Borsada Alım Satım Nasıl Gerçekleşir?

Borsada Alım Satım Nasıl Gerçekleşir?

Borsa piyasasını genel olarak hisse senedi işlemleri ile birlikte anarız. Birikimi olan herkes borsadan “kağıt” alıp satarak para kazanmak ister. Peki, bu işlemler nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Kazanmak için nasıl işlem yapmak gerekir? İşte bu yazımla sizlere bu noktalardan örneklerle bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız olduğunu bilemelisiniz. Bu bilgileri günümüzde internetten kolayca alabilir ve sanal para ile işlem yapılan demo hesaplardan deneyim kazanabilirsiniz. Demo hesaplar, risk almadan nasıl yatırım yapılacağının, piyasanın nasıl işlediğinin cevabını sizlere vermektedir. Aynı zamanda kendi işlemleriniz için stratejiler geliştirebilir ve para kazanmanın yolunu bulabilirsiniz.

BAKINIZ: 12 SORUDA BORSA NASIL OYNANIR, İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

Borsada alım – satım işlemleri arz ve talebin karşılaşmasıyla birlikte gerçekleşir. Siz bir hisseyi almak istiyorsanız, birisinin satması gerekir. Alım – satım yapmak isteyen kişiler de, bu işlem için özel yerlerde bir araya gelir ve işlemler gerçekleşir. Bu ortam ise elektronik ortamdır ve borsa jargonunda tahta veya ekran olarak adlandırılır. Bu yerde alış yani talep emirleri ile satış yani arz emirleri karşılaşır. Eşleşmenin sağlanmasıyla da borsadan hisse senedi alımı ve satımı gerçekleşmiş olur.

Alım – satım işlemleri için bilmeniz gereken bir diğer nokta ise emirlerin belirli fiyat kademelerinden verildiğidir. Hisse senetlerinin 5000 – 10.000 arasında fiyata sahip olduğunu düşünürsek; 100’er liralık aralıklarla işlem gördüklerini bilmelisiniz. 100’ün katı olmayan bir aralıktan alım veya satım emri veremezsiniz. Örneğin 7020 liradan satmak istiyorum diyemezsiniz, 7000 – 7100 liradan emir verebilirsiniz.

Bilmeniz gereken bir diğer nokta ise bir seans içerisinde hisse senedi fiyatlarının en fazla % 10 aşağı veya yukarı hareket edeceğidir. Bu sistem aşırı dalgalanmayı önlemek için konulmuş bir marjdır. Bu nedenle 7000 liradan kapanan bir hisse senedini ertesi gün 11000 liradan satış emri veremezsiniz. Bu şekilde de hisse senetlerinin taban ve tavan fiyatları oluşur; bu fiyatlar dışında emir kabulü olmaz.

Alım ve satım işleminin karşılaşması ise şu şekilde olur; siz 7000 liradan satış yapmak istersiniz ve başka birisi de bu fiyattan alım yapmak isteyen. Bu iki emir birbiri ile eşleştiği zaman işlemler gerçekleşmiş olur. Eğer sizin verdiğini emirde karşılaşacak bir emir yoksa karşılaşacak bir emir gelene kadar beklemeye alınır. Diğer seans başlangıcında ise 7000 – 7100 olan fiyatlar, 6900 – 7000 aralığına gelmiş olur. Borsada en iyi alış emir ve satış emir yan yana söylenerek de fiyatların durumu özetlenmiş olacaktır. Bir hisse senedinin durumunu sorduğunuz zaman alacağınız yanıtta 6900’den alıcı, 7000’den satıcı bulduğu söylenir.

Emirlerin karşılaşması ile gerçekleşen emirler sonrasında hissenin devri ve paranın devri T+2 gün içerisinde gerçekleşmektedir. İki iş günü içerisinde yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekiyor ve bu işlemler aracı kurumlar, Borsa İstanbul, Takasbank aracılığıyla yürütülmektedir. Aldığını hisse senedi Takasbank tarafından hesabınıza transfer edilir. Aynı şekilde satış sonrasında para da Takasbank aracılığıyla hesabınıza işlenir.

Borsada işlemler en basit haliyle bu şekilde gerçekleşmektedir. Unutmamanız gerekir ki; borsada başarılı olmak için iyi bir bilgi birikimine, deneyime, kendi stratejilerinize, iyi bir piyasa takibi yapmaya ihtiyacınız vardır.

  • turgtul

    Elinize sağlık oldukça güzel anlatmışsınız, bende borsaya gireceğim çekincelerim var. Bakalım nasıl olacak.