Borsada Kaybetmeden Para Kazanabilir miyim?

Borsada Kaybetmeden Para Kazanabilir miyim?

Borsalar birikimlerin değerlendirilmesi amacıyla kurulan kurumsal piyasadır. Para kazanmak için piyasa hakkında detaylı bilgiye ve deneyime sahip olmak gerekir. Gelişi güzel işlem yaparak borsadan kazanç elde etmek zordur. En büyük yanılgı oyun veya kumar olarak görülmesidir. Daha çok yatırım ciddiyetine sahip olan kişiler piyasadan umduklarını elde ederler. Çünkü gerçekçidirler ve en küçük ayrıntıyı gözden atlamadan hesaba katarlar.

Borsada para kaybetmeden kazanabilir miyim sorusu benim gözümde minik bir bebeğin emeklemeden yürümeye başlaması gibidir. Bu yüzden borsa nedir, ne değildir bilmeniz gerekir. Böylece zaman geçtikçe deneyimli yatırımcılar gibi kaybetmeden kazanmaya başlayabilirsiniz. Piyasa hakkında birçok bilgiye internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aracı kurumlarının eğitim faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu eğitimler ücrete tabii tutulabilmektedir. Para kazanmak için püf noktaların bilinmesi gerekir. Bu da en iyi uzmanlar aracılığıyla öğrenilir.

Borsa uzmanlarının yazmış olduğu kitaplar, hazırlamış oldukları videolar piyasa hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri yatırımcılara aktarmaktadır. Aynı zamanda seminer hizmeti de verilmektedir. Böylece kendinizi eksik hissettiğiniz konulara katılarak, noksanlarınızı giderebilirsiniz. Bu sayede piyasa kafanızda şekillenir. Mantığını kavramak için deneme hesaplarını kullanmalısınız. Gerçek hesapla aynı çalışan demo hesaplar sanal para üzerinden yönetilir. Böylelikle paranızı riske atmadan başarılı borsa yatırımcıları gibi tecrübe kazanabilirsiniz.

Borsada Para Kaybetmemek için Nasıl Davranmak Gerekir?

Borsada Para Kaybetmemek için Nasıl Davranmak Gerekir?Borsada kazanma ve kaybetme şansı eşit gibi görünse de hiç bir şey bilmeden yapılan işlemlerin sonucu genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Öncelikle yatırımcı psikolojisine uygun olup olmadığınızı belirlemelisiniz. Yani, kayıp yaşadığınızda buna tahammül edebilecek misiniz, bu durum diğer yaptığınız işlemlerin sonucunu etkileyecek mi ya da üst üste kazanç elde ettiğinizde egonuz tavan mı yapacak bu soruların yanıtı son derece önemlidir. Borsada
her zaman sabırlı ve planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde kazançlı çıkabilirsiniz.

Para Kazanmak için Borsa Nasıl Oynanır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Para kaybetmemek için bilmediğiniz tanımadığınız yatırım araçlarından uzak durmalısınız. Aynı zamanda bir başkasının vermiş olduğu tüyolara itibar etmemelisiniz. Çünkü kim parasını değerlendirmek istediği yerde bir başkasına taktik verir ki. Bu yüzden kendi yönteminizi kendiniz belirlemelisiniz. Bunun için deneme hesaplarında bol bol alıştırma yapmalısınız. Hem böylece hangi aracı kurumu seçmeniz gerektiğini de karar verebilirsiniz. Piyasada alım – satım işlemleri kurumlar aracılığıyla yapılır. Bu nedenle kendinize borsa işlemlerinizi yürütecek yasal olan aracı kurumu seçmeniz gerekir.

Borsa araçlarının fiyatları arz ve talep dengelerine göre belirlenir. Burada bilinmesi gereken yatırımcıların alım – satım yaptıkları yöndeki işlemlerdir. Takdir edersiniz ki bunu bilmek oldukça zordur. Fakat ekonominin gidişatı göre aşağı yukarı yatırımcıların nasıl davranacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Genellikle ekonominin olumlu yönde seyrettiği zaman para birimlerinin değeri arttığı için müşterilerin alım gücü de artar. Hal böyle olduğunda talep artacağı için fiyatlarda yükseliş olur. Tam tersi durum kötüye giderken talep azalır. Böylelikle fiyatlarda düşer. Bütün yatırımcılar bu mantıkla hareket eder.

Borsada yatırım araçlarının fiyat seviyeleri hep aynı yönde seyretmez. Dalgalı yapıya sahiptir. Bir yükselir bir düşer. Ortası yoktur. Yatırımcılar yükselen fiyatların daha da çok yükselmeyeceğini öngördükleri için satışta bulunurlar. Talep azaldığı için de düşmesi beklenmeyen fiyatlar bile düşer. Biliyorsunuz ki mantık düşük fiyattan alıp fiyat yükseldiğinde satmaya dayanır. Fiyatlar düşmeye başlayınca yatırımcılar belli seviyeye kadar indiğinde talebin artacağını düşünür. Bu nedenle alım yapar. Bu süreç böyle sürer gider. Önemli olan doğru zamanı yakalayabilmektir. Bunun için borsa bilgisinin ve deneyimin önemi oldukça fazladır.

Sonuç olarak, borsada kaybetmemek için öncelikle doğru yatırım psikolojisine sahip misiniz bunu test etmek için deneme hesaplarını kullanmalısınız. Böylece birikimlerinizi riske atmadan hem tecrübe kazanmış hem de yatırımcı kimliğinizle tanışmış olursunuz. İlk zamanlar başarısızlıkla sonuçlanan işlemler yapmanız normaldir. Kaderinizi değiştirmek, koca bir servet sahibi olmak istiyorsanız, yılmamalısınız. Aracı kurumlarının eğitim süreçlerinden yararlanmalı, zamanla yaptığınız hataları en aza indirmelisiniz. Bir süre sonra gerçek hesaba geçtiğinizde başarılı yatırımcılar gibi kayıpla karşılaşmadan istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.