Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birikimlerinizi değerlendirerek para kazanmayı hedeflediğiniz borsa piyasasında, kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı incelikler bulunmaktadır. Borsa piyasasının birçok değişken üzerine kurulu olduğu düşünülecek olursa ve bu iki ana faktörün arz – talep olduğu düşünülecek olursa, dikkat etmeniz gereken birçok noktanın olduğunu göreceksiniz.

Borsada işlem yaparken ve birikimlerinizi değerlendirerek kazanç elde etmek isterken dikkat etmeniz gereken noktaların başında bilgi ve deneyim sahibi olmanız gelmektedir. Borsa nedir, nasıl oynanır, yatırım araçları nelerdir, nasıl işlem görürler, analizler nasıl yapılmalı gibi birçok soruya yanıt bulmak gerekir. Bunun için de borsa eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu eğitimlere internet üzerinden kayıt olabilir ve internet üzerinden alabilirsiniz. Ücretli oldukları gibi bazı aracı kurumlar tarafından ücretsiz eğitimler de verilmektedir.

Portföyünüzü doğru bir şekilde oluşturmanız da dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine, birçok yatırım aracından oluşan bir portföy oluşturmanız daha güvenli yatırımlar yaparak para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Portföyünüzü oluştururken de dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu konuların başında risk yönetimi gelmektedir. Riskleri nasıl minimum düzeyde tutacağınızı bilmeli ve yatırım beklentilerinizi belirlemelisiniz.

Kendinize ait bir yatırım stratejisi edinmeniz, risklerden korunmanıza yardımcı olurken, en kolay şekilde para kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Bilginiz, deneyiminiz ve borsa beklentiniz çerçevesinde bir yatırım stratejisi belirlemeniz gerekmektedir. Bu yatırım stratejilerine göre de analizlerinizi belirlemesiniz.

Analiz yöntemlerini de tam anlamıyla bilmeniz ve yorumlayabilmeniz alım – satım emirlerinizi verirken en büyük yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Kendinize göre en doğru zaman da alım – satım emir vermeniz minimum riskle işlemlerinizi gerçekleştirmeniz adına büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca analizler sayesinde piyasada meydana gelen dalgalanmaları yorumlayabilirsiniz. Teknik analizler sayesinde de fiyat grafiklerini okuyabilirsiniz.

Sektörleri ve şirketleri de analiz etmeniz gerekmektedir. Borsada yalnızca değer kazanacak hisse senetlerinden kazanç elde edildiği düşünülecek olursa, bir hisse senedinin kazanç getirebilmesi için ait olduğu şirketin değer kazanması gerekmektedir. Bir hisse senedi satın almadan önce ait olduğu sektörü ve şirketi araştırarak geleceği hakkında yorum yapabilirsiniz.

Piyasa takibi yapmanız borsada hayati önem taşıyan faaliyetlerdendir. İnternet sayesinde eskiye göre çok daha iyi bir şekilde piyasa takibini gerçekleştirebilirsiniz. Ülkelerin ekonomik ve siyasi durumlarını, dünya üzerinde meydana gelen doğal afet, savaş, kaos gibi olumsuz durumları, ülkeler arası anlaşmazlıkları ve makro ekonomik verileri takip etmeniz gerekmektedir. Bu sayede riskleri önemli ölçüde sınırlandırabilirsiniz.

Psikolojik olarak piyasaya hazırlanmanız da borsada kazanmak için yapılması gerekenlerdendir. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız, başkalarının kararlarından etkilenmemeniz ve sizi etkilemesine izin vermemeniz gibi psikolojinizi borsaya hazırlamanız gerekmektedir.