Borsada Kar Getirecek Portföy Nasıl Hazırlanır?

Borsada Kar Getirecek Portföy Nasıl Hazırlanır?

Kar sağlamak amacıyla piyasaya giriş yapanların bilmesi gereken en önemli konulardan bir ide doğru portföyü oluşturabilmektir. Çünkü borsa araçlarının değeri saniyeler içinde değişmektedir. Bu yüzden para kazanmak için değer kazanacak araçlara, doğru zamanlarda yatırım yapılması gerekiyor. Bu nedenle doğru adımları atmak isteyen herkes borsa hakkında en temel bilgilerden başlayarak ileri noktalara kadar gerekli hususları öğrenmelidir. Ancak bu şekilde beklenen getiriler elde edilebilir. Birikimler değerlendirilerek yüksek miktarlarda kazançlara ulaşılır.

Portföy hazırlamak gerçekten de borsada iyi bir bilgi ve deneyim gerektiren konudur. Çünkü birkaç tane aracın bir arada kontrol edebilmek belli bir prensip gerektirir. Yatırım enstrümanları hakkında bilgiler edinerek portföyünüzü nasıl hazırlamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Elbette ki doğru kararların verilmesi için deneyimli olmanız gerekiyor. Çünkü deneyimler sonucunda işlemlerinizi nasıl yöneteceğinizi anlarsınız. Bu nedenle kesinlikle minimum seviyenin üzerinde borsa bilgisine sahip olarak, tecrübe kazanarak gerçek hesaba geçmelisiniz. Kendinizi yatırım yapmaya hazır hissetmiyorsanız gerçek hesap açmamalısınız. Deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Aracı kurumların eğitimlerine katılarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Peki, borsa portföyü nedir, nasıl hazırlanır, kar elde etmek için nasıl bir portföy oluşturmak gerekir gelin hep birlikte bakalım.

Borsa Portföyü Nedir?

Borsa Portföyü Nedir?Birden fazla finansal aracın bir araya gelmesiyle oluşan varlığa portföy denir. Araçların miktarına bağlı olarak portföy yüzdelik dilimlere ayrılır. Risk almak istemeyen yatırımcılar her zaman için güvenilir araçları portföyüne ekler. Genellikle bu araçlar emtia, sabit getirili menkul kıymetlerin arasında yer alan tahvil ve bonodur. (Tahvil nedir, yatırımı nasıl yapılır detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Çünkü hem emtiaların hem de diğer araçların değerlerinde aşırı derecede dalgalanmalar meydana gelmemektedir. Bu da yatırımların güvenilir bir şekilde yürütülmesini sağlarken portföydeki risklerin de azaltılmasına yaramaktadır. Bunun için yatırım yapacağınızı enstrümanları tanımalısınız. Tüm özelliklerini öğrenmelisiniz. Fiyat seviyelerinde neden dalgalanma yaşanacağını anlamalısınız. Böylelikle doğru zamanda kar getirecek portföyü hazırlayabilirsiniz.

Borsa portföyün denilince akla ağırlıklı olarak hisse senetlerinden oluşan grup gelir. Çünkü piyasada çoğunluk senetlere yatırım yapar. Bunun nedeni hisse senetlerin farklı iki şekilde getiri sağlamasıdır. Birincisi mevcut pozisyon açık olduğu sürece senedin değerlenmesiyle, şirketin kar payının yatırımcılar arasında paylaşılmasıdır. İkincisi ise alım – satım farkı arasından getiri sağlanmasıdır. Bunun için tabii ki kazandıracak senedi seçebilmeniz gerekiyor. Çünkü hisselerin değer düşüklüğü zarar anlamına gelir. Bu nedenle hisse senedi nedir, çeşitleri nelerdir gibi temel soruların cevaplarından başlayarak ileri seviyeye kadar bilgilerinizi, tecrübelerinizi artırmalısınız. Böylece doğru seçimlerde bulunabilirsiniz.

Hisse senetlerinin dışında borsada portföyünüze endeksleri, dövizleri veya emtiaları ekleyebilirsiniz. Böylelikle farklı enstrümanların, aynı olmayan fiyat değişimleriyle portföyünüzdeki riskleri dengeleyebilirsiniz. Bu konuda yatırımlarınızı doğru bir biçimde yönetmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Hangi enstrümanlar ile hangilerini aynı portföye ekleyeceğinize, ne kadar para yatıracağınıza karar vererek doğru adımları atabilirsiniz. Bu konuda kendinizi geliştirecek borsa eğitimlerinden faydalanmalısınız. Sıfırdan başlayarak borsayı detaylı olarak öğrenmelisiniz. Böylelikle zaman içinde artacak olan bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz sayesinde kazandıracak portföy hazırlayabilirsiniz. Kontrolü ele alarak, sonucundan bütçenize güzel miktarlarda katkıda bulunabilirsiniz.

