Borsada Düzenli Para Kazanmak için Püf Noktaları

Borsada Düzenli Para Kazanmak için Püf Noktaları

Borsa piyasası, birikimlerinizi güvenli ve kazançlı şekillerde değerlendirebileceğiniz kurumsal bir piyasadır. Borsadan kazanç elde edilmesi, bazı kişilere göre kumar oynamak, bazılarına göre dolandırılmak olduğu için mümkün değildir. Ama borsaların bu iki tanımla uzaktan yakından bir bağı yoktur. Hatta dünya ve ülke ekonomileri adına oldukça faydalı kurumlardır.

Gelelim borsadan düzenli kazanç elde etmek aşamasına. Sizlerle daha önceden “Borsa ile Ev Geçindirilir mi?” ve “Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken Doğru ve Yanlışlar” tarzında yazılar paylaşmıştım. Aslında bu iki yazı bile borsayı tanımlayan ve kazanç elde etmenin mümkün olduğunu gösteren yazılardır. Eğer borsada istikrarlı, disiplinli, bilinçli ve deneyimli bir şekilde işlem yaparsanız, düzenli bir gelir elde edebileceğinizi de anlayacağınız tarzda makaleler olduğunu belirtmek gerekir.

Şimdi sizlerle borsada düzenli para kazanmanıza yardımcı olacak birkaç püf noktası paylaşmak istiyorum:

Borsayı Anlamak

Borsadan düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle piyasayı iyi bir şekilde anlamanız gerekiyor. Borsa nedir, nasıl oynanır mantığını kavramalı ve meydana gelen hareketleri yorumlayabilmelisiniz. Bunun için internet üzerinden ücretsiz eğitimlere katılabilir ve deneme hesaplarında deneyim kazanabilirsiniz. Sürekli olarak ekonomi haberlerini takip etmek, borsa ile ilgili kitaplar okumak da oldukça faydalı olacaktır.

Portföyünüzü Çeşitlendirmek

Tek tip bir portföye sahip olmak büyük risktir. Herhangi bir dalgalanmada tüm mal varlığınızı kaybedebilirsiniz. Bunu tüm yumurtaları tek sepette taşımak olarak görebilirsiniz. Bu nedenle portföyünüzde yalnızca tek tip hisse senedi bulundurmak yerine farklı özelliklere sahip hisse senetleri ve yatırım araçları bulundurmalısınız. Emtialarda, dövizler, tahvil, bono gibi kıymetli evraklardan bir portföy oluşturabilirsiniz. Bu şekilde risklerinizi de kontrol altına almış olacaksınız.

Psikolojinizi Hazırlamak

Psikolojik olarak borsaya hazırlanmak, alacağınız yatırım kararlarını daha sağlıklı bir şekilde almanızı sağlayacaktır. İkilem yaşamamak, aceleci ve sabırsız olmamak gerekir. Aldığınız kararları, iyice inceleyip, analiz ettikten sonra almalısınız. Emin olmalı ve belirlediğiniz seviyelere geldiğinde işleminizi direkt sonlandırmalısınız. Kararsızlık yaşamak ve “biraz daha beklesem daha çok kazanır mıyım” tarzı ikilemlere düşmek, kazançlarınızı sıfırlayacaktır.

Yatırım Stratejisi Edinin

Borsada yapacağınız en büyük yanlış, başkalarının uyguladığı teknikleri uygulayarak para kazanacağınızı düşünmektir. Borsada asla başkalarının işlem teknikleriyle yatırım yapmayın. Çünkü herkes, farklı bir bakış açısına sahiptir. Bakış açısı sizden farklı olan insanların teknikleri ile işlem yapmanız ve mantığını anlayabilmeniz de pek mümkün değildir. Bu nedenle bilgi ve deneyiminizle kendinize en uygun stratejileri geliştirmelisiniz. Bu şekilde kendi bakış açınıza uygun kazançlı yatırım işlemleri yapabilirsiniz.

Piyasaları Takip Etmek

Borsada yatırım yapıyorsanız, gözünüzü borsayla açıp kapamalısınız. Sürekli olarak dünyada meydana gelen olayları, sektör ve şirket haberlerini takip etmelisiniz. Ekonomilerde meydana gelen değişiklikleri, açıklanan önemli ekonomik verileri takip etmelisiniz. Bu şekilde portföyünüze yön verebilirsiniz. Kazandıracağını gördüğünüz hisseleri, yatırım araçlarını portföyünüze ekleyerek kazançlı durumlar yaratabilirsiniz.

Analizlere Odaklanın

Teknik ve temel analizler sayesinde, doğru zamanda doğru pozisyonu oluşturabilirsiniz. Ama bunu tam bir kombinasyon içinde yaparsanız, kazançlı sonuçlar elde edersiniz. Temel analizlerle ekonomik verileri yorumlamalı, teknik analizlerle fiyat grafiklerini okumalısınız. İki analiz türünden elde edeceğiniz sonuçları da birlikte yorumlayarak aldığınız pozisyonlar, size kazanç getirecektir.

Sektörleri Analiz Edin

Sektörel gelişmeleri takip etmek size kazançlı fırsatlar sunabilir. Örneğin birkaç sene sonra popüler olacak sektörlere yönelebilirsiniz. Ama bunu önceden görebilmek için iyi bir takipçi olmanız gerekiyor. İş dünyası ile ilgili haberleri, ekonomik gelişmeleri takip etmek size yıldızı parlayacak sektörler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.