Borsa Yatırımcısı için 10 Önemli Tavsiye

Borsa Yatırımcısı için 10 Önemli Tavsiye

Borsada yatırımcı olmanın en önemli nedeni sizce nedir? Neden borsada yer almak istiyorsunuz veya yer alıyorsunuz? Bu soruların cevabını kendinize açık bir şekilde verebiliyorsanız, başarılı olmak için önemli bir adım atmış olmanız gerekiyor.

Bu soruların cevabı kesinlikle; Para Kazanmak! Borsada para kazanmak için varsınız ve bunun bilincindeyseniz en önemli adımı da atmışsınız demektir. Bu adımın ne olduğunu mu merak ediyorsunuz? En önemli adım olarak tanımladığımız, borsanın ilk adımı bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Borsada para kazanmak için meydana gelen her hareketi anlamanız, yorumlamanız ve buna göre işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de bilgi ve deneyiminiz olması gerekiyor.

Kendiniz bu noktada geliştirmelisiniz ve uzman yatırımcıların tavsiyelerini dinlemelisiniz. Tüyo arayışına girerek ‘köşeyi dönme’ hayalinizi bir kenara bırakarak tamamen kendi bilgilerinizle para kazanmanız gerekiyor.

Gelelim, borsa yatırımcıları için 10 önemli tavsiyemize;

Sürü Zihniyetinden Uzak Durun!

Borsada deneyimsiz yatırımcıların en tipik özellikleri çoğunluğa göre hareket etmektir. Çoğunluk alıyorsa almak, satıyorsa satmaktır. Ama bilmeniz gerekiyor ki; borsada bu şekilde hareket ediyorsanız büyük ihtimalle kaybedersiniz. Borsada çoğunluğa göre hareket etmek kaybetmenin en tipik nedenleri arasında yer alıyor.

Çoğunluk bir grup belirli bir hisse senedine yatırım yapıyor ve aynı eğilim içerisinde hareket ediyor olabilir. Ama bu stratejiyi izlemek uzun vadede geri teper. Eğer uzun vadede kazanılacak parayı kaybetmek istemiyorsanız, bu psikolojiden uzak durmalı ve bir strateji olarak belirlememelisiniz. Dünyanın en büyük yatırımcısı olarak tanımlanan Warren Buffett bu konuda şöyle diyor:

Sürü Zihniyetinden Uzak Durun!

Düşük Almak, Yüksek Satmak

Borsanın en temel para kazanma mantığı; “düşük fiyattan almak, yüksek fiyattan satmaktır.” Bu mantık gerçekten göründüğü kadar basittir. Fiyatların düştüğü zaman, analizler ve piyasa yorumları ile satın almak ve gelecekte fiyatlar yükseldiğinde satmak para kazanmanız anlamına geliyor.

Her Zaman Disiplinli Olun

Panik durumları yaşamanız, hedeflerinizde tereddüt etmeniz sizi risklerden korumak yerine riskin tam ortasına artar. Bir pozisyonu oluşturmadan önce atmanız gereken her adımı atın, tüm verileri toplayın, gerekli sinyalleri alın ve hedefinizi belirleyin. Sabırlı bir şekilde bu hedefe ulaşana kadar bekleyin. Bu süreçte sabırsızlanmanız, acele etmeniz ve başkalarının kararlarından etkilenmeniz hata yapmanıza ve pişman olmanıza neden olacaktır. Ünlü altın yatırımcısı Jim Rogers bu konuda bakın ne diyor:

Her Zaman Disiplinli OlunAlım – Satımda Kararlı Olun!

Alım – satım yapmak için bir seviye belirlemeniz ve bu seviyeye bağlı kalmanız gerekiyor. Satışa geçmenin zamanı geldiğinde, “biraz daha bekleyeyim, fiyatlar biraz daha yükselince satarım” diyorsanız, çarşıdaki pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz. Bu nedenle hedef seviyelerinize ulaşan pozisyonunuzu mutlaka kapatın.