Hangi Emtiaya Nasıl ve Ne Zaman Yatırım Yapmalı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Portföyü Nasıl Hazırlanır?

Borsa Portföyü Nasıl Hazırlanır?Borsada portföy aynı amaçlar doğrultusunda hazırlansa da herkesin beklentisi farklıdır. Elbette ki ortak amaç para kazanmaktır. Bu düşüncede olanların çoğu zarar etmektedir. Bunun nedeni beklentiye göre işlem yapılmamasıdır. Bu nedenle beklentilerinizi karşılayacak enstrümanlar üzerinde yoğunlaşmalısınız. Bunu en iyi deneme hesapları sayesinde anlayabilirsiniz. Enstrümanların fiyat hareketlerini izleyerek, hangisinin hedeflerinize uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Böylelikle gerçek hesapta o araçlara yönelerek hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Sonuç Odaklı Düşünmek Yanlış mı?

Portföyün hazırlanması konusunda danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde yatırım bilincinizi oluşturabilirsiniz. Beklentileriniz doğrultusunda hangi araçlara yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunun için borsa bilginizin belli bir seviyeye ulaşması gerektiğini unutmamalısınız. Her türlü eğitim faaliyetinden yararlanarak kendinizi geliştirmelisiniz. Kazandıracak stratejiler üretmelisiniz. Böylece istediğiniz miktarda kazançlara imzanızı atabilecek düzeye gelebilirsiniz. Doğru zamanda doğru portföyü oluşturarak maddi anlamda refaha erebilirsiniz. Elbette bu konu yatırım vade sürenizi doğru belirlemeniz gerekiyor. Fiyatların hareketlenmesiyle yükselişe geçmesiyle hemen satış yönünde pozisyon oluşturmamalısınız. İleri trendi incelemelisiniz. Yükselişlerin devam edip etmeyeceğini anlamalısınız. Buna göre satış yapmalısınız.

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmeli? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Kar Elde Etmeyi Sağlayan Portföy Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Borsada Kar Elde Etmeyi Sağlayan Portföy Hazırlığı Nasıl Yapılır?Kazanç sağlamanızı sağlayacak portföy hazırlığınızı tamamen beklentilerinize ve alacağınız risklere göre yapmalısınız. Çünkü herkes para kazanmak ister. Fakat kayıpla karşılaşmayı göze alamaz. Bu nedenle işlemlerinizi doğru şekillerde yönetebilmeyi öğrenmelisiniz. Kazanç sağlamak için ne kadar zarar edebileceğinizi belirlemelisiniz. Bu işlemi hedeflerinizi belirledikten sonra yapmalısınız. Gelişigüzel yapılan işlemler ile getiri sağlayamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun nedeni şans faktörlerinin düşük olmasıdır. Bu yüzden kesinlikle belli bir ilke doğrultusunda doğru bir strateji ile hareket etmelisiniz.

Borsadaki portföyler enstrümanların likit akışlarını, güvence durumlarına ve diğer hususlara bakılarak hazırlanır. Likidite akışı yüksek olan ürünlerin kazanç miktarları da fazladır. Bu nedenle getiri sağlamak adına yüksek risk almanız gerekir. Elbette bunu tercih edebilirsiniz. Riskleri yaymak adına emtia, tahvil, bono gibi araçları portföyünüze ekleyebilirsiniz. (Bono yatırımı hakkında ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.) Bu doğrultuda bilmeniz gereken enstrümanların ilerideki fiyat trend yönleridir. Çünkü değer düşüklüğü yaşayacak araçlar birikimlerinizi kaybetmenize neden olur. Yalnızca a grubu hisse senetleri için bu durum geçerli değildir. Bunun nedeni a grubu senetler üzerinde açığa satış yapılmasıdır. Böylelikle senetlerin değeri düşerken bile kazanç sağlayabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Sıfırdan Borsa Öğrenmek Mümkün mü?

Sonuç olarak, portföy hazırlamak borsada gerçekten önemli bir konudur. Yatırımcıların kazanç elde edeceğini veya kayıpla karşılaşacağını oluşturduğu portföyün analizini yaparak anlayabilirsiniz. Bunun için başarılı yatırımcılar gibi belli bir borsa bilgisine sahip olmalısınız. Tecrübelerinizi artırarak gelir getirecek enstrümanları belirleyebilmelisiniz. Piyasa takibi ve fiyat analizleri sayesinde hangi enstrümanların yönü ne şekilde değişecek belirleyebilirsiniz. Buna göre uygun zamanlarda kar getirecek fiyat seviyelerinden yatırımınızı yapabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşarak, hayalini kurduğunuz düşleri gerçekliğe dönüştürebilirsiniz.