibi yapılması gerekir. İnternet üzerinden piyasa ve şirket haberleri anlık olarak takip edilebilir. Yapılan piyasa takibine göre de yatırımcılar kendi işlem stratejilerini geliştirmeli ve yatırımlarına buna göre yön vermelidir. Başka kişilerin strateji ve taktiklerini kullanmak genellikle işe yaramamaktadır. Bu nedenle kişiler aldıkları eğitimler ve edindikleri bilgiler ile kendilerine ve yatırım araçlarına en uygun stratejileri belirleyerek buna göre işlem yapmalıdır.

Demo hesap denilen sanal para ile gerçek piyasa koşullarında nasıl işlem yapıldığının öğrenilmesine yardımcı olan platformlar kullanılarak yatırımcılar kendilerine stratejiler belirleyebilir. Bu aşamada piyasada yatırım araçlarının fiyatlarının nelerden ve ne yönde etkilendiklerinin de takibi yapılarak demo hesaplarda buna göre stratejiler belirlenebilir.

Aynı zamanda grafiklerin doğru bir şekilde yorumlanabilmesi için de iyi bir piyasa takibi yapılmalıdır. Piyasa ve şirketler ile ilgili nasıl gelişmeler yaşandığı bilinmelidir ki, fiyat grafiklerinde meydana gelen değişiklikler doğru bir şekilde yorumlanabilsinler.

Borsada kazanmak için faktörlerin birbirleri ile bağlı oldukları görülmektedir. Bu faktörlerin hepsinin birer birer yerine getirilmesi ile başarıya stres ve kayıplar yaşamadan ulaşılabilir. Doğrudan zirveye ulaşmayı istemek yerine daha kesin ve sağlam bir başarı için adım adım ilerlemek gerekmektedir.