Monitörleriniz Açık Olsun

Küresel bir finans dünyasında yer alıyorsunuz ve dünyada ne olup bitiyor takip etmelisiniz. Gözünüzü ekrandan hiç ayırmayın demiyorum elbette. Ama bir pozisyona sahipseniz bu pozisyonu etkileyecek her hareketi takip edin ve kendinize program oluşturun. Ekonomik takviminizi kesinlikle oluşturun ve veri açıklanma, dünyada meydana gelen krizler gibi küresel ekonomiyi etkileyecek konuları her daim takip edin.

Duygularınızın Sizi Yönetmesine İzin Vermeyin

Borsada işlem yapıp para kazanmayı aklınıza koymuşsanız, duygularınızı bir kenara bırakın. Borsada duygulara göre hareket etmek boş hayallere kapılıp gitmek demektir. Bilginiz, deneyiminiz, hedefleriniz var. Bu hedeflere ulaşmak için çabalayın. Endişeniz varsa o pozisyondan uzak durun. Açtığınız pozisyonun sabırla hedefinize ulaşmasını bekleyin. Duygularınıza değil, analizlerinize ve piyasa yorumlarınıza göre hareket edin. Korku, hırs, acele borsada kapılmamamız gereken duyguların başında gelmektedir. George Soros bu konuda bakın ne diyor:

Duygularınızın Sizi Yönetmesine İzin VermeyinKarınızı Çalıştırın

Borsaya giriş yapabilmek için belirli bir teminata ihtiyacınız var. Bu teminatı borsaya yatırdığınız zaman unutun. Bu nedenle borç, kredi gibi geri ödenmesi mecbur olan paralarla borsaya girmemelisiniz. Birikimlerinizle borsaya giriş yaptığınız belli bir kar elde ettiğiniz. Bu karı nakde çevirmek yerine borsada kullanmaya devam edin. Karınızı çalıştırın ve daha çok kar etmeyi hedefleyin.

Sinyal Veren Yazılımlara Güvenmeyin!

Günümüzde birçok alım – satım sinyali verdiği iddia edilen yazılım bulunuyor. Bu yazılımlara göre hareket etmeyin. Borsanın tüm hamallığını siz çekin ve parayı yalnızca kendiniz kazanın. Başkalarının yardımları ile para kazanacağınızı düşünüyorsanız, büyük ölçüde yanılıyorsunuz demektir. Tüyo, al – sat sinyali dilenmeyin. Bilgilerinizi kullanın, analizlerinizi yapın, piyasayı takip edin ve yorumlayın. Attığınız her adımı kendi bilgilerinize, hedeflerinize göre atın.

Gerçekçi Beklentileriniz Olsun

Yaptığınız yatırımın en iyi olduğunu umut ederken, yanlış bir şeyler görüyorsanız, finansal varsayımlar üzerinden hareket edin. Yani attığınız adımları analizlere ve aldığınız sinyallere dayandırın. Örneğin, bir hisse senedinin tepe noktasına ulaştığını ve artık düşeceğini öngörerek bunun en iyi yatırım olacağını düşünüyorsanız; yanılabilirsiniz. Hisse senedi fiyatının tepe noktasını kırıp geçme ihtimali de bulunmaktadır. Bunu her zaman göz önüne almalı ve hisleriniz yerine analiz sonuçlarına göre hareket etmelisiniz. Peter Lynch‘in bu konu ile ilgili olarak sözü:

Gerçekçi Beklentileriniz Olsun!En Yüksekten ve En Düşükten İşlem Yapmayın

Fiyatların en yüksek veya en düşük seviyeye ulaşmasını beklemek zaman kaybının yanı sıra büyük kayıpların da habercisi olabilir. En düşük fiyatı beklemek hiç beklemediğiniz bir anda fiyatların yükselmesiyle karşılaşmanıza neden olabilir. Aynı şekilde fiyatların biraz daha yükselmesini beklemek bir an piyasanın tersine dönmesiyle tam bir hüsran olabilir. Bu nedenle kendinize alım – satım için seviyeler belirleyin, kendi destek – direnç noktalarınızı belirleyin ve o noktalardan işlem yapın.

  • özgün hakan

    Muhteşem bir içerik olmuş, ellerinize sağlık.