Borsada Kazandıran Yatırımlar Nasıl Yapılır?

Borsada Kazandıran Yatırımlar Nasıl Yapılır?

Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyor; ama kaybetmeyi göze alamıyorsanız, birazdan yazacaklarıma bir göz atmanızı öneririm. Elbette borsayı bir ticaret yapılan piyasa olarak düşündüğümüzde kazanmak olduğu kadar kaybetmek olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Ama minimum kayıpla maksimum kazancı elde etmek de bizim elimizdedir.

Borsadan para kazanmak ve hatta ev geçimini borsadan sağlamak istiyorsanız, her şeyden önce iyi bir bilgi birikiminiz olması gerekiyor. Borsa hakkında en detaylı bilgilere hakim olmalısınız ve işlemler hakkında deneyim sahibi olmalısınız. Bu nedenle bir borsa eğitiminiz yoksa işe bu eğitimi alarak başlamalısınız. İlla bir üniversite okumanıza da gerek yoktur. Günümüzde internet üzerinden bilgi paylaşımı yapan birçok site olduğu gibi bazı aracı kurumların online eğitimleri de bulunmaktadır. Bu eğitimlerden faydalanarak kısa sürede borsa hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

*Göz Atmanızı Öneririm: 12 Soruda Borsa Nasıl Oynanır, İşlemler Nasıl Yapılır Öğren!

Borsa deneyimi kazanmak için de, günümüzde sanal para ile işlem yapabileceğiniz deneme hesapları bulunmaktadır. Deneme hesaplarında gerçek piyasa verileri üzerinden bir oyun gibi sanal parayla işlem yaparsınız ve kar etmeye çalışırsınız. Bu şekilde de hem deneyim kazanırsınız hem de para kazanmaya giden en iyi yolu kendiniz için belirlemiş olursunuz. Borsada kendi stratejilerini ve kendi belirlediğiniz yol üzerinden hareket etmeniz, para kazanabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Kazandıran yatırımlar yapmak için bir başkasından “bu hisse kazandıracak” tarzı gelen tüyolara da inanmamanız gerekiyor. Evet, belki o hisse kazandıracaktır ama sizin politikanıza göre size kaybettirebilir. Bu nedenle bir başkasından aldığınız tüyolar üzerinden körü körüne gitmeyin ve analizlerinizi, yorumlarınızı yaparak gerçek sonuçları değerlendirin. Bu şekilde kazandıracak yatırımlar yapabilirsiniz ve risklerinizi de minimum seviyede tutarsınız.

Borsada hiç kaybetmeden kazanmak pek mümkün değildir. Çünkü bir ticaret yapıyorsunuz ve kaybetmek her zaman ticaretin içinde vardır. Önemli olan konu ise kayıplarınızın kazançlarınızdan oldukça az olmasıdır. Minimum kayıpla elde edeceğiniz kar, hiç kaybeden işlem yapmaya çalışmaktan daha kolaydır. Bilgileriniz, deneyiminiz ve işlem yapma stratejileriniz ile borsada ilerlemelisiniz. Riskler, her zaman değerlendirmeli ve görmezden gelmemelisiniz. Risklere karşı önlemlerinizi almalı ve iyi bir piyasa takipçisi olmalısınız.

Psikolojik olarak borsaya hazırlanmak da kazanmanız için önemli bir konudur. Eğer aceleci, organize olamayan ve sabırsız bir kişiliğiniz varsa, borsada atacağınız adımlar size kaybettirebilir. Bunun farklında olmalı ve acele kararlar almadan, sabırlı bir bekleyişle adımları takip ederek ilerlemelisiniz. Bu sayede uykularınızı kaçırmayan yatırımlar yapar ve minimum kayıp riskiyle maksimum kazancı elde edebilirsiniz.

Sürekli piyasaları takip etmek ve portföyünüzü ilgilendiren konularda araştırma yapmak da, kazançlı yatırımların sırlarından birisidir. Sektörlerde meydana gelen gelişmeleri takip ederek, portföyünüze uzun vadede yüksek kazanç getirecek hisseler ekleyebilirsiniz. Bu nedenle ufkunuzu her daim genişletmeli ve portföyünüzde çeşitliliği sağlamalısınız. Portföyünüzü çeşitlendirmek de kayıpları sınırlandırabilmeniz adına önemlidir. Bu konuda bir danışmanla iletişime geçebilir veya yapacağınız piyasa yorumlarının, analizlerin desteğiyle portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur? Öğrenmek için Tıklayın!

Son olarak borsada kazandıran yatırımlar yapmak için sürekli okumanız ve bilgilerinizi her geçen gün arttırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Birçok uzman yatırımcı bu konuda tavsiyeler vermektedir ve kendilerinin de sürekli okuduklarından, araştırdıklarından bahsetmektedir.