Borsada İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Borsada İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Yatırımlarını borsa üzerinden yöneten kişilerin dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edilmediği takdirde kişi birikimlerini değerlendirmek yerine parasını kaybeder. Çünkü borsada kontrolü elinizde tutmanız gerekiyor. İpin ucunu kaçırdığınız zaman ardı arkasına gelen kayıplar yatırımcıları borsadan soğutarak, piyasanın tuzak olduğu yanılmasına düşmelerini sağlıyor. Borsa oyun olmadığı gibi şans işi de değildir. Asla kumarla karıştırmamalısınız. Bilinçli olarak stratejik bir şekilde ilerlemelisiniz. Şimdi, kısaca borsa hakkında bilgiler vererek ardından işlem yaparken dikkat edilecek kurallara değineceğim:

Borsa ülkemizde yatırımcıların birikimlerini değerlendirmesi üzerine kurulu olan piyasadır. Borsa sayesinde ekonomi canlanır, şirketler kendilerine finansal olarak kaynak bulmuş olur. Şöyle ki piyasada işlem gören hisse senetleri tercih edildiğinde o senetlere sahip olan şirketler kaynak arayışını temin eder. Böylelikle kendini geliştiren varlık değerlerini arttıran şirketler de yatırımcıların birikimlerini değerlendirmesini sağlar. Bu kapsamda yeni kurulan şirketlerden çoğu yatırımcı uzak durur. Çünkü tam olarak kurumun ileride değerlenip değerlenemeyeceğini ön görmek zordur. Borsada bildiğiniz üzere alım ve satış fiyatı arasındaki farktan kazanç sağlanır. Bu durumda düşük fiyat seviyelerinden alım, yüksek fiyat seviyelerinden de satış yapmak gerekir.

Birikimleri değerlendirmenin mantığı gördüğünüz gibi ticaretle aynıdır. Biliyorsunuz ticaret risklidir. Batma riski olduğu gibi çok iyi yerlere gelme gibi bir durumda söz konusudur. Bu kesinlikle kişinin izleyeceği yollara bağlıdır. Eğer seçtiğiniz yol tutarsa çok zaman geçmeden yatırdığınız parayı kurtarmış, belli bir süreden sonra da bunu katlamış olursunuz. Borsada ise direkt paranızı katlayabilirsiniz. Bunun için sıkı bir piyasa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız vardır. Bu bilgilere ise günümüzde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gerek Borsa İstanbul’un gerekse de aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanarak A’dan Z’ye borsa bilgisine sahip olabilirsiniz. Özellikle demo ve sanal borsa oyunları sayesinde de güncel veriler altında işlem yaparak tecrübe kazanabilirsiniz. Böylece dikkat edilmesi gereken unsurları uygulamalı olarak görerek, adımlarını ona göre atabilirsiniz.

Şimdi, borsada işlem yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bahsetmek istiyorum:

Özellikle borsaya yeni adım atanlar ve atmak isteyenler için aşağıda yazacağım unsurlara etmelidir. Çünkü belli bir tecrübeye sahip olanlar borsada nasıl davranmaları gerektiği hakkında önbilgiye sahiptirler. Piyasada doğru adımları atmak kesinlikle bilgi ve deneyimlerin oranına bağlıdır. Bu oran arttıkça nasıl davranmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. En baştan başlayarak bu unsurları ele alalım:

Borsa ile Tanışmak

Borsa ile TanışmakNasıl ki suya girmeden yüzme öğrenilmiyorsa, borsanın içine girmeden de piyasa hakkındaki püf noktaları öğrenemezsiniz. Temel olarak belli bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Fakat teknik ve pratik olarak da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Örneğin, yamaç paraşütü hakkında A’dan Z’ye tüm bilgileri biliyor olabilirsiniz. Bunu doğru bir biçimde faaliyete geçirebilmeniz için deneyim kazanmanız önemlidir. Bu yüzden öncelikle borsa ile tanışmalı en temelden başlayarak tüm bilgileri öğrenmelisiniz. Bunun yanında gerçek hesap yerine demo hesaplarda alıştırma yaparak piyasanın işleyişini çözmelisiniz.

Borsa ile Kaynaşmak

Borsa ile KaynaşmakBorsa ile kaynaşmanın yolu demo veya sanal oyunlardır. Bu iki eğitim amaçlı faaliyette olan unsur gerçek hesabın gerek görünüşü gerekse işlevi ile aynıdır. Tek farkı işlemlerinizi birikimleriniz üzerinden yapmıyor oluşunuzdur. Borsayı öğrenmek için yardımcı hesap olarak görebilirsiniz. Kesinlikle bu hesaplardan faydalanmalı borsanın mantığını çözmelisiniz. Böylece hem işlem yapacağınız piyasayı tanımış olursunuz hem de edindiğiniz tecrübelerle kendinize has kar getirecek stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yatırım Aracında Karar Kılmak

Yatırım Aracında Karar KılmakBiliyorsunuz ki borsada yatırım yapabileceğiniz çok sayıda enstrüman vardır. Ama çoğu kişi genellikle hisse senetlerine yönelir. Bunun nedeni senetlerin uzun vadede ciddi anlamda getiri sunmasıdır. Kısa vadede kazanç sağlanabilir. Bunun için kısa vadeli borsa yatırımı için stratejiler adlı yazımı okumanızı öneririm. Elbette ki bunun için hem şirketi tanımalısınız hem de şirket hakkında araştırmalarda bulunmalısınız. İleri tarihte kendini geliştireceğini, değer kazanacağını düşündüğünüz senetlere yatırım yapmalısınız. Bu konuda Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. KAP’ta borsada işlem gören şirketlerin bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler sayesinde ilerideki süreçte şirketlerin fiyat/kazanç oranlarına bakarak hangilerinin kar getireceğine kanaat getirebilir. Birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

Kaç Para Yatıracağına Karar Vermek

Kaç Para Yatıracağına Karar VermekBorsaya ne kadar miktarla başlayacağınızdan çok yatırdığınız paranın bütünü korumanız önemlidir. Çünkü piyasa risklidir ve bu risklerin önlenmesi için de iyi bir borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olmak gerekir. Bu hususta eğer kendi stratejilerinizi oluşturamamış, borsanın mantığını henüz kavrayamamışsanız küçük miktarda giriş yapmanızı tavsiye edebilirim. Aynı zamanda yatırdığınız paranın hepsi ile değil bir kısmı ile yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Böylece ters giden durumlardan tek bir işlemde tüm paranızı kaybetmemiş olursunuz. Teminat miktarınızı beklentilerinizi karşılayacak ve olası durumlarda katlanmak istediğiniz zarar kadar seçmelisiniz. Bu sayede doğru yapmış olduğunuz analizler ile beklentilerinizi karşılarken, yanlış bulunduğunuz tahminler sonucunda risk aldığınız kadar kayıpla karşılaşırsınız.

Anlık Piyasa Takibi Yapmak

Anlık Piyasa Takibi YapmakBorsada para kazanmanın yolu piyasanın nabzını sürekli olarak kontrol etmekten geçer. Böylece ne zaman yükseliş ne zaman düşüş yaşanacak bilebilirsiniz. Bunun için ekonomik takvim uygulamaları geliştirilmiştir. Bu sayede gerek Türkiye gerekse de yurt dışı ülkelerinde meydana gelen gelişmeleri anlık olarak izleyebilirsiniz. Buna göre de olumlu sinyaller aldığınız yatırımlarınızı karlı şekillerde gerçekleştirebilir, olumsuz sinyallerde ise pozisyonlarınızı kapatarak zarar etmekten kurtulabilirsiniz. Borsadan günlük para kazanılır mı sorusunun cevabını öğrenmek için burayı tıklayın.

Spekülasyon ve Manipülasyondan Kaçınmak

Spekülasyon ve Manipülasyondan KaçınmakBorsada spekülasyon ve manipülasyon yapılmaktadır. Manipülasyon suçtur ama spekülasyon yasaldır. Kesinlikle bu ikiliden uzak durmalısınız. Özellikle bir başka yatırımcının vermiş olduğu tüyoları, söylemiş olduğu taktikleri önemsememelisiniz. Çünkü herkes para kazanmak istiyor. Bu kapsamda kimse kimseyle stratejisini paylaşmak istemez.

Fiyat Trend Kanallarını Belirlemek

Fiyat Trend Kanallarını BelirlemekBorsa işlemlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kural fiyat trendini belirlemektir. Yükseliş ve geri çekilişlerin hangi zamanlarda meydana geleceğini bilirseniz, borsadan alnınızın akı ile çıkabilirsiniz. Bu konuda analizlerden yararlanmalısınız. Analizler fiyat oluşumları hakkında ön fikre sahip olmanızı sağlar. Belirlediğiniz zaman aralığına göre fiyatların ne zamanlarda yükseleceğini düşeceğini belirlemenizi sağlar. Böylelikle siz de beklentinizin durumuna göre teminat yatırarak, en uygun seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsadan yüksek miktarlarda kazanç elde edenler elbette ki vardır. Fakat yüksek kazanç yüksek riski beraberinde getirir. Bu nedenle riskleri ön görebilir ve önleyebilir hale gelmeniz gerekiyor. Bunun için kesinlikle belirli bir süre geçmelidir. Tamamıyla borsanın işleyişine hakim olmadan aşırı risk almamalısınız. Bu birikimlerinizin yitip gitmesine neden olabilir. Portföyünüzü çeşitli ve küçük miktarda lot ile hazırlamalısınız. Böylece zamanla artacak olan tecrübelerinizle bu oranı arttırabilir, ciddi anlamda getiriler elde edebilirsiniz.

Psikoloji ile borsanın ne bağlantısı olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama gerçekten de psikoloji borsada önemlidir. Borsada para kazanmak için psikoloji nasıl olmalı ayrıntılı bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz.Şöyle ki insanlar nasıl ki üst üste hata yaptıklarında moralleri bozulur. Artık hiçbir şeyin düzelmeyeceğini düşünür. Aynı durum borsa yatırımcılarında da yaşanır. Bu yüzden motivasyonunuzu düşürmeden işlemlerinizi yürütmelisiniz. Özellikle başarılı olma inancınızı yitirmemelisiniz. Biliyorsunuz ki başarılı olmak için buna inanmak, hedeflere yönelik olarak prensipli bir şekilde hareket etmek gerekir. Bu nedenle kesinlikle psikolojinizi borsa uygun hale getirmelisiniz.

Stratejik Hareket Etmek

Stratejik Hareket EtmekBorsada para kazanmanızı sağlayacak çok sayıda strateji olsa da genellikle kademeli alım – satım herkesin kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde normalde tek bir fiyat ile 10 lot işlem açacakken fiyat seviyeleri düşerken kademeli olarak alım yaptığınız için aynı para ile daha yüksek lot oluşturabilirsiniz. Alım gibi satışı da kademeli olarak yapmalısınız. Fiyatlar yükseldikçe en son alım yaptığınız pozisyonu portföyünüzden çıkartarak kazancınızın daha yüksek seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda fiyatların anlık olarak değiştiğini unutmamalısınız. Risk yönetimini kontrollü bir şekilde yapmalısınız.

Borsa seans saatlerinin açılmasıyla bütün yatırımcılar hangi araçlara yöneleceği konusunda tedirginlik çekerler. Çünkü seansın açılmasıyla fiyatlarda bir hareketlilik söz konusudur. Bu nedenle kararınızı anlık olarak değil düşünerek vermelisiniz. Sakin kalmalısınız ve herhangi birinin sözünden etkilenerek yatırımlarınıza şekil vermemelisiniz. İlerleyen günlerde deneyimleriniz sayesinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak, henüz yolun başında olanlar için bu maddeler oldukça önemlidir. Bu bilgileri tüyo amaçlı değil, yatırımcıların bilinçlenmesi nelere dikkat etmesi konusunda yazma gereksinimi hissediyorum. Eğer gerçekten birikimlerinizi borsa aracılığıyla değerlendirmek istiyorsanız, aracı kurumlarının sunmuş olduğu eğitim fırsatlarını değerlendirmeli, borsa konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Böylece riskler karşısında doğru bir şekilde hareket edebilir, güzel miktarda ek getiriler sağlayabilirsiniz.