Borsada Batmamak için Sağlam Öneriler

Borsada Batmamak için Sağlam Öneriler

Borsa bazıları için ekmek kapısı olurken bazıları için de varını yoğunu alan piyasadır. Bunun nedeni bellidir. Piyasa hakkında bilgi ve deneyim eksikliğidir. Öncelik olarak bu konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde bel bağladığınız piyasadan umduklarınızı almak yerine veren taraf siz olursunuz. Bu nedenle borsanın risklerini önlemek, yüksek kazançlara imzanızı atmak istiyorsanız, aşağıda yazacağım tavsiyelerime göz atmalısınız.

Borsa oyun olarak görülen piyasa olmasına karşın yapılan işlemlerin ardından oyun olmadığı tokat gibi yüze çarpılmaktadır. Bu kapsamda dikkat etmeniz gereken husus portföyü ne amaçlarla oluşturduğunuzdur. Hazırlanan her portföyün ana amacı para kazanmak olsa da kimi enstrümandan oldukça yüksek kazanç elde ederken kimilerinden az ama öz edilmektedir. Bu nedenle borsaya girmeden önce beklentinizi belirlemelisiniz ve beklentinizi karşılayacak enstrümanlara yönelmelisiniz.

Piyasada hangi araçlara yatırım yapacağınızın önemi büyüktür. Borsada ne alınır, ne satılır detaylı olarak öğrenmek için tıklayın. Çünkü her araç genellikle belli dönemlerde daha çok tercih edilir. Fiyat oluşumları da arz ve talebin miktarına göre belirlenir. Bu nedenle hakkında bilgi sahibi olmadığınız enstrümanlardan iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmadan uzak durmalısınız. Özellikle bugün popüler olan yüksek kazanç getirecek araçların yarında aynı performansı gösterecek diye bir kaidenin olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle sırf çevrenizdeki yatırımcılar o araca yatırım yapıyor diye bilmediğiniz enstrümanı portföyünüze eklemelisiniz.

Beklentinizi karşılamasını düşündüğünüz aracın geçmiş fiyat bandı hareketine bakmalısınız. Hangi periyotlarda geri çekilmeler, ilerlemeler yaşanmış görmelisiniz. Bu kapsamda fiyat hareketlerinin yükselmesine, düşmesine neden olan değişkenlerin neler olduğunu araştırmalısınız. Ön çalışmalarınız sonucunda ileride yaşanacak fiyat artışlarını ve azalışlarını öngörür hale gelebilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu hususta piyasa takiplerinin ve fiyat analizlerinin oldukça önemli yerde olduğunu bilmelisiniz.

Borsa takibi yapılmadığı sürece fiyat oluşumları hakkında doğru varsayımlarda bulunmanız imkansız gibi bir şeydir. Bu yüzden elinizde bulunan bir hisse senedinin, emtianın, döviz veya endeksin sürekli olarak sıkı bir şekilde takibini yapmalısınız. Ülkede yaşanan ekonomik, siyasi olaylar, özellikle merkez bankalarının uygulamış oldukları para ve faiz politikaları, doğal afetler, savaşlar kısacası ekonominin durumunu değiştiren her olay borsa araçlarının fiyatlarına olumlu veya olumsuz olarak yansımaktadır. Gelişmeleri takip ettiğiniz sürece fiyatlarda düşüş mü yükseliş mi veryansın edecek anlayabilirsiniz. Buna göre de portföyünüze o aracı ekleyecek misin yoksa elinizden çıkartacak mısınız doğru bir karar verebilirsiniz.

Piyasada eğer yeniyseniz daha acemiliğinizi üzerinizden atamamışsanız yüksek risk içeren A grubu hisse senetlerine yönelmektense bildiğiniz şirketlere yatırım yapmanızda fayda vardır. Yeni yatırımcıların borsada izlemesi gereken yol nedir, öğrenmek için buraya tıklayın. Elbette ki risk alınmadan yüksek kazanç elde edilmesi zordur. Fakat alınan riskin doğuracağı sonuçları ölçüp biçerek karar vermenizde fayda vardır. Çünkü yapılan bir işlemin geri dönüşü yoktur. Bu nedenle adımlarınızı iyice düşünerek atmalısınız. Acele karar vermelisiniz. En basitinden altın yatırımı yapmak istediğinizi düşünelim. Para kazanmak istiyorsanız, trendin ileri tarihteki yönünün yükselişte olup olmayacağına göre portföyünüze eklemeniz gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz borsada alım – satım arası farktan kazanç sağlanıyor.

Borsada birikimlerinizi bir anda değil, belli bir süreçten sonra değerlendirmeye başlarsınız. Çünkü araçların fiyatları anlık yüksek artışlar yaşamamaktadır. Kısa vadede ortaya çıkan küçük fiyat hareketlerinden hem beklediğinizden daha az getiri elde edebilirsiniz hem de süreci kısa tutulduğu için manipülasyon veya spekülasyon nedeniyle risk yüksek olduğu için beklenenin aksine kayıpla karşılaşabilirsiniz. Borsada para kaybetmeden nasıl kazanılır sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın. Borsanın en büyük riski kesinlikle profesyonel yatırımcıların tabiri caizse acemi yatırımcıları kandıracak söylemlerde bulunarak, kendi istedikleri doğrultuda yönlendirmesidir. Böylece aldıkları risk doğrultusunda, yatırımcılarında bekledikleri yönde davranmalarıyla arz-talep mantığından almak istedikleri hisse senedini daha düşük fiyattan, satmayı düşündükleri senetleri de yüksek değerden ellerinden çıkartabilmektedir.

Söz konusu para olduğu için biliyorsunuz ki bu anlamda babana bile güvenme sözü türemiştir. Yakınınız dahi olsa şu senedi satın al, ileride değer kazanacak dese bile değişkenlere bakmadan direkt olarak söyleneni uygulamamalısınız. Çünkü gördüğünüz gibi kimse kimseye yardım etmemektedir. Dahasına köstek olmaktadır. Bu yüzden en başta da söylediğim gibi borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğidir. Bu iki unsur gerçekten de çok önemlidir. Eksik olduğunda tüm paranızı kaybedebilecekken, tam olduğunda ise harikalar yaratabilme imkanınız bulunur. Çünkü kazanacağınız paraların miktarı alınan riskle doğru orantıdadır. Haliyle risklerin önlenebilmesi için belli bir kıvama ulaşmış olmak gerekir.

Borsada batmamak için kendi alım – satım tekniklerinizi geliştirmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bu konuda demo hesaplar oldukça işinize yarayacaktır. Bu hesaplar sayesinde birikimlerinizi riske atmadan tecrübe sahibi olabilirsiniz. Böylelikle ilerleyen süreçte iyi bir borsacı olma yolunda olursunuz. Fakat burada yaptığınız işlemlerde cebinizden para çıkmadığı veya girmediği için önemsememezlik yapmamalısınız. Eğer böyle bir tavır içinde olursanız ne yazık ki tecrübe kazanmak yerine vaktinizi boşa harcamış olursunuz. Bu yüzden aldığınız her kararın sonucunda meydana gelecek durumları düşünerek hareket etmelisiniz.

Okumanızı Öneririm: Sanal Para ve Oyunlarla Borsa Öğrenmek Mümkün mü?

Tüm varınızı yoğunuzu kaybetmek istemiyorsanız, bütün paranızı borsaya yatırmamalısınız. Özellikle de borç veya lazım olacak parayla piyasaya giriş yapmamalısınız. Çünkü borcun vadesi ha geldi gelecek aldığım parayı nasıl geri ödeyeceğim diyerek strese girersiniz. Bu da düşünmeden, yanlış adım atmanıza neden olur. Bu yüzden kaç para yatıracağınıza ve hangi araçlara yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu konuda seçeceğiniz, portföyünüze ekleyeceğiniz enstrümanı sınırlı tutmamalısınız. Çeşitlendirmelisiniz. Böylece daha güvenilir işlem yaparken riskleri de dağıtmış olursunuz. Aksi giden bir durumda hepsinden zarar etmezsiniz. Böylece zamanla deneyimleriniz de artıkça başarılı olmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada batmamak için en önemli iki unsur bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Bu husus tüm her şeyi kapsar. Bu nedenle A’dan Z’ye varana kadar temelinizi sağlam bir şekilde oluşturmalısınız. Deneme hesaplarında bolca alıştırma yaparak, tecrübelerinizin oranını arttırmalısınız. Bu sayede sahip olduğunuz püf noktalar sayesinde kazanç kapısı olan borsada birikimlerinizi yüksek miktarlara ulaştırabilirsiniz. İlk gelişim evresini etkili olarak atlattığınızda borsada kaybetmek yerine düzenli bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.