Borsada Hırs Yapmak Yatırımcıya Para Getirir mi?

Borsada Hırs Yapmak Yatırımcıya Para Getirir mi?

Hepimiz zaman zaman hırslarımızın kurbanı oluruz. Fakat başarılı insanlara bakıldığında hırslı oldukları görülür. Bunun dozunu kesinlikle iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü aşırı hırs ince detayları görmeyi engellerken, kişiyi yanlış yollara sürüklüyor. Bu nedenle doğru zamanda, kar getirecek pozisyonlara yatırım yapabilmek için azı karar, çoğu zarar bilincinde olarak hırslanmalısınız. Tutkularınıza esir düşmemelisiniz. Borsanın yatırım yaptığınız yer olduğunu unutmamalısınız. Prensipli bir şekilde hedeflerinize ulaşmak için ilerlemelisiniz.

Hırs yönetilmesi zor olan bir silahtır. Bu silahı etkili bir şekilde kullanırsanız, hedefi on ikiden vurabilirsiniz. Fakat gerçekten de kendinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Olumsuz koşullara karşın silahınızı indirmeniz yani hırslarınızı bir kenara bırakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü aşırı bir istek olası tüm koşulları mahvedebilir. Gözünüzün başka hiçbir şeyi görmemesi, dikkat edilmesi gereken hususları görmezden gelmenize neden olabilir. Bu yüzden zarar etmek durumunda kalabilirsiniz. Para kazanmak istiyorsanız, tutkunuzu ve hırsınızı doğru bir şekilde kullanmalısınız. Ancak böylelikle engebeli yolları aşabilirsiniz. Ayağınıza takılan taşlara rağmen pes etmeden ilerleyebilirsiniz.

Şimdi, borsada hırslanmak para getirir mi, getirmez mi gelin hep birlikte daha detaylı olarak inceleyelim.

Borsa Yatırımcılarının Hırslı Olması Para Getirir mi?

Borsa Yatırımcılarının Hırslı Olması Para Getirir mi?Biliyorsunuz ki tüm duyguların seviyesi insandan insana farklılık gösterir. Kimi bu duyguları yoğun olarak yaşarken kimi ise kendini durdurmayı başarabilir. Kendini durduran kişiler çoğu zaman başarılı olur. Çünkü her insanın zaafı vardır. Fakat bu zaaf karşı tarafa hissettirildiğinde, kendi silahınızı etkisiz hale getirirsiniz. Bu yüzden gerek hayatta gerekse de borsada hırslarınızı dizginlemeyi bilmelisiniz. Çünkü her şeyin fazlası zarardır. Aşırı hırsa kapılan, para kazanma tutkusuyla işlem yapanların sonu genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır. Bunu unutmamalısınız. Kaybetme riskinin her daim var olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Borsa çoğu kişi için ilk başta tutku olmasa bile sonradan sonraya tutku haline dönüşmektedir. Özellikle uyandığınız zaman borsa güne nasıl başlayacak, şu hisse senedinin değeri yükselecek mi düşecek mi gibi aklınızdan bin bir türlü sorular geçiyorsa siz şimdiden borsa tutkunu olmuşsunuz. Yalnız hırsın değil, tutkunun da fazlası zarardır. Çünkü aklınızı kurcalayan sorular sizi gün içinde rahatsız eder. Bunun ayrımını çok iyi yapabilmeniz dengeyi kurabilmeniz önemlidir. Bu kapsamda gerçek hesaba geçmeden önce deneme hesaplarında alıştırma yaparak, nasıl bir ruh haline bürünüyorsunuz görmelisiniz. Birkaç zaman deneme yanılma yöntemlerini kullanarak yatırımcı kimliğinizle tanışmalısınız. Sabırlı mısınız, aceleci misiniz, kararsız mı kalıyorsunuz, kayıp yaşadığınızda öfkeleniyor musunuz, kazanç elde ettiğinizde ben bu işi çözdüm diyerek gözü kapalı mı ilerliyorsunuz bu soruların hepsine yanıt vermelisiniz.

Yatırım yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu kararı almak bile zordur. Çünkü işin ucunda ciddi anlamda paralar kazanabileceğiniz gibi birikimlerinizi kaybetme riskiniz de bulunur. Bu nedenle borsa hakkında en ufak detayı bilmeniz önemlidir. Yeterli bilgi düzeyine sahip olmayan kişiler borsadan para kazanamaz. Bunun sebebi işlemlerde ve parasının kontrolünde zorluk çekmesidir. İkilemde kalmasıdır. Panik hale gelerek yanlış yolu seçmesidir. Başarılı olmak için doğru hamleleri atmak, iyi bir strateji ile oyuna yön vermek gerekir. Aksi halde piyasa değişkenleri tarafından şah ve mat olabilirsiniz. Öncelikle kayıpla karşılaşma riskini kabullenmelisiniz. Hırslarınıza yenik düşmeyeceğinize, kaybettiğiniz paraları geri almak için mücadelede bulunmayacağınıza kendinize söz vermelisiniz. Borsada kaybedilen paralar geri alınır mı sorusunun yanıtı için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Borsada kaybedilen paralar elbette ki yatırımcıları üzer. Fakat amacınızı unutup sadece zarar ettiğiniz miktarları geri almak adına hırslanmanız tekrar kayıpla karşılaşmanıza neden olur. Borsa yatırım yapılan bir yerdir. Fırsatlar her daim vardır. Kişinin bu olanakları değerlendirebilmesi için kafasının sakin olması, düşünerek ve neden – sonuç ilişkisi kurarak hareket etmesi gerekir. Aksi halde fırsatlar kaçarken arkasından el sallamak durumunda kalırsınız. Bu yüzden borsa mağduru olmak istemiyorsanız piyasa hakkındaki tüm gerçekleri öğrenmelisiniz. Kazançlı yatırımın mantığını çözmelisiniz.

Borsada Hırs Yapmak Neden Para Kaybettiriyor?

Borsada Hırs Yapmak Neden Para Kaybettiriyor?Hırslanmanın oranına bağlı olarak bu soruyu yanıtlandırmak daha doğru olacaktır. Çünkü kişinin kararında hırslı olması iyi bir etkendir. Borsada kazanç sağlamak için yeterlidir. Ama bunun fazlası zarardır. Para kaybetmeye kadar neden olabilir. Bu yüzden aşırı hırslarınızı köşeye sindirmelisiniz. Bunun size zarardan başka bir şey getirmeyeceğini bilmelisiniz. İşinizi önceden sağlama almak için deneme hesaplarını kullanmalısınız. Ne kadar hırslanıyorsunuz, bu borsa işlemlerinizi nasıl etkiliyor görmelisiniz. Sanal para yönetiminize bakarak gerekli hususları görebilirsiniz. Buna göre içinizdeki hırsı dışınıza nasıl yansıtmanız gerektiğine karar vermelisiniz. (Borsada para yönetimi nedir, yatırımcılar işlemlerini nasıl yönlendirmeli merak ediyorsanız buraya tıklayın.)

Borsada hırsın para kaybettirme nedeni, kişilerin çoğu zaman düşünmeden adım atmalarıdır. Biliyorsunuz ki borsada gelişigüzel yapılan işlemlerin ardından kazanç sağlama oranı düşüktür. Çünkü piyasada şans faktörlerinin etkisi yok denecek kadar düşüktür. Bu yüzden oyun oynamadığınızı, yatırım yaptığınızı unutmamalısınız. Yatırım araçları hakkında detaylı bilgiler edinmelisiniz. Fiyat seviyeleri neden yükselir neden düşer öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde sıfırdan başlayarak borsa nedir, yatırımı nasıl yapılır, kazançlı işlemlerin sırrı nedir öğrenebilirsiniz. Sağlam bilgi birikimine ve deneyimine sahip olduktan sonra paranızı kontrollü olarak yönetebilirsiniz.

Borsa Tutkusu Para Kazandırır mı?

Borsa Tutkusu Para Kazandırır mı?Borsaya gönülden bağlıysanız ve hedeflerinize ulaşmak için çabalıyorsanız günü geldiğinde amaçladığınız miktarlara ulaşabilirsiniz. Bunun için a’dan z’ye tüm konulara hakim olmalısınız. Fiyat değişkenleri nelerdir öğrenmelisiniz, değişkenlerin takibini yaparak; yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde meydana gelecek değişiklikleri görmelisiniz. Tutkunuz sayesinde bunları kolaylıkla başarabilirsiniz. Eğitimlerden faydalanarak, borsa yatırımı hakkında başarılı yatırımcılar gibi bilinçlenebilirsiniz. Paranızı bilinçli bir şekilde kar getirecek enstrümanlara yönelterek kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konuda tutkularınızın aşırı seviyede olmamasına, yatırımınıza zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Borsa bağımlısı olmadan, kararında işlemlerinizi yürütmelisiniz. (Borsa bağımlılığı nedir, yatırıma zararı ve yararı nelerdir öğrenmek için tıklayın.)

Sonuç olarak, hırs ve tutku ikilisi doğru bir şekilde yönetildiği zaman borsada güzel miktarda getiriler elde etmeniz mümkündür. Ama bunun dozunu iyi ayarlamalısınız. Çünkü her şeyin çoğu zarar, azı karardır. Bunun bilincinde olursanız, yatırımlarınızı doğru şekillerde yönetebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak kazançları elde edebilirsiniz. Bu konuda gelişigüzel işlemlerin aksine yatırımlarınızı sayısal verilere dayandırarak yapmalısınız. Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra enstrümanları hangi fiyat seviyelerinden hangi zaman aralıklarından alıp satmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Böylece isteklerinize cevap verir nitelikte başarılara imzanızı atabilirsiniz. Kazançlarınızla bütçelerinizi şenlendirebilirsiniz. Maddi anlamda hayalini kurduğunuz düşlerinizi faaliyete geçirebilirsiniz.