Borsa Yatırımına Hazırlanırken Neye Dikkat Etmeli?

Borsa Yatırımına Hazırlanırken Neye Dikkat Etmeli?

Para kazanmak isteyen herkesin öncelikli olarak düşündüğü yollardan biri de şüphesiz ki borsadır. Çünkü borsalar birikimleri değerlendirmek için iyi bir fırsattır. Bu anlamda elbette ki belli bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olanlarla olmayanlar arasında kazanç farkı olacaktır. Bu yüzden bu farkı kapatmanın sizin elinizde olduğunu bilmelisiniz. Başarılı yatırımcıları kendinize feyz almalısınız. Şimdi, borsa yatırımına hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenleri en başından ele almak istiyorum:

Borsaya başlamak için öncelikle yatırım hesabı açtırılması gerekiyor. Yatırım yapabilmeniz için de aracı kurumu seçimi yapmanız lazımdır. İşlemlerinizde aracılık görevi üstlendikleri için seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Borsa piyasası ve kurumları yasaldır. Fakat komisyon ücreti serbest bırakılmıştır. Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun komisyon ücretinin düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ücret ne kadar fazla olursa kazancınızın oranı o kadar düşecektir. Bu anlamda sizlere önerim kıyaslama yaparak seçimde bulunmanızdır. Böylelikle ilk adımı başarılı bir şekilde atlatmış, piyasaya adımınızı atmış olursunuz.

Aracı kurumu seçip, yatırım hesabınızı açtırdıktan sonra direkt gerçek hesabınız açılmış olur. Bunun içine yatıracağınız miktardan daha çok yatırdığınız parayı kaybetmeden katlayabilmeniz önemlidir. Ayrıca kesinlikle birikimlerinizi değerlendirmek için kullanacağınız paradan ayrı bir paraya sahip olmanız gerekir. Bunun nedeni ise piyasanın işleyiş yapısıyla alakalıdır. Çünkü yatırımlar ileriye dönük olarak uzun vadeyi kapsamaktadır. Bu yüzden de acil bir ihtiyaç karşısında kar getirecek pozisyonu kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde borç parayla da borsaya girmenizi önermem. Çünkü borcun vadesi yaklaşıyor olabilir, siz de bu stresle yanlış işlem yapıp paranızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kaybetmeyi göze aldığınız miktarda yatırım yapmanızdır. Böylelikle kayıp yaşadığınızda çok fazla üzülmeyeceğiniz gibi yatırdığınız miktarda beklentinizi karşılamaya yetecektir.

Borsaya paranızı yatırdığınızda piyasada aktif olarak alım – satım işlemlerini yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda borsaya ne kadar para yatırılır sorusu oldukça merak edilmektedir. Bunun için bir limit belirlenmediğini, hesabınızda en az yatırım yapacağınız aracın minimum değerinin yer alması gerektiğini söyleyebilirim. Öyle ki 1 lot değeri 1 TL olan hisse senedine 1 TL gibi küçük bir miktarda yatırım yapabilirsiniz. Ama tabii ki 1 TL ile 100 TL arasında da getiri farkı olacağını bilmelisiniz. Yatırımlarınızı beklentinizi karşılayacak miktarlar üzerinden yapmalısınız. Bunun için belli bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Paranızın kontrolünü sağlayana kadar gerçek hesaba geçiş yapmanızı önermiyorum. Çünkü gerçek hesapta verdiğiniz bir emrin geri dönüşü yoktur. Değişkenleri hesaba katmadığınızda işlemlerin sonucu genellikle hüsrandır. Bu yüzden deneme hesaplarında alıştırma yaparak tecrübe kazanmanızı, başarılı yatırımcılar gibi deneyimlerinizi arttırmanızı öneririm. Bu hesaplar hem piyasanın mantığını çözmeniz hem de tecrübe kazanmanız açısından son derece faydalıdır. Üstelik çoğu da ücretsizdir ve içinde sanal para yüklüdür. Sanal para ve oyunlarla borsa öğrenmek mümkün mü sorusunun cevabı için buraya tıklayın. İnternet aracılığıyla deneme hesabını bilgisayarınıza, tabletinize, akıllı telefonlarınıza yükleyerek, sürekli olarak alıştırma yapabilirsiniz. Böylelikle hatalarınızı da önlemenin püf noktalarını öğrendikten başarılı yatırımcılar gibi gerçek hesapta paranızı doğru bir şekilde yönlendirerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Elbette ki başarılı olmak için deneyim kadar bilginizin de sağlam olması gerekir. Bu anlamda özellikle eskiye nazaran borsayı öğrenmek oldukça kolaydır. Gerek aracı kurumlarının eğitimleri gerekse internet ve uzmanlarının hazırlamış olduğu kaynaklarla piyasa hakkında detaylı bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Kesinlikle tüm imkanları denemenizi öneririm. Biliyorsunuz ki fazla bilgi göz çıkarmaz. Ama eksik bilgi yarı yolda bırakır. Bu yüzden tam anlamıyla borsayı öğrendim, yatırım yapmaya hazırım diyene kadar hem bilgi edinmeye hem de tecrübe kazanmaya devam edin. Piyasadaki hareketliliği izleyin. Yatırım araçlarının fiyatlarının neden dalgalandığını öğrenin. Göreceksiniz ki günler geçtikçe fark etmeden iyi bir borsacıdan farkınız kalmayacaktır. Ama bu kapsamda yorulacağınızı bilmelisiniz. Sonuçta karşılığını alacağınızı düşününce, bunların tatlı yorgunluk olduğunu anlayacaksınız.

Borsada en önemli husus portföy hazırlamaktır. Çünkü iyi hazırlanan bir portföy yatırımcıyı yarı yolda bırakmaz. Bu anlamda hangi araca hangi zamanlarda yatırım yapacağınızı kestirebilmelisiniz. Örneğin, yaz aylarında turizm sektöründe yer alan hisse senetlerinin değeri artar. Ya da kışı inşaat sektörü durgunlaştığı için hisselerin değerlerinde düşüş gözlemlenir. Bu gibi küçük ipuçlarını bilirseniz, kesinlikle portföyünüzü daha bilinçli bir şekilde oluşturursunuz. Hisse senedi yatırımı hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. Mantıken kuyumcu, döviz bürolarıyla aynı işleyen borsada para kazanmanız için yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden almanız, aracınız değerlendiğinde yani fiyatları yükseldiğinde satış işlemi yapmanız gerekir. Böylelikle farka bağlı olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsanın mantığı gördüğünüz gibi son derece kolaydır. Fakat fiyatların sabit olmaması piyasayı riskli kılar. Çünkü değerinin düşeceğini öngördüğünüz araca zarar etmemek adına satış pozisyonu açarsınız ve tam aksine fiyatlarında yükseliş meydana gelirse pozisyonu kapattığınız için daha az kazanç sağlamış olursunuz. Bu yüzden fiyatların hangi eğilimde olacağını doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerekiyor.

Borsa neden düşer ne yükselir cevabını bilirseniz yatırım yaparken zorluk çekmezsiniz. Çünkü piyasanın düşmesine ve yükselmesine neden olan unsurları öngörebilir hale gelmek paranızı kontrollü olarak yönetebilmenizi sağlar. Piyasada başarılı yatırımcı olabilmeniz için borsa takibi ve analizleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Borsa takibi, yatırım araçlarının fiyatlarına etki edebilecek faktörleri görmenizi sağlarken, analizlerde bu faktörlerin olumlu mu yoksa olumsuz mu etki bırakacağınızı anlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden kesinlikle yatırım yapmadan önce bu iki unsuru uygulamalısınız. Bunun sonucuna göre işlemlerinizi yapıp yapmamaya karar vermelisiniz. Hangi noktalardan alım – satım yapacağınızı önceden belirlemelisiniz. Ayrıca ne kadar zarara katlanmayı kabul ediyorsunuz, ne kadar kazanmak istiyorsunuz her işleminizde bu limiti koymalısınız. Buna göre de gelişen fiyat seviyeleri sınırlandırdığınız noktadan birine karşılık geldiğinde işleminizi sonlandırmalısınız.

Borsa piyasasında dikkat edilmeye husus kesinlikle belirlenen limite ulaştığında fiyat pozisyonunun kapatılmamasıdır. Özellikle düşüş eğilim trendi yatırım aracına hakimken kara geçecek umuduyla biraz daha beklenir. Bu en büyük hatadır. Böyle bir duruma düşmemek için kararınıza sadık kalmalısınız. Çünkü düşen fiyatlar genelde dip seviyelere inmeden yükselmez. Bu da ciddi anlamda zarar etmenize neden olur. Bu yüzden kesinlikle deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalarda her türlü durum karşısında ne yapmanız gerektiğini anlamak için bütün durumların değerlendirmesini yapmalısınız. Bunun için ne gibi bir strateji uygulamanız gerektiğini belirlemelisiniz. Böylece gerçekten de iyi bir borsacı olabilir, düşlediğiniz kazançları elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Kazandıran Yatırımlar Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımına hazırlanırken etrafınızdaki kötü düşünce sahip olan aklınızın karışmasına neden verecek insanları yakınınızda tutmamalısınız. Çünkü birkaç kere kayıp yaşadığınızda demorilize olmanızı sağlarlar. Bu da başarılı olmayacağınızı düşünmenize sebep olur. Borsa yatırımında psikoloji çok önemlidir. Bir kere zaten en başından para kazanamayacağınıza inanmışsanız, başarılı olmanızın ihtimali oldukça düşüktür. Her şey azimden ve inanmaktan geçer. Bu yüzden kendinize güvenmelisiniz. Başaracağınıza inanmalısınız. Böylece hedeflerinize yönelik ilerlerken zorluk çekmezsiniz. Edindiğiniz bilgiler, kazandığınız tecrübeler püf noktaları öğrenmenizi sağladığı için başarılı yatırımcılara denk olabilirsiniz. Böylelikle beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımına hazırlanırken aracı kurumundan tutun da piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmanızı sağlayacak tüm her şey yatırımlarınızın sonucunu etkileyecektir. Bu yüzden yukarıda yazdığım yazıda her türlü bilgiye sahip olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu konuda özellikle bilgi ve tecrübelerin yanı sıra psikolojik olarak da sakin kafayla düşünebilmeniz önemlidir. Çünkü acele ve sabırsız bir şekilde hareket ederseniz fırsatları kaçırmış olursunuz. Ama üzülmeyin çünkü borsada kaçan fırsatların yerine karşınıza daha iyilerinin çıkacağını unutmayın. Bu anlamda kendinizi geliştirmenizi, strateji üretmenizi sağlayacak demo hesaplardan faydalanın. Piyasanın mantığını çözdüğünüzde para kazanmak için gerçek hesabınıza geçin ve kazandığınız başarılarla borsaya minnettar olun